nocomments

Miraç Kandilinde Yapılması Gerekenler – Okunacak Dualar ve Kılınacak Namazlar

Recep ayının 26sına denk gelen güne Miraç gecesi denir. 2022 yılında Miraç gecesi 27 şubat pazar akşam namazından sonra başlamaktadır. Miraç kandilinde yapılması gerekenler, okunacak dualar, kılınacak namazlar nelerdir, hangi günde oruç tutmak gerekir gibi konuları bu yazıda bulabilirsiniz.

Dilerseniz görsel olarak özet şeklinde miraç gecesi ibadetlerini, okunuşlarıyla birlikte buradan youtube kanalımdan da izleyebilirsiniz.

Miraç kelime anlamı itibariyle göğe çıkma, yükselme anlamlarına gelir. İsra ve Miraç hâdisesi, Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in hicretinden 18 ay evvel vukû bulmuştur. Miraç Hadisesi, Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya oradan da Allah’ın huzuruna yükseldiği hadiseye denir.

Miraç gecesiyle alakalı Kuran-ı Kerim’de;

İsrâ Sûresi (1)

سُبْحَانَ الَّـذٖٓي اَسْرٰى بِعَبْدِهٖ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ اِلَى الْمَسْجِدِ الْاَقْصَا الَّذٖي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ اٰيَاتِنَاؕ اِنَّهُ هُوَ السَّمٖيعُ الْبَصٖيرُ

“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

Miraç Kandilinde Yapılması Gerekenler

Kaza ve Nafile Namazı Kılmak ve Çekilecek Tesbihler Zikirler

5 vakit namaz Miraç gecesinde farz kılınmıştır. Bu gecede eğer varsa kaza namazlarımızı kılmalıyız. Yani ilk olarak günlük kaza yapalım. Sabah, öğlen, …… ve yatsı namazının da farzını kılarak günlük kazamızı yapalım. Ayrıca vitr vacip olduğundan vitir namazının da kazasını yapalım.

Unutmayalım! öncelik her zaman farz ibadetlerdir. Farzları terk ederek yapılan nafile ibadetlerin bir anlamı kalmaz.

Ayrıca bu gecede kılınması faziletli 12 rekâtlık nafile namaz vardır. Her rek’atda Fâtihâ-i şerîfeden sonra istediğiniz başka bir sûre okuyarak iki rek’atda bir selâm vermeli ve sonra yüz kere:

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ للهِ وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ أَكْبَر

Okunuşu: “Sübhânellâhi velhamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber.”

Anlamı: “Allah’ı tesbih ederim/bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim, hamd Allah’a mahsustur, Allah’tan başka ilâh yoktur, Allah en büyüktür.” zikrini okumalı.

Sonra yüz kere istiğfar etmeli ve yüz kere de Nebiyy-i Ekrem –sallallahu aleyhi ve sellem– Efendimiz’e salât ve selâm göndermelidir. Bunlardan sonra da kendisi için istediği şekilde dua eder.”

Bunların haricinde en az 100’er defa;

–             Kelimei tevhid,

–             Sübhanallahi ve bi hamdihi

–             Ya Rezzak

–             ve Salatu selam yani ““Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammed” 

tesbihlerini çekelim.

Kur’ân-ı Kerîm Okumak

Mîraç gecesinde Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e hediye edilenlerden biri de Bakara Sûresi’nin son iki ayetidir. (bk. Müslim, Îman, 279)

Alimler bu gece çokça Kur’ân-ı Kerîm okunmasını tavsiye buyurmuşlardır. Bakara suresinin son iki ayeti her gece okunması çok faziletli olan Amenerrasulu duasıdır.

Ayrıca bu gecede Yasin-i Şerif – Fetih – Vakıa – Mülk ve Nebe surelerini okumak çok faziletlidir.

Tevbe İstiğfar Etmek

Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceye belki bir daha ulaşamayacağımızı düşünerek son fırsat bilmeliyiz.

Bu gecede en az samimi ve kalben 100 defa;

“Estağfirullah el-Azim el-Kerim”  demek çok faziletlidir.

Oruç Tutmak

Mîraç Kandili’nin gündüzünde Alimler oruç tutulmasını tavsiye ediyorlar. Yani 2022 senesinde Pazar gecesi Miraç Kandili olduğu için Pazar ve pazartesi oruç tutmak faziletlidir. Eğer tek gün tutacaksanız pazartesi tutmak daha efdaldir.

Dua Etmek – Akraba ve Diğer Müslümanları Hatırlamalı

Miraç kandilinde yapılması gerekenler hususunda; Bu mübârek geceler, Rabbimize duâ ve niyazda bulunma zamanlarıdır. En kalbi duygularla kendiniz, aileniz, tüm Müslümanlar için bu gecede dua ederek niyazda bulunmak gerekir. Birbirimizden helallik alalım. Varsa kul hakkı borçlarımızı muhakkak ödeyelim.

Yapılan İbadetlerde Aile Efradını Bir araya getirme

Özellikle çocuklarımızı bu ibadetlerin dışında bırakmayalım. Onların da ellerine tesbih verelim zikirler çekip dualar etsinler. Kuranı Kerimi hep beraber ortak alanda okuyarak onların da dinlemesini sağlayalım. Unutmayalım ağaç yaşken eğilir.

Sadaka Vermek

Böyle faziletli gecelerin gündüzünde veya gecesinde sadaka vermek çok faziletlidir.

Allah yolunda infakta bulunup sadaka vermenin kişiyi pek çok tehlike ve belâlardan muhâfaza edeceği, buna ilâveten sadaka sahibini Allah’ın muhabbetli kullarına nâil eyleyeceği unutulmamalıdır. Bu müstesnâ geceler sadaka vermeye en güzel vesilelerdir.


Miraç kandilinde yapılması gerekenler, okunacak dualar, tesbihler, kılınacak namaz, taat ve ibadetler kısaca bu şekilde. Dini konularla alakalı diğer yazılara arama butonu veya dini kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazınız