4comments

HİNT BÜLBÜLÜ DİĞER KUŞLARLA YAŞAR MI? KAFESİ NASIL OLMALI? ÖTÜŞÜ NASILDIR?

Bu yazımızda Hint bülbülleri diğer kuşlarla yaşar mı? Kafesi nasıl olmalı gibi bu türü beslemeye başlamadan önce insanın aklına en çok takılan soruları cevaplayacağız. Ayrıca zebra ispinozunun ötüşü sesi nasıldırla ilgili bir adet video eklemesi yaptım.

Hint bülbülü ile muhabbet kuşu aynı kafeste yaşar mı?

Hint bülbülleri diğer kuşlarla yaşar mı sorusunda ilk akla gelen genellikle muhabbet kuşu olur. Hint bülbülü ve muhabbet kuşu aynı kafese konmamalı. Büyük odalarda aynı ortamda uçmalarında sakınca yoktur fakat kafeslerde birbirlerine zarar vereceklerdir. Özellikle zebra ispinozları belli zaman sonra güçsüz düşeceklerdir.

Photo by Valentin Petkov on Unsplash

Bir çok petshopta hint bülbülü papağan ve muhabbet kuşlarının aynı kafeste olduğunu görürüz. Bu yanlış bir uygulama olmakla beraber petshoplarda sirkülasyon fazla olduğu için bu şekilde yapanları vardır.

Dikkat ettiğimizde uzun süre aynı kafeste satılmayan kuşlar incelendiğinde kanatlarında kuyruklarında ya da yüz kısımlarında yaralanmalar olduğunu fark edeceksiniz.

Hint bülbülünün yaşayabileceği başka kuş var mıdır? Hangi kuşlarla yaşayabilir?

En güzeli tek tür bakılmasıdır ama hint bülbülü kanaryayla da uyumlu şekilde yaşayacaklardır. Yem yeme kültürleri vücut büyüklükleri bakımından birbirlerine benzer ve barışçıldırlar. Yani aynı yemeği yiyebilirler. Kanarya hint bülbülü birbirleriyle çiftleşmezler.

Hint bülbülü kafesi nasıl olmalı?

Baktığımız her canlıyı benim kendi görüşüm mümkün olduğunca geniş alanlarda bakmalıyız. Sonuçta bu işi hobi için yani biraz da kendi keyfimiz için yaptığımıza göre başka bir canlının hakkına kesinlikle girmemeliyiz.

Bu konuda bana göre kesin bir kriter olmamakla birlikte biraz etraflıca değerlendirip vicdani olarak karar vermek gerekir. En düşük kafes hacmi 45 cm uzunluk, 40cm derinlik ve yükseklik olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca konuyu hint bülbülü bakımı nasıl olmalı linkinde de ayrıntılı inceledim.

hint bülbülü kafesi
Hint Bülbülü Kafesim. Biraz abartmış gibi de olsam rahat yaşamak onların da hakkı.

Hint bülbülü sesi ötüşü nasıl?:

Hint bülbülünün sesi nasıl sorusunun cevabı biraz göreceli olmakla beraber şahsi görüşüm rahatsız edici olmayan orta ayarda, arada bir klaksona benzeyen hoş bir ses, bazen de mik mik diye bağıran çizgi film koyotedeki kuşa benzer ses çıkarmaktadır. Nadiren çok farklı, bülbül adına uygun hoş bir ses çıkarmaktadır.

Bu arada eklemekte fayda var hint bülbülünün adındaki hint ve bülbül kelimeleriyle bir alakası yoktur.

Muhabbet kuşları gibi konuşup şakırdamasalar da sabahları rahat uyumak adına tercih edilebilecek bir kuş türüdür.

Biraz çekmeye çalıştım. Buraya tıklayarak eklediğim videodan hint bülbülünün nasıl öttüğünü dinleyebilirsiniz.

Yakın zamanda inşallah hint bülbülü hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgili de bir düzenleme yaparak sayfa açacağım. Hint bülbülleri diğer kuşlarla yaşar mı, kafesi nasıl olmalı ve ötüşü nasıldır gibi sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalıştık.

Varsa sorularınız ve düşünceleriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer linklere de bakarak hobilerinizle ilgili bilgilenme alabilirsiniz.

4 Comments

  1. Sena
    • admin
  2. Dilek Bektaş
    • admin

Yorum Yazınız