nocomments

Kadir Gecesinde Yapılacak İbadetler – Kadir Gecesi Duası Namazları ve Zikirleri

Bin aydan daha hayırlı Ramazan ayının içerisinde gizli Kadir gecesi 2022 ne zaman, Kadir gecesi duası, kadir gecesinde yapılacak ibadetler, kadir gecesinin önemi ve kadir gecesi kandil midir gibi soruların cevaplarını yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca tesbih namazının kılınışını da yazının sonuna ekledim.

Kadir gecesi Hanefi alimlerinin genel görüşüne göre, Ramazan ayının 26. gecesini 27. gecesine bağlayan akşam namazından sabah namazı vaktine kadar sürmektedir.

2022 yılında Kadir Gecesi 27 Nisan 2022 Çarşamba akşam namazından sonra başlamaktadır. Yine de İslam alimleri Peygamber Efendimiz Sav in Hadisi şeriflerine dayanarak bu geceyi özellikle Ramazan ayının son 10 gününde aramayı münasip görmüşlerdir.

Kadir gecesinin birtakım alametleri vardır. Bu gecede gökyüzü sakin, ne sıcak ne de soğuktur. Deniz suyunun bile o gecede tatlıya yakın hale geldiğini söyleyen alimler vardır. O gecenin sabahı da aydınlık bir şekilde berrak olarak doğar.

Kadir Gecesinin Önemi

Kur’an-ı Kerim’de Kadir Suresi vardır ve orada Yüce Allah CC Kadir gecesinin bin aydan hayırlı olduğunu söylemiştir.

Kadir suresinin Arapçası ve Meali

kadir gecesinde yapılacak ibadetler

Meal

Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. ﴾1﴿ Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! ﴾2﴿ Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ﴾3﴿

Rivayetlerin çoğunluğuna göre; Kuranı Kerim Berat gecesinde Levhi mahfuzdan toptan indirilmiş, Kadir Gecesinde Peygamber Efendimize  indirilmeye başlanmıştır. Bu gece bin aydan hayırlıdır ve yapılan ibadetler kat kat fazlasıyla mükafatlandırılır. Kadir gecesinde yapılacak ibadetler e büyük önem göstermeli, bu gecenin sabahına kadar ibadetle meşgul olmalı ve çok güzel ihya etmelidir.

Kadir Gecesi Kandil midir?

Osmanlı Devleti döneminde mübarek günlere daha fazla önem verilmesi amacıyla camiler aydınlatılır, minarelerde kandiller yakılırdı. Bu nedenle kandil gecesi denmiştir. Kadir gecesi kandil olarak nitelendirilmese dahi hikmet ehli zatların görüşüne göre Berat gecesinde yapılan ibadetler 50 kat, Kadir gecesinde yapılan ibadetler 70 kat daha sevaptır.

Kadir Gecesinde Yapılacak İbadetler

Kadir gecesinde yapılacak ibadetleri, okuncak dua ve çekilecek tesbihleri sıralayacak olursak;

 • Her zaman yapılması gerekse de özellikle erkek cemaatin bu gece yatsı namazını ve teravih namazını cemaatle camide kılması çok faziletlidir.
 • Varsa kaza namazlarınız günlük kaza namazı kılın. Daha sonrasında aşağıda ayrıntılarını yazdığım 4 rekat veya 12 rekat kadir gecesi namazı kılabilirsiniz.
 • Peygamber Efendimizin (SAV) amcasına tavsiye ettiği tesbih namazını, Kadir Gecesi’nde kılabilirsiniz. (aşağıda tesbih namazı kılınışını bulabilirsiniz)
 • Peygamber Efendimize en az 100 defa salatu selam okuruz. (Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammed)
 • Ayrıca bu gecede veya gündüzünde hayır hasenatı arttırmak çok faziletlidir.
 • Kur’anı Kerimden Yasin, Mülk (Tebareke) ve Nebe (Amme) surelerini okumak
 • En az 100er kere Tövbe İstiğfar Çekmek (Estağfurullah El – Azim) ve “Subhanallahu ve bi hamdihi” demek
 • Ayrıca Peygamber Efendimiz (Sav) Kadir gecesi duası olarak da bilinen Hz Aişe (ra) rivayetle şu duayı çok yapardı: “Ey Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua ve niyazda bulunmasını tavsiye buyurmuştur (Tirmizi, Deavât 84) Aşağıdaki 4 rekatlık namazın ardından da bu duayı okuyabilirsiniz.
 • Bu gecede tüm İslam Alemine, akrabalarımıza, sevdiklerimize, Devlet, Millete ve idarecilere de duada bulunmayı unutmayalım. Müslümanın Müslümana duası kabul olur. Belki başkasının bize yapacağı bir dua da bizim kurtuluşumuza vesile olabilir.

Kadir Gecesine Özel Namazlar

Kadir gecesinde yapılacak ibadetler konusunda en önemli ibadetlerin başında namazlar gelir. Günlük kaza namazları ve teravih namazı haricinde bu geceye özel faziletli namazlar vardır. Bunları 4 rekat veya 12 rekat olarak kılabilirsiniz.

Kadir Gecesinde Kılınacak 4 Rekatlık Namaz Nasıl Kılınır?

 • 1. Rekatta Subhaneke Duası, Fatiha ve 3 Kadir Suresi (yukarıda Kadir Suresinin Arapçasını bulabilirsiniz.
 • 2. Rekatta: Fatiha ve 3 İhlas Suresi okunur . Daha sonra tahiyyata oturulur ve et-tehiyyatu ve salli barik okunur
 • 3. Rekatta Subhaneke Duası, Fatiha ve 3 Kadir Suresi
 • 4. Rekatta Fatiha ve 3 İhlas Suresi. Daha sonra tahiyyata oturulur ve et-tehiyyatu ve salli barik Rabbena duaları da okunarak selam verilir.
 • Selamdan sonra;

11 defa; “Allah-u ekber, Allah-u ekber, La ilahe illallâhü vallâhü ekber, Allah-u ekber ve lillâhil hamd.”

100 defa; ”İnşirah suresi” (Elem neşrahleke)

100 defa; “Kadir suresi”

100 defa da yukarıda da zikrettiğimiz Kadir gecesi duası yani “Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni”,   veya Türkçesini okuyabilirsiniz: “Ey Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet”

duası da yapıldıktan sonra kendimizde istediğimiz duayı yaparak namazı tamamlamış oluruz.

Kadir Gecesinde Kılınacak 12 Rekatlık Namaz Nasıl Kılınır?

Her rekâtta Fâtiha’dan sonra üç kere Kadir Suresi (İnnâ Enzelnâ), on kere İhlâs sûrelerini okur, namazı bitirince:

«سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرُ وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللّٰهِ الْعَلِيِّ الْعَظ۪يمِ، عَدَدَ مَا عَلِمَ اللّٰهُ وَزِنَةَ مَا عَلِمَ

اللّٰهُ وَمِلْءَ مَا عَلِمَ اللّٰهُ »

[Subhanellahi velhamdülillahi velâilêhe illallahü vellahüekberu velâhavle velâguvvete illabillahilaliyyilzim. Adedemâalimellahu vezinetemâalimellahu vemilemâelimellah.]

“Allâh-u Te‘âlâ’nın bildikleri adedince, Allâh-u Te‘âlâ’nın bildikleri ağırlığınca ve Allâh-u Te‘âlâ’nın bildiği şeyler dolusunca (şu zikirleri yapıyorum ki); Allâh-u Te‘âlâ (bütün noksan sıfatlardan) münezzehtir, bütün hamdler Allâh-u Te‘âlâ’ya mahsustur, Allâh-u Te‘âlâ’dan başka hiçbir ilâh yoktur, Allâh-u Te‘âlâ her şeyden büyüktür, O pek yüce ve çok büyük olan Allâh-u Te‘âlâ’nın yardımı olmadan hiçbir (şeye) güç ve kuvvet yoktur.” der. (Muhammed ibnü Hatîriddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:61)

ve daha sonrasında da 70 kere:

«أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ

“Allâh-u Te‘âlâ’dan af isterim ve Sana tevbe ediyorum”

derse, Allâh-u Te‘âlâ kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Kadir gecesinde yapılacak ibadetler arasında Peygamber Efendimizin (SAV) tavsiye ettiği tesbih namazı da vardır. Peki tesbih namazı nasıl kılınır?

Toplamda 4 rekat olarak kılınır. Niyet ettim Allah rızası için tesbih namazı kılmaya diye niyet edilir.

 1. rekatta: Subhanekeden sonra 15 kere; سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرُ (Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber) denir. sonra Fatiha ve sure okunur arkasından tekrar bu sefer 10 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Rükuya gidilir ve orada da 10 kere ardından rükudan doğrulduğunda 10 kere, 1. secdede 10 kere, secdeden kalkıp oturduğunda 10 kere okunur, 2. secdede de 10 kere okunur ve 2. rekata kalkılır. Yani her rekatta 75 kez bu tesbih yapılır.
 2. rekat, 3. rekat ve 4. rekatta aynı şekilde kılınır. Toplamda 300 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” diyerek namaz kılınmış olur.

Kadir Gecesinde Yapılacak İbadetler, Kadir Gecesi Duası Namazları ve Zikirleri bu şekilde. Rabbim bu geceyi en güzel şekilde değerlendirenlerden eylesin Amin!

Diğer dini konularla ilgili bilgileri buradan tıklayarak video şeklinde de izleyebilirsiniz.

Yorum Yazınız