KEDİLER NE YER? YAVRU ve YETİŞKİN KEDİ BESLENME KILAVUZU

1 Aylıktan başlayarak yavru ve yetişkin kediler ne yer, ne yememeli, nasıl beslenir ve beslenmeli gibi aklınıza gelecek tüm soruların cevabını bu kedi beslenme kılavuzunda bulabilirsiniz.

Hani bizde bir tabir vardır. Az yemek verince kedi mi besliyorsun diye aslında çok doğru bir tabirdir. Kediler gerçekten de çok fazla yemek yemezler. Uyumayı çok severler.

Kediler ne yer, nasıl beslenmeli sorusuna gelecek olursak yavruluk döneminden yetişkinlik dönemine doğru kategorize etmek gerekir.

Yeni doğmuş kedimizden başlayarak yetişkin kedi beslenmesine kadar tüm kedi beslenmesiyle ilgili içeriği bu yazımda bulabilirsiniz.

Sayfa içeriğindeki konular; 1 Aylık Yavru Kediler Ne Yer? 1-3 Aylık Yavru Kediler Ne Yer? 3-12 Aylık Kediler Ne Yer? Kedilerin yememesi gereken yiyecekler nelerdir? Kediye süt verilir mi? Yetişkin kediler ne yer? Kedi çimi yapmak gerekli mi? Kedilerin çim yemesi şart mı? Evde kedi çimi yapımı Kediler kaç gün aç kalabilir? Kediler Kaç gün susuz kalabilir?

Sizin İçin Önerilen: Kedi Yumurta Yer mi?

Ayrıca yazımın sonunda konuyla alakalı youtube videomdan da görsel olarak izleyebilirsiniz.

En son doğan yavrularım – Gelişimlerini youtube videomdan izleyebilirsiniz.

1 Aylık Yavru Kediler Ne Yer?

İlk bir ay kedilerimizin normalde anne sütüyle beslenmesi gerekmektedir. Fakat yine de anne sütünün yetersiz olduğunu gözlemliyorsanız bunun yanında mama hazırlayarak kedinize verebilirsiniz.

Bunu yaparken petshop veya eczaneden alacağınız bir kedi biberonuna ihtiyacınız olacaktır.

Yavru kediler ne yer? Resim Jordan Holiday tarafından Pixabay‘a yüklendi

Eğer kediniz çok ufaksa ve anne sütü almıyorsa şırıngayla ağzına azar azar mama damlatabilirsiniz.

Annenin yavrusunu beslememesi çok nadir görülür. O yüzden de evhamlanmadan çok iyi gözlemleyerek bu işlemi yapın. Çünkü yavrunun aşırı yemesi de iyi değildir hatta çok küçük yavrularda şırıngayla beslemede ciğerine sıvı kaçma tehlikesi vardır.

Kedi yavruları doğdukları ilk haftada günde yaklaşık 7-8 öğün süt içerken dördüncü haftada bu yaklaşık 4-5 öğüne kadar düşmektedir.

Yavru kediler yetişkin kedilere göre büyüme çağında oldukları ve daha çok enerjiye ihtiyaç duydukları için daha fazla mama yemelidirler.

Eğer anne kedi yavrumuzu emziriyorsa ilk 1 ay yavru, su ihtiyacını anne sütünden elde eder.

1-3 Aylık Yavru Kediler Ne Yer? 

İlk bir ay anne sütü aldıktan sonra 15 gün daha yani 1,5 aylık olana kadar, hatta 2 aylık olana kadar (benim ilk yavrum 3 ay emdi hastalık nedir görmedik) kedilerin anne sütü alması oldukça faydalıdır. Çünkü aynı insanda olduğu gibi kediler de birçok hastalığa karşı bağışıklığı anne sütü sayesinde kazanırlar.

Artık 45 günlük olan kedimizi kuru mamayla tanıştırmamız gerekir. Bu alıştırmayı yaparken yaş mamanın içine kuru mama karıştırabiliriz. Çünkü direk kuru mamayı kedimiz kabullenmeyip yemeyebilir. Ama muhakkak kuru mamaya alıştırın.

Genellikle 2-3 aylık kedilerde kuru mama olarak en fazla tavuklu mamalar bulunmaktadır. Fakat eğer kedinizin tavuğa alerjisi varsa kusma ve ishal yapıyorsa kuzulu ve balıklı kedi mamalarını da kullanabilirsiniz.

Unutulmamalı ki yavru kedilerin mamaları daha fazla enerji içermektedir. Bu yüzden yetişkin mamaları yerine yavru kedi mamaları verilmelidir. Ayrıca yetişkin mamaları iri olduğu için kırmakta zorlanacaklardır.

Ayrıca 2. Aydan sonra mamaların yanında yavru kediler için olan vitamin takviyeleri de verilmelidir ve tekrar ekleme yapayım bu dönemde de kedinin bol bol su içmesi gerekir.

Su içmesini arttırmak için bu linkteki kedi su kabı videomu izlemenizi tavsiye ederim.

3 – 12 Aylık Kediler Ne Yer

Bu aralıkta kedilerimizi tamamen kuru mamayla besleyebiliriz ve yanında tabi ki her daim taze su. 11 aylıktan sonra yavaş yavaş yetişkin mamalar da karıştırarak verebiliriz.

Vitamin takviyesi yine yavrular için olanlardan vermelisiniz. Ayrıca ara ara yaş mamadan verebilirsiniz. Açıkçası benim kedim hiç yaş mama yemiyor.

Bu konuda veterinerlere danıştığımda bir çoğu daha iyi olduğunu söyledi. Yaş mamalardan kedimize parazit bulaşma ihtimali daha fazladır. O yüzden eğer kediniz yaş mama yemek istemiyorsa zorlamayın. Ancak ağzında bir yara olur ya da dişinde problem, kuru mama yemekte zorlanır, o zaman yaş mama verebilirsiniz.

Obez olmaması açısından kedimizi içeriği kötü aşırı yağlı kuru mamalarla beslememeliyiz.

Kedinizin artık tamamen kuru mamaya geçtiği bu dönemde besleme kültürünü oluşturmanız gerekir. Bununla ilgili kedi eğitimi sayfamdan kedi yemek eğitimi kısmını okumanızı tavsiye ederim.

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler nelerdir?

Özellikle çikolatalı ürünlerden uzak tutmalıyız ve bunun yanında baharatlı yemekler vermemeliyiz. Kuru üzüm, soğanlı yiyecekler, kafein içeren ürünler (çay kahve gibi), yağlı ve salçalı yaptığımız yiyeceklerden kedimizi uzak tutmalıyız.

Kedimize bazı yiyecekleri haşlayarak verebiliriz. Örneğin benim kedim haşlanmış suda mısıra bayılır. Ve kavunun kokusunu aldı mı gözü döner. Aşırı fazla vermemek kaydıyla ve içeriği çok şekerli olmayan yiyecekleri verebilirsiniz.

Peki kediye süt verilir mi?

En sık gelen sorulardan biridir. Bazı kedilerin sütte bulunan laktoza karşı alerjisi vardır. Bu nedenle laktozsuz sütler verilebilir. Yine de ishal gibi bir durum oluşursa vermemek daha iyidir. Aşırı derecede kediye süt verilmesi tüy dökülmesini arttıracaktır.

Kedimizin alerjisi yoksa da sütü ısıtarak ve suyla karıştırarak vermeliyiz. Kendi kedime haftada bir kez bir kase içerisinde suyla karıştırarak pastörize süt veriyorum.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; AMAZON , N11

Yetişkin kediler ne yer?

Yetişkin kediler yani bir yaşını doldurmuş kedilerimizi yetişkinler için hazırlanmış kuru mamayla besleyiniz. Kendi tecrübemi söyleyecek olursam kuzu etli ve balıklı mamalara kedim bayılıyor. Ağırlıklı olarak markaların kuzu etli olanlarını tercih ediyorum.

Bunun yanı sıra haftada bir kere yaş mamayla besleyebilirsiniz. Fakat yemiyorsa yukarıda da söylediğim gibi hiç zorlamayın. Kuru mamayla birlikte suyunu güzelce içmesi bizim için yeterlidir.

1 yaşından sonra kedimizin yemek yemesi öğünleri artık daha geniş aralıklarla olacaktır. Günde yaklaşık 40-50 gram arası yemek yiyeceklerdir.

Yine bu dönemlerde de artık yetişkin kediler için hazırlanmış vitaminlerini gün aşırı azar azar veriniz.

Tavsiye olarak vitaminleri tüp şeklinde almanız daha iyi olacaktır.

Kedi çimi yapmak gerekli mi? Kedilerin çim yemesi şart mı? Evde kedi çimi yapımı

Kediler yıkanmayı sevmiyor olsalar da aslında çok titiz hayvanlardır. Dilleriyle kendilerini yalayarak sürekli temizlerler.

Bu temizliğin düzgün biçimde yapmaları için aynı zamanda bol bol su içmeleri gerekmektedir. Temizlik esnasında kendilerini yalarken bol bol tüy yutarlar.

Bu tüyler midelerinde hazımsızlığa neden olur ve çim yiyerek bu hazımsızlığı gidermeye çalışırlar ve bazen kusarak çıkarırlar.

Bu konuyla ilgili direk kendi tecrübeme göre kedi çiminden öteye hazımsızlık için malt hair tüp şeklinde satılan kedi macunlarından almanızı tavsiye ederim.

kediler ne yer
Kediler ne Yer? Muhabbet kuşları yem tohumundan kedi çimi yapımı

Ben gimcat malt hair kedi macunu kullanıyorum ve çok memnunum. Ayrıca evimde kuşta olduğu için yem tohumlarından saksıya ektim onu da ara ara kedim çıkan yeşilliklerini tırtıklayarak yiyor.

Ama evde kedi çimini nasıl yaparım diye düşünüyorsanız muhabbet kuşu yemlerini yani tohumları bir saksıya dökün. Üzerini az bir toprakla kapatın. Havanın sıcaklığına göre gün aşırı sulayın. Bir hafta içerisinde yeşil yeşil büyüyecek ve kediniz yemeye başlayacak.

Kediler kaç gün aç kalabilir?

Ortam şartlarına bağlı olarak değişmekle birlikte bir kedi en fazla 10 gün aç kalabilir. Fakat bir iki günden sonra vücut bağışıklığı bozulmaya başlar. Ayrıca çok soğuk ortamda 5 saat yemek yemeyen kedi donarak ölür.

Bu yüzden soğuk kış aylarında mümkün oldukça dışarılara mama ve kedi evi koyalım.

Kediler Kaç gün susuz kalabilir?

En fazla 3 gün susuz kalabilir. Sıcak yaz aylarında bu 1-2 güne kadar düşer. Sıcak aylarda sokaklara su koymayı unutmayalım. Ayrıca bir kedinin susuz olduğunu tüy yapısının dökülmesinden cansız olmasından anlayabiliriz.

Hamilelik döneminde kedilerin ne yediğiyle ilgili bilgileri hamile kedi beslenmesi ve bakımı sayfamdan okuyabilirsiniz.

Video olarak da konuyu buradan izleyebilirsiniz.

Ayrıca soru ve görüşleriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Hepiniz hoşçakalın.

2 Comments

  1. Tanya Güneş
    • admin

Yorum Yazınız