nocomments

Kedileri Mutlu Etmenin 11 Basit Yolu

Kedi besleyenlerin en çok merak ettiği; kedileri nasıl mutlu ederiz, kedim evde mutlu mu, ev kedilerinizi mutlu etmek için neler yapabiliriz, kedimi kendime nasıl bağlarım, kediler evde mı sokakta mı mutlu? Bu konuda kedileri mutlu etmenin yollarını 11 maddede sizlerle paylaşacağım.

Dış mekan kedileri, araba çarpması, hastalıklara yakalanma ve yırtıcı hayvanlarla karşılaşma gibi birçok tehlikeyle karşı karşıyadır. Sonuç olarak, sokak kedilerinin yaşam süreleri, ev kedilerine göre çok daha kısadır. Sokak kedileri ortalama 3-5 yıl, ev kedileri 10-15 yıl arası yaşar.

Bununla birlikte, birçok kedi sahibi, evcil hayvanlarını doğal içgüdülerden, temiz havadan ve egzersizden mahrum bıraktıklarından endişe etmektedir.

Bu yazıda ev kedilerini mutlu etmenin yolları arasında 11 temel bilgiden bahsedeceğiz. Kedilerinizin mutlu olup olmadığını anlayabilmek için videomu da izleyebilirsiniz. Ayrıca kedileri mutlu etmenin yollarıyla alakalı bu yazıyı görsel olarak youtube videomdan da izleyebilirsiniz.

1- Dışarıyı… içeriye getirin

Kedileri mutlu etmenin en temel birinci kuralı dışarıdaki ortamı içeride de oluşturmaya çalıştırmaktır.

Açık hava deneyimini oluşturan şeyleri, tırmanılacak yerler, saklanacak noktalar veya iyi seyir noktalarına sahip yüksek yerler gibi şeyleri getirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kedinizin biraz güneş alabileceği ve dünyayı seyredebileceği pencere koltukları olduğundan emin olun.

Odanızın duvarlarına raflar yerleştirmek, kediniz için iç mekan zenginleştirme sağlamanın başka bir yoludur. Ayrıca kedi dostu çimleri iç mekan saksılarına ekebilirsin, böylece çoğu kedi çimleri kemirmeyi sevdiği için kediniz otlayabilir.

Kedinize biraz açık hava deneyimi yaşatmanın bir başka yolu, kediler için kapalı açık teraslar olan bir “kış bahçesi” tarzı bir yer kurmaktır, tabi böyle bir imkanınız varsa.

2- Yürüyüşe çıkmak

Dışarıda yürümek kediler için çok eğlenceli olabilir – onlara görecekleri ve koklayacakları yeni şeyler verir. Ayrıca evcil hayvanınızın egzersiz yapması için harika bir yoldur ve yaşamlarına zenginlik sağlar.

Kedinizi içeride yürüyüş takımı takmaya alıştırarak başlayın, ardından gevşek bir tasma takmaya geçin. Kediniz hem koşum hem de tasma konusunda rahat olduğunda, dışarıda denemenin zamanı gelmiştir. Kediniz daha rahat hale geldikçe, sadece kısa gezilerle kuru, ılıman günlerde kademeli olarak başlayın.

Kedileri açık havada yürüyüşe çıkarmak onlar için çok eğlenceli olabilir.

3- Kedinizin Tuvalet Kabını Optimize Edin

Kedileri mutlu etmenin yolları arasında tuvalet kabı kurulumu, evcil hayvanınızın iç mekan zenginleştirmesi için önemlidir. Çoğu zaman, tuvaleti rahatlığımız ve tercihlerimiz için kurarız – bodrumda karanlık bir köşede kokulu çöplerle dolu küçük kutular gibi. Çoğu kedi buna tahammül edebilirken, evcil hayvanınızın rahatını ve tercihlerini akılda tutmak önemlidir.

Evinizin farklı alanlarında birden fazla tuvalet kabına sahip olmak, kedinizin bölgesel güvenlik duygusu için harikadır. Bunun nedeni, kedilerin çok bölgesel hayvanlar olmasıdır.

Birden fazla tuvalet kabını düşünmenin bir başka nedeni de temizliktir. Kediler çok temiz hayvanlardır ve tuvalet kutularından nefret ederler.

4- Yemek Zamanında Kedinizin Avlanma İçgüdülerini Etkileyin

Kediler avlarını öldürmek ve avlamak için doğarlar. Sevgi dolu bir evcil hayvan sahibi olarak, kedi dostlarımıza doğal yaşam alanlarını olabildiğince yakından taklit eden bir ortam sağlamak bizim sorumluluğumuzdur.

Sahipler, evin çeşitli yerlerinde az miktarda yiyecek saklayarak doğal senaryoları simüle etmeye çalışabilirler. Yani kediniz doğada olduğu gibi avını kendi bulmuş gibi hissetmesi açısından bu önemlidir.

Kedinizin bulması için ödül mamaları veya mama taneleri ile doldurulabilen mama bulmacaları ve kedi oyuncakları da doğal kedi davranışlarını ortaya çıkarmak ve evcil hayvanınızı eğlendirmek için harika oyunlardır.

Kedi mamaları fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

5- Etkileşimli Oyuncakları Kullanın

Ayrıca kedilerin kovalama, takip etme, yakalama ve ısırma gibi yırtıcı dizinin bileşenlerini gerçekleştirmesine izin veren etkileşimli oyuncaklara sahip olmanız gerekir. Bir ip üzerinde hareket eden veya çekilebilen peluş fare, tüy ve oyuncakların tümü iyi seçeneklerdir.

Kapalı bir kedinin zihinsel olarak mutlu, fiziksel olarak sağlıklı ve içeride olmaktan memnun olması için oyun süresi çok önemlidir. Bazen basit bir çikolata kabı bile kedi için çok güzel bir oyuncak olabilir.

6- Onlarla vakit geçir

Evcilleştirilmiş kediler insanların ilgisini çeker. Çoğu zaman, evdeki kedinizi mutlu etmenin en etkili yolu sadece onlara ilgi göstermektir. Onlarla yatın, onlarla oynayın ve her gün onları biraz daha kendinize bağlayın ve bu sayede evin cazibesini arttırın.

7- Çiftler halinde evcil hayvanlar

Yalnız olmayı tercih eden kediler olsa da çoğu kedi özellikle başlangıç iyi yapılırsa birbirlerinin arkadaşlığından hoşlanır. Oynamak ve etkileşim kurmak için bir arkadaşınıza sahip olmak, ev kedilerini uyarmak ve mutlu etmek için uzun bir yol kat edebilir.

Bir yavru kedi sahipleniyorsanız imkan varsa en iyisi iki tane sahiplenmektir. Bu konuda evde tek kedi mi iki kedi mi yazımı okuyabilirsiniz.

8- Tutarlı bir rutin oluşturmak

Ev kedilerinizi sağlıklı ve mutlu tutmanın en iyi yolu, rutinlerini olabildiğince tutarlı yapmaktır. Kediler alışkanlıklarına çok bağlıdırlar. Ne zaman besleneceklerini ne zaman oynama ya da uyuma zamanının geldiğini ve su, yemek kaplarının  ne zaman taze ve temiz olacağını bilmek isterler.

Yani uzun süre yemek konmaması, sularının tazelenmemesi, tuvaletlerinin temizlenmemesi ya da uzun süre ilgisiz kalmaları strese girmelerine neden olacaktır. Basit, istikrarlı bir program, bu stres seviyelerini büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır.

Unutmamalı ki tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de stres hastalıklara yol açabilir. Her gün aynı saatlerde tuvaletini temizlemeye, sularını ve mama kaplarını tazelemeye çalışın.

9- Kediye Eğitimle Birlikte Egzersiz Yaptırın

Kedileri mutlu etmenin bir yolu da eğitimlerle birlikte egzersiz yaptırmaktır. Eğitim bir teşvik şeklidir. Kedinizin beyni için harika bir egzersizdir ve harika bir zenginleştirmedir.

Kedinize eğitim verme aynı zamanda onları hareketlendiren ve mutlu eden bir kavramdır. Örneğin elinize aldığınız bir cisme onları zıplatarak ulaştırmaya çalışma gibi.

Örneğin köpeklerde kemik atıldığında size nasıl geri getiriyorsa benzer uygulamaları kedinizde de deneyebilirsiniz.

10- Kısırlaştırma

Belki tartışmalı bir konu olsa da ev kedileri için kızgınlık dönemleri yani çiftleşme isteklerinin olduğu dönemler çok ciddi stres kaynağıdır.

Ev kedileri, bir eş bulmak için dışarı kaçmaya çalışmak için hormonlar tarafından yönlendirilebilir. Ve bu dönemde çiftleşemezlerse sağa sola koku bırakmaya başlarlar.

Kısırlaştırarak, kediniz üzerindeki bu ek stresi ortadan kaldırır ve dış mekânın cazibesini en aza indirirsiniz veya çiftleşmesini sağlamanız gerekir ki bu istek özellikle erkek kedilerde hiç bitmez.

11- Kedinin Tırmalamasını Sağlayın

Kedileri mutlu etmenin yollarından en sonuncusu tırmalama ihtiyaçlarıdır. Tırmalama, bir kedinin genel sağlığı ve mutluluğunda çok önemli bir rol oynar. Bu aktivite birçok içgüdüsel ihtiyacı karşılar.

Bir miktar enerjiyi yakmanın yanı sıra, kedilerin pençelerinde koku bezleri vardır ve kaşındıklarında bölgelerini işaretlerler. Kedilerin ayrıca tırnaklarını güçlü ve sağlıklı tutmak için kaşınmaları gerekir.


Kedileri mutlu etmenin yolları arasında uygulamanız gereken 11 temel bilgi bu şekilde. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle hepiniz sağlıkla mutlu kalın!

Yorum Yazınız