nocomments

KEDİ TUVALET EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Kedilerin büyüme sürecinde en önemli kısımlarından bir tanesi yavru kedileri tuvalete alıştırma yani kedi tuvalet eğitimi dönemidir. Yavru ve yetişkin kediyi hızlı şekilde tuvalete nasıl alıştırırım konusu, evde kedisi olanlar için sabır gerektiren biraz da meşakkatli bir süreçtir.

Zaman zaman yetişkin kedilerde bile tuvalet sıkıntısı oluşmaktadır. Yazımızın içeriğinde 10 maddede yavru kedi tuvalet eğitimi, kediyi kuma alıştırma, yetişkin kedi tuvalet eğitimi, kediler ne zaman tuvalet eğitimi – kum eğitimi almalıdırlar gibi konuları sizlerle paylaşacağım.

Daha önce de aslında yavru kedi bakımı kısmının içerisinde kısaca bahsetmiştim. Geçen zaman içerisinde hem tecrübem arttı hem de sadece bu konuyu biraz daha ayrıntılı anlatayım diye bu yazıyı yazdım. Ayrıca konuyla ilgili nasıl yaptığımı dilerseniz youtube kanalımdaki videomdan da izleyebilirsiniz.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlar?

Yavru kedi tuvalet eğitimi, su ve mama yemeye başladığı dönemde artık başlaması gerekir. Bu genellikle 30-35 gün arasıdır. Bundan öncesinde yavrular sadece anne sütüyle beslenirler.

Aslında bu dönemde de tuvaletlerini yapsalar da anne kedi yavrularını temizler ve çok fazla pis koku oluşmaz. Yine de oldukları örtüyü 3-4 günde bir değiştirmek güzel olacaktır.

Kediyi tuvalete alıştırma süreci de dışarıdan mama yemeye ve su içmeye başladığı tarihle aynıdır. Çünkü artık bu dönemde normal şekilde kaka ve çiş yapmaya başlarlar.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi
Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediyi tuvalete alıştırma, kum eğitimi gerçekten sabır isteyen bir süreçtir. Ve bu süreç yaklaşık olarak 2 gün sürer. Her ne kadar fıtratlarında kuma ya da toprağa tuvaletlerini yapmak olsa da yavru oldukları için dışarıda genellikle parkelerin olduğu alanlara çişlerini yaparlar.

Bu dönemde yapılacakları şöyle sıralayalım;

 • Tuvaleti yavruların rahat ulaşacakları yere koyalım.
 • Tuvaletin üstü açık olursa kokuya daha çabuk ulaşırlar ve daha hızlı öğrenirler. Üstü kapalı da olursa öğrenirler ama açık olması daha hızlı sonuca ulaştırır.
 • İlk etapta yakınlarında varsa çiçek saksısı gibi içine tuvalet yapabilecekleri şeyleri uzaklaştıralım.
 • Yemek ve su içtikleri zaman yavrular genelde hemen tuvaletlerini yaparlar. Bu nedenle siz direk kumun içerisine koyarsanız daha çabuk alışırlar.
 • İnce taneli kum kullanmanızı tavsiye ederim. Bu benim düşüncem ama bugüne kadar ince taneli kumla daha hızlı sonuç aldım.
 • İlk zamanlar yavrular kumu yiyebilirler. Bu doğal bir davranıştır. Tedirgin olup kumdan çıkarırsanız, alışamama ve dışarıya tuvaletlerini yapma riskleri artar. Kedim ilk doğum yaptığında ben korkup çıkarmıştım ve baya uğraştım o dönemde.
 • Arada bir o anda mama yememiş olsalar bile müsaitseniz aşırı olmamak kaydıyla kuma yavruları kendiniz koyun.
 • Kediniz tüm bunlara rağmen tuvaletini kuma yapmıyorsa; dışarıya yaptığı tuvaletinin, çiş ya da kaka üzerine kum atın ve o kumu tuvaletin içerisine koyun. Dışarıdaki pis yeri de güzelce koku kalmayacak ve kedinin hoşuna gitmeyecek bir dezenfektanla temizleyin. Çamaşır suyu tavsiye etmem.
 • Kediler tam alışana kadar ki bu genelde 3 gün sürer yavruların tuvaletini tamamıyla temizlemeyin yani içerisinde bir miktar tuvalet bırakın ki daha rahat kumu bulsunlar.
 • İlk zamanlar yaptıkları tuvaletlerinin üzerini kapatmayı beceremezler genelde yanlış yeri kaparlar ve bazen kakanın üzerine basarak dışarı çıkabilirler. Tam olarak yetileri gelişmediğinden bu doğal bir durumdur. Zaman içerisinde tuvaletlerinin üzerini kapatmayı da kendileri öğrenirler. Zorlamanıza gerek yoktur.

Umarım bu bilgiler ışığında yavru kedi tuvalet eğitimi konusunu hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Eninde sonunda alışıyorlar çok zeki ve temiz canlılar.

Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi

Aslında yetişkin kedi tuvalet eğitimi de yavru kedi tuvalet eğitiminden farklı değil. Tek farkı eğer ki yetişkin kedimiz tuvaletini kum harici yerlere yapıyorsa bu genellikle psikolojik durumlardan ve bazen de hastalıktan kaynaklıdır.

Eğer yetişkin kediniz tuvaletini dışarı yapıyorsa;

 • Kızgınlık döneminde olabilir karşı cinse sinyal gönderiyordur işaretleme yaparak.
 • Eve başka kedi gelmiş olabilir ve buranın ağası benim demek istiyordur.
 • Evde başka kedi varsa ayrı bir tuvalet, mama kabı ve su kabı istiyor olabilir.
 • İdrar yollarında sorun olabilir. Tuvaletini tutamıyordur. Ciddi bir problem olabilir veterinere başvurmak gerekir.
 • Eğer tuvaletini saksıya yapmaya alışkanlık yaptıysa saksının dibine peyzaj taşı döşeyebilirsiniz veya soğan koyabilirsiniz. Soğan kokusundan hoşlanmazlar.

Konuyla alakalı youtube videolarımı da izleyebilirsiniz. Yazacaklarım şimdilik bu kadar. Umarım bilgiler işinize yarayacaktır.

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Arama kısmından veya kediler kategorimden aklınızdaki diğer soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız