18comments

Hint Bülbülleri Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne kadardır? Neden Ölürler?

Bu yazımızda Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır, Fiyatları Ne kadardır, Neden Ölürler gibi soruları cevaplandıracağız.

Egzotik minik kuş. Resim Susanne Jutzeler, suju-foto tarafından Pixabay‘a yüklendi

Hint Bülbülü cinsiyet ayrımı nasıl yapılır?

Hint bülbülü cinsiyet ayrımı oldukça basittir. Erkekler yanakları daha desenli daha alımlı ve kendilerine has bir ötüşleri vardır.  Dişiler ise daha düz renkli olurlar.

Ayrıca erkeklerin gagaları kıpkırmızı olmasına karşılık dişilerde gaga rengi biraz daha turuncumsu olabilir. Fakat gagaya bakarak anlamaya çalışmak zaman zaman yanıltabilir.

Kafesinizde iki aynı cins kuş varsa zaten çok sık kavga ederler. Farklı cins kuşlar da zaten yuva örme eğilimine erkenden girecekleri için yuvaya malzeme taşıyan kuş erkek hint bülbülüdür.

Hint Bülbülü Cinsiyet ayrımına örnek. En basit haliyle bakacak olursak erkeğin yanağında turuncu desen var dişide yok
hint bülbülü cinsiyet ayrımı
Biraz daha alımlı olan üstteki kuş erkek, beyaz olan dişi.

Hint bülbülü (Zebra İspinoz) fiyatları:

Yaklaşık olarak 2020 yılı güncel petshop fiyatlarını söyleyecek olursak 40-60 TL arasında değişim göstermektedir. Ben haziran 2019 yılında 35 tl den aldım. Tepeli ve jumbo olanları 100 liradan başlar.

hint bülbülü fiyatları
Hint bülbülü fiyatları: Ben bu çifti toplam 70 TL ye aldım. Tanesi 35 TL. 2019 Haziran ayında aldım.

Hint bülbülü çeşitleri nelerdir?

Yüzlerce varyasyonu bulunmaktadır. Jumbo ve tepeli hint bülbülleri bulunmaktadır. Ama genel olarak ülkemizde en çok aşağıdaki resimlerdeki beyaz ve diğer gerdanlı hint bülbülleri beslenmektedir.

 • Hint bülbülü neden ölür?: Bunun bir çok nedeni olabilir. Kafesin uygun olmaması temizliğin eksik yapılması ve kuşun bakteri kapması, aşırı sıcak veya soğuk yerde veya cereyan yapan yerde beslenmesi, muhabbet kuşu veya papağan gibi uygun olmayan canlılarla birlikte beslenmesi, tek başına kalarak strese girmesi, sürekli dinlenmeden kuluçkaya yatarak güçsüz düşmesi gibi sonuçlardan kuşumuz normalden daha erken ölebilir.
 • Hint Bülbülleri Banyo Yapar mı? Hem de suya bayılırlar. Hiç bir yer bulamazlarsa sulukta yıkanırlar. Ben sürekli banyo bulunduruyorum kafeste. Yalnız dikkat edin içinde su bitince hemen yuvalığa döndürüyorlar.
hint bülbülü banyo
İşte Şekil A da görüldüğü gibi hagen banyoluğu yuvalığa çevirmiş bir mutlu hint bülbülü çifti.

Tavsiye olarak hint bülbülü çifti alacağınız zaman hareketli olanları ve çift olarak alacaksanız genelde farklı renkli olanları almanızı tavsiye ederim. Aynı renk olanların kardeş olma riskleri daha yüksektir. Bunlarda da yavrular daha fazla özürlü olabilir.

Hint bülbülünün eş tutması için cinsel olgunluğa erişmiş (en az 5-6 aylık) bir dişi bir erkek yeterlidir. Muhabbet kuşları gibi eş seçme özellikleri yoktur.

Sormak istediğiniz sorular için aşağıdaki yorum yazınız kısmını kullanabilirsiniz. Hint bülbülleriyle ilgili merak edebileceğiniz diğer hususlar aşağıdaki linklerde veya sitenin ara kısmından bulabilirsiniz.

18 Comments

 1. Savaş Uçar
  • admin
 2. İBRAHİM
  • admin
 3. Esma saçlı
  • admin
 4. Zehra Şanal
  • Hobi Medya
 5. Hüseyin Şimşek
  • Hobi Medya
 6. Mehmet Uncu
  • Hobi Medya
 7. Mehmet Uncu
 8. Papesko
 9. Pınar Özbek
  • Hobi Medya
 10. Nil Ulu
  • Hobi Medya

Yorum Yazınız