nocomments

Yavru ve Yetişkin Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemeli?

Kedilerin yiyebileceği yiyecekler konusuna devam ederken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husus da kediler günde kaç gram mama yemeli sorusunun cevabıdır.

Bu yazımızda sizlere; yavru kediler günde ne kadar mama yemeli, yetişkin kediler günde kaç gram mama yemeli, 1 bardak mama kaç gram alır (50 gr mama için kaç bardak koymak gerekir), kediler günde kaç öğün yemek yer, yaş mama kaç günde bir verilmeli ya da verilmeli mi gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Yavru Kediler Günde Ne Kadar Mama Yemeli?

Yavru kedilerden kastım 2 aydan büyük kedilerdir. 2 aydan küçük kediler zaten normal şartlarda anne sütü ile ağırlıklı olarak beslenecekleri için 35 günden sonra hafif hafif kuru mamaya geçerler.

2 aydan büyük yavru kedilerimiz yetişkinlere göre daha hareketli olduklarından daha çok enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle yavru kedi mamalarından yedirmeniz gerekmektedir.

Mama kaplarının bazılarının arkasında günlük yeme porsiyonları yazar bakmakta fayda var. Ben genel olarak ölçüyle yem vermiyorum kedilerime.

Yavru ve Yetişkin Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemeli?
Yavru ve Yetişkin Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemeli?

Kedimizin kilosunu 1,5-2,5 kg arası olarak düşünürsek günde yavru kedimizin yiyeceği yem yaklaşık olarak 30 gram civarıdır.

Eğer bu gramın çok üstüne çıktığını düşünüyorsanız kedinizin yiyeceklerini kendiniz bardak veya tartı yardımıyla kısıtlayarak ayarlayarak koyabilirsiniz. Çünkü ileride obezite, yağlanma ve diyabet tarzı rahatsızlıklar oluşturabilir.

Bunun haricinde mama kabını dolu bırakıp öğünleri ayarlamasını kediye bırakmanız daha iyi olabilir. Çünkü insan bazen yem koymayı unutabiliyor bu da kedinin uzun süre aç kalarak dengesinin şaşmasına neden olabilir.

Ayrıca şunu da ekleyeyim kediniz 4-5 ayı geçtikten sonra özellikle erkekler 2,5 kilonun üzerine çıkmaya başlarlar. Bu dönemde doğal olarak günlük mama yemeleri 40 gram ila 50 arasına çıkabilir.

Kedilerinizin mama yemesinin yanı sıra çok önemli diğer faktör bol bol su içmelerini sağlamaktır.

Sizin İçin Önerilen: Kedi Yumurta Yer mi?

1 Bardak mama kaç gram alır?

Mama şekline göre değişmekle birlikte 1 su bardağına yaklaşık 60 gr mama girer. Bazı mama çeşitlerine göre daha yüksek veya düşük çıkabilir.

50 gram mama için yaklaşık olarak bir su bardağının üçte ikisini doldurmak gerekir. Yukarıda da dediğim gibi kedilerimi beslerken hiç bu kadar hassas davranamadım.

Ama obez olan ya da tedavide olan kedilerde hassas davranmak gerekir. Ayrıca kısır kediler de daha hareketsiz olduklarından daha az kalorili yemeleri gerekebilir.

Yetişkin Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemeli?

Yetişkin kediden kasıt 12 aylıktan sonra yani 1 yaşını geçmiş kedilerdir. 1 yaşını geçmiş dişi kedi yaklaşık 3-4 kg aralığında, erkek kedi de 4-5 kg aralığındadır. Bu değerler ortalama değerlerdir.

Günlük olarak yetişkin bir kedi ortalama 50-60 gr aralığında yemek yer. Yani ayda ortalama sağlıklı yetişkin bir kedi 1,5-2 kg civarı mama yer. Bu değer hamile kedilerde daha fazladır.

Bende şu anda 2 dişi 1 erkek kedi var. En küçüğü 5 aylık erkek 2.7 kg , ortancası dişi 9 aylık 3.6 kg , en büyüğü dişi 2.5 yaşında 3.5 kg civarında. Kediler kızana girdiklerinde de zayıflarlar.

Sizin İçin Önerilen: Kediler Yoğurt, Peynir, Kaşar Yer mi?

Kediler Günde Kaç Öğün Yemek Yer?

Yavruyken kediler daha sık sık az az yemek yerler. Yaklaşık günde 3-4 öğün yemek yerler.

Yetişkin olduklarında artık günün çoğunluğunu uykuya ayırmaya başlarlar. O yüzden 2-3 öğün yemek yemeleri yeterli olacaktır.

Yaş Mama Verilmeli mi? Ya da Kaç günde Bir Verilmeli?

Çok tartışmalı bir konudur. Veterinerler bile bu konuda bölünmüşlerdir.

Ben tartışmaları bir kenara bırakıp 10 yıldır kedi besleyen biri olarak bugüne kadar ne yaptığımı anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kedinin karakterine huyuna göre yaş mama vermeliyiz. Benim büyük kızım 2,5 yaşında yavruluğu da dahil bugüne kadar yaş mamaya ağzını sürmedi. Hiç sevmiyor.

Diğerleri bulunca yiyorlar ama ben sadece hasta gibi oldukları dönemde yaş mama veriyorum. Yani biraz halsiz gibi görürsem yaş mama alıp veriyorum. O da ortalama olarak. 2-3 ayda bir.

Yaş mamaların gerçekten de parazit oluşturma ihtimalleri yüksek. Eğer kediniz yemek istemiyorsa zorlamayın.

En güzeli eve tavuk falan aldığınızda ya da balık ciğer gibi etler aldığınızda haşlayarak verebilirsiniz. Bayılarak yiyeceklerdir.

Yazımı sonlandırmadan önce youtube kanalımdan da kedilerle ilgili videolarımı izleyebilirsiniz.

Şimdilik yavru ve yetişkin kediler günde kaç gram mama yemeli ile alakalı yazacaklarım bu kadar umarım faydalı olmuştur. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanmanız beni mutlu edecektir. Görüşmek üzere hoşçakalın!

Yorum Yazınız