nocomments

En Uysal 5 Kedi Cinsi

Bu yazıya girdiğinize göre evde kedi beslemek istiyorsunuz fakat sakin, sessiz bir kedi türü var mı, en uysal kedi cinsi, en uysal kedi türleri hangileri buna göre karar vermek istiyorsunuz.

Belki de yazının en sonunda yazmam gerekeni başta yazayım. Kedilerin uysal olup olmaması, cinsinden ziyade karakterleriyle daha ilgilidir. Ama yine de cinslerine göre hareketliliklerinde farklılıklar vardır.

Eğer evde kedi beslemeyi düşünüyorsanız, evde kedi beslemenin zorlukları ve kedi bakımı masrafları yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Evimde tekir kedi cinsi de dahil pek çok tür kediyi beslemiş biri olarak, en uysal 5 kedi cinsi listemi beslediğim kedilerden ve besleyen kişilerin aktardıklarına göre hazırladım. O zaman listemize başlayalım.

1- Scottish Fold Kediler

Scottish fold kedisi; kulağının genetik faktörler nedeniyle kıvrık olması, yuvarlak, tombul, sevimli yüz yapılarıyla herkesin evinde beslediği oldukça uysal kedilerden biridir. İran kedilerinin melezlenmesi sonucu ilk defa İskoçya’da görüldüğü için Scottish fold (İskoç kıvrık) adı takılmıştır.

en uysal kedi cinsi
En uysal kedi cinsi listemde Scottish Fold türleri. Bu da evde beslediğim kedim

Bizde de kıvrık kulaklı kedi dendiği zaman scottish fold kedileri kastedilmektedir. Bu kedilerin aynı cins birbiriyle eşleştirilmeleri çocuklarda oluşabilecek eklem rahatsızlıkları nedeniyle yasaktır. Bu durumu göz önüne alarak sahiplenmenizde fayda var.

Benim de şu anda evde yavruluğundan bu yana beslediğim 3 yaşında dişi scottish fold kedim var. Gerçekten diğer kedilerimle kıyasladığımda en uysal kedi cinsi desem yeridir. Tabi bunun yanı sıra biraz da kendine münhasır kibirli hali de var.

Çok fazla etliye sütlüye karışmaz ama kendini her zaman sevdirmez de. Erkek scottish foldlar biraz daha cana yakındır.

2- British Shorthair Kediler

En uysal kedi cinsi dediğimizde ikinci sırada british shorthair kedileri söyleyebiliriz. Bu kategorinin içerisine uysallık anlamında british longhair ve scottish straight cinsi kedileri de alabiliriz.

Scottish straight; scottish fold ile british cinsi kedinin yavrularından dik kulaklı olanlara söylenir. Ülkemizdeki british kedilerin bir çoğu şecereli değilse muhtemelen straight cinsidir. Çokta önemli mi bence değil ama araya bu bilgiyi de katmış olayım.

Scottish straight cinsi kediler fold ve british melezidir.

Benim de straight cinsi kedim var. Fold türüne göre biraz daha yaramaz olsa da yine de sakin bir tür. Çocukların kucağında akşama kadar oyuncak gibi gezerler. Yetişkinlik dönemlerinde diğer kedilere göre uykuyu biraz daha fazla severler.

3- İran (Fars) Kedisi

Evde beslenebilecek en uysal üçüncü kedi İran kedisidir yani diğer adıyla fars kedisi. Aslında scottish fold ve british kedilerin de atası iran kedileridir.

Oldukça tüylü ve sevimli bu kedilerin melezlenmesiyle bir çok tür oluşmuştur. Diğer türlere göre biraz daha fazla tüy dökerler ve özellikle gözlerinin sık sık temizlenmesi iyidir. Burun yapıları biraz daha basıktır.

Özellikle 7-8 aylık olduktan sonra oldukça sakinleşirler.

en uysal kedi türleri
Tüy yumağı İran kedileri sevimli, en uysal kedi türleri arasındadır.

4- Sfenks Kedisi

Özellikle son dönemlerde ülkemizde de popülerleşen bu kedi türü, sert gibi duruşunun yanı sıra oldukça barışçıl ve uysaldır. Az tüylü hatta tüysüz olması bu kedileri ilginç kılmıştır.

Diğer adı Mısır kedisi olan bu türün kökeni Kanada’dır. Düzgün ortamlarda bakıldığında ortalama 14 sene kadar yaşayabilir. Diğer kedilere göre tüysüz olmasından dolayı soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle sıcak ortamda bakılması gerekir.

Bulması zor olan bu kedi, en uysal kedi cinsi türlerinden biridir. Bir gün eğer bulabilirsem ben de bu kediyi beslemeyi düşünüyorum.

Sfenks Kedileri tüysüz ve uysal kedilerdir. Resim rony michaud tarafından Pixabay‘a yüklendi

5- Tekir Kedi

Şaşırdınız değil mi? Tekir kedi en uysal kedi cinsi listesinde ne işi var diyebilirsiniz. Fakat bu kedileri yıllarca beslemiş biri olarak tekir kedi de uysal kedi cinslerinden birisidir.

Sürekli sokakta beslenmelerinden dolayı bu cinsler aşırı hareketli ve yaramaz olarak düşünülebilir fakat durum tam olarak öyle değildir.

Evet tekir kediler bir çok cins kediye göre daha hareketlidirler. Fakat eğer evde doğmuş bir kedi sahiplenirseniz durumun hiç de öyle olmadığını, tekir kedinin de en uysal kedi cinslerinden biri olduğunu göreceksiniz.

Tabi ki her kedi türünde istisnalar kaideyi bozmaz ama tekir cinsi kediler genellikle sokaktan eve alınarak beslenmeye çalışıldığı için adaptasyon sorunu yaşarlar ve daha hareketli ve saldırgan olmalarının nedeni de budur.

evcil tekir kedi

Eğer ev ortamında olan tekir cinsi bir kediyi sahiplenirseniz en uysal ve zeki kedi türlerinden birini sahiplenmişsiniz demektir.


En uysal kedi cinsi türleri ile alakalı sizin için bildiklerim çerçevesinde bir liste yaptım. Tekrar belirtmekte fayda var ki kedinin uysal olması öncelikle karakteriyle alakalı olduğunu unutmayalım.

Bir de yavruluk dönemlerinde her kedi aynı insan gibi biraz yaramaz ve hareketli olur ki öyle de olması daha iyidir. Dilerseniz youtube kanalımdan kedilerle ilgili videolarımı da izleyebilirsiniz. Ayrıca soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız