nocomments

KEDİM BENDEN KAÇIYOR – GÜVENİNİ KAZANABİLMENİN 10 YOLU

Korkmuş bir kediniz mi var yoksa biraz çekingen mi? Saklanmak için sık sık dolaba mı yoksa yatağın altına mı giriyorlar? Sizi görünce fırlıyor mu? Kedim benden kaçıyor, beni sevmiyor mu, güvenini kazanabilmenin ve onu kendimize bağlayabilmenin yollarını yazıda bulabilirsiniz.

Kediniz ister utangaç, ister korkak, cesur veya saldırgan olsun, onun size olan güvenini ve inancını geliştirmek için yapmanız gereken şeyler var.

Kedilerde utangaçlık ve korkunun birçok nedeni olabilir. Belki kalıtsal olarak çekingen belki de yavruluk döneminde annesinden veya insanlardan yaşadığı şiddetten dolayı bile olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi böyle bir durumda kedinizin çocukluğuna inmek gerek ?

İşin şakası bir yana kedim benden kaçıyor diyorsanız kedinin yavruluk döneminde yaşadığı duygular da çok önemlidir. Konuyla ilgili bilgileri dilerseniz youtube videomdan görsel olarak da izleyebilirsiniz.

Bu yazıda kedim benden kaçıyor, onun güvenini kazanabilmemiz için yapmamız gereken 10 maddeden bahseceğiz.

1- Kedinizin alanına saygı gösterin

Kediniz, eve yeni geldiyse, yerleşmek için biraz zamana ihtiyacı olacaktır; bazılarının bunu yapması diğerlerinden daha uzun sürer. Bazen 2-3 hafta sürebilir, sabırlı olun. Kedinizin takılmak için rahat yerler bulmasına izin verin ve bu alanları işgal etmeyin. Bu genel kural, evinde rahat ettikten sonra da devam edecektir.

Kediler bağımsızlıklarının tadını çıkarırlar ve ne zaman dikkatinizi çekmek istediklerini size bildirirler yani eğer uzun süre bir alanda tek başına zaman geçiriyorsa sabırla bekleyin zorla kucağa alarak oradan çıkarmaya çalışmanız ters tepebilir ve alışma sürecini daha da uzatır.

Merak etmeyin en sonunda o size sinyal verecektir. Ve bu süreçte mama kapları ve tuvalet kapları gibi şeyleri ortada herkesin geçiş güzergahı üzerinde bırakmayın.

2- Gürültüyü ve diğer stres faktörlerini en aza indirin

Çoğu evcil hayvan gürültüden hoşlanmaz ve elektrik süpürgesi, siren, havai fişek ve diğer ani sesleri duyduklarında korkuyla tepki verir. Ev ortamını mümkün olduğunca sade tutun. Sakinleştirici bir ortam oluşturun.

Evi süpüreceğiniz zamanda bile önce uzakta süpürgeyi çalıştırarak komut verin ki öncesinde gardını alsın kendini sakin bir ortama taşısın.

kedim benden kaçıyor

3- Yumuşak, güven verici bir ses tonu kullanın

Kedim benden kaçıyor diyorsanız onunla birlikteyken, sesinizi nazik ve cesaret verici tutun. Yüksek sesle konuşmayın ve kedinize bağırmayın. Bağırmanız kedinizin eğitimi açısından bir işe yaramaz sadece güvenini kaybetmiş olursunuz ve sizden sürekli kaçar.

4- Onunla Oyun Oynayın

Özellikle kedinizin yakalayabileceği oyuncaklarla onları zaman zaman oynatın. Bu onlar için hem egzersiz olur hem de güvenini kazanmış olursunuz.

Lazer tarzı oyuncakları kullanmanızı çok tavsiye etmem. Somut olarak tutulamadığı için kediniz çok strese girecektir. Ama bu oyuncak gibi şeyler onların avlanma içgüdülerini de kullanmalarını sağlar bir nevi doğal ortamı simüle etmiş olursunuz.

5- Onları Sevin

Sevin ama sıkmadan sevin yani aşırıya kaçmadan sevmeye çalışın. Aşırıya kaçarsanız ve onu sıkarak severseniz yine sizden kaçmasına neden olursunuz. Taranmayı seven bir kediniz varsa yolmadan ara ara severek tarayın.

Aynı şekilde zorla kucağa alarak sevmeniz ya da gitmek istemesine rağmen izin vermeden sevmeye devam etmeniz de kedinizde korku ve güvensizliğe neden olur.

6- Ani Hareketlerden Uzak Durun

Aniden üzerlerine doğru koşmanız, yere sertçe ayağınızı vurarak onları korkutmanız da kedinizin sürekli sizden kaçmasına ve güvenmemesine neden olur. Bilhassa internette gördüğünüz kedilerin salatalıktan kaçma videoları aslında onların korkmasından kaynaklıdır. Şakayla bile olsa kedinizi korkutmayın ve ani hareketler yapmayın.

7- Kedim Benden Kaçıyor – CEZALANDIRMAYIN!

Kediler cezadan anlamazlar. Diyelim ki kapları harici bir yere tuvaletlerini yaptılar. Zaten fiziksel bir ceza uygularsanız sizden sürekli kaçmaya başlayacaktır. Her ne kadar kediler kin tutmasa da bu tarz şeyleri hissederler.

Onları bir yere kitlemek ya da nasıl olsa kediler dokuz canlı diyerek havadan uçmasını denemeniz ve yapmanız onların güvenini sıfırlayacaktır. Bu tarz davranışlardan da uzak duralım.

8- Yüksek Yerler İnşa Edin

Kedilerin evde kendine güvenli olması size de güvenli olmasını sağlayacaktır. Bunu yöntemlerinden biri de evde yüksek yerlerin bulunması. Çünkü kediler yüksek yerlerde kendilerini daha güvende hissederler.

Bu nedenle evde uyuyabilecekleri ya da tırmanıp egzersiz yapabilecekleri yüksek raflar ya da evli tırmalama tahtaları bulundurun.

9- Aç Bırakmayın

Özellikle sokak kedilerinin de güvenini kazandıran en önemli madde herhalde budur. Düzenli olarak mama ve sularını vermek ve taze tutmak kedilerin size daha fazla güvenmesine neden olacaktır.

Kedinizi uzun süre aç ve susuz bırakırsanız hem hastalıklara davetiye çıkarırsınız hem de size güvenini kaybetmesine neden olursunuz.

10- Zorla Bir Şey Yaptırmayın

Kedim benden kaçıyor konusunda neredeyse tüm maddelerin özeti bu diyebiliriz. Kedinizi asla bir şey yapmaya zorlamayın. Kedinizi iradesi dışında tutmak veya oynamaya zorlamak korkularını artıracak ve çevrenizdeki endişelerini devam ettirecektir.

Bunun yerine, yavaş bir tempo ve çok sabırlı olun. Kedinizin ne zaman takılmak veya sevilmek istediğini belirlemesine izin verin. Uzun vadede bu, paylaştığınız bağı güçlendirecek, kedinizin kendine olan güvenini artıracak ve yeni evlerinde rahatlayıp mutlu olmalarına yardımcı olacaktır.


Kedim benden kaçıyor onun güvenini nasıl kazanabilirim konusunda yazılabilecek 10 madde bu şekilde. iğer yazılarımda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın….

Yorum Yazınız