nocomments

BETA BALIĞI BAKIMI AKVARYUMU ÜRETİMİ TÜRLERİ FİYATLARI

Akvaryumların savaşçı balığı beta balığı akvaryumu, bakımı, üretimi ile ilgili bilgiler, türleri ve 2021 ortalama fiyatları ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kavgacı siyam balığı olarak da adlandırılan betta balıkları labirentli balık cinsindendir. Beta balıkları yüzeyden de solunum yapmaktadırlar.

BETA BALIĞI BAKIMI

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Beta balıkları küçük akvaryumlarda da rahatlıkla beslenebilmektedir. Fakat bu durum betaların fanusta, bardakta veya kadehte beslenebilecekleri anlamına gelmemektedir.

Beta balığı bakımı
Beta Balığı Bakımı – Kavgacı Siyam Balığı

Her canlıda olduğu gibi beta akvaryumlarında da filtresi ısıtıcısı bulunan bir akvaryum kurulmalıdır. Aksi taktirde ömürleri kısa olacaktır.

Beta balığı kaç litre suda yaşar?

Beta balığı akvaryumu hacmi en az 25 litre olmalıdır. 2 tane erkek betta birbiriyle aşırı derecede kavga edeceğinden aynı akvaryumda tek erkek beta bulunmalı, dişi betayı da erkeğin olduğu akvaryuma belirli şartlarda koymak gerekir. Bunu aşağıda beta balığı üretimi kısmından okuyabilirsiniz.

Beta balıklarının akvaryumunda kayalık ve canlı bitki bulunabilir. Hatta olması özellikle bitkinin olması daha iyidir. Kumla ilgili suya aşırı salınım yapmayacak silis kum, hagen kum gibi doğal kumlar koyulabilir.

Beta Balığı Kaç Derece Suda Yaşar?

Beta balıkları için uygun su sıcaklığı 23 ila 28 derece arasında olmasıdır. Bunların içerisinde en ideal sıcaklık 25 derecedir. Eğer baktığınız ortamın sıcaklığı düşükse akvaryumunuzda ısıtıcı bulunması şarttır. Bir de akvaryumda ani ısı değişimleri olmamalıdır.

Bu nedenle komple su değişimi yapılmamalıdır. Aşırı su değişimlerinde hem ısı ayarı bozulur hem de bakteriyel denge çöker.

Beta Balığı Hangi Balıklarla Yaşar?

Beta balığı akvaryumu kurarken erkek betta besleyecekseniz en güzeli tek başına bakılmasıdır. Çünkü adında da olduğu üzere kavgacıdırlar ama şunu da belirtmekte fayda var ki kendi türlerine karşı daha serttirler.

Şunu belirtmekte fayda var ki eğer ki betayla birlikte başka balıkları da beslemek isterseniz akvaryum hacminizi büyütmeniz gerekir. Beta ile yaşayan balıklar ise canlı doğuranlar (lepistes endler plati gibi), neon tetra, zebra danio gibi ufak türler olabilir.

Bu balık türlerinde de en az 60 litre ve güzel bitkili bir akvaryum kurmak gerekir. Küçük akvaryumda stres artar lepistes ve  neon gibi balıklar betanın yüzgeç ve kuyruğuna zarar verebilirler. Betalar kavgacı balıklardır. Fakat bu kavgalarını daha çok kendi türlerine yaparlar.

Resim Christy Hammer tarafından Pixabay‘a yüklendi

En çok sorulan sorulardan biri de beta balığı bakımı fanus ta yapılabilir mi? En başta da dediğimiz gibi sağlıklı ve uzun ömürlü olsun istiyorsak betalar fanusta bardakta ya da kadehte beslenmemelidir.

Beta balığı akvaryumu için en güzeli bitkili bir akvaryum kurmaktır. Çok şık güzel nano bitkili beta balığı akvaryumu kurabilirsiniz.

BETA BALIĞI ÜRETİMİ

Hobicilerin rengi görüntüsü salınımıyla en çok beğendikleri balıklardan birisidir beta balıkları. Bu da albenilerini arttırmış ve üretimi konusunda epey yol katedilerek yerli üretim artmıştır.

Fakat beta balığı üretimi düşünüldüğü kadar kolay değildir. Epey emek ve takip istemektedir.

turkuaz beta balığı

Öncelikle cinsel olgunluğa erişmiş dişi ve erkek beta alınır. Burada önemli olan hususlardan biri erkek ve dişinin yaş olarak birbirine yakın olmasıdır. Yani birisi çok yaşlı diğeri genç olursa birbirlerine zarar vereceklerdir.

İkinci olarak dişi ve erkeği direk akvaryuma koymamak gerekir yoksa erkek dişiyi öldürür. Arada bir cam bölmeyle yaklaşık iki üç gün birbirlerini seyrederek alışmaları sağlanmalıdır. Bu sırada dişi ve erkek birbirine kur yapmaya başlayacak ve erkek akvaryumun üst kısmına köpüklerden yuva yapacaktır.

Beta balığı üretiminde akvaryum boyutu nasıl olmalıdır?

Beta balığı akvaryumu kurulurken normal şartlarda olması gereken akvaryumlardan daha küçük boyutlu olabilir. Hatta daha küçük olması verimi arttıracaktır. 20-25 cm civarı bir akvaryum kullanılabilir. Akvaryumun sıcaklığı 25-26 derecede tutulabilir.

Dişi ve erkek birbirlerine alıştıktan sonra erkeğin yaptığı köpüğü bozmadan dişi balık erkeğin yanına atılır. Erkek dişiyi kavrayarak yumurtaları döker ve döller. Bu dışarıdan bakıldığında dövüş gibi gözükebilir.

betta fish

Döllenmiş yumurtaları erkek toplayarak köpüğe yerleştirir. Bu işlemden sonra erkek dişiyi kovalamaya başlar. Artık dişiyi akvaryumdan çıkarmak gerekir. Erkek beta yavrular çıkana kadar yumurtaları koruyacaktır.

Özellikle bu dönemde erkek betayı strese sokmamak için akvaryuma sürekli bakmamak gerekir. Yavrular yumurtadan su sıcaklık değerine göre 1,5-2 günde keseli olarak çıkarlar. Ve yaklaşık 2 gün kendi keseleriyle beslenirler.

Bu iki – üç gün de geçtikten sonra artık yavrularımızı enfüzvuar veya yumurta sarısıyla 8-10 gün sonra da artemia gibi canlı yemlerle beslememiz gerekir. Ve de erkek balığı yavruları yememesi için akvaryumdan ayırmalıyız.

Birçok balıkta olduğu gibi işin en zor kısmı yavruları büyütmektir. Akvaryumun su değerlerinin bozulmaması için dip çekimi yaparak eksilen suyu hafif hafif doldurmak gerekir. Beta balıklarında üretim oldukça sabır ister çünkü yavruların büyümesi ve yavaş yavaş şekil alması 6-7 ay civarı sürer.

Beta balığı üretimi ile ilgili varsa görüş, tecrübe, öneri ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

BETA BALIĞI TÜRLERİ

Beta balıklarında oldukça fazla tür vardır. Bunlar hep balıkların birbirleriyle çaprazlama eşleştirilmesi sonucu oluşmuştur ve verilen isimleri yüzgeç ve kuyruk tiplerine göre verilmiştir. Ülkemizde başlıca bulunan çeşitleri yazacak olursak;

Tül Kuyruk (veil tail), maça kuyruk (spade tail), tek kuyruk (single tail), yarım ay(half moon), taç kuyruk betta, round tail yuvarlak kuyruk beta, half sun yarım güneş beta ve birbirleriyle çaprazlama sonucu oluşan diğer beta türleri.

crown taç betta
Göz kamaştırıcı crown taç betta

BETA BALIĞI FİYATLARI

Beta balıkları, üretimi büyütmesi biraz zahmetli olduğu için fiyatları biraz yüksek gibi düşünülebilir. Buna mukabil yurtdışında üretimi için iklim şartları ve diğer şartlar uygun olduğu için ithal olarak getirilen çok beta balığı bulunmaktadır.

Beta balığı 2021 petshop fiyatları yerlere göre değişmekle birlikte erkek betaların adet fiyatı 25 TL ile 50 TL, dişi betaların da 15 TL-30 TL arası değişmektedir.


Beta balığı akvaryumu nasıl olmalı, bakımı, üretimi türleri ve fiyatları ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Diğer balık türleriyle ilgili akvaryum balıkları kategorisinden sayfalara ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazınız