nocomments

SÜS BALIĞI ÇEŞİTLERİ VE ORTALAMA FİYATLARI

Akvaryum hobisine başladığımızda en fazla araştırdığımız, renkli süs balığı çeşitleridir. Aslında süs balıkları dediğimiz, doğal ortamlarda yaşayan akvaryumlarda da çok güzel gözüken binlerce çeşit balıktan oluşur. Bu yazıda bunların içerisinde en favori olan süs balığı çeşitleri ve ortalama fiyatlarını sizler için derledim.

Akvaryumlara en çok yakışan ve yaşam koşullarından da kısaca bahsedeceğim bu balıkları beslerken büyük keyif alacaksınız. Süs balığı çeşitlerinin yanı sıra konuyla ilgili olması açısından küçük akvaryum balıkları ve en dayanıklı akvaryum balıkları yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Bir diğer belirtmem gereken husus diğer birçok yazımda da belirttiğim gibi hiçbir canlıyı fanus gibi elverişsiz koşullarda beslemeye çalışmayın. Malumunuz internet çağındayız. Her canlının yaşam koşullarına çok kısa sürede ulaşarak bilgi edinebilir ve o şekilde canlıları alabilirsiniz.

Buraya youtube kanalımdaki akvaryum balıklarıyla alakalı videolarımı da koyarak sözü uzatmadan listeme başlayalım.

1- Beta Balığı

Akvaryumlarda çok güzel gözüken fakat kendi türleriyle yaşayamayan diğer türlerin çoğuyla da dikkat edilerek yaşayabilen, kısacası tek başına beslemenin daha güzel olduğu bu balık renkli renkli türleriyle süs balığı çeşitlerindendir.

Labirentli bir balık olup su yüzeyinden nefes alsa da filtrasyonunun iyi olması ve yine de en az 25-30 litre civarı bir akvaryumda beslenmesi gerekir. Lütfen beta balıklarını alarak ufak pet bardak gibi yerlerde beslemeye çalışmayalım. Bu balıklarla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi beta balığı bakımı yazımda bulabilirsiniz. 2023 fiyatları da ortalama olarak 100-200 TL aralığındadır. Büyüklüğüne, formuna ve türüne göre bu fiyatlar değişmektedir.

süs balığı çeşitleri
Rengarenk göz kamaştırıcı bir süs balığı çeşidi

2- Tetra Türleri

Tetra balıkları çok geniş bir aile. Her biri birbirinden güzel ve ekseriyetle küçük akvaryumlarda beslenebilen balıklardır.

Ama bunun yanı sıra sürü balıkları olmaları nedeniyle büyük akvaryumlarda çok kalabalık şekilde örneğin 30-40 hatta daha fazla beslediğinizde muhteşem bir görsel şölen oluştururlar. Başlıca ve en fazla bulabileceğiniz tetr türleri; neon, kardinal, mücevher, ember tetralardır.  Ortalama fiyatları 15-30 TL arası değişir.

süs balığı fiyatları
Kardinal neon tetra akvaryumlar için güzel bir tercihtir.

3- Transgenetik Tetra

Bu balığı diğer tetra türlerinden ayırma sebebim son dönemlerde oldukça popüler olması ve hemen hemen her hobicinin bu balıkla başlamasıdır. Sarı, yeşil, pembe, kırmızı, turuncu rengarenk türleri mevcuttur.

Tetraların genleriyle oynanarak laboratuar üretimi olan bu türlerin yaşam koşuları diğer tetra türleriyle tamamıyla aynıdır. Ortalama 2023 fiyatları 15-40 TL arasında büyüklüklerine göre değişmektedir.

4- Japon Balığı

Akvaryuma yeni başlayanların en gözde balığı japon balığı da sazansıgillerden olup süs balıklarındandır. Yalnız japon balığında en büyük hata ufak akvaryumlarda veya fanuslarda üstelik filtrasyon bile koyulmadan beslenmesidir.

Bu nedenle japon balıkları kısa sürede ölmekte veya yaşasa bile “yanık” dediğimiz yeterli gelişimini sağlamadan yaşamak zorunda kalmaktadır. Dolayısıyla japon balığının en azından 50 litrelik akvaryumlarda ve her japon balığı için +20 litre eklenerek beslenmesi daha uygun olacaktır.

Hemen hemen her petshopta bulabileceğiniz ve oldukça güzel çeşitlerinin bulunduğu bu balıkların 2023 ortalama fiyatları özel tür olmayanlarında boyutuna göre 25-50 TL arasında değişmektedir.

süs balıkları

5- Melek Balığı

Melek balığı yabancı ismiyle angelfish anlatılmaz yaşanır bir süs balığı çeşididir. Asıl vatanı güney amerika olan bu asil balıklar özellikle yüksekliği en az 40 cm olan akvaryumlarda kendilerini daha iyi gösterirler.

Akvaryumlarda da oldukça rahat üretebileceğiniz bu balıkların 2023 yılında ortalama fiyatları 40-80 TL arasında değişmektedir. Tabi bazı özel türleri bulunmaktadır ki tanesi 1000 TL gibi rakamlara çıkmaktadır. Melek balıklarıyla ilgili ayrntl bilgi için bknz melek balığı bakımı ve üretimi

süs balıkları çeşitleri
Süs balıkları çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de melek balığıdır

Akvaryum malzemeleriyle ilgili indirimli fiyatlar: AMAZON

6- Malawi Cikletleri

Geniş bir familya olan Malawi gölü balıkları biraz geniş hacimli akvaryumlarda çok güzel gözüken balıklardır. Mavi, sarı, turuncu, beyaz gibi çeşit çeşit tonlamalarda rengarenk türleriyle içlerinden benim için en favorileri ve Türkiye’de de rahatlıkla bulabileceğiniz; yunus, sarı mavi ve beyaz prensesler, saulosi, demasoni, auratus, afra hara ve iceman türleridir.  

Eğer ki büyük hacimli bir akvaryum kuruyorsanız ve süs balığı çeşitleri bakıyorsanız Malawi cikletleri tam size göredir. Eğer show akvaryum olsun derseniz bu türlerin her birinin erkeklerinden birer tane koyabilirsiniz. Çünkü Malawi cikletlerinin erkek türleri daha gösterişli ve güzeldir. Tek tür besleyecekseniz de 1 erkek 4 dişi olarak koloni şeklinde besleyebilirsiniz.

Malawi çikletlerinin de ortalama fiyatları 40-200 TL aralığında değişmektedir.

7- Zebra Danio

Bunlar da tıpkı transgenetik tetrallar gibi genleriyle oynanarak rengarenk türlerinin oluşturulduğu süs balıklarındandır. Mavi, sarı, yeşil, pembe kırmızı gibi her renkten bulabileceğiniz bu balıkları düşük hacimli akvaryumlarda besleyebilirsiniz. 2023 yılında ortalama 20-40 TL aralığında bu balıkları bulabilirsiniz.

8- Lepistes

Rengarenk kuyruklarıyla her hobicinin en favori balıklarındandır. Her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz ve çok kolay üreyebilen bu balıklarla alakalı daha ayrıntılı bilgiyi lepistes balığı bakımı yazımdan okuyabilirsiniz.

Lepistes balıklarının adet fiyatları 2023 yılında ortalama olarak 15-40 TL arasında değişmektedir. Özel tür dediğimiz full red, filkulak gibi türleri daha pahalıdır.

lepistes-balığı-cinsiyet-ayrımı

9- Plati ve kılıçkuyruk Balığı

Canlı doğuran türlerinden olan bir batında yüzlerce yavru doğurabilen bu balıkta akvaryumlara en çok yakışan türlerdendir. Özellikle en çok tercih edilen rengi kırmızı olsa da sarımsı ve kırçıllı renkleri de oldukça popülerdir. (bknz, plati balığı bakımı)

Bakım olarak hiç farkı olmayan uzun kuyruğundan dolayı kılıçkuyruk denen balıkları da listede aynı yere yazdım. En az 60 litrelik bir akvaryuma sahipseniz 1 erkek 3 dişi şeklinde plati ve kılıçkuyruk balıklarını da muhakkak beslemenizi tavsiye ederim.

10- Moli Balığı

Yine tropikal türlerinden olan, süs balığı çeşitleri arasında lepistes ve plati gibi türlerle aynı akvaryumda beslenebilen, sarı, siyah ve kırçıllı renkleriyle akvaryumlarda güzel bir görüntü oluştururlar. Sadece bakımı biraz daha hassasiyet ister.

Bitkili akvaryumlarda keyifle besleyebileceğiniz bir balıktır. Ortalama olarak 2023 yılında ortalama olarak bu balıkları da 20-50 TL aralığında bulabilirsiniz.

11- Discus Balığı

Bakımı ustalık isteyen çok güzel bir balıktır. 350-400 litre gibi yüksek hacimlerde beslenmesi gereken sıcak suyu seven bir balıktır. Burada sayamayacağım kadar çok farklı renkleri mevcuttur. Görüntü açısından bu balığı beğenmeyen akvaristlerin en büyük dayanağı balığın oldukça hareketsiz olmasıdır.

Fiyatları da oldukça kallavi olan discus balıklarının adet fiyatları ortalama olarak 400 TL gibi bir rakamdan başlar.

süs balıkları

12- Severum

Çok fazla bilinmeyen güney amerika çikletlerinden oldukça uysal bir balıktır. Özellikle gold ve red türleri göz kamaştırıcıdır. Bunun haricinde asıl orijinal olanı green severumdur.

Yüksek hacimli akvaryumlarda besleyebileceğiniz bu balıkların yavrularını 70-80, damızlıklarını adet olarak 200-250 TL gibi rakamlara bulabilirsiniz. Severum balıklarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için bknz severum balığı bakımı

13- Zebra Ciklet

En dayanıklı akvaryum balıklarının bir numaralısı zebra ciklet balığı siyah beyaz çizgileri ve sevimli yüz yapısıyla çok güzel bir süs balığı çeşididir. Bir çift alıp 80 litrelik akvaryuma attığınızda 1-2 ay içerisinde yüzlerce yavrunuz olacaktır.

Çok hızlı çoğalmasından dolayı zaman içerisinde eski popülaritesini kaybeden bu balıkları tanesini 10 TL gibi bir rakama bulabilirsiniz.

14- Çöpçü Balığı

Bıyıklı sevimli bu balıklara çöpçü denmesinin nedeni yere düşen artık yemleri yemelerindendir. Bazen dakikalarca sabit kalan bazen de çok hareketli olan bu balıkları akvaryumunuzda beslemenizi muhakkak tavsiye ederim. (bknz çöpçü bakığı bakımı)

Akvaryumdaki dengeyi sağlayan balıklardan biri olan, üretmesi zor olan çöpçü balığını boyutlarına ve cinsine göre 40-50 TL gibi rakamlara bulabilirsiniz. Bilhassa panda ve komando çöpçüler benim favorilerim arasındadır.

15- Flowerhorn

Akvaryumların köpeği de denilen flowerhorn balıkları ele bile gelebilen renkli renkli çok güzel süs balığı çeşitlerindendir. Oldukça büyüyebilen bu balıkların en büyük eksisi akvaryumda kendisinden başkasını istememesidir yani tek başına beslemek gerekir.

Bir dönem akvaristler arasında oldukça popüler olan bu balığın 2023 yılında ortalama fiyatını kafa yapısı, rengi ve formu gibi özelliklerine göre 400-1500 TL aralığında bulabilirsiniz.

16- Vatoz  

Süs balığı çeşitleri listemiz uzadıkça uzar. Çok uzatmadan akvaryumun temizlik bekçisi vatoz balıklarını da buraya ekleyim. Özellikle camların temizliğinde çok etkili ve çok barışçıl balıklardır.

Tek başına beslediğinizde cüce vatoz türlerini siz de akvaryumda rahatlıkla üretebilirsiniz. Albino gibi türleri de olan bu balıkları türüne g ve büyüklüğüne göre 20-100 TL gibi aralıklarda adet fiyatını bulabilirsiniz.

17- Rainbow Gökkuşağı Türleri

Adından da anlaşılacağı gibi değişik renklerde birçok türü bulunur. Akvaryumlara en çok yakışan türlerden olan bu balıkları da tercihleriniz arasına yazabilirsiniz.

Büyüklüklerine göre 100 litre ile 300 litreye kadar akvaryumlarda bakabilirsiniz. Kendilerine saldırmayacak her balıkla uyumludurlar. Fiyat aralıkları da oldukça geniştir. Goby, red, neon gibi türleri bulunmaktadır ve bu balıkları 40TL – 100 TL aralığında bulabilirsiniz.

18- Ramirezi

Süs balığı çeşitlerinde en güzellerinden biri de ramirezi türleridir. Eğer akvaryum hobisine yeni başladıysanız bu balığı beslemenizi tavsiye etmem. Çünkü hassas balıklardır ve çabuk hastalanabilirler. Su değerlerini güzel ayarlamak gerekir.

Gold, electric blue, bolivyan gibi birçok türü olan bu balıkların tanesini 50-120 TL aralığında bulabilirsiniz.

19- Frontoza Türleri

Özellikle büyük bir akvaryum kuruyorsanız mavili siyahlı grili belirgin çizgileri ile çok güzel süs balığı çeşitleri arasındadır. Bana beslemek bir türlü nasip olmasa da sürekli petshoplarda gidip gelip baktığım biraz hareketsiz olsa da asil balık türlerindendir.

Eğer bir gün 350-400 litre ve üzeri bir akvaryum kurarsanız ilk tercihiniz frontoza moba veya frontoza brundi olmalıdır. Tabi fiyatları da adet olarak 2023 yılında 300-400 TL gibi astronomik rakamlardan başlamaktadır.

20- Kribensis

Hırçın ve güzel. Dişilerin karınları çiftleşme döneminde kıpkırmızı bir hal alıyor. Bitkili bir akvaryuma bir çift atın ve başka balık eklemeyin. Tam bir aile hayatı ve çocukları büyütmelerini izleyin.

Ortalama olarak 60-100 TL arası bu balıkları bulabilirsiniz.


En başta da belirttiğim gibi binlerce süs balığı çeşidi içerisinden en rahat bulabileceğiniz ve akvaryumlara da çok yakışan türleri sizlerle paylaşmak istedim. Tabi ki bunların haricinde de astronot gibi çok güzel balıklar da bulunmaktadır. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle…

Yorum Yazınız