nocomments

Kedilerin En Çok Sevdiği 15 Şey

Evimizde, bahçede veya sokakta beslediğimiz her canlının üzerimizde bir sorumluluğu vardır. Hele ki evimize aldıysak bu sorumluluk daha fazla olur. Evde beslenmesi en güzel canlılardan, kedilerin en çok sevdiği şeyler nelermiş yazıda bundan bahsedeceğiz.

Kedilerin hoşlandığı şeyleri saymaya kalksak onlarca belki yüzlerce maddeden oluşan bir liste yapmak zorunda kalırız. Ben de burada evinde çok fazla kediyle haşır neşir olan biri olarak yavru ve yetişkin kedilerin en çok sevdiği şeylerin içerisinden 15 tanesinden maddeler halinde bahsedeceğim.

Konuya paralelliği olması açısından kedilerin kuru mama harici sevdiği yiyecekler yazımı okumanızı tavsiye ederim. Orada bu konudan bahsettiğim için bu yazıda kedilerin sevdiği yiyeceklerden bahsetmeyeceğim.

Yavru ve yetişkin kedilerin sevdiği şeylerde aslında bir farklılık yoktur. Sadece yavruyken kediler oyun oynamayı daha çok severler ve aynı insanlar gibi daha yaramaz olurlar. Buradaki bazı maddeler daha çok yavru kedilerin hoşlandığı şeyler olup maddenin içerisinde de açıklamasını yaptım. Kedilerin en çok sevdiği 15 şey neymiş listemize başlangıç yapalım.

1- Yüksek Yerler

Kediler tırmanmayı çok severler ve dünyaya yukarıdan bakmaktan çok hoşlanırlar. Evde dolapların üzeri, varsa rafların üzerine çıkarak tepeden size bakarlar. Bizimkiler mesela buzdolabının üzerine çıkmaya bayılırlar.

Bu nedenle evde kediniz varsa muhakkak ona yüksek yerler yapın. O şekilde kendilerini hem daha güvende hissederler hem de “bu bölgenin sahibi” benim moduna girerek rahatlarlar, enerji atarlar.

Yüksek yerler olmayan evlerde yaşayan kediler enerjilerini atamazlar ve aşırı agresif olup sağa sola saldırabilirler. Eğer evde kedinizin güvenli şekilde dolaşabileceği yüksek alanlar yoksa uzun, içinde kedi evleri de bulunan tırmalama tahtalarından alabilirsiniz. (bknz tırmalama tahtası seçimi nasıl olmalı)

Tırmalama tahtaları fiyat karşılaştırması: N11 , AMAZON

2- Yeni Eşyalar!

Evet yeni eşyalar, kedilerin en çok sevdiği şeyler arasındadır. Eve yeni bir eşya aldınız bazen bir örtü bazen de bir sandalye tadına ilk onlar bakarlar. Her yerini koklarlar üzerine atlarlar ve yerleşirler. Aldığınız eşyanın her yerine kokusunu bırakırlar ve üzerine uzun süre yerleşirler.

kedilerin en çok sevdiği şeyler
kedilerin hoşlandığı şeyler
kedilerin en çok hoşlandığı şeyler

3- Pencerelerden Dünyayı Görmek

Kedilerin doğası hepimizin bildiği üzere bahçelerdir tabiattır. Maalesef şehir hayatında kedilerin yaşayabileceği düzgün alanlar kalmadığından en azından dışarıyı izleyerek rahatlayabilecekleri uzun pencereler ve kapalı balkonlar oluşturmamız gerekir.

Tabi öncelikle güvenlik önlemlerini muhakkak almak gerekir ve direk dışarıya çıkacakları alanlara yüksekten düşmemeleri için güvennlik fileleri çekilmelidir.

Eğer imkanınız varsa sokakta gezdirmeniz için kedi göğüs tasması takarak gezdirirseniz buna da bayılırlar. Kedi göğüs tasmaları fiyat karşılaştırması: N11 , AMAZON

4- Sizinle Uyumak

Kedilerin en çok sevdiği şeylerden biri de sahibiyle uyumaktır. O kadar yer yapsanız da hiçbirine gitmezler ve kapıyı kapatsanız bile sizinle yatmak isterler. Bu aslında sizi çok sevdiklerinin de bir göstergesidir. Eğer sizinle uyumak istemeyen bir kediniz varsa biraz güven problemi yaşıyor olabilirsiniz. (bknz kediler neden sizinle yatar)

5- Hareketli Oyuncaklar

Kedilerin en çok sevdikleri şeyler arasında bir diğeri de oyuncaklardır. Hareket eden top ya da kediler için oltalar ve lazerli oyuncaklar, tüneller ilgilerini çok çeker ve enerjilerini atmalarını sağlar. (bknz 3 katlı top kovalamaca oyuncağı videom)

6- Tırmalamak

Kedilerin hoşlandıkları bir şey olmasının yanı sıra doğalarının gereği olarak da tırmalama işlemini yaparlar. Aynı zamanda patilerindeki koku bezleri vasıtasıyla tırmaladıkları alana kokularını da bırakmış olurlar. Evin çeşitli bölgelerine muhakkak tırmalama tahtası yerleştirin yoksa koltuklarınızı tüllerinizi belli zaman sonra kullanılmaz hale getirebilirler.

7- Kutular – Dar Yerler

Tabi ki ufacık yerlere girmeyi de çok severler. Hele hele kargo kutularından çok hoşlanırlar. Bazen ufacık bir kutunun hatta fanus gibi malzemelerin dahi içine girmeye çalışırlar ve kafalarının geçtiği bir çok yere vücutları da geçer ve kendilerini bir şekilde sığdırırlar.

Ayrıca bazen daracık bir yerde saatlerce uyuyabilirler ve siz onları her yerde ararsınız. Bu da onların sağlam kamufle olabildiklerini gösterir.

8- Hareketli Su

Kedilerin bol su içmeleri sağlıkları açısından önemlidir  (bknz kedi su içimini arttırmanın yolları) Normal kaptan su içmeyi pek sevmezler ama doğaları gereği hareketli sudan içmeyi çok severler. Bu nedenle bazı kediler özellikle musluktan su içmeye bayılırlar. Bu hem daha sağlıklı ve daha serin olması nedeniyle onların tercihidir.

Ayrıca durgun su vahşi doğada bakteri üretmeye çok elverişli ve hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Kedilerin hisleri kuvvetli olması nedeniyle de durgun suya pek yanaşmazlar.

9- Sıcaklık!

Kediler sıcak alanları çok severler. Zaten fark ettiyseniz sıcak bir alan bulduklarında hemen gevşeyerek orada saatlerce uyuyabilirler.

10- Kendini Yalamak!

Kedilerin en çok sevdiği şeylerden biri de kendini yalamalarıdır. Bu aslında aynı zamanda temizlikleri için yaptıkları bir şeydir. Kedilere dokunduğunuz anda hemen kendilerini yalamaya başlarlar. Bu, sizi pis görerek kendilerini hijyenlemek istemelerinden de kaynaklanmaktadır.

11- Okşanmaları ve Konuşmak!

Kediler kendilerini sevdirmekten çok hoşlanırlar. Özellikle de çenelerinin altı ve kafalarının üzerinin okşanmasını çok severler. Eğer kediniz kendini sevdirmekten hoşlanmıyorsa bunun altında farklı sebepler olabilir. (bknz kendini sevdirmeyen kedi)

Ayrıca onlarla bağırmadan, ince yumuşak bir ses tonuyla konuşmanızdan da çok hoşlanırlar. Hatta bazı kediler bu tip konuşmalara cevap verirler. (bknz kedilerin çıkardığı 9 garip ses videom)

12- Gece Aktif Olmak – Avlanmak!

Kediler genellikle gündüz uyurlar, uykuyu çok severler ve gecenin belli dönemlerinde daha hareketli olurlar. Bu aslında onların avcı ruhlarından kaynaklanmaktadır. Doğal hayatta da kediler daha çok gece avlandıkları için özellikle alacakaranlık dönemlerinde daha aktif olurlar.

Kısacası kedilerin en çok sevdikleri şeylerden biri de avlanmak diyebiliriz. Evinizde börtü böcek ne varsa hatta bazen farklı hareketli bir cisim gördüklerinde onu avlamak için hemen uzaktan pozisyon alarak sinsi sinsi yanaşırlar.

13- Kedi Nanesi

Kedi nanesi kedilerin en çok sevdiği şeylerden birisidir. Bunun kokusuna bayılırlar. Çoğu kedi bu bitkiye tepki olarak hiperaktif hale gelir. Üzerinde yuvarlanırlar, yüksek sesle mırıldanırlar, yerde dönerler ve sonunda sakinleşirler. Kedi davranış uzmanları, seyahate giderken, tırmalama tahtasına alıştırırken, yeni bir evcil hayvanı ortama alıştırırken veya yeni bir eve taşınmak gibi stresli durumlarda rahatlamak için genellikle kedi nanesi önerir.

Araştırmacılar, kedi nanesinin kedi beynindeki “mutluluk” reseptörlerine sinyal gönderdiğine inanıyor. Henüz kendim denemesem de yakın zamanda kedi nanesini kedilerimde denemek istiyorum.

14- Uyumak!

Kedilerin en çok sevdiği şeyler listeme aslında bunu hiç koymayacaktım. Sanırım kedilerin uyumayı çok sevdiğini bilmeyen yoktur. Ortalama olarak 12-16 saat arası uyuyabilirler. Eğer ki kedimiz 16 saatin üzerinde uyuyorsa bunun, depresyon ya da farklı bir hastalık belirtisi olduğunu unutmayalım.

15- Ayaklara Saldırı!

Ayaklara saldırı olayı daha çok yavru kedilerin çok hoşlandıkları bir davranıştır. Özellikle 7-8 aylık olana kadar ayakların hareket etmesini oyun olarak gördüklerinden direk saldırıya geçebilirler. Fakat merak etmeyin biraz büyüyünce bu huylarından vazgeçiyorlar. Ayrıca aynı şekilde eteklere de çok saldırırlar.

Kedim ayaklarıma neden saldırıyor bunun çözümü nedir diyorsanız sadece zamana bırakmanız yeterlidir.


Yavru ve yetişkin kedilerin en çok sevdikleri 15 şey bu şekilde. Eğer yazımı beğendiyseniz benim için en güzel teşekkür sosyal medya veya ilgili forumlarda link göstererek yazımı paylaşmanız olacaktır. Hepiniz kedilerinizle sağlıkla, mutlulukla afiyet içinde kalın!

Yorum Yazınız