nocomments

Evde Kedi Beslemenin Çocuğa Faydaları

Evde beslenebilecek hayvanlar arasında çocuklara faydası açısından en güzeli herhalde kedidir diye düşünüyorum. Evde kedi beslemenin çocuğa faydaları nelerdir, zararları var mı bir çok açıdan bu yazımda aktarmaya çalışacağım.

Benim de 2 çocuğum ve evimde 3 kedim var. Yaşadıklarımı sizlerle paylaşacağım.

Özellikle son zamanlarda pandemi nedeniyle insanlar evlere kapandılar. Bir çoğumuzun eskiden beri belki de en sevdiği canlılardan olan kediyi evde besleme konusunda bazı tereddütleri var.

Bunlardan bazıları da evde kedi beslemenin çocuğa faydaları ya da zararları var mı ve kedi beslemenin zorlukları nelerdir gibi sorulardır. Bu konuların bir kısmını diğer yazılarımda aktarmıştım.

Evde Kedi Beslemenin Çocuğa Faydaları Nelerdir?

Bir kaç açıdan bu konuyu değerlendirmemiz gerekir. Eve ilk defa kedi geldiğinde küçük çocuğum 3 yaşındaydı. O dönem tek kedimiz vardı. Yaklaşık 2 sene evde tek kediyle durduk.

Eskiye nazaran ruhsal ve fiziksel açıdan bir takım değişiklikler oluştu. Şuanda 7-8 sene civarı geçti ve evde üç kedim var.

Ruhsal ve Fiziksel Açıdan Evde Kedi Beslemenin Çocuğa Faydaları

Eviniz bahçeliyse şehir ortamından uzaktaysanız belki de bu bölümde yazacaklarımın bir kısmı, çok sizi kapsamayabilir. Bunun haricinde fiziksel ve ruhsal yani psikolojik açıdan önemli faydaları var. Bunları sıralarsak;

 • Sürekli tablet, cep telefonu ve bilgisayara bağlı bir hayattan belli süreli de olsa uzak tutar. Boş zamanları değerlendirmeye de iyi gelir.
 • Kedilerin hareketlerini izlemek depresyona, strese iyi gelir. Gerçekten çok komik hareketler yaparlar.
 • Kalp sağlığı açısından gır gır şeklinde motor gibi ses çıkarmalarının kalbe iyi geldiğini söyleyen hekimler vardır.
 • Çocukların merhamet duygusu gelişir. Onları gün gelir ayaklarında sallarlar, gün gelir kundak yaparlar. Kediler de sanırım karşısındakinin çocuk olduğunu biliyorlar ki ses çıkarmazlar. Hatta hoşlarına gider.
 • Çocukların sorumluluk duyguları gelişir. Yemeklerini, vitaminlerini çocuğunuza takip ettirebilirsiniz. Hatta çocuğunuzun yaşı 12 üzeriyse tuvalet sorumluluğunu da ona verip siz de uzaktan takibini yapabilirsiniz.
 • Çocuğun düşünce yapısını geliştirir. Bir canlının yavruluğundan yetişkinliğine büyüme evrelerine şahit olur. Ödevlerinde, derslerinde canlılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar.
 • Özellikle şehir ortamında, evlere daha fazla kapandığımız bir dönemde yalnızlığını azaltır, kendisine arkadaş olur.
 • Evde kedi beslemenin bağışıklık sistemini arttırdığıyla alakalı da bir çok bilimsel araştırma mevcuttur. Özellikle küçük yaşta kedi besleyenlerle alerjiye bağışıklık anlamında çalışmalar mevcuttur. Buraya 0-6 yaş arası evinde birden fazla pet yani evcil hayvan bulunduranların alerji anlamında ilerde yakalanma riskleriyle alakalı çalışmanın linkini bırakıyorum.
 • Uyku problemi çekenler üzerinde yapılan araştırmada yüzde 41 oranında odasında canlıyla uyuyanların uyku kalitesinin arttığını söylemişlerdir. Araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.
 • En önemlisi de çocuklarda hayvan sevgisini arttırır. Özgüvenlerini arttırır. Sokakta gördükleri canlılara bakış açılarını, nasıl davranmaları gerektiğini kesinlikle değiştirir. Eskiden kaçan korkan çocukların şimdi hepsini sevip, beslemeye çalıştıklarına bir çok kez şahit oldum.
 • Ben büyük çocuğumda dersleri anlamında da pozitif katkı sağladığını gördüm.
 • Gerçekten kedi çok değişik bir canlı. Kendi açımdan bile değerlendirecek olsam eskiden ben de çekinirdim ama şu anda mıncırmadan duramıyorum. Bazen kızıyorlar ama kızmaları bile sevimli.
Evde kedi beslemenin çocuğa faydaları
Evde kedi beslemenin çocuğa faydaları ruhsal ve fiziksel olarak oldukça fazladır.

Evde kedi beslemenin çocuğa faydaları ruhsal ve fiziksel açıdan kısaca bunlar olduğunu söyleyebilirim. Peki bunların haricinde zararları var mıdır?

Evde Kedi Beslemenin Çocuğa Zararları

Tüm bu faydalarının yanı sıra zararları da var mıdır, bu konuda da bir kaç yaşanmışlık yazabilirim. Çocuklar açısından ve kediler açısından da zararlarını ele alabiliriz.

Öncelikle çocuğunuzun karakterini iyi analiz etmeniz gerekir. Özellikle 7 yaşından küçükse kedilere saldırabilir. Tabi ki kedi de kendini koruma amaçlı tırmalayabilir.

Çoğu zaman bu yaştaki çocuklar kedilere nasıl yaklaşabileceklerini bilemezler ve sonucunda yüz göz gibi yerleri tırmalanabilir. Bu konuda bir kere kedi küçük kızımın gözünün alt kısmını tırmaladı. Doktora götürdük çok şükür göze gelmemiş ama 7 yaşından küçük çocuklarda daha dikkatli olmak gerekir.

Bu konuda kediler tamamen ev kedisiyse tırnaklarını kesmek belki bir çözüm olabilir. Aşılarını da tabi ki vurdurmak gerekir. Çünkü zaman içerisinde el kol harita gibi olabiliyor.

Ayrıca çocuğunuzun kediye eziyet etmesine kesinlikle izin vermeyin. Onun da bir canı olduğunu güzel şekilde anlatırsanız eminim ki merhamet duygusu daha da gelişir.

Diğer kısım tüy problemi. Her ne kadar yukarıda kedinin alerjik anlamda bağışıklığa katkısını söylesek te, eğer ki çocuğunuzda alerji varsa muhakkak doktora danışarak sahiplenme yapın.

Kedilerin tüy dökülmesini azaltmayla ilgili yazımı okuyabilir veya videomu izleyebilirsiniz.


Kısaca evde kedi beslemenin çocuğa faydaları ve zararları konusunda aklıma gelenler şimdilik bunlar. Sizin de yaşamış olduğunuz ya da soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmına yazarsanız sevinirim.

Umarım yazı faydalı olmuştur. Diğer yazılarımda görüşmek üzere hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız