nocomments

Hagen Vision Kuş Kafesleri Nasıl? – 5 Yıllık Kullanım Yorumum Gözlemlerim

Evinde kuş besleyen herkesin tahmin ediyorum hagen vision kuş kafesleri dikkatini çekmiştir. Peki hagen vision kuş kafesleri nasıl, o fiyata almaya değer mi, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruların cevabını 5 yıldır bu kafesi kullanan biri olarak objektif olarak yorumlamaya çalışacağım.

Hagen vision kafeslerin birçok çeşidi bulunuyor. Genel olarak her birinin özelliği ve kurulum mantığı aynı şekilde, sadece boyutları ve boyutuna göre tel aralıkları değişiyor. Özellikle yurtdışında çok favori olan bu kafesleri yabancı kaynaklardan hagen vision bird cage diye yazarak da aratabilirsiniz.

Ben 2016 senesinde ki o dönemde de çok araştırma yaparak s02 modelini satın aldım. Hagen vision yorum kısmına geçmeden önce kısaca kafeslerin boyutlarını yazayım.

Hagen Vision Kuş Kafeslerinin Boyutları-Ölçüleri

Small (S) – Medium (M) – Large (L) şeklinde üç modeli var ve her birinin 01-02 şeklinde aynı boyutun çift katlısı (s02) tek katlısı (s01) olarak sıralama yapmışlar. Bir de 11-12 şeklinde de ara modelleri var ama onları tam olarak bilmiyorum.

Türkiye’de en fazla bu modelleri satılıyor. En çok da S01 modeli satılıyor. Ben burada sadece 01 modellerin ölçülerini yazacağım. S02 taban olarak aynısının, yükseklik olarak iki katı. Zaten 02 modellerini artan döviz kuru nedeniyle şu anda stoklarda bulmanız zor.

Hagen vision S01 ölçüleri; 45,7 cm (Boy)  x 35,6 cm (En)  x 50,8  cm(Yükseklik)

Hagen Vision M01 ölçüleri; 61 cm (Boy) x38cm (En) x 52cm (Yükseklik)

Hagen Vision L01 ölçüleri; 78 cm (Boy) x 42 cm (En) x 56 cm (Yükseklik)

Ölçülerine göre genel değerlendirme yapacak olursak; S modelleri de oldukça güzel ama bana göre eğer birden fazla muhabbet kuşu besleyecekseniz M01 modelini almanızı tavsiye ederim. Kuşlar o modelde oldukça rahat edeceklerdir.

S modelleri finch, kanarya gibi kuşlar için daha ideal gözüküyor. L modelleri de daha çok papağanlar için ideal.

Hagen Vision Kuş Kafesleri
Hagen Vision Kuş Kafeslerinin Gayet Estetik Bir Görüntüsü Var.

Hagen Vision kafeslerde Temizlik Nasıl Oluyor?

Alt kısmında her iki yanda sağlam klipsli geçmeler var. 6 senedir hiçbir şey olmadı gayet sağlam yapmışlar. Ayrıca yemliklerin de üzerine özel bölmeyle oturduğu ızgarası mevcut.

Youtube kanalımda video çektiğimde buraya ekleme yapacağım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki temizliği oldukça pratik. Yaklaşık 10 dakikada S modellerinde temizlik bitmiş oluyor.

Bir de koku problemi yaşamadım. Alt kısmı mika gibi bir malzemeden yapıldığı için tül takmanıza da gerek yok ki bu da en güzel yönlerinden biri. Çünkü tüle bazen kuşlar takılabiliyor bir de temizlemesi çok zor oluyor.

Ürünün Ağırlığı ve Sağlamlığı

Kafesin telleri oldukça kalın ve sağlam. Şöyle ki ben evde aynı zamanda kedi de besliyorum. Bazen üstüne atlıyor bazen yandan atlıyor ona rağmen şu ana kadar tellerde kırılma eğilme gibi durumlar yaşamadım.

Deri sehpa üzerine yapışıyor tabanı. bu nedenle devrilme durumu da olmadı ama yine de kediniz falan varsa biraz da tombulsa dikkatli olup önlem almakta fayda var. Benim s02 modelini 4,5 kiloluk bir kedim yandan atlayıp kendine çekerek, bir kere devirdi ama neyse ki bir şey olmadı.

Şu ana kadar hiçbir parçasını değiştirmek zorunda kalmadım ki ithal ürün olduğu için parçaları da pahalı.

Genel olarak değerlendirme ve özetleme yapacak olursak:

Hagen Vision Kafeslerinin Avantajları;

 • Diğer kafeslerle kıyasladığımızda temizliği daha pratik. Koku ve tül takma problemi yok
 • Ürün oldukça sağlam, telleri kalın, uzun sürede deformasyon yaşanmıyor.
 • Yem kabı için ayrı, üstü parçayla korunaklı bölme yapmışlar. Bu da daha temiz olmasını sağlıyor.
 • Estetik güzel bir görüntüsü var.
 • Kuşlar için rahat geniş bir ortam sunuyor.
 • Özellikle muhabbet kuşları için yatay telli olması çok güzel. Piyasada yatay telli ve kaliteli kafes bulmak da sıkıntı.
Hint Bülbüllerim Banyoluğuna Yuvalık Yaptılar 🙂

Hagen Vision Kuş Kafeslerinin Eksi Yanları;

Hep güzelliklerinden bahsettik hiç mi kötü tarafları yok tabi ki var.

 • En başta fiyatı oldukça yüksek. Bu fiyata bu ürünü almaya değer mi buna siz karar vereceksiniz.

Benim yazıyı yazdığım tarihte yaklaşık en ucuz s01 modeli 800 TL civarı. Buradan trendyol fiyatlarına bakabilirsiniz. Genellikle en uygun bu platformda oluyor.

Ben 2016 senesinde S02 modelini 230 TL ye almıştım ki o dönemde de asgari ücretin 1000 TL olduğunu düşünürseniz pahalıydı.

 • Suluk kısmı aşağıda sıkıntılı. Ben yine eski usul yukarıya normal suluk takıyorum. Ne kadar korunaklı olursa olsun, aşağıda içerisine kuş pisliği giriyor.
 • Diğer kafeslere rahatlıkla takabildiğimiz banyo, yuvalık, akıllı yemlik gibi aksesuarları bu kafese takmak için bazı parçalarını çıkarmak veya kendine ait yuvalık ve banyosunu satın almak gerekiyor. Ben mecbur hepsini satın aldım. Gerçi diğerlerini de kafese takmanın yollarını buldum. Eğer istek gelirse video olarak atabilirim.
 • 02 modellerinde yükseklik fazla olduğu için kuşlar hareket ettikçe tellerde titreşim sesi fazla oluyor. Bu çokta rahatsız edici değil ama yine de belirtmekte fayda var.
 • Kendi plastik tünekleri çok dayanıksız. Benim hepsi kırıldı tahta tünekler taktım daha güzel oldu.

Kısaca bunları yazabiliriz. Şuanda biraz kafese göre ufak olsalar da hint bülbülü besliyorum. Aklıma geldikçe de yazıya güncelleme yaparım. Ben şahsen bu ürüne bu kadar para verdiğime pişman değilim.

Çünkü ondan önce çok fazla kafes değiştirdim. Temizliği olsun, görüntüsü olsun, sağlamlığı olsun diğerlerini beğenmedim. Belki de o kadar parayı da diğer kafeslere harcamışımdır.

Tek pişmanlığım S02 yerine M01 modelini alsaydım sanki daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Belli mi olur ilerde belki…

Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız