nocomments

0-2 AYLIK YAVRU KEDİ BAKIMI – AYRINTILARIYLA

Tecrübelerime bağlı olarak bu yazımda size a dan z ye ilk 2 ay yani 0-2 aylık yavru kedi bakımı nasıl olur gün gün ayrıntılarıyla anlatmaya çalışacağım. Yavru kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir, kuru mamaya nasıl alıştırılır, anne sütü harici hangi mamalar verilebilir ya da verilmesi gerekir mi gibi soruları cevaplandıracağım.

Ayrıca kendi yavrularımın da resimlerini ve videolarını koyarak gelişimleri hakkında bilgilendirme yapacağım. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda aklınızdaki birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bu konuyla alakalı youtube videomu da izleyerek görsel olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedim Doğum Yaparken Ne Yapmalıyım?

Kedimiz doğum yapmasına az süre kala (genelde 2-3 saat kala başlar) dilini dışarı çıkararak hızlıca nefes alıp vermeye başlar ve ara ara kasılmaları başlar.

Son üç dört gün içerisinde kediniz nereye doğum yapacağını seçer. Sık sık oraya giderek yatar benimser. Benim kedim bir doğumunda yatağın üzerine diğerinde kapalı karton kutunun içerisine doğum yaptı. Siz ne kadar yer hazırlarsanız hazırlayın onlar kendilerini en rahat hissettikleri yerde doğum yapar.

Kedi doğum yaparken bir steril eldiven giyerek biraz uzaktan gözlemleyin. Ben doğum sırasında kafasını okşamak da dahil hiç müdahale etmiyorum.

Genelde 30 dakika arayla yavrular doğar. Doğurduktan sonra yüzde 90 ihtimalle kediniz kendisi yalayarak yavrunun zarını çıkarır. Yaklaşık 1,5 dakika bekleyin zarı açmazsa o zaman hafifçe müdahalede bulunun.

Daha sonra göbek bağını ısırarak anne koparır plasentayı da yiyerek doğum gerçekleşir. Diğer yavru gelene kadar anne yaklaşık 5 dakika içerisinde yavrusunu emzirir.

Mümkün olduğunca müdahale etmeyin bu süreçte. Anne ve yavru bir şekilde birbirini bulur ve emerler.

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi hamile kedi beslenmesi , gebelik süreçleri ve kedi doğum belirtileri yazımdan okuyabilir videomdan izleyebilirsiniz.


Yavru Kedilerim Doğdu. İlk 2 Hafta Ne Yapmalıyım? Yeni Doğmuş (0-15 Günlük) Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi bakımı konusunda ilk bir hafta kedilerinizin yerini değiştirmeyin. Anne kedi nereyi sevdiyse orada yavrularını emzirsin. Yer değiştirmeniz kedinizi strese sokabilir.

Eğer kediniz yavruları emzirmediyse açıkçası işiniz oldukça zor. Bir veterinere danışarak onun verdiği biberonla yavruları besleme işi size düşer. Ya da bir süt anne bulmanız gerekir. Çok nadir de olsa bu tip durumlarla karşılaşılabilir. Ve maalesef annesiz yavruları bu şekilde büyütebilmek oldukça zordur.

Kediniz yavruları emziriyorsa ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Anne kediye güzel bakın yeterli. Bu dönemde iştahı oldukça açık olacak. Bol bol su içecek. Süt yapan yiyecekler ve anne kedi bakımıyla alakalı videomu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Hamile ve emziren kediler için olan veya yavru kedi mamalarından anneye verebilirsiniz. Bunun yanında kedinize azar azar peynir yumurta gibi yiyeceklerden de verebilirsiniz.

Yavru kedilerin bu dönemde su içmelerine gerek yok. Anne kedi bol bol içsin yeterli. Yavrular ihtiyaçları olan her şeyi sütten alırlar.

Bu dönemde yavrular tuvaletlerini yapmazlar. Ya da çok ufak ufak yaparlar. Bunu da anne kedi totolarını yalayarak temizler. Siz koku hissetmezsiniz. Ama hijyen açısından üç günde bir yattıkları örtüyü değiştirmeniz güzel olur.

Buraya resim fazla atınca sayfa biraz zor yükleniyor bu nedenle videolarını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kedimin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

İlk 5 gün içerisinde kedinizin göbek bağı kuruyarak kendi kendine düşecektir. Bazen bu süre 10 güne kadar çıkabilir.

Yavru Kedimin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Kedinin gözleri 10-15 gün arası dönemde açılmaya başlar. Benim kedilerimde bu şekilde oldu bazen daha geç 20 günde açılanlar da oluyormuş. Kedilerimin gözlerinin açılmasıyla alakalı videom.


2-4 Hafta ( 15-30 gün ) Arası – 1 Aylık Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kedilerimiz bu dönemde biraz daha hareketlenirler, 25. güne kadar biraz zorlanarak da olsa yürümeye devam ederler. Scottish fold tekir melezi yavrularımın 25 günlük videoları için buraya tıklayınız.

Aynı şekilde anne sütü kedilerimize bu dönemde de yeterlidir. Yavrulara ekstra su vermenize bile gerek yoktur. Yine anneyi düzgün şekilde beslemek yeterlidir.

Eğer kedinizin yeri sizin açınızdan sıkıntılıysa bu dönemde yerini değiştirebilirsiniz. Ben kedilerimi çocuklar için aldığım çadırın içine yerleştirmiştim. O şekilde gerçekten büyük rahatlık oluyor.

Ayrıca yavrularınıza yaş mama falan da vermenize gerek yok.


30 – 45 Günlük Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yavru kedi bakımı konusunda işin belki de en zor kısmı bu dönemdir. Bu döneme kadar anne kedi tuvaletlerini ve yemek ihtiyaçlarının hepsini karşılar. Pek zorluk olmaz.

Ama özellikle 33. günden itibaren kedileriniz daha fazla hareket ederler ve dışarıdan kuru mama takviyesi yapılmaya başlanması iyi olur. Artık bu dönemde normal şekilde yürümeye başlarlar.

Yakınlarına mama ve tuvalet konulmalıdır. Artık yavaş yavaş kuru mamaya ve tuvalete alıştırmalıyız. Kuru mamaya başlaması ile ilgili yazım ve videom

Yavru Kedime Yaş Mama Vermeli miyim?

33. günden itibaren artık kedilerimiz kuru mama yiyebilirler. Ekstradan yaş mama vermenize gerek yoktur. Eğer hemen kuru mama yemezse 40. güne kadar bekleyin.

yavru kedi bakımı
Yavru Kedi Bakımı33 günlük scottish yavruları – Artık gözle görülür biçimde büyüdüler.

Dişlerinde problem olmadığı sürece yavrunuz kuru mama yiyecektir. Ben bu dönemde sadece bir kere yaş mama verdim, vermesem de olabilirdi. Kedilerimin diğer doğumlarında yaş mama vermedim. Kedilerin sevdiği ev yapımı kuru mama harici yiyeceklerden vermeniz daha iyi olur yaş mama yerine.


Yavru Kedim Ne Zaman Tuvalet Yapmaya Başlar? Yavru Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kuru mamaya başlamasıyla birlikte ki bu genellikle 34-40 gün arasında kediniz kaka yapmaya başlar. Çişini su içmeye başladığı genellikle 30. günden itibaren yapmaya başlar.

Yavru kediye tuvalet eğitimi zor gibi gözükse de ilk 1-2 gün hariç artık kolaylaşacaktır. Öncelikle üstü açık tuvaletin içine kum koyarak yavruların bulunduğu mekânın yakınına koymak gerekir.

Bu dönemde ister istemez 1 veya 2 gün kediniz kendi seçtiği genelde gezdiği bir alana tuvaletini yapabilir. Yapacağınız şey yaptığı tuvaleti kuma karıştırın oraya kokusu girsin.

Ve günde birkaç defa kedinizi kumun içine koyun orayı koklasın. Hatta zaman zaman kumu yiyebilirler. Ben bugüne kadar bir sıkıntı yaşamadım kum yemelerinden. Zamanla yenmemesi gerektiğini anlıyorlar zaten yuttuklarını zannetmiyorum.

Genelde evcil olan cins kediler yavrularının boynunu tutmayı beceremezler. Bu yüzden pek tuvalete bırakmazlar dolayısıyla tuvalet eğitimi vermeleri zor olur.

Burada iş ağırlıklı olarak size kalabilir. Bir diğer husus kedinizin tuvaletini yaptığı eşyayı güzelce silip yıkamanızdır. Ve mümkünse kaldırıp başka eşya koymanız iyi olacaktır. Orada kokusu kalırsa kedi tekrar aynı yere tuvaletini yapabilir.

Bir de kedilerin olduğu alanda toprak dolu geniş boşlukları olan saksı bulunmaması iyidir. Yoksa orayı da kediniz tuvalet olarak kullanabilir.

Tüm bu işlemleri yaptığınızda bir veya en fazla iki gün içerisinde kediniz tuvaletini tuvalet kabına yapmaya başlayacaktır. Kedi tuvalet eğitimi ile alakalı ayrıntılı bilgiyi bu yazımdan okuyabilirsiniz.


45 Gün İla 2 Ay Arası Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Zorlu dönemi atlattınız kediniz artık yavaş yavaş kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. Kuru mamasını yiyebiliyor, tuvaletini kabına yapabiliyor, suyunu içebiliyor.

Tabi tüm bunların yanında anne sütü de almaya devam eder bu dönemde. Ve alması da faydalıdır. Bu dönemde de yavrularınızı sahiplendirmemede fayda vardır. Özellikle taze temiz suyu yakınlarından hiçbir zaman ayırmamalıyız.

40-50 gün arası yavrularımın videolarını buradan izleyebilirsiniz.

Her yazımda belirttiğim gibi yine yazayım şelale filtreyle su kabı yaparsanız veya hazır satılan kedi su sebilleri kedileriniz için daha sağlıklıdır.

Yaklaşık olarak bu dönemde kedinizin kilosu 1 kg civarı olması gayet normaldir. Ayrıca eğer kediniz anne sütü almayı keserse bu dönemde yavrular için özel ilave vitamin takviyesine başlayabilirsiniz.

Şunu da eklemekte fayda var anne kedimizin hamilelik ve çocuk emzirme dönemlerinde her gün vitamin takviyelerini eksik etmemek gerekir ki gücü yerinde kalsın.

Bir diğer notum anne kedi doğumdan sonra ki 45. günden sonra tekrar kızana girebilir. Tavsiyem doğumdan sonra 4 ay geçmeden tekrar çiftleştirmemenizdir. Bu doğumdan sonraki ilk kızanı genellikle 3-4 gün sürer.


Yavru kedi bakımı konusunda şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sizin de eklemek istediğiniz konu, soru, öneri ve görüşler için aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. Hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız