nocomments

Kuranda Secde Nasıl Yapılır? Tilavet Secdesinde Okunacak Dua

Kur’an-ı Kerimin 14 yerinde secde ayeti geçer ve bu ayet-i kerimeler okunduğunda veya dinlendiğinde secde yapmak vaciptir. Kuranda secde nasıl yapılır, tilavet secdesinde okunacak duayı, secde ayetleri hangileridir, mealden okunduğunda tilavet secdesi gerekir mi, hayızlıyken tilavet secdesi, kısacası aklınızda konuyla ilgili olan tüm soruların cevabını yazıda bulabilirsiniz.

Genellikle Ramazan ayında yapılan mukabelelerde veya diğer zamanlarda Kuran okuduğumuzda tilavet secdesini nasıl yapacağız sorusunu sıkça sorarız. Eğer hoca veya siz, Kuranı Kerimden secde ayeti okunduğunda o anda tilavet secdesi yapamıyorsanız daha sonra da yapabilirsiniz.

Kuranı Kerimi hatmetmiş olmanıza rağmen eğer ki hiç tilavet secdesi yapmadıysanız 14 defa bu secdeyi ayrı ayrı yapmanız gerekir. Secde ayeti geçtiğinde okuyan ve dinleyenlerin her biri tilavet secdesi yapmalıdır. Bugüne kadar hiç tilavet secdesi yapmadıysak yaptığımız toplam hatimleri dinlediklerimizle birlikte hesaplayıp 14 le çarparak secde yapabiliriz.

Tilavet Secdesi Yapabilmenin Şartları

Tıpkı namaz gibi tilavet secdesinde de abdestli ve temiz olma şartı vardır. Adet veya loğusa olan bir kadın namaz kılamayacağı için  tilavet secdesi vacip olmaz ve daha sonrasında da yapması gerekmez.

Fakat cünüp olan kişi secde ayeti dinlediyse guslettikten yani temizlendikten sonra tilavet secdesi yapması vaciptir.

Secde ayeti kerahet vaktinde okunduysa o anda tilavet secdesi yapılabilir fakat sonraya bırakılması daha faziletlidir. Önceden okunan secde ayeti için kerahat vaktinde tilavet secdesi yapılamaz.

Kuranı Kerimin Mealinden Secde Ayeti Okunduğunda Tilavet Secdesi Gerekir mi?

Pek bilinmese de aslında Kuranı Kerimin hangi dilinden olursa olsun okunduğunda yani secde ayetlerinin anlamını da okursanız veya dinlerseniz tilavet secdesi yapmak gerekir. İngilizce, Türkçe, Rusça ya da Farsça olarak okuduğunuzda da tilavet secdesi gerekir. Burada okuyan sesli okuduğunda diğerleri bilmiyorsa da secde ayeti olduğunu uyarması gerekir.

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle namaz kılacağımız zamandaki gibi avret yerlerinin örtülü, abdestli olmak gerekir ve kıbleye dönülür. Daha sonra niyet edilir:

“Niyet ettim Allah rızası için okuduğum veya dinlediğim ayetin secdesini yapmaya”  

Veya

“Niyet Ettim Allah rızası için tilavet secdesi yapmaya”

diye niyet ederiz. Ve “Allah-u Ekber” deriz fakat ellerimizi götürmeyiz direk ayaktayken secdeye gideriz ve secdede 3 defa “Subhane Rabbiyel Ala” deriz. Tek secde yaparak direk ayağa kalkarız.

Tilavet Secdesinde Okunacak Dua

Ayağa kalktıktan sonra ellerimizi açarak veya açmadan direk şu duayı okuruz:

“Semi’nâ ve eta’nâ ğufrâneke Rabbena ve ileyke’l-masîr”

Yani anlamı;

“İşittik ve boyun eğdik, bağışlamanızı dileriz, ey Rabbimiz! dönüş sanadır!” (Bakara-285)

Duayı da ettikten sonra tilavet secdesi tamamlanır. Bu dua aynı zamanda Amennerrasulu duasının içinde geçer.

Tilavet secdesinde tahiyyata oturma yoktur bu şekilde kısa bir şekilde tek secdemizi yaparız.

Secde Ayetleri Hangileridir?

Kur’ân-ı Kerimde geçen secde ayetleri, 14 tanedir:

 A’râf suresinin 206,  Ra’d suresinin 15, Nahl suresinin 49, İsra suresinin 107, Meryem suresinin 58, Hac suresinin 18, Sâd suresinin 24, Furkan suresinin 60, Neml suresinin 25, Secde suresinin 15, Fussılet suresinin 37, Necm suresinin 62, İnşikâk suresinin 21, Alak suresinin 19’uncu ayetleridir.

Yorum Yazınız