nocomments

Kedinin Doğumunun Bittiğini Nasıl Anlarız? Kedi Doğumu Ne Kadar Sürer?

Kedilerin hamilelik sürecinden sonra tabi ki en zorlu ve önemli kısımlardan biri kedi doğumu ne kadar sürer ve kedinin doğumunun bittiğini nasıl anlarız kısmıdır. Bu yazımda etraflıca bu konulardan bahsedeceğim.

Blog yazılarımı takip edenler bilirler evimde 5 kez kedi doğumu gerçekleşti. Ben de bu süreçlerde yaşadıklarımı sizlerle paylaşıyorum. Hatta yalan yok bazen daha sonrasında kendim de yazılarımdan bakarak unuttuğum yerleri tekrar hatırlıyorum.

Zaman geçtikçe bazı şeyler unutulabiliyor hatta her geçen gün farklı bilgiler öğrenilebiliyor. Ben de kedi doğumu ne kadar sürer ve kedi doğumunun bittiği nasıl anlaşılır kısmında bilgi güncellemesi yaşadıkça bu yazıları da güncelliyorum.

Kedi Doğumu Ne Kadar Sürer?

Kediler ortalama olarak 4 tane yavru doğururlar. Her şeyin rutininde gittiğini düşünürsek 4 yavruyu yarım saat arayla yani toplamda 2 saatte doğum işlemini bitirmiş olurlar.

Ama benim kedilerimde bu şekilde olmadı. Bazen 10 dakika arayla 2 yavru doğurabiliyor bazen de doğum arası 4-5 saate kadar çıkabiliyor. Doğumun sancılarından sonra da ilk yavrunun gelmesi 3-4 saat sürebilir. Kedinin doğumunun geldiğini gösteren belirtiler yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bu da demek oluyor ki bazen 24 saate kadar doğum işlemi uzayabiliyor. Forum sitelerini de takip ederseniz bunu yaşayanları görebilirsiniz. 8 yavrusu hatta 10 yavrusu olanlar var.

Benim kedilerim şuana kadar en fazla 5 yavru doğurdular. En ideali anne kedinin de yorulmaması için 4 yavru doğurmasıdır. Eğer 4 yavru doğurduysa daha rahat bir bakım dönemi geçirir.

Kısaca yazıyı toparlayacak olursak ortalama 4 yavru doğumunda ideali 2 saat ama bu bazen 12 saat civarında da sürebilir. Dörtten fazla kedide doğum süresi daha da uzayabiliyor.

kedinin doğumunun bittiğini nasıl anlarız

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; AMAZON , N11 , HEPSİBURADA

Kedinin Doğumunun Bittiğini Nasıl Anlarız?

Aslında en zor kısım burası ve evde kedi doğumu yaptıranların en çok panik yaptığı zaman dilimi, buna ben de dahilim. Acaba kedimin doğumu bitti mi halen karnında yavru var mı gibi sıkıntıya bazen kuruntuya kapılabiliyoruz.

Öncelikle şunu söyleyeyim bazen doğum bitmiş olsa dahi anne kediniz dilini dışarı çıkartarak hızlı hızlı nefes almaya devam edebilir. Çünkü oldukça yorulmuştur.

Kedinizi daha da fazla yormamak adına, sürekli başında bekleyerek, yavrulara müdahale ederek siz de yorulmasına katkıda bulunmazsanız daha iyi olur.

Kedinin doğumunun bittiğini anlamak için isterseniz elle karın kısmının yan taraflarına sertlik var mı diye bakabilirsiniz fakat bu da tek başına belli etmeyebilir.

Çünkü anne kedinin süt bezeleri de serttir elinize gelebilir ve sizi yanıltabilir. Genellikle doğum bittiğinde kediler çok su kaybettiklerinden, suya giderek uzun süre içmeye başlarlar. Tabiri caizse bir kazan su içebilirler.

Daha sonrasında mama da yemeye başlarlar. Bu aslında doğumun bittiğini gösterir. Yavruları da emzirdikten sonra onları uyutup ayrı yere geçerek kendini dinlenmeye alabilir. Bundan sonrası için anne kediye, güzelce bakımını yapmanız yeterlidir. Anne kedi bakımı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Nadir de olsa kedilerin karnında yavru kalma ya da plasenta kalma gibi sıkıntılı durumlar oluşabiliyor. Ve anneyi zamanla bu zehirleyebiliyor. Eğer böyle bir sorun hissediyorsanız içiniz rahat etmiyorsa veterinere götürerek ultrasonla baktırabilirsiniz.


Kedinin doğumunun bittiğini nasıl anlarız, kedi doğumu ne kadar sürer konusuyla ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Youtube videolarımdan da kedilerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Varsa soru, görüş, önerileriniz aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız