8comments

KEDİ BAKIMI MASRAFLARI

Kedi bakımı masrafları, kedi sahiplenmenin maliyeti diğer birçok maddi konuda olduğu gibi ucu açık bir konudur. Yani alacağınız malzemelerin kalitesine göre birçok farklı durum ortaya çıkabilir.

Biz burada ortalama olarak ücretlerden bahsedeceğiz. Aylık olarak bir kedinin eve masrafı nedir üç aşağı beş yukarı bir model ortaya çıkacak. Ayrıca konuyla ilgili çektiğim videodan da görsel olarak izleme yapabilirsiniz.

Özellikle kedi sahiplenmeden önce bu yazımı muhakkak okumanızı tavsiye ederim. Bütçe meselesi kedi bakımı masrafları konusunda gerçekten en önemli kalemlerden biridir. Ayrıca evde kedi bakımının zorlukları konusunda yazdığım yazımı da eğer karar aşamasındaysanız okumanızın faydalı olacağını düşünüyorum.

10 yıldır kedi besleyen ve şuanda da evinde 3 kedi besleyen biri olarak size tecrübelerimle almanız gereken temel malzemelerden liste yaptım. Yapacağım hesaplama tek kedi için ama iki kedi için de çıkan sonucu 1,8 ile çarparsanız iki kedi için de sonuç ortaya çıkacaktır. Çünkü bazı malzemeleri ortak kullanabiliyoruz daha fazla kedi beslesekte.

Aylık kedi maliyeti, kedi bakımı masrafları nı üç başlık altında toplayabiliriz. Birincisi en başta almanız gereken malzemeler, İkincisi aylık standart giderler, Üçüncüsü ekstradan çıkan yıllık giderler.

Kedi beslemeye başlarken almanız gereken ürünlerin maliyetleri:

En başta almanız gereken ürünlerin ne olduğunu, ne işe yaradıklarını kedi bakım ürünleri kısmında işlemiştik. Tekrar belirtmekte fayda var bu fiyatlar ortalama ve her biri 2020 (2021 itibariyle güncelleme yaptım) güncel fiyatlardır.

Kediyi sahiplendik ilk olarak;

Kedi taşıma çantası (Kedi kafesi): 35 TL

kedi bakımı masrafları
Bu şekilde standart bir kedi taşıma çantası işinizi görecektir. Bir de sırtta kedi taşıma çantaları var. Oldukça pahalılar kedi bakımı masraflarını arttıracaktır. Bana göre gerekli değil. Astronot tipli kedi taşıma çantaları yaklaşık 250 TL.

Kedi mama kabı:

20 TL. Çelik kaplı alırsanız ki öyle tavsiye ederim 30 TL civarıdır.

Benim aldığım mama kabı bu şekilde. Ayrıca 3 lü çelik kap mama kabı da aldım. Bunun normalde üst haznesi de mevcut. Bir yere giderseniz üzerini doldurarak sizi bir kaç gün idare edebilir.

Su kabı:

20 TL (Eğer şelale şeklinde olsun isterseniz 70-80 TL civarı olur. Yapımı için bakınız kedi bakım ürünleri)

Kendi yaptığım su kabının videosunu buradan izleyebilirsiniz. Kediler hareketli sudan daha çok su içiyorlar.

Kapalı kedi tuvaleti:

60 TL (Büyük boy alırsanız 90 TL. 6 ayını doldurduktan sonra büyük boya geçmekte fayda var.)

Büyük boy kedi tuvaleti
Büyük boy kedi tuvaleti

Otomatik kedi tuvaletleri ya da kendini temizleyen kedi tuvaletleri de var ben de 1 tane aldım. Omega paw marka eğer gerçekten bütçe elveriyorsa almakta gerçekten fayda var. Kullanım deneyimi, gözlemlerim ve yorumlarımı bu linkten okuyabilirsiniz.

Kedi tırmalama tahtası:

Kedi bakımı masrafları arasında önemli bir yer tutar. Büyüklüğüne göre çok geniş fiyat yelpazesi vardır. Küçükleri 25 TL fakat kedi hiç kullanmaz desem yeridir. Ben kedilerime kullandıramadım. Ama biraz oyun alanlı evli büyük olanlar yaklaşık 300 TL dir.

Kedi tırmalama tahtası. 2018 yılında 180 TL ye almıştım. Şu anda da 2021 itibariyle 300 TL civarı. Size tavsiyem yerli üretim yapanlar var onları internetten bulursanız daha da ucuza temin edebilirsiniz.

Kedi tırnak makası: 20 TL

Kedi bakımı masrafları
Kedi bakımı masrafları bir defaya mahsus giderlere örnek. İşe yarar bir kedi tırnak makası

Kedi tarağı: orta segment işe yarar: 40TL

Soldaki eldiven biraz daha tüylü yetişkin kedileriniz için uygundur. Truetouch markasının eldiveni.
Ortadaki 30 TL ye alabileceğiniz basit bir tarak ama işe yarıyor hatta en çok onu kullanıyorum.
Sağdaki orjinal furminatör marka tarak. Çok tüy çıkarıyor ama halen iyi mi kötü mü çözemedim. Fiyatı da oldukça yüksek

Kedi yatağı: 30 TL (Çokta kullanmıyorlar yanınızda yatmayı daha çok severler ya da taşıma çantalarında, bazen de yavrular doğduğunda içinde besleyebilirler)

Bunları almamız gerekir. Tırnak makası, tırmalama tahtası ve kedi tarağını 3 – 4 aylık olduktan sonra da alabilirsiniz. Hatta tırmalama tahtası için daha sonra alınması kedinin gelişimi için daha bile iyidir. Çünkü tırmalarken bileklerine zarar verebilir.

İlk etapta kediyi sahiplendiğimizde ortalama olarak 350 TL civarı bir para harcanır. Tabi kediyi de ücretli sahipleneceksek üstüne onu da eklemek gerek.

Kedi tüyüyle alakalı sık sık ev süpürmenizde de fayda var. Bu konuyla alakalı pratiklik açısından internetten de araştırdığım kadarıyla robot süpürgeler bulunmakta.

Yapılan yorumları incelediğimde bütçeniz elveriyorsa fiyatı 2500-3500 TL arası değişen fakat temizlikte çok rahat edebileceğiniz xiaomi roborock s50 (2000 pa) veya aynı markanın 1800 pa olanını alabilirsiniz. Ben bu ürünü aldıktan sonra oldukça rahat ettim açıkçası.

Aylık Standart Giderler:

Kedi bakımı masraflarında en önemli kalem aylık standart giderlerdir. Aylık bir kedinin standart olarak yem ve kum masrafı vardır.

Kedi maması:

Aylık olarak kilosu 80-100 TL olan yem de vardır 10-15 TL olan da. Bu konuda karar kedinin mamayı yemesine ve içerik kalitesine göre değişkenlik gösterir.

Ben hangi mamayı kullanıyorum buna göre bütçe ortalaması çıkaracağım. İlk başta kilosu 40 TL olan proplan junior kullandım fakat kedim çok zor yedi. Daha sonra araştırdığımda yerli marka olan bonacibo yavru maması kullandım. Kilosu 17 TL civarı.

Bu yazdıklarım 2021 güncel fiyatlardır. Bonacibo marka mamayı kedim gerçekten çok iştahlı yedi ve herhangi bir sorun yaşamadım fakat tüy dökmesi arttı.

Kedim bir yaşına geldikten sonra prochoice kuzu etli ve balıklı mama denedim. Kuzu etliyi hiç yemedi fakat balıklıyı sevdi. Onun da fiyat ortalaması 30 TL/kg.

Daha sonra tüy dökmesi azalır mı diye nd az tahıllı kuzu etli yaban mersinli mamadan aldım onu da severek yiyor. Ama açıkçası tüy dökmesinde bir değişim olmadı.

Şu anda bonacibo kuzu etli (17TL/kg) ve nd az tahıllı kuzu etli mamadan ayrı ayrı kaplara koyarak veriyorum. Ağırlıklı olarak nd yiyor. Onun da fiyatı 60 TL/kg. (ithal olduğu için fiyatı değişken)

kedi bakımı masrafı
Tabi eviniz zemin kat veya dışardan diğer kedilerin girmesine müsait bir yerdeyse mamaya ortak misafir kedilerimiz de olacaktır :))))

Ayrıca son 4 aydır yeni bir mama denedim. Catplus yerli marka. Yerli bir ürün siz de deneyebilirsiniz. Kedilerim oldukça beğendi. Buradan mama ile ilgili değerlendirmemi okuyabilirsiniz. Fiyat olarak da uygun kilosu 12 TL civarı. Olumsuz bir durumla karşılaşmadım ve hakiki hamsi kokuyor. Aylık kedi masrafı baya bir düşüyor eğer bu ürünle devam edersem.


Bir ayda kedim yaklaşık 1,5 kg mama tüketiyor ve ortalama olarak ayda 50 tl mamaya para harcıyorum. Ayrıca kedim hiç yaş mama yemiyor. Yaş mamayla ilgili kediler ne yer sayfamdan bilgi alabilirsiniz. Şu kadarını söyleyim yaş mama tüketmeseler de düzenli su içtikleri müddetçe bir sıkıntı yok diye düşünüyorum.

Kedi bakımı masrafları kısmında aylık olarak kedi maması ve kedi kumu en önemli yeri tutmaktadır. Kedi maması ne kadar gider konusunda kedinin aylık ne kadar mama yemesi gerekir konusunu bilmek gerekir. Bu da yaşa ve cinsiyete göre değişir. Bu yazımdan ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Kedi Kumu:

Öncelikle şunu belirteyim ki yazdıklarım tamamen kendi yaşadıklarım sonucu tecrübedir. Yani reklam için yazı yazmıyorum. Birçok markanın kumunu denedim. 10 kilosu 40-50 TL olan kumları da denedim ama koku hapsetme sorununu pahalı kumların bile birçoğunda çözemedim.

Özellikle parfümlü kumlar belli zaman sonra kumu düzenli temizleseniz dahi çok kötü koku oluşturuyor. Bu yüzden parfümsüz kum öneririm.

Ben birçok denememden sonra temiz mamanın ince taneli topaklaşan parfümsüz kedi kumunda karar kıldım ve çok memnunum.

Tek sorunu tozu fazla biraz. Onun haricinde topaklaşması ve temizlenmesi en kolay markalardan biri. Fiyatı da 10 kg 26 tl yaklaşık bir ay gider. Bunun haricinde proline marka kumlar da hemen hemen aynı.

Kedinin aylık sabit standart giderini kum+mama dersek 80 TL olarak söyleyebiliriz.

Kedi kumuyla ilgili çam peleti denemedim onun da fiyatları biraz daha uygun. Bir gün belki onun da denemesini yaparsam yazıyı güncelleme yapacağım. (ekleme: ufak bir deneme yaptım buradan okuyabilirsiniz)

Ekstradan çıkan yıllık giderler:

Bunlar çok çeşitli giderler olup muhtemelen yıl içerisinde yaşayacaklarınızdır. En başta ilk bir sene daha fazla yaptıracağınız aşılar. Bunlar yaklaşık olarak ilk yıl 400 TL dir. İkinci sene 150-200 TL ye düşer. Yani aylık baza vurursak 20 TL diyebiliriz.

Vitamin takviyeleri. 120 TL tutar ortalama markasına göre değişir. Aylık 10 liraya denk gelir. Ben gimcat ve biopetvitalicat kullanıyorum. Bunun harici bildiğim vmp tablet var herkesin tavsiye ettiği.

gimcat kedi vitamini
Vitamini görünce iki ayak üstüne şahlanan kedi.

Bunun haricinde dayanamayıp aldığınız diğer oyuncak, ödül maması (ki bana göre gerek yok ödül mamasına), ekstra alacağınız eşyalar gibi harcamaları da aylık 20 TL olarak düşünebiliriz.

Tüm bu yazdığım bilgiler tek kedi içindir. Kısacası hesaplamayı toparlarsak. Kedinin bize aylık maliyeti ortalama olarak 140 TL olur. İki kedi için bazı malzemeler ortak kullanılabildiği için aylık gider 250 TL civarı olur.

Bir de ilk sahiplendiğimizde harcadıklarımız tek sefere mahsus 300 TL olarak düşünebiliriz. Tüm bu hesaplamalar ışığında kedi sahiplenme maliyeti olayını gözden geçirerek bütçemize göre karar vermeliyiz ki daha sonra zorlanmayalım.

Kedi bakımı masrafları hakkında yazdıklarım belki gözünüzü korkutmuş olabilir ama emin olun bu rakamlar gerçekçi ve abartısız rakamlardır. Bir de unutmamak gerekir ki kedimiz de doğal olarak hastalandığı dönemler olacak ve burada da harcayacağımız ekstra veteriner ve ilaç masrafı gibi rakamlar olabilir.

Kediler veya diğer evcil hayvanlarınızla ilgili içeriği çok süper olmasa da fiyatına ve içeriğine göre diğer markalara göre çok daha ucuz olan ve kedilerin sevdiği mama ve kedi kumlarını bu sayfadaki ürünleri inceleyerek deneyebilirsiniz.

2021 kedi aylık maliyeti masrafı hakkında şimdilik yazacaklarım bu kadar. Soru görüş ve önerileriniz için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer linklerden kedilerle ilgili bilgilere bakabilirsiniz.

Görsel olarak youtube kanalımdan da izleyebilirsiniz.

8 Comments

 1. Fatih ersoy
  • admin
 2. Aslı
  • admin
 3. beyza
  • Hobi Medya
 4. Hatice Ecrin Sümer
  • Hobi Medya

Yorum Yazınız