4comments

Hint Bülbülü Özellikleri

Bu yazımızda hint bülbülü özellikleri, Hint bülbülleri hakkında genel bilgiler, hint bülbülleri ne yer, ele alışır mı, yumurta maması nasıl yapılır tarifi, zebra ispinozları ömrü ne kadardır? gibi konuları işleyeceğiz.

Bir diğer adı zebra ispinozu olan bu kuşlar her ne kadar isminde hint adı geçiyor olsa da anavatanları Avustralya’dır. Muhabbet kuşları, papağan türleri, kanaryalar gibi evde beslenebilen bir türdür. Evde beslenebilecek kuşlar dediğimizde en çok tercih edilebilecek bir türdür.

Hint bülbülü ele alışır mı?:

Cevap genel olarak hayır. Ben bugüne kadar açıkçası alıştıramadım. Tanıdığım bir üretimci yavruluktan itibaren sürekli saldığı bülbülünü ele alıştırdığını söyledi.

Ele alışmasalar bile kafesi açıp yerini değiştirmediğiniz müddetçe uçup tekrar kafesine dönecektir. Ama kolay kolay size gelmeyecektir. Yani benim başıma hiç gelmedi.

Hint bülbülü özellikleri. Hint Bülbülleri ele alışması oldukça zordur. Kafesten dışarı saldığınızda kafesin yerini değiştirmediğiniz sürece tekrar döneceklerdir.

Hint Bülbülü ne yer?

Hint Bülbülünün yediği yemler genel anlamda muhabbet kuşu yemleriyle aynıdır. Ağırlıklı olarak daha küçük tohumlu yemleri tercih etmek gerekir.

Bunlar ak darı, kırmızı darı, sarı darı, Nijer tohumu ve kanarya yemleri olabilir. Özellikle kafesinizde iki ayrı yem kabının birinde sırf ak darı diğerinde karışık olması daha iyi olacaktır. Ayrıca hint bülbülleri için kendiniz yumurta maması hazırlayabilirsiniz.

Yumurta maması nasıl hazırlanır?

  • Bununla ilgili gerekli malzemeler yarım havuç, petibör bisküvi, yumurta kabuğu ve yumurta sarısı ayrıca isterseniz çok küçük ölçüde bal (bir çay kaşığı gibi) ve maydanoz gibi yeşillik eklemesi yapabilirsiniz. Malzemelerin hepsini rondo yardımıyla iyice küçük parçalara ayırınız. Ve karıştırarak servis edin.
  • Kafeste bir günden fazla tutmayın mamayı zira bozulmaya başlayabilir. Ayrıca haftada bir kez vermeniz yeterlidir. Aşırı verirseniz ishal olma ihtimalleri vardır.
  • Ama eğer ki kuşunuzda halsizlik varsa her gün çok ufak yarım çay kaşığı şeklinde ufak ufak besleme yapabilirsiniz. Eğer ki yavruları varsa da hafta 2 defa verebilirsiniz ki kendini çabucak toparlasın.
  • Petibör yerine bebe bisküvisi de kullanabilirsiniz. Ayrıca hint bülbülüne zarar vermeyecek şekilde kendiniz de farklı malzemeler ve varyasyonlarla yem hazırlayabilirsiniz.
hint bülbülü özellikleri
Hint bülbülü özellikleri. Hint bülbülü yemi muhabbet kuşu yemi gibi tohumlardan oluşur. Resim Frank Dilorenzo tarafından Pixabay‘a yüklendi

Hint bülbülü tek yaşar mı?:

Hint bülbülleri yüksek üreme iç güdüsüne sahip canlılardır. Çok hareketli olan bu canlılar kesinlikle tek başına yaşamamalıdır. Muhakkak çift halinde bakınız. Üremeleriyle ilgili Hint bülbülü üretimi linkine tıklayınız.

Hint bülbüllerini yalnız değil çift halinde beslemek en güzelidir.

Hint bülbülü ömrü ne kadardır?:

Doğal veya kafes ortamında düzgün bakımı yapıldığı taktirde 3-5 yıl kadar ömrü vardır. Hastalıklarda ve bakım şartlarının kötü olması durumunda en dayanıklı türlerden biri olmasına rağmen daha kısa sürede ölürler.

Hint bülbülü almak istiyorum diyorsanız kesinlikle alın derim. Çok hareketli sevimli ve yüksek üreme iç güdüsüne sahip hayvanlardır. Evin içerisinde salabilirsiniz tekrar dönüp kafes yerleri değişmediği sürece içine girebilirler.

Yavru bakımını seyretmek onları izlemek insanı rahatlatacaktır. Yalnız özellikle temizlik konusuna çok ihtimam göstermek gerekir. Çok hareketli olduklarından yem tüketimleri, özellikle su tüketimleri çok fazladır. Banyo yapmayı çok severler sularını sık sık kontrol etmeniz gerekir.

Görüşleriniz ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Hint bülbülleriyle alakalı diğer bilgiler için hint bülbülleri kategorimi incelemenizi tavsiye ederim. Şimdilik hoşça kalın! Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle.

4 Comments

  1. Halil Çiller
    • Hobi Medya
  2. Ülkü nur duran
    • Hobi Medya

Yorum Yazınız