nocomments

Kedilerin Hareketlerinin Anlamları | 10 Kedi Davranışı

Evcil canlılar içerisinde hareketlerini izlemesi en güzel olanlarından bir tanesi de kedilerdir. Kedi davranışları içerisinde birçok hareket vardır. Peki kedilerin hareketlerinin anlamları, kuyruklarıyla yaptıkları davranışlar, tüylü sevimli canlılarımızın garip hareketleriyle aslında bize anlatmak istediklerini 10 hareket ve anlamı üzerinden sizlerle paylaşacağım.

Evimdeki ve sokaktaki beslediğim kedilerimin davranışları arasında bulunan; kedi yoğurma hareketi, kedilerin kuyruk hareketlerinin anlamı, kedim kakasını kapatmıyor, dili neden dışarıda gibi  bazı tuhaf davranışların nedenlerini kendi tecrübelerim ve araştırmalar neticesinde varılan sonuçlar ışığında değerlendireceğim.

Kedilerin hareketlerinin anlamlarını bilmek bizimle iletişim kurmaya çalışan kedimizle bağımızı güçlendirecek ve onun güvenini kazanma konusunda daha kolay yol almamızı sağlayacaktır. Kedilerin hareketleri ne anlama gelir diyorsak yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Diğer yazılarda okuduklarınıza farkla yıllardır evimde beslediğim kedilerin davranışları ve anlamları ile alakalı bir liste hazırladım. Ve bu konuda yeni bilgilerle sık sık güncelleme yapmaya çalışacağım.

1- Kedilerin Kuyruk Hareketlerinin Anlamı

Kedilerin kuyrukları aslında insanların kaşları gibidir. Ruh hallerini size kuyruklarıyla tarif edebilirler. Kedilerin hareketlerinin anlamları arasında kuyruk hareketlerini bilmek onlarla iletişim açısından önemli bir yer tutar.

Tabi ki bu konunun görsel olarak anlatılması çok daha güzel olacaktır. Youtube kanalımda hazırlayacağım videoyu en kısa zamanda buraya da ekleyeceğim. (edit: videoyu çektim buradan ulaşabilirsiniz) Ama basit şekilde buradan da tarif edecek olursak;

Dik bir kuyruk; Kediniz peşinizde dik bir kuyrukla dolaşıyor ve size sürtünüyorsa sizden bir şeyler istiyor demektir. Aslında bir nevi kendini size hatırlatıyor anlamına da gelir. “Ben buradayım! Eğer yemek falan hazırlıyorsan beni de unutma” ?

Kedilerin hareketlerinin anlamları
Kedilerin Kuyruk Hareketlerinin Anlamı
Dik kuyruk kedi ne anlama gelir
Kedilerin hareketlerinin anlamları – Dik bir kuyruk kedinizin sizden bir şey istediğini gösterir.

Bu aynı zamanda aslında kedinizin size güvendiğini de gösterir. Yani kediler hoşlanmadıkları kişilere sürtünmezler ve yanında dik bir kuyrukla salına salına gezmezler.


Soru İşareti şeklinde kuyruk; Bu da aslında kedinizin mutlu olduğunu ve olumlu bir ruh halinde olduğunu size gösterir. Kedinizin kuyruğu soru işareti şeklinde olduğunda onunla tam oyun oynamanın vaktidir, tabi başka kedilere kur yapmıyorsa.

Kedilerin Kuyruk Hareketlerinin Anlamı
kedi hareketleri ve anlamları
kedi hareketlerinin anlamı
kedilerin kuyruk hareketlerinin anlamı
kedilerin hareketleri ne anlama gelir
kedi duruşu anlamı
Soru işareti kuyruk

Yatay Kuyruk; işte bunda dikkatli olmakta fayda var. Uyku halinde değil de ayaktayken kuyruğu yataysa hele ki kuyruğunu kırbaçlıyorsa saldırı hazırlığında veya tedirgin bir ruh halinde olduğunu söyleyebiliriz. Eğer size bakarak bu hareketi yapıyorsa bu aynı zamanda size güvensizliğinin de bir göstergesidir.

Kabarık Kuyruk; kedilerin kuyruk hareketlerinin anlamlarında herhalde bunu çokta anlatmaya gerek yok. Eğer kedinizin kuyruğu kabarıksa onun açısından kötü bir mevzu olmuştur ve kediniz kendini olduğundan daha büyük göstermeye çalıştığı için kuyruğunu kabartmıştır. Çoğu zaman kediler kendi aralarındaki kavga esnasında bu hareketi yaparlar. Başka kediye saldırırken veya kendileri için tehdit olarak gördükleri köpek gibi diğer canlılara karşı kuyruklarını kabartırlar.

Kedilerin Kuyruk Hareketlerinin Anlamı
Kabarık kuyruk

2- Kediler neden baktığımız her şeyin üzerine oturur?

Kedilerin davranışları gerçekten ilginç. Kedilerin hareketlerinin anlamları arasında açıklayacağımız bir diğeri de eşyalarımızın üzerine, okuduğumuz şeylerin üzerine hemen oturmaları ama neden?? Merak mı başka bir şey mi?

Kedilerin, kitap, dizüstü bilgisayar veya gazete olsun, baktığınız her şeyin üzerine oturmayı veya üzerinde yürümeyi sevdiklerini muhtemelen fark etmişsinizdir. Bu hareket aslında yüzyıllardır yaptıkları bir şey… On beşinci yüzyıldan kalma bir el yazması üzerinde bile kedi pençesi izleri olduğu tespit edilmiş.

Her şeyden önce, bunların üzerine oturmalarının en büyük sebebi, bu eşyaların üzerinde sizin kokunuzun olması. Birçok hayvan gibi, kediler de büyük ölçüde koku alma duyuları tarafından yönlendirilir ve eğer bir nesne sizin gibi kokuyorsa, ona yakın olmak isterler çünkü bu onları güvende ve mutlu hissettirir. Özellikle de sevdikleri insanların eşyalarına daha fazla otururlar.

Kedilerin hareketlerinin anlamı her zaman 1 tane olmayabilir. Bu sevimli canlıların eşyalarınızın üzerine oturmayı sevmesinin bir başka nedeni de çok bölgesel olmalarıdır. Kediler eşyalarınızın üzerinden geçtiğinde, koku ile yaydıkları feromonlarını nesneye aktarır ve ona benzersiz bir koku verir. Bu, bir kedinin sahipliğini kurma yöntemidir. Ve unutmayın, kediler zeki hayvanlardır. Bu yüzden ilgilendiğiniz her şeyin tüm dikkatinizi çektiğini bilirler ve kendileri için de aslında bu ilgiyi isterler. Bundan dolayı eşyalarınızın üzerine oturacaklar veya üzerinde yürüyecekler ya da zorla kucağınıza kurulacaklar. Böylece o eşyayı bırakıp sadece onlara odaklanmanız gerekecek. Kısacası aslında bunun bir nedeni de insani tabirle kıskançlık olabilir.

3- Kedim kakasını kapatmıyor

Kedilerin hareketleri ve anlamları bazen düşündüğümüzden çok farklı olabiliyor. Örneğin kedim kakasını kapatmıyor dediğinizde hemen bunun pislikten ya da bilmemekten kaynaklı olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer yavru kediniz kakasını örtmüyorsa evet bu henüz tecrübeli olmadığından gözlerinin belki de tam iyi görmemesinden kaynaklı olabileceğini gösterebilir ve ona biraz zaman tanımanız gerekir. Yani 4 aylıktan küçük kedilerin kaka örtmeyi becerememeleri doğaldır ama yetişkin kedinizde bu davranışın anlamı daha farklıdır.

Vahşi doğada, daha zayıf ve daha küçük kediler kokuları gidermek ve yırtıcı hayvanların dikkatini çekmemek için dışkılarını gömerler.

Leoparlar, aslanlar ve kaplanlar gibi bölge için yarışan baskın kediler, genellikle dışkılarını gömmezler ve bölgenin kendilerine ait olduğunu ilan ettikleri mesajını verirler. Bazı aslanlar, toprak ve yapraklar kullanarak küçük bir tepe bile inşa eder ve ardından kakalarını üstüne bırakır.

Evcilleştirilmiş bir kedi aniden tuvaletini gömmemeye başlıyorsa, diğer kedilere kendi varlığını belli etmek istemesinden olabilir. Yani bir nevi ben güçlüyüm hiçbirinizden korkmuyorum ve buradayım demenin diğer halidir yani baskın karakter olduğunu diğerlerine gösterir. Kedilerde de bu durum böyle olabilir ve özellikle erkek kedilerde kendi varlığını dişilere fark ettirmek için yapılmış bir eylem de olabilir.

Kediniz ayrıca, kumun dokusunu veya kokusunu sevmiyorsa, yetersiz kum, ve ufak tuvalet gibi nedenlerle de kakalarını gömmeyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu gibi ağrılı tıbbi problemler de bir kedinin tuvalet kutusunun dışına kaka yapmak istemesine ya da gömmemesine neden olabilir. Bu ihtimalleri de göz ardı etmemek gerekir.

kedim kakasını kapatmıyor

4- Kediler enselerinden tutulduğunda neden donar?

Anne kediler yavrularını çoğunlukla taşımak için ensesinden tutarlar ve hem ensenin hangi noktasından tutacaklarını hem de ne kadar baskı uygulayacaklarını bilirler. Peki neden anne kediler yavrusunun ensesinden ya da boynundan tutarak götürür.

Yavru kedilerin ensesi doğası gereği bir yerden diğerine taşımak için bir kulp gibi tasarlanmıştır. Ama bunu en iyi anne kedi yapar. Kedinin ensesinden tutulması bir nevi kediyi geçici olarak savunmasız hale getirir yani kısmi felç gibi. Peki bizim kedilerin enselerinden tutmamız doğru mu?

Bilhassa yetişkin kedilerin enselerinden tutulması onlarda fiziksel problemler oluşturabileceği için veterinerin yapması gibi mecburi durumlar harici yavru ya da yetişkin kediler ensesinden tutulmamalıdır. Hatta bazı ülkelerde kedilerin ensesinden tutulması yasaklanmıştır. En güzeli kedinizi kucağa alacağınız zaman düz bir şekilde ayaklarından da destekleyerek tutmaktır.

5- Kediler neden evin her yerinde seni takip eder?

Kedilerin hareketlerinin anlamları konusunda diğer davranışları evin her yerinde sizi takip etmeleri. Acaba sizi arkadaş olarak mı görüyorlar, yalnız kalmaktan mı korkuyorlar… Bir kediyle yaşıyorsanız, sizi her yerde takip ettiklerini fark etmişsinizdir.

Çoğu zaman, kediler arkadaşlığımızı sevdikleri için bizi takip ederler. Birçok insanın inandığının aksine, umursamaz görünüşlerinin yanı sıra kediler insanlarla birlikte olmayı severler.

Kedilerin sizi takip etmelerinin bir başka nedeni de eğer aç değillerse eğlenmek, oyun oynamak  istemeleridir. Kedilerin sıkılması yaygındır çünkü genellikle tüm zamanlarını kapalı alanlarda evin içerisinde geçirirler. Bu nedenle hele ki evde tek başınalarsa enerji atabilmek için sizi takip ederler. Evinizde bir kedi daha düşünmeniz belki de iyi olacaktır. Bknz; evde tek kedi mi iki kedi mi?

Bazen de kediler karınları acıktıysa ve mama yoksa sizi takip edebilirler. Bilhassa sokakta bir kedi peşinize takıldı sürekli miyavlıyor ve siz nereye gidiyorsanız o da oraya gidiyorsa bilin ki karnı acıkmış veya susamıştır. Bu durumda kediyi mamasız ve susuz bırakmayalım!

6- Kediler neden kapalı kapıları sürekli açmaya çalışır?

Kedinizin arkasından bir kapıyı kapattıysanız, muhtemelen kapalı bir odanın kedilerin nefret ettiği bir şey olduğunu biliyorsunuzdur.

Kediler, özellikle meraklarını uyandıran bir şey duyarlar veya koklarlarsa, kapının diğer tarafında neler olduğunu bilmek istedikleri için kapalı kapılara ilgi duyabilirler.

Kapalı kapınıza pati atmak, sürekli acıklı bir miyavlama, sizinle takılmak istediğini de gösterir. Ve bazı kedilerin bölgesel yapıları nedeniyle kapalı kapıları sevmediğini unutmayın.

Kediler aslında evinizin sahibi olduklarına inanırlar ve bölgelerinin bir kısmı onlardan kapatıldığında kafaları karışır. Benim evimde beni neden odaya almıyorlar diye düşünceye kapılır. Hatta öyle ki bazı kediler kendini insan olarak düşünür ve sizinle sofraya oturmak dahi isteyebilir.

7- Kedi Yoğurma Hareketi

Kedilerin hareketlerinin anlamları arasında özellikle erkek kedilerin yaptığı bu davranış oldukça ilginçtir. Kedi yoğurma hareketi ya da masaj yapma hareketii olarak da geçebilir. Bazen bu hareketi sizin üzerinizde de yapabilirler. Zaman zaman tırnakları batsa da bu hareket aslında kedinizin sizi sevdiğini ve mutlu olduğunu gösterir. Bknz kedilerin mutlu olduğunu gösteren 6 hareket

Kediniz patilerini size bastırdığında ve ileri geri masaj yaptığında bu oldukça keyifli bir kedi davranışı olabilir. Kedinizin bunu yapma içgüdüsü, emzirmenin ilk günlerine kadar uzanır. Patilerini annesinin meme bezlerine bastırarak daha iyi süt üretimini teşvik için bu hareketi yaparlar

Kedi davranışları içerisinde eğer bu hareketi kediniz bir yetişkin olarak yaptığında ya memnundur ve mutlu olduğunu gösterir ya da stresli bir durumdaysa onu azaltabilmek için yapıyordur. Yani kediniz için de bu hareket bir nevi rahatlama hareketidir. Her iki durumda da, kedilerin hareketleri ve anlamları konusunda bu davranış kedinizin olumlu bir ruh halinde olduğunu bize gösterir.

8- Kedilerde Diş Gıcırdatma Neden Olur?

Muhtemelen kedinizin hızlı ve yoğun bir diş gıcırtısı çıkardığını duymuşsunuzdur – özellikle pencereden dışarı bakarken bir kuş gördüğünde. Benimkiler eskiden bunu çok yapardı. Bilhassa 1,5 yaşına kadar bunu daha çok yaparlar.

Davranışçılar bunun, kedinizin avlanmak için dışarı çıkamadığı, hüsrana uğradığı için olduğunu düşünüyor.

Diğerleri, bu garip çene hareketinin kedinizin avı öldürme eylemine hazırlanmasına izin veren doğal içgüdüsü olabileceğini ve bu sesle avını cazip hale getirerek kendine gelmesini sağlamaya çalıştığı için çıkarttığını düşünüyor.

Bana göre ikinci durum daha mantıklı gözüküyor. Yani kedinizin diş gıcırdatmasının sebebi gördüğü bir avı kendine daha cazip hale getirmeye çalışmak için tavlamaya çalışması… Tabi birinci durum da ulaşamadığı bir ava sinirlendiği için diş gıcırdatma olarak değerlendirilebilir.

Kedilerin hareketlerinin anlamları birden fazla da olabilir ama her iki durumda da, bu davranış kediniz için tamamen normaldir. Yani kedinizin diş gıcırdatması bir nevi avla arasındaki bir iletişimdir.

9- Gece Yarısı Bağırmaları – Kedilerin Hareketlerinin Anlamları

Belki de kedi hareketleri arasında bizi en çok zorlayan durum. Derin bir uykuya dalıyorsunuz ama gece yarısı kediniz bağırıyor sağa sola zıplıyor belki de eşyalarınıza zarar veriyor. Evet bunu gündüz değil de neden gece yapıyorlar.

Çoğu ev kedisi, gün boyunca birikmiş ve serbest bırakılması gereken muazzam miktarda enerjiye sahiptir. Bu, gece avlanma içgüdüleriyle birleştiğinde uykunuza ciddi zarar verebilir.

Kediler avlanma doğaları gereği daha çok gece hareketli olurlar. Bundan kurtulmak, en azından azaltmak için kedinizi gün boyunca düzenli olarak egzersiz yaptırmanızı öneririm. Ayrıca, yatmadan hemen önce onu beslemeyi deneyebilir ve geceleri avlanma isteğini frenlemek için, siz uyurken onu meşgul etmek için ona yiyecek bulmacaları vermeyi deneyebilirsiniz.

Yiyecek bulmacası evin çeşitli yerlerine kuru mama koyarak onun bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu da onun için bir nevi doğal hayatın simülasyonu olur. Kedilerin hareketlerinin anlamları içerisinde doğal hayatta da kediler gündüzleri daha sakin geceleri daha hareketlidirler.

10- Kedilerin Dili Neden Dışarıda Olur?

Kedilerin hareketlerinin anlamları konusunda şimdilik son maddemiz kedilerin dili dışarıda bu davranış ne anlama geliyor?

Uzmanlar, kedilerin etraflarında neler olup bittiğini anlamak için tat duyularını kullanarak çevrelerini araştırma şekli olduğunu söylüyorlar.

Dil çıkarma, kedi yemek yedikten veya kendini yalayarak temizledikten sonra dilini geri koymayı unuttuğunda da olabilir. Bir yemek yeme veya temizlemenin ortasında dikkatlerini dağıttığınızda olabilir.

Kedilerinin hareketlerinin anlamları
kedilerin dili neden dışarıda olur
kedi davranışları
kedi davranışları ve anlamları
Kedilerin hareketlerinin anlamları arasında dilleri neden dışarıda olur

Tabi kedinizin bu hareketi eğer dil dışarıda hızlı nefes alıp verme şeklindeyse fiziksel bazı değişikliklerden de kaynaklı olabilir. Mesela kediniz hamileyse doğuma az süre kala bu şekilde sık nefes alıp vererek dilini dışarı çıkarabilir.

Ya da uzun süre susuz kalmış bir kedinin dili dışarıda olabilir. Ya da çok yorulan bir kedide de tıpkı köpek gibi bu hareket gözükebilir. Ama kedimin dili sürekli dışarıda hiç içeri girmiyor diyorsanız bunu tıbbi bir problem olma riski de söz konusu. Böyle bir durumda çokta vakit harcamadan bir veterinerle irtibata geçmeniz iyi olacaktır.


Kedilerin hareketleri ve anlamlarıyla alakalı gördüğünüz üzere birçok garip davranışları mevcut. İçlerinden 10 tanesini derleyerek anlamlarıyla birlikte sizinle paylaşmak istedim. Diğer yazılarımda buluşmak ümidiyle hoşça kalın!

Yorum Yazınız