nocomments

Hamile Kedinin Doğuracağını Nasıl Anlarız? 6 Belirti

Kediler doğumları yaklaştığında fiziksel ve içgüdüsel olarak bir takım hareketler yapmaya başlarlar. Ben de kendi tecrübelerimden yola çıkarak size hamile kedinin doğuracağını nasıl anlarız konusunda bir yazı hazırladım.

Kedinin doğumunun oldukça yaklaştığını gösteren 6 belirti vardır. Bu belirtileri gördüğünüzde hazırlıklı olmakta fayda var. Her ne kadar doğumlarına müdahale etmemek en doğrusu olsa da zaman zaman doğum anında istenmeyen komplikasyonlar oluşabilir. Bu nedenle uzaktan izleme yaparak takip etmek iyidir.

Kediler genel olarak gebeliklerinin 62-65. günleri arasında doğum yaparlar. Kedilerde hamilelik belirtileri kısmında bu konu hakkında ayrıntılı bilgi vermiştim. Youtube kanalımdan da kedilerimle ilgili videolarımı izleyebilirsiniz. Çok uzatmadan kedinin doğumunun geldiğini gösteren 6 belirti listeme başlayabiliriz.

1- Yer Arama

Kediniz evin içerisinde sürekli gezinmeye başladıysa doğum yapacağı yeri arıyor demektir. Kuytu köşe yerlere sıklıkla girip çıkarlar. Bazen yatağın içerisinde, battaniyenin ya da yorganın altına girerler. Dikkat edin doğumda bu tarz yerleri de seçebilirler. Hatta koltuğun altında sandık varsa girecek bir alan varsa oraya da doğurabilirler.

Kedinin doğuracağını nasıl anlarız listesinde 3 gün kala yer arama olayının başladığını ve son gün sürekli arttığını söyleyebiliriz. Yani eğer kediniz yer arama olayını süreklendirmiş ise o gün doğum yapacağını ve halen kendine tam bir yer seçemediğini gösterir.

2- Sık Sık Tuvalete Gitme

Kedinizin doğumuna az kala kediniz sık sık tuvalete gider. Bunun iki nedeni olduğunu düşünüyorum. Birincisi sancıların artması nedeniyle sürekli tuvaletinin geldiğini hissetmesi, ikincisi doğum öncesi bağırsaklarını içgüdüsel olarak temizlemesi yani kendine lavman yapması.

Kediler normalde günde 3-4 sefer tuvalete giderler. Bu sayıda ciddi artış görürseniz bilin ki o gün kedinizin doğurma ihtimali çok yüksek.

3- Kedinin İştahtan Kesilmesi

Normalde hamilelik dönemlerinde kediler çok iştahlıdır. Doğuma az süre kala kediler iştahtan kesilir. Bu genel olarak 2-3 gün kala olur. Daha çok istirahat halinde olurlar yemek yemezler. Bu durumda telaşlanmayın gayet doğal bir durumdur.

Daha çok su içerler yakınlarında temiz su bulundurmayı ihmal etmeyin. Doğumdan sonra da bir kazan su içtiklerini göreceksiniz.

4- Bulunduğu Yeri Kazıma

Kedinin doğuracağını nasıl anlarız konusunda 4. maddemiz gezdiği ve doğurmaya niyetli olduğu alanları kazımasıdır. Örneğin bir kutunun içerisine girdi ve orayı tırnaklarıyla kazımaya başladıysa doğumunun yaklaştığı ve oraya doğurmaya niyetli olduğunun göstergesidir.

Bu hareket tuvalette kumu kazdıkları zamanki harekete benzer. Bunu görerek oraya tuvaletini yapacağını düşünmeyin.

5- Yere Yatarak Hafif Hafif Miyavlama

Doğum yaklaştıkça özellikle artık son saatlerde kediniz zaman zaman yere yatarak hafif ama biraz acımsı miyavlamaya başlar. Bu sancıların sıklaşmaya başladığını gösterir.

Kedinin doğuracağını nasıl anlarız
Kedinin doğuracağını nasıl anlarız? Doğuma son günler kala daha halsiz ve iştahtan kesilmiş olur.

6- Hızlı Nefes Alıp – Verme

Artık en son aşamada kediniz dilini dışarı çıkartarak hızlı hızlı nefes alıp vermeye başlar. Eğer karnında hareketlenmeler ve ayağında kasılmaları da görüyorsanız artık doğumun başlamak üzere olduğunu anlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca kedinizi çok rahatsız etmeden uzaktan doğumunu gözlemleyin. Ve etrafta onu rahatsız edebilecek başka kedi varsa ayırın.


Genel olarak hamile kedinin doğuracağını nasıl anlarız konusunda en sık rastlanılan belirtiler bunlardır. Her kedide aynı belirtiler olmayabilir ya da daha farklı belirtiler yaşanabilir. Fakat bugüne kadar farklı kedilerimde de hep ortak olarak gördüğüm belirtiler bunlar. Umarım kedinizin hamileliği ve doğumu rahat geçer ve bebişleri sevmek size de nasip olur.

Kedinizin eğer ilk doğumuysa genel olarak tek yavru doğursalar da bazen daha fazla da doğurabilirler. Ortalama olarak her kedi 4 yavru doğurur. Özellikle 5 yavrudan sonrası anneyi daha fazla yormaktadır. Bu durumda sizin de sorumluluğunuz artmaktadır. Özellikle ilk 30 gün yavruların sadece anne sütü almaları önemli olduğundan anneye süt arttırıcı yiyecekler vermeniz gerekir.

Hamilelik dönemlerinde de beslenmelerine önem vermeniz gerekir. Ve bu dönemde genellikle yavru mamasıyla beslemek daha iyidir.

Doğumda istemediğiniz komplikasyonlar oluşmasına karşılık muhakkak bir veterinerle irtibatlı olmanızda da fayda vardır. Kedilerle alakalı diğer bilgileri kediler kategorisinde veya site arama çubuğuna yazarak bulabilirsiniz.

Umarım yazı faydalı olmuştur. Bu yazıdaki bilgiler tamamen doğum öncesi kedilerimde gördüğüm durumlardan ibarettir. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız