nocomments

EVDE HAYVAN BESLEME SERÜVENİM NASIL BAŞLADI? BU BLOĞU NEDEN YAZDIM?

Evde hayvan besleme serüvenim nasıl başladı? Bu bloğu neden yazdım aslında bir nevi hakkımızda yazısı olması açısından yazıyorum bu yazıyı. Evde balık besleyenler iyi bilirler. Her şey bir fanusla başlar. Evet bende de her şey bir fanusla başladı.

HER ŞEY BİR FANUSLA BAŞLADI

2011 senesinde eşimin eve fanusta balık getirmesiyle başladı her şey. İşyerinde bakamadıkları için birine verecekleri ve hatta işyerindekilerin çöpe atmayı düşündükleri :(( bir fanus ve içinde bir adet japon balığı ile geldi. Tabi eşim de getirirken daha çok çocukların hoşuna gider ilgilenirler diye düşünerek getirmiş :))

Hiçbir canlının tek kalması hoşuma gitmez. Yalnızlık Allah’a mahsustur çünkü. Bu nedenle bir petshopun yolunu tuttum. Yanına aklımca bir adet daha japon balığı alacaktım. Oradaki petshopçu sordu balığı neyde besliyorsun diye. Ben de fanusta olduğunu söyledim.

Sağolsun petshopçu (artık insani mi ticari mi düşündü bilmem) fanusta balık beslemen iyi olmaz balıklar sürekli ölürler şu anda kampanya var sana akvaryum vereyim istersen dedi.

Evde hayvan besleme serüvenim japon balıklarıyla başladı

35-40 litrelik yağmur marka bir akvaryum, iç filtre, iki japon balığı ve bir adet vatozu yanında plastik bitkiyle birlikte 50 TL ye aldım. Şansıma hep güzel malzemeler vermişti.

Akvaryum hakkında çok bilgim olmamasına rağmen daha sonra verdiği malzemelerin kaliteli olduğunu öğrendim. Akvaryum özellikle çok sağlamdı 2017 yılında sevdiğim birine hediye ettim çok şeylere maruz kalmasına rağmen halen kullanılıyor. İç filtre de aynı şekilde.

Bu kadarla kaldım mı tabi ki hayır. İnternetten araştırmaya başladım. Gerçekten huzur veren bir şeydi akvaryum hobisi. Özellikle şehirde yaşayan kişilerin bir nevi özlemiydi suyun içinde yüzen balıklar.

Doğa ve Huzur. Resim fikret kabay tarafından Pixabay‘a yüklendi

Araştırmalarımda en çok bana faydası dokunan site akvaryum.com forum sitesiydi. Gerçekten çok bilgi öğrendim. Daha sonra işyerim ve evde toplam akvaryum sayım beşe çıktı.

300 litreden başlayıp en küçüğü kırk litre akvaryumlarım oldu. En fazla beslediğim balıklar ayrı ayrı akvaryumlarda yunus, melek, lepistes, karides oldu.

Bu da tokmak kafalı yunus balığım.

Tabi balıkların yanında 3 senedir kedi, muhabbet kuşu, hint bülbülü de besliyorum. Hepsi aynı evde olur mu demeyin oluyor.

Özellikle eşinizi ikna ederseniz gerisi kolay. Emin olun zamanla onlar da çok seviyor. Arada tamam hepsini çıkartıyorum evden diye trip atarsanız o savunmaya geçecektir.

Evde hayvan besleme serüvenim in en güzel parçalarından biri melek balıklarım

Yıl 2019 halen kedi kuş ve balıklarımı beslemeye devam ediyorum…

PEKİ BU BLOĞU NEDEN YAZDIM?

Bu bloğu yazmamdaki en büyük neden internette kalıcı bir şeylerimin olmasını istemem. Tecrübelerimi buraya aktarmak ve kendimi check kontrol etmek aslında.

Diyeceksiniz ki pratik yemek tarifleri ve gezi rehberi ne alaka. Pratik yemek tarifleri özellikle erkeklere ve öğrencilere yönelik. Evde kalındığında muhakkak bilinmesi gereken temel yemekleri içeriyor. Başıma geldi yemek yapmak zorunda kaldım o yüzden tarifleri siteme de yükledim (yükleyeceğim).

Diğerleri de gezip görmenizi tavsiye edeceğim gittiğim yerler bölümünden oluşuyor. Hepsi de sonuç olarak hobilerimden bir parça. Evet yemek yapmak da aslında severek yapıldığında bir hobiye dönüşebilir…

Yorum Yazınız