8comments

EVDE KEDİ BESLEMENİN ZORLUKLARI ZARARLARI FAYDALARI – KEDİ BAKIMI

Bu yazıda evde kedi beslemek istiyorum ama bakımı nasıldır, zorlukları, zararları ve faydaları nelerdir bunun üzerinde duracağız. Ve tahmin ediyorum karar aşamasındaysanız bu yazıdan sonra evde kedi besleme hususunda karar verebileceksiniz.

Şunu belirtmeliyim ki bu yazıda yazacaklarım 10 yıldır kedi besleyen ve şu anda da evimde 3 kedisi olan biri olarak kendi tecrübelerimden ve çevremde yıllardır kedi beslemiş büyütmüş tecrübeli kişilerin yaşadıklarından ibarettir.

Yazının sonunda evde kedi beslemenin zorlukları, zararları, faydaları, evde kedi bakımı zor mu konusuyla ilgili çektiğim youtube videomu da izleyebilirsiniz.

evde kedi bakmanın zararları
Evde kedi beslemek konusuna örnek. Benim kedim gümüş. Scottish fold

Evde kedi beslemekle alakalı öncelikle kafamızda oluşan bazı soruları cevaplamamız gerekir ve şunu unutmamak gerekir aslında aldığınız sadece bir hayvan değil belki sekiz on sene belki de onbeş sene size hayat arkadaşlığı yapacak bir canlı.

Evet tam 15 sene belki daha da fazla. Bir canlının uzun yaşaması çok güzeldir bunu olumsuz gibi anlattığımı düşünmeyin.

Sadece şunu söylemek istiyorum yavruyken petshopta veya başka yerde gördüğünüz o dünya tatlısı kedicik evinize oyuncak gibi aldığınızda iki üç ay sonra büyüyecek.

Aslında her yaşlarında her aylarında ayrı bir güzellikleri olsa da o yavru sevimlilikleri azalacak. Artık size alıştıktan sonra onu sokağa saldığınızda emin olun ki yaşaması çevre şartlarında çok uzun olmayacaktır.

Eve alışmış kedinizi sokağa terketmeyin. Photo by Marko Blažević on Unsplash

Bu yazımda, evde kedi beslemenin zararları, zorlukları, faydaları, evde kedi beslemek, bakımı, kedi bakmak zor mu gibi konularda kendi yaşadıklarımla birlikte size ışık tutmaya çalışacağım.

EVDE BESLENEBİLECEK HAYVANLAR

Evde hangi hayvan beslenebilir dediğimizde bir çoğumuzun aklına öncelikle kuşlar balık kedi veya köpek gelmektedir.

Ben bu yazdığım canlılar içerisinde köpek hariç hepsini şu anda evimde besliyorum. Peki kediyi evde nasıl beslerim nelere dikkat etmem gerekir ve neleri göze almam gerekir bunlara cevap arayacağız.

Evet evde belki de en güzel beslenebilecek hayvanlardan birisi, belki de en güzeli kedidir.

Sevimli yavru kediler. Resim congerdesign tarafından Pixabay‘a yüklendi.

Diğer canlılarla kıyasladığımızda kuşu alıp elinizde sevmek çok zordur hatta hayvanın strese girmemesi için tavsiye edilmez. Balık, görsel olarak akvaryumu seyretmek insana dinginlik verir ama dokunsal olarak bir yakınlık kuramazsınız.

Fakat kedi özellikle bir yaşını geçtikten sonra tabiri caizse kedi gibi derler ya oturup sürekli kendini sevdirmeye çalışır. Her ne kadar yüz şekilleri hiç değişmese de hem dokunarak hem konuşarak hem de duygusal olarak iletişim kurulabilir.

Yavru kedilerimin 40. güne kadar gelişim videolarını buradan izleyebilirsiniz.

Mesela çok mutlu olduklarında içinden gır gır gır diye bir ses gelir hatta bu sesin kalbe iyi geldiğini söyleyen hekimler vardır. Kucağına alıp sevmeye başladığında kalbin üzerine titreşim yapar. Kediyi ilk aldığımızda biz bu sesi duyduğumuzda acaba bir şey yuttu da içinden motor sesi mi geliyor diye korkmuştuk 😊.

Kızdıklarında ya da bir av gördüklerinde (sinek örümcek ya da böcek gibi) kuyruklarını hızlı hızlı sallarlar ve hafiften mıy mıy diye bir ses çıkarabilirler.

Kediler oldukça cana yakın ve kolay eğitilebilen canlılardır. Eğitimleriyle ilgili kedi eğitimi nasıl olur yazımdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

PEKİ KEDİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Eve alacağınız kedi tekir kedi, sarman veya cins kedi (scottish,British,iran kedisi,siyam kedisi…) hangisi olursa olsun bakımlarında yavru kedi olarak sahiplendikten sonra çok bir farklılık yoktur. Özellikle 3-4 ayı geçtikten sonra eğer tek kedi olarak besleyecekseniz alıştıkları diğer ortamdan eve geçtiklerinde zorlanabilirsiniz.

evde kedi beslemenin zararları

KEDİ SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Öncelikle kedi bakım ürünlerini temin etmeniz gerekir. Ayrıca aylık sabit olarak ilk başta temin ettiğiniz temel ihtiyaçlarının haricinde bir gideri olacaktır. Bunları bütçenize göre iyi şekilde değerlendirerek sahiplenme yapmalısınız. Bütçe hesaplamasını kedi bakımı masrafları sayfamdan inceleyebilirsiniz.

Yoğun bir iş programınız varsa ya da uzun süreli tatile çıkıyorsanız ve sizden başka kediye bakabilecek kimse yoksa bu işe girmemenizi tavsiye ederim.

Çünkü kediler evde tek başlarına 3-4 günden fazla durmamaları gerekir. Tuvaleti yemi suyu her ortamı düzgün ayarlanmış olsa dahi belki bu beş güne çıkar ama hapis hayatı gibi yaşadığı için size küsecektir.

EVDE KEDİ BESLEMENİN ZARARLARI

İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN EVDE KEDİ BESLEMEK – (KEDİ TÜYÜ (KILI) ZARARLARI)

Kafamıza en çok takılan mevzulardan biri de kediden bulaşan hastalıklar var mıdır konusudur.

İnsan sağlığı açısından en önemli faktörlerden biri kedi tüyüdür. Özellikle mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında kediler oldukça fazla tüy dökerler.

Alerjik anlamda bir sıkıntınız varsa doktorunuza danışarak kedi sahiplenmenizde fayda var. Kendi tecrübemi söyleyecek olursam kızımda özellikle bahar aylarında alerji olmasına rağmen olumsuz bir durum yaşamadık hatta tam tersi bir durum olduğunu kedi geldikten sonra alerjisinin kaybolduğunu söyleyebilirim.

Tabi ki durum sağlık olunca en iyisi doktora başvurmaktır. Herkeste aynı reaksiyon olmayabilir.

Bunların haricinde mantar hastalığı salmonella gibi bakteriyel hastalıklar olabilir. Bunlar da daha çok düzenli bakımı temizliği yapılmayan ve dışarıda avlanma yapan kedilerde olur.  Ayrıca kedi kumu temizliği yapıldıktan sonra ellerimizi güzelce yıkamamız gerekir.

Kediniz dışarıya çıkıyorsa veya çıkmasa da sizin üzerinizde getirmenizle pire kapma olasılığı da vardır. Bir kere başıma geldi. Ardından veterinere dış parazit aşısı yaptırdım. Çok şükür işin başıydı sanırım çok sıkıntı olmadan geçti. Dış parazit uygulamasını petshop veya internetten alacağınız dış parazit damlasıyla kedinize kendiniz de yapabilirsiniz.

Ek not olarak pire insan kanıyla beslenemez en fazla bir iki sefer tadına bakar sıcaklık uyuşmadığından uzun süre beslenemez.

EVDE KEDİ BESLEMENİN ZORLUKLARI

Evde kedi beslemek istiyorum diyenlerin en zorlandığı bölümlerden bir tanesi bu kısım. Kedi beslemenin olası zararlarını sağlık bölümünde söyledik.

Eğer ki evde yaşayan bireyler oy birliğiyle kedi beslemek istiyorsa kesinlikle bu işin altından rahatlıkla kalkarsınız. Zorluk – zarar hiç birisi sizi etkilemez.

Oy çokluğu olursa biraz daha zor olur. Hele ki bayanlar istemiyorsa anne ya da eş 😊. Nasıl ikna edebilirim kısmına bakabilirsiniz.

evde kedi bakımı
İkna edemezseniz şu masum bakışı gösterebilirsiniz.

Eğer azınlıksanız hiç bulaşmayın sabredin yoksa her sıkıntıda sürekli size söylenecek kişiler olacak ve kedi en sonunda kapı dışarı edilecek maalesef ☹.

Evde kedi beslemenin zorlukları konusunu liste şeklinde devam edecek olursak;

Bütçe:

Belki de en önemlilerden birisi. Alınacak temel bakım ürünleri haricinde aylık sürekli sabit olarak harcanacak kedi maması, kedi kumu ve özellikle ilk bir sene periyodik aralıklarla kedinin yapılması gereken aşıları olacak.

Eşyalara zarar:

Şu cins kedi alırsanız eşyalara zarar vermez uysaldır kısmını bir kenara bırakalım. Çünkü bunun cinsle alakalı olmasından ziyade kedinin karakteriyle alakalı bir durum olmasından dolayı biraz da şans işidir.

Sağlıklı her kedi günün en az 5-6 saati hareketlidir. Obez olmaması için zaten böylesi daha iyidir. Kedi eşyalarıma zarar verir mi evet kediler en meraklı hayvanlardır. Atlayıp zıplayacaklardır. Özellikle yüksek yerleri çok severler.

Peki en çok nelere zarar verirler? Ve önlem olarak yapabileceğimiz bir şey var mıdır?

evde kedi beslemek

Tüm bunları asgariye indirebilmenin önlem alabilmenin yolları; Öncelikle bir tırmalama tahtası alın. Kediler doğaları gereği tırnakları uzadıkça yarı sert bir yere sürtme ihtiyacı hissederler.

Diğer çare olarak eğer kediniz dışarıya çıkmıyorsa tırnaklarını bir veterinere kestirin veya kendiniz nasıl yapıldığını araştırarak kesin. Ben baştan birkaç kez kestim zahmetli bir iş şu anda kesmiyorum artık verdiği zarara alıştım. Ben varken tırmalamıyor ama görmediğim zamanlarda hiç affetmiyor.

evde kedi beslemenin zorlukları
Evde kedi beslemenin zorlukları, zararları konusuna bir örnek. Kedimin tırmaladığı bir sandalye. Bu şekilde üç adet sandalye daha var.

Yazdıklarım belki gözünüzü korkutmuş olabilir ama resimler bir kedinin iki senede eve verdiği toplam zarar. Çokta abartılacak gibi değil. Tabi bir tanede tül değiştirdim onun resmi yok belirteyim. Artık tüllerimi yırtmıyor zamanla evin kurallarına kendini adapte ediyor.

Kızgınlık dönemi:

Eğer kediniz dişiyse kızgınlık döneminde ağlamaya başlar. Garip garip sesler çıkarır hatta bazıları çığlık atar. Bu dönem biraz uykunuzdan feragat etmek zorunda kalabilirsiniz. Kedi erkekse kızgınlık döneminde eve pis bir koku bırakabilir. Bu durumlarda eş bularak çiftleştirmek gerekir. Tabi yaşları uygunsa.

Tüy problemi:

Ne yaparsanız yapın kediler tüy dökecektir. Aşırı tüy döküyorsa farklı problemler olabilir. Ama normal şartlarda haftada iki kez düzgün bir kedi tarağıyla taramak gerekir. Tüy dökümünü azaltmayla alakalı 6 basit çözüm önerisi yazımı okuyabilirsiniz.

Aklıma gelenler bunlar. Tabi tüm bunların yanında KEDİ BESLEMENİN FAYDALARI da çok fazla.

Kedi tüyü problemiyle ilgili internetten araştırdığım kadarıyla xiaomi roborock s50 adında bir robot süpürge bulunmaktadır. Uzaktan kumanda ile her gün bu cihazı çalıştırdığınızda oldukça tüy topluyor hem de vaktiniz size kalıyor. Fiyatı biraz yüksek olsa da en kısa zamanda almayı düşünüyorum.

EVDE KEDİ BESLEMENİN FAYDALARI

Kedi sahiplenmenin zorlukları yanı sıra evde kedi beslemenin faydaları, kedi sahiplenmenin faydaları da çoktur. Özellikle şehir ortamında çok fazla dışarıya çıkamayan çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı. Gerçekten çocuklarınız için hatta büyükler için oldukça güzel bir arkadaş oluyor.

Tabi en başta kedinin oyuncak olmadığını onun da bir canlı olduğunu çocuklarımıza öğretmemiz gerekir. Eğer çocuk bunun bilincinde değilse hayvana eziyet etme potansiyeli varsa hiç sahiplenme işine girilmemelidir. Zira bunun sonucunda hem kedi zarar görür hem de kendini korumaya çalışırken kedi çocuğunuzu tırmalayabilir.

Çağın en büyük sıkıntılarından bilgisayar, tablet ve cep telefonu bağımlılığından kedi bir nebze olsun insanı alır. Hele bir de hamile kalıp yavrular geldi mi çocuklar tamamen onlarla ilgilenmeye başlarlar ve evde farklı bir sevinç oluşur. Resimdeki kedimin yavrularını yavru kedi bakımı sayfamdan görebilirsiniz.

evde kedi beslemenin faydaları
Evde kedi beslemenin zararları, zorlukları yanı sıra faydaları da bir hayli çoktur. Özellikle böyle bebişleriniz olursa :))

Eminim ki kedi almak istiyorsanız bu yazımı okuyarak bazı şeyler kafanızda oturmaya başlamıştır. Evde kedi beslemek konusunda yazıyı da aşırı boğmamak adına burada yazacaklarım şimdilik bu kadar. Diğer sayfalarımdan da özellikle kediler kategorimden bir çok konuyla alakalı ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.


Konuyla alakalı bilgileri youtube kanalımdan da buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Varsa eklemek istedikleriniz sorularınız ve yorumlarınız için aşağıdaki yorum kısmına yazarsanız mutlu olurum. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle hoşçakalın!

8 Comments

 1. Eda eda
  • admin
 2. Murat Ağaoğlu
  • admin
 3. neşe
  • admin
 4. Özlem Mert
  • Hobi Medya

Yorum Yazınız