nocomments

Kedi Yumurta Yer mi?

Kediler etçil olduklarından doğaları gereği daha fazla proteine ihtiyaçları vardır. Bu yazımızda kedi yumurta yer mi, yavru kedilere yumurta verilebilir mi, kedilerin yumurta yemesinde bir sakınca var mı, yumurta nasıl verilmeli gibi soruları kendi kedilerimde yaşadığım tecrübelere göre yanıtlayacağım.

Kedi yumurta yer mi sorusunun cevabı aslında daha çok yumurtanın kediye nasıl verildiğiyle alakalıdır. Kediler normal şartlar altında genel olarak (benim 1 kedim sevmiyor) yumurtayı sever ve yerler. Fakat kedimize yumurta verirken bazı durumlara dikkat etmek gerekir.

Kedi Çiğ Yumurta Yer mi?

Kediler meraklı olduklarından çiğ yumurtanın tadına bakıp yemeye çalışırlar fakat kedilere çiğ yumurta verilmemelidir. Salmonella ve basili gibi bakteriyel hastalıklar kedimize bulaşabilir.

Kedi Yumurta Yer mi, Nasıl Verilmeli?

Kedimize yumurtayı haşlayarak verebiliriz. Ben kedime aşırı pişirmeden orta düzeyde haşlanmış yumurtadan veriyorum.

Peki kediye yumurta ne kadar verilmeli? Kedilerin yumurta yemesi faydalı mı?

Haftada bir yarım yumurta verebilirsiniz. Her gün vermemeniz daha iyidir. Yumurta içeriğinde önemli miktarlarda vitamin ve protein içermektedir. Haftada bir; kedinizi içeriği belli olmayan birçok kuru mamaya göre çok daha rahatlıkla kedinize yumurta verebilirsiniz.

Kedi Yumurta Yer mi?
Kedi Yumurta Yer mi?

Yavru kediye yumurta ne kadar verilmeli derseniz; yavru kediye de 3 aylıktan sonra aynı şekilde verebilirsiniz. Fakat aşağıda da belirttim sağlık açısından önce azar azar denemeler yapmakta fayda var.

Yumurtanın içeriğinde önemli miktarda protein , A, D, E ve B vitaminleri bulunmaktadır. Yağ içeriğinin düşük olması demir çinko gibi elementlerin de bulunması kedinin sağlıklı büyümesi için oldukça iyidir.

Fakat yine de her şeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar olduğunu bilerek fazla vermemekte yarar vardır. Bir de her kedinin bünyesi farklı olabilir.

Bazı kedilerde yumurta alerji yapabilir. O yüzden önce az bir şey vererek deneme yapmanızda fayda var. Eğer çekiniyorsanız veterinere de danışabilirsiniz.

Bende bulunan 3 kediden 1 tanesi hiç yemiyor canı istemiyor koklayıp bırakıyor. Bir tanesi çok sevse de diğeri olsa da olur olmasa da olur cinsinden yiyor.

Kedi yumurta yer mi kısmına evet dedikten sonra sarısı mı verilmeli beyazı mı diye soracak olursanız aslında fark etmez. İkisini de yiyebilirler. Benimkiler beyazı daha çok seviyorlar daha da iyi öyle olması.

kedi yumurta yer mi
Aman dikkat yumurtadan civciv çıkmasın

Kediler Haşlanmış Yumurta Yer mi?

Evet zaten kedimize yumurtayı suda haşlanmış olarak vermek gerekir. Yağda yumurta vermemek gerekir.

Kedinin Yumurtasına Baharat Konur mu?

Kedinizin yumurtasına, hatta diğer verdiğiniz yiyeceklerine de kesinlikle tuz, biber, sos vb. baharatlar koymayın. En güzeli sade ve haşlanmış şekilde kedimize vermektir.

Kedilerin nasıl beslenmesi gerektiğiyle alakalı kediler ne yer yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca youtube dan kedi beslenmesiyle alakalı videoma tıklayabilirsiniz.

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmına yazmanız beni mutlu edecektir. Şimdilik hoşça kalın! diğer yazılarımda görüşmek üzere.

Yorum Yazınız