nocomments

Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin 6 Adım – Dökülmeyi Azaltmak İçin Öneriler

Unutmayalım ki kediler tüylü (sfensk türleri hariç) sevimli yaratıklardır. Her canlı gibi onlar da dönem dönem tüy dökeceklerdir. Tamamen bunu engellemek imkansızdır. Bu yazımda size 6 adımda kedilerin tüy dökmemesi için daha doğrusu fazla tüy dökmemesi için bir takım önerilerde bulunacağım.

Şunu da belirtmek gerekir ki yaratılıştan bazı kediler uzun tüylü (long hair) olurlar. Bunların tüy dökümü diğerlerine göre biraz daha fazladır. Ama baktığınızda çokta sevimlilerdir. Gülü seven dikenine katlanır artık.

Bu konuyu isterseniz görsel olarak youtube kanalımdan da buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Eğer kediniz normal seyrin üzerinde tüy döküyorsa, hatta derisi gözükecek şekle gelirse veya bir hastalık olduğunu hissederseniz muhakkak veterinerinize başvurun.

Kediler özellikle ilkbaharla havaların ısınmasıyla birlikte tüy dökmeleri artar, sonbaharda havaların soğumasıyla tüy dökülmeleri azalır. Tüyler onlar için bir nevi posttur dolayısıyla kışın soğukta kendilerini daha sıcak yapar.

Bazen de kediniz aşırı derecede kaşınarak tüy döker. Bunun nedeni kedinizde, yediği herhangi bir şeye alerji olabilir. Ya da pirelenmiş olabilir. Eğer bu tarz bir şey gözlemlerseniz kedinize aşı yaptırmanız gerekir pirelerden kurtulmak için.

Kedi tüy dökmemesi için ya da tüy dökümünü normal seviyesine indirebilmek için bir takım çözüm önerileri vardır. O zaman başlayalım.

kedi tüy dökmemesi için
Her şey şu güzelim kedilerin tüy dökmemesi için Resim Engin Akyurt tarafından Pixabay‘a yüklendi

1- Kedinizi Düzenli – Sağlıklı Besleyin, Peki Ama Nasıl?

Kediniz eğer aşırı tüy döküyorsa bunun bir nedeni de sağlıksız beslenme olabilir. Kullandığınız mamayı gözden geçirmeniz gerekir. Ama şunu da bilmek gerekir ki kedi tüyü dökülmemesi için özel bir mama yoktur.

Şu mamayı alın bu mamayı alın diye bir öneride bulunmayacağım. Ya da pahalı mama kalitelidir tezinden de uzak durun. Unutmayın ki çoğu ithal mama yurtdışında kilosu 3-5 dolarlık basit mamalar, bizde süpermiş gibi reklamı yapılarak kilosu 45-60 TL bandında satılıyor.

Benim size önerilerim mama konusunda şu. Bilinenin aksine sürekli aynı mamayı kullanmayın. Siz sürekli aynı mamayı yediğinizde nasıl bıkkınlık geçirirseniz ve bazı değerleriniz yükselir bazılarınız çok düşerse kedilerde de durum aynıdır.

Belli zaman sonra bir bakarsınız kedinizde iştahsızlık başlamış. Aslında bıkkınlık başlamış. Kedinize farklı tür mamaları farklı kaplara koyarak verebilirsiniz.

Bir diğer faktör kedinize arada bir kendi yaptığınız (baharatsız, tuzsuz olmak kaydıyla örn. haşlanmış tavuk) etli yemeklerden verin. Çünkü o verilen kuru mamaların yüzde doksanından fazlasında hakiki et bulunmamaktadır. Ama kediler etoburdur.

Evde yapabileceğiniz kedilerin sevdiği yiyecekleri bu yazımdan , ayrıca kedileri nasıl beslememiz gerektiğini bu yazıdan okuyabilirsiniz.

2- Düzenli Tarama

Bu aslında kedi tüy dökmemesi için engelleyici bir faktör değil sadece tüyün yayılmasını engellemeye yarar. Ayrıca özellikle uzun tüylü kedileri taramak sağlıkları açısından da faydalıdır. Çünkü zaman içinde topaklanma yapabilir tüyler.

Kedinizi haftada 2 kere tarayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tararken canlı tüyleri yolmamanız. Orta kalite bir tarakla kedinizi gayet güzel tarayabilirsiniz. Özellikle dişi kediler bu tarama işleminde genellikle kaçarlar.

kedilerin tüy dökmemesi için
Soldaki eldiven genellikle tekir cinsi kedilerde çok işe yarıyor. Ortadaki orta kalite uygun fiyatlı ama kedilerin de hoşuna giden masaj yapar gibi ölü tüyleri toplayan güzel bir tarak. Sağdaki orjinal furminatör marka bir taramaya yastık dolduracak kadar nerdeyse tüy çıkartan tarak ama sağlam mı ölü mü tüyleri yoluyor hala anlamadım. Ama bütçeniz elveriyorsa almanızı tavsiye ederim temizlemesi falan çok kolay. Sağlam tüyleri alsa kediniz kaçardı sanırım.

3- Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Aşı

Bu konu veterinerlik bir konu. Sonuç itibariyle kediler doğaları gereği tüy dökerler aslında dökmeleri de lazım. Bizim bile günde yüzlerce tel saçımız dökülebiliyor.

Ama yukarıda da yazmıştım, bazen kediniz pirelendiği için sürekli kaşınır ya da iç parazit tarzı sıkıntıları olabilir. Periyodik olarak veteriner kontrolünde iç ve dış parazit aşılarını yaptırdığınızda tüy dökülmesinde azalma olacaktır. Ayrıca alerjik sıkıntılarda da tüy dökülmeleri gözlemlenebilir.

4- Psikolojik Faktörler

Kedinin psikolojisi mi olur demeyin. Kediler de korku, üzüntü veya yalnız yaşadıklarında, aşırı veya az uyumalarında ya da çiftleşme dönemlerinde psikolojileri bozulur, strese girerler. Bu da tüy dökülmelerine neden olur. Mümkün olduğunca bu sıkıntılardan uzak tutmak gerekir kediyi.

Biraz da bu konuyla alakalı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

5- Vitamin Takviyesi

Kedilerin tüy dökmemesi için vitamin takviyesi de yapabilirsiniz. Sürekli evde duran kedilerde zaman içerisinde bazı vitaminlerde eksiklikler oluşur. Özellikle B vitamini eksikliği tüy dökümünü arttırır.

Bu nedenle vitamin takviyesi yapmak iyidir. Ben arada bir, haftada bir veya iki defa gimcat vitamin takviyesi veriyorum tüp şeklinde. Vmp tablet verenler de bu konuda oldukça memnun.

Ayrıca haftada bir şöyle yarım veya çeyrek kedinin büyüklüğüne göre eğer alerjisi yoksa yumurta da verseniz iyi olur. O da B, D ve E vitamin kaynağıdır.

6- Bol Bol Su İçmeleri

Sadece kedilerin tüy dökmemesi için değil sağlıkları için de kedilerimizin bol bol su içmelerini sağlamalıyız. Bu konuda kediler genellikle hareketli sudan içmeyi daha çok sevdikleri için bir su sebili hazırladım ve video çektim. Kedilerimin su içmesi belirgin şekilde arttı.

Buradan siz de videomu izleyerek kendiniz su sebili rahatlıkla yapabilirsiniz veya hazırlarını internetten veya petshoplardan satın alabilirsiniz.

Bunların haricinde kedilerin tüylerine gümüş suyu sıkarak da tüy dökülmesinin oldukça azaldığını söyleyenler var. Evimde gümüş suyu bulunmasına rağmen henüz denemedim. Daha doğrusu bir iki defa sıktım kullanım şeklini tam bilmediğim için çokta devam etmedim. İleride olur da kedilerimin tüylerinde çok dökülme olur da denersem bu yazıya ekleme yaparım.

Yazıda yazdıklarımın hepsi evde de şu anda 3 kedi besleyen biri olarak tecrübe ettiğim şekliyle yazdıklarımdır. Kedilerin tüy dökmemesi için ya da azaltabilmek için yapabilecekleriniz konusunda size aktarabileceklerim, aklıma gelenler şimdilik bunlar. Umarım faydalı olmuştur.

Bu konuyu isterseniz görsel olarak youtube kanalımdan da buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kedilerin tüy dökmemesi için yapılabilecekler konusunda sizin de eklemek istediğiniz görüş, öneri ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanmanız beni mutlu edecektir. Merak ettiğiniz konuları kediler kategorimde bulabilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle!

Yorum Yazınız