nocomments

Kendini Sevdirmeyen Kedi Nasıl Sevilir?

Her kedinin karakteri farklıdır. Bazı kediler aşırı sırnaşık olsalar da bazıları yanımıza hiç yanaşmayabilirler. Peki kendini sevdirmeyen kedi nasıl sevilir, püf noktaları ve onu rahatsız etmeyecek şekilde bunu nasıl başarabiliriz yazıda bulabilirsiniz.

Belki onlarca belki de daha fazla kedi besleyen, büyüten ve şu anda da evinde 3 kedisi olan biri olarak kedileri çok sevsekte onlar kendilerini sevdirmeyebilirler. Bunun birçok nedeni olabilir. Çözümü sunabilmek için bazı sorunları öncelikle tanımlayabilmemiz gerekir.

Kendini sevdirmeyen kediler yavru ya da yetişkin olsun, acaba sadece size mi kendilerini sevdirmiyorlar yoksa herkese karşı mı bu şekilde davranıyorlar. Kedinizin daha önce insanlarla yaşadığı bir problem olabilir. Bu nedenle kedimizin güvenini kazanarak ona yaklaşmak gerekir. (bknz kedinin güvenini sağlamanın yolları)

Bir diğer hususta kedilerin sevilmekten hoşlandıkları yerler ve dokunulmasından hoşlanmadıkları, sevmedikleri yerleri bilmek önemlidir.

Kedilerin Sevilmekten Hoşlanmadıkları Yerler

Kendini sevdirmeyen kediniz varsa öncelikle kedilerin dokunulmasından hoşlanmadıkları yerleri bilmekte fayda vardır. Zaten kendini sevdirmeyen bir kedide bir de o yerleri sevmeye kalkarsanız kediniz sizden hepten kaçacaktır.

Kedilerin sevilmekten hoşlanmadıkları yerleri kısaca tanımlayacak olursak, en başta kuyrukları diyebiliriz. İstisnalar olsa da kediler kuyruklarına dokunulmasından hoşlanmazlar.

Aynı zamanda kedilerin kuyruklarının hareketleri de kendi ruh hallerini gösterir. (bknz kuyruk hareketlerinin anlamları)

İkinci olarak karınlarını, göbeklerini sevdirmekten hoşlanmazlar. Bu kısım biraz da gıdıklanmalarına neden olabilir ve ani hareketle sizi tırmalayabilirler.

Üçüncü olarak patilerini yani ayaklarını sevdirmekten hoşlanmazlar. Eğer size çok alışık bir kedi varsa patilerini severken karşı çıkmaz fakat bilmediğiniz bir kedide patilerine yaklaşıp sevmenizi tavsiye etmem. Yine aniden sizi ısırır veya tırmalayabilirler ve sizden daha da uzaklaşırlar.

Son olarak kediler ters yönlü sevilmekten hoşlanmazlar. Yani tüylerini kabartacak şekilde aşağıdan yukarıya doğru sevilmekten hoşlanmazlar. Boyunlarından aşağı doğru sevilmekten hoşlanırken, sırttan yukarı doğru sevilmekten hoşlanmazlar.

Kendini Sevdirmeyen Kedi Nasıl Sevilir
Kendini Sevdirmeyen Kedi Nasıl Sevilir uygulamamız gereken 8 yol

8 Maddede Kendini Sevdirmeyen Kedi Nasıl Sevilir?

Öncelikle kedi evimize yeni geldiyse ona biraz zaman tanımamız gerekir ki ortama alışsın ve güvenimizi kazansın. Eğer yeni gelen bir kediye veya ürkek kendini sevdirmeyen bir kediye hemen saldırır gibi seversek kaçar ve ücra bir köşeye saklanır. Uzun süre de ortaya çıkmaz.

Bu nedenle kendini sevdirmeyen kedi nasıl sevilir konusunu maddeler halinde devam ettirirsek;

1. Uzakta Bekle!

Kendini sevdirmeyen ürkek bir kedide ister yavru ister yetişkin olsun en önemli kısım burasıdır. Acele etmemek! Bir süre bekleyin kedi uzaktan sizi izlesin.

Hatta taşıma çantasının içindeyse ve korkmuş bir haldeyse içinden siz çıkarmayın. Kapısını açın ve uzaktan izleyin. Eğer çıkma gibi bir eğilimi yoksa bir süre kapısını da açmayabilirsiniz. Dışarıdan ortamı izler ve kapıyı yarım saat kadar sonra açtığınızda kendi isteğiyle dışarı çıksın.

Kendini sevdirmeyen ürkek kedide en büyük yanlışlardan biri budur. Hemen alelacele kucağımıza almaya çalışmak ve onu bunaltmak.

2- Kedinin Seni Koklamasına İzin Ver!

Kedilerin en önemli ve gelişmiş uzuvlarından biri burunlarıdır. Kedinin kendini sevdirmesi için size alışması gerekir. Bunun başlangıcı da sizi koklaması ve kokuya alışmasıdır. Size alışması ve bağlanması için yapılması gerekenlerle ilgili kedilerin size bağlanmasının yolları yazımı okumanızı tavsiye ederim.

3- Ani Hareketlerden Kaçın!

Ona yaklaşırken ani hareketler yapmayın ve bir anda yüksek ses çıkarmayın. Kediler bu tarz hareketlerden korkar ve kaçarlar. Ona yavaşça yaklaşın ve yanında çömelerek önce göz göze izle ve daha sonra onu sevin.

4- Kediler Neresinden Sevilir İyi Bil!

Yukarıda dokunulmasından hoşlanmadığı yerleri yazdım. Oralara dokunmadan öncelikle kafasının üzerini hafifçe sev. Sonra yavaşça kafa kısmından sırtına doğru sevebilirsin.

Ve kediler en çokta çenelerinin altından sevilmekten hoşlanırlar. Oraları hafifçe sev. Zaten bundan hoşlandığını size sürtünmeye başlayarak ve hafif hafif mırıldanarak belli eder. Sevilmekten hoşlandığı yerleri sevdikçe hafifçe gözlerini kapatarak uyumaya da başlayabilir.

Kulaklarının üzerini de hafifçe sevebilirsiniz. Yalnız bazı kediler kulaklarının sevilmesinden hoşlanmazlar.

5- Mama Su Yöntemi

Kendini sevdirmeyen kedi nasıl sevilir konusunda aslında ilk bakmanız gereken şeylerden biri kedinizin aç olup olmamasıdır. Eğer kediniz aç veya susuzsa dokunulmaktan önce karnının doyurulmasını ister. Ayrıca kediler kendilerini kimin doyurduğunu iyi bilirler. Onun göreceği şekilde mamasını ve suyunu sen koy ve yakınına kapları yerleştir ki sana olan dostluğu biraz daha artsın.

6- Kedilerin Size Temas Etmesine İzin Verin!

Kediler köpekler kadar yalama olmasalar da güvende hissetmeleri için size temas etmek isterler. Özellikle ayaklara sürtünmeyi çok severler. Eğer izin vermez ittirirseniz kendilerini size sevdirmezler. Bir güvensizlik oluşur ve kaçarlar.

7- Oyuncak Yöntemi

Müdanasız canlılar da olsa kediler hareketli oyuncaklara dayanamazlar. Kedilere uygun oyuncaklarla onların ilgisini çekin ve size biraz daha yanaşmalarını sağlayın ki bu sayede kedinizi daha rahat sevebilirsiniz.

8- Zorlamayın!

Kendini sevdirmeyen kediye güven sağlamadan zorla sevmeye çalışmayın. Zorla kucağa alıp sevmeye kalktığınız kedinizin sadece size alışma süresini uzatmış olursunuz. Eğer ki kedi yavruysa belki çok sıkıntı olmaz ama yetişkin kedide ciddi ısırma ve tırmalama problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Her kedi kucağa gelmekten hoşlanmayabilir. Ya da sizin kucağınıza gelmeyebilirler bunu da hoş karşılamak gerekir. Unutmayın kediler istedikleri zamanda size zaten kendilerini sevdireceklerdir. Sadece zaman tanımamız gerekir.

Ayrıca hiçbir şekilde bağırmamak ve onları korkutmaya yönelik hareketler de yapmamamız gerekir.

Kendini sevdirmeyen kedi nasıl sevilirle ilgili bu maddeleri uyguladığınızda kısa sürede aranızdaki bağ kuvvetlenecek ve kedinizi rahatlıkla sevebileceksiniz. Bir de en başta belirttiğim şekliyle bazı kediler doğası gereği de çok fazla sırnaşmayabiliyorlar.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi bunun genetik nedenleri de olabiliyor. Kediler anne babalarının karakterine benzerler. Özellikle babanın gen aktarımı daha yüksektir. Çok konuşkan hareketli bir anne babanın çocuğu da çoğunlukla aynı şekilde oluyor.

Yorum Yazınız