1comment

TATİLE GİDERKEN KEDİYİ EVDE BIRAKMAK veya KEDİYLE TATİLE GİTMEK

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de hemen hemen her beş aileden biri evinde kedi bakıyor. Yani nüfusun neredeyse beşte biri tatile giderken artık üç kere düşünmesi gerekiyor. Kediyle tatile gitmek mi, tatile giderken kediyi evde bırakmak mı daha doğru olur?

Kedi bakımı zorluklarından en önemlilerinden biri tatile giderken kedi sorunudur. Kimisi tatile giderken kediyi evde bırakıyor, kimisi veterinere veya kedi oteline bırakıyor, kimisi de yanında götürüyor. Bu konuda kedilerin karakterleri de çok önemli. Sizin için kısaca ben bir yere giderken evdeki 3 kedimi ne yapıyorum yazmaya çalışacağım.

Baştan belirtmekte fayda var bunlar tamamen kendi tecrübelerim. Bende bu şekilde oldu diye herkeste aynısı olmayabilir. Tedbiri üst düzeyde almak gerekir.

Tatile giderken kediyi evde bırakmak konusunda dikkat edilmesi gereken 4 hususu ve kediyle tatile gidilir mi noktasındaki yorumlarımı görsel olarak da youtube videomdan izleyebilirsiniz.

Tatile giderken kedi

KEDİYLE TATİLE GİTMEK

Birinci seçenek kediyle tatile gitmektir. Bu seçenek için gideceğiniz yerin mesafesi, ortam şartları ve kaç gün kalacağınız önemli. Kedilerin çoğunluğu yolculuğu ve ortam değiştirmeyi pek sevmezler.

Arabanın içerisinde serbest bırakmanız tehlikelidir. Dolayısıyla bir taşıma çantasına kapatarak götürmeniz ve giderken onunla ilgilenerek stresini azaltmanız gerekir.

Gittikleri yerlere de alışması biraz zaman alacaktır. Ben 3 kedide 6 günden fazla tatil yapamıyorum açıkçası. Eğer 6 günü geçerse yanımda götürmem gerekiyor. Mümkün olduğunca kediyle tatile gitmemeye çalışıyorum çünkü gittikleri yerde eğer yetişkinlerse daha çok strese giriyorlar.

Yavruyken yaklaşık 2 saatlik mesafeye 2-3 gün tatil yapacağım zaman bile götürüyordum. O zamanlar tek kedi vardı. Tek kediyi evde yalnız bıraktığımızda hele yavruysa daha çok strese giriyor. Belki TV açık bırakmak bir nebze işe yarayabilir.

TATİLE GİDERKEN KEDİYİ EVDE BIRAKMAK – DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 4 HUSUS

3 kedimi 5 günlüğüne tatile gittiğimde evde bıraktım. Burada dikkat etmemiz gereken 4 husus var. Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse;

1- YETERLİ KURU MAMA KOYMA

Tabi ki kedimizin aç kalmaması için yeterli miktarda kuru mama koymamız gerekir. Tabi kuru mamayı birkaç kapta farklı odalara koymakta yarar var ne olur ne olmaz diye.

Ne kadar kuru mama koyacağımızı hesaplamak için kedilerin günde ne kadar gram yediğini yaklaşık olarak bilmekte fayda var. Bunun hesaplaması için buradaki yazıma tıklayabilirsiniz.

Kısaca anlatmam gerekirse bir yetişkin kedi ayda yaklaşık 2 kg mama yer. 1 ayda 2 kg yerse 5 günde yaklaşık 350 gram yer. Baya matematik orantısı. 3 kediniz varsa benim gibi üçle çarptığımızda 5 günde yaklaşık 1 kg mama yiyebileceklerini hesaplayabiliriz.

Tabi ne olur ne olmaz ben daha fazla kuru mama bıraktım. Bu hesabı yapmamdaki amaç az koyup koymadığımızı görebilmek içindir. Bir de mümkün olduğunca suyla kuru mamayı yan yana koymazsanız iyi olur.

2- YETERLİ SU KOYMA

Temel ihtiyaçlardan biri de tabi ki su koymamızdır. Ben daha öncesinde bir kedi su sebili yaptım akvaryumdan. Baya işime yarıyor yaklaşık içerisine 5 litre su alıyor. Başka bir cam kaba da 3 litre su koydum.

Genelde cam kaplara koydum ki suda bozulma olmasın. Bir de elektrikli su sebillerinde eğer su seviyesi çok azalırsa motor yanabilir. Bu nedenle uzun süreli tatillerde fişini çekmek daha iyi olur kanaatindeyim.

3- KEDİ KUMU VE TUVALETİNİ AYARLAMA

Belki mama ve su gibi hayati bir konu olmasa da tatile giderken en zor ayarlanabilecek şeylerden biri de kedi kumu yeterli gelecek mi konusudur.

Eğer yeterli gelmezse zaten evde kendilerine belirledikleri bir yeri ekstra tuvalet olarak kullanmak zorunda kalacaklardır. Bu bazen saksı olabilir ya da kıyıda köşede gizli bir dolap arkası gibi bir yer olabilir.

Bu nedenle yeterli kedi kumu bırakmak önemli. Ben 3 kedi için 3 tane tuvalet bıraktım. Bunlardan bir tanesi büyük 20 kg kum alıyor, diğer iki tanesi 6-7 kg kum alıyor.

Yani toplamda 34 kg kum bıraktım. 5 günde çok kötü durumda değildi. Belki bir gün daha idare edebilecek şekildeydi. Evde birden fazla kediniz varsa en azından bir tane büyük tuvaletinizin olması çok işe yarıyor.

4- KAPI ÖNÜ ve ARKALARINI AYARLAMA

Genelde göz ardı edilen en mühim meselelerden biri de kapı önü ve arkalarını ayarlamadır. Tatile giderken kedilerin odaya hapis kalmasını engellemek gerekir. Hatta bir günlüğüne bile bir yere giderseniz muhakkak ayarlamadan gitmeyin.

Yani kapının önüne kapatamayacağı şekilde bir materyal koyun. Ama kapı arkasını da sıfır bırakmayın. Kapı arkasında da en azından çıkabileceği kadar boşluk kalsın.

Kapının üstünden arkasına atlayarak sıkışıp kalmasın. Belki yüzde bir ihtimal olabilir ama ufacık bir dikkat önemli bir kazayı önleyebilir.

Bir de evden çıkmadan önce eğer kapatıp gittiğiniz odalar varsa, kedi veya kedilerinizin nerde olduğuna bakın ki o odalardan birinde kalmamış olsun.


Tatile giderken kediyi evde bırakmak konusunda aklıma gelenler ve benim dikkat ettiğim hususlar bunlar. Siz de bildikleriniz ekstralar için veya soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Diğer bilgilere, site arama butonundan veya kediler kategorimden ulaşabilirsiniz. Hepiniz sağlıkla huzurla kalın!

One Response

  1. Noob

Yorum Yazınız