13comments

Hint bülbülü bakımı ve üretimi, yavru bakımı

Hint Bülbülü bakımı ve üretimi nasıldır? Zebra İspinozu yavruları nasıl bakılır? Kafes seçimi nasıl Olmalıdır? Kuluçka süresi nedir?

Hint bülbülü yani zebra ispinozları diğer kuş türlerine göre en dayanıklı sayılabilecek ve bakımı kolay canlılardır. Oldukça hareketli olan bu canlılar aşırı derecede su tüketirler. Hepsini içmeseler de sağa sola saçarak suları bitirirler o yüzden sık sık su kaplarını kontrol etmek gerekir.

Aynı şekilde yem yemeleri de sık sıktır. Metabolizmaları hızlı çalışır. Bilinenin aksine muhabbet kuşlarına oranla hint bülbülleri daha sık temizlik ister. Dışkılamaları çok sıktır.

Kafes tabanı düzeni;

Kafes tabanına mısır granülü kum gibi malzemeler koymak koku yapmaması ve sağlıkları için iyi olur. En geç haftada bir taban temizlenmeli temizlik yapılırken mümkün oldukça eğer yumurtalı veya yavrulu kuşlarsa sarsmadan alt kısım temizlenmelidir. Anne kuşlar tehlikeli bir durum sezdiklerinde yumurtaları kırabilirler. Temizlik konusunda diğer kuşlara nazaran sağa sola fazla su sıçrattıklarından tabanda küflenme olmaması için daha sık temizlik yapmak gerekir.

Hint bülbüllerinde kafes seçimi

Hint bülbüllerinde kafes seçimi yapılırken mümkün olduğunca yatay olarak geniş kafes seçimi yapılmalıdır. Çünkü zebra ispinozları yatay olarak uçmayı seven canlılardır. En azından ölçüleri 45*40*40 şeklinde olmalıdır.

Ben hint bülbülü çiftimi biraz abartmış olsam da hagen vision s02 modeli kafesimde besliyorum. Gönlüm m01 gibi yatay geniş bir kafesim olsaydı diyor ama zamanında bu şekilde almıştım.

Hint bülbülü kafesinde kalsiyum ihtiyacı için kalamar kemiği ve gaga taşı bulunmalıdır. Özellikle kalamar kemiği muhakkak bulunmalıdır. Eğer bulunduğunuz yerde kalamar kemiği bulamıyorsanız internetten 4-5 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz.

hint bülbülü bakımı
Doğada hint bülbülü. Resim minka2507 tarafından Pixabay‘a yüklendi

Çocuğuma hint bülbülü almak istiyorum

Çocuğuma hint bülbülü almak istiyorum uygun mudur derseniz ele alışabilecek ya da omuza başa konacak ya da parmağınızı uzattığınızda ısıracak canlılar değildir. Hatta kafese müdahalelerde oldukça rahatsız olurlar.

Bunun yanı sıra muhabbet kuşlarına göre oldukça hareketlilerdir. Kafesin içinde sağa sola malzeme taşıyarak oldukça güzel görüntüler oluştururlar. Eğer çocuğunuz yedi sekiz yaşlarını geçtiyse ya da daha ufak bile olsa karakterlerini düşünerek almaya karar verebilirsiniz.

Nitekim benim çocuklarım ufak olmalarına rağmen uzaktan seyredip ötüşlerini dinlemeyi ve hareketli olmalarını çok seviyorlar. Ayrıca çok meraklı canlılardır. Kafese koyduğunuz farklı bir cismi muhabbet kuşu iki gün dokunmazken bunlar hemen incelemeye başlarlar.

hint bülbülü bakımı üretimi
Hint bülbülleri çok hareketli ve sevimlilerdir. Hint bülbülü bakımı ve üretimi en kolay kuşlardan birisidir.

Hint bülbülleri kuluçka süresi

Hint bülbülleri kuluçka süresi; Genel olarak 13 gün olsa da bir iki gün daha fazla sürdüğü gözlemlenmiştir. Çiftleşme sonrası ilk yumurta 5-6 gün sonra gelir. Ve birer gün arayla yumurta bırakırlar.

İlk seferde genelde 3 yumurta yapan dişiler ileriki dönemlerde vücut geliştikçe 8 yumurtaya kadar çıkabilirler. Yumurta boş mu dolu mu olduğu kontrolü karanlık bir yerde yumurtaya fener tutarak içindeki damarları ya da ortada bir siyahlık görülüyorsa doludur. Eğer ışık geçiyorsa içi boştur. Bu işlem yumurtlamadan beş gün sonra yapılabilir.  Ama hint bülbülleri dokunulma konusunda hassas olduklarından tecrübeli değilseniz yapılmaması daha iyidir. Bazen böyle durumlarda zebra ispinozu kuluçkaya yatmayabilir.

Yumurtadan çıkan zebra ispinoz yavrularına anne ve baba birlikte bakacaktır. Bu dönemde aşırı ilgi gösterirseniz dişi yuvalığı terk edebilir. Bu dönemde haftada iki veya en fazla üç gün yumurta maması verilebilir. Onun harici normal yemlerle bakarlar. Çıkan yavruların sağlıklı olması için yuvalık seçimi de oldukça önemli bir etkendir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Hint bülbülü yuvalığı nasıl olmalı? linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yavruların gözleri yaklaşık bir hafta sonra açılır ve 20 gün içerisinde tüylenmeye başlarlar. Bu dönemde artık yavaş yavaş hareketlenerek yuvadan çıkmaya çalışabilirler. Ve en son 35 günlükken kendileri yem yeme becerisine ulaşırlar.

Artık bu saatten sonra ebeveynler yeniden çiftleşme eğilimine girmeye başlayacaklarından yavrulara zarar vermemeleri adına ayırmak doğru olacaktır.

Hint Bülbülü Yumurta maması nasıl yapılır?

Yapımı çok basittir. Öncelikle yumurtayı haşlarız. Eğer dolaba kaldırmayacaksak tek gün için çeyrek yumurtayı az bir yumurta kabuğunu iyice ezeriz. Yumurta kabuğu da çeyrek olabilir. Özellikle yumurta kabuğu batmaması için biraz daha özenle ezelim. Yarım havucu da iyice rendeledikten sonra hepsini karıştırarak kuşlarımıza verebiliriz.

İstersek mamanın içerisine maydanoz gibi yeşillik ekleyebiliriz. Eğer yavru besleyecekse ebeveyn kuşlarımız yeşilliği yavrular iki haftalık olduktan sonra eklemekte fayda var.

Önemli Not: Çıkan yavruların doyup doymadığını kursakları dolu mu boş mu anne babanın yem yemesinden anlayabilirsiniz. Zira anne babanın yem yemesinde sorun yoksa yiyorlarsa bilin ki yavrulara da yediriyorlardır. Bir diğer husus damızlık erkek eğer yavrular yeme düşmeden tekrar dişiyi sıkıştırıp çiftleşme eğilimine girerse kafesten ayrılması iyi olur.

Sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz ve hint bülbülleriyle ilgili diğer linkleri inceleyebilirsiniz.

13 Comments

 1. Barış Özay
  • admin
 2. Barış Özay
 3. Faruk Özgür
  • Hobi Medya
 4. Faruk Özgür
  • Hobi Medya
 5. Suphi ergeç
  • Hobi Medya
  • Hobi Medya
 6. Emrah Doğan
  • Hobi Medya

Yorum Yazınız