2comments

Kediler Hangi Meyveleri Yer? Hangilerini Yiyemez?

Etrafımızda en fazla gördüğümüz meyveler üzerinden bir derleme yaptık. Bu yazımızın konusu kediler hangi meyveleri yer hangilerini yiyemez?

Ayrıca yazının içeriğinde; kediler kavun yer mi, muz yer mi, elma yer mi gibi soruların da cevabını bulabileceksiniz.

Kediler çok meraklı canlılardır. Hemen hemen koyduğunuz herşeyi önce bir koklarlar ardından hoşlarına giderse yemeye başlarlar. Burunları bir nevi tat reseptörü gibidir.

Ama tabi ki kedimize vereceğimiz yiyeceklerde seçici olmalıyız. Burada ülkemizde en fazla bulunan meyvelerden hangilerini kedimize verebiliriz hangilerini vermememiz gerekir ondan bahsedeceğim.

Eğer gözümden kaçan yazmadığım bir meyve olursa yorum kısmına yazarsanız sevinirim. Ayrıca burada kedimize verdiğimizde zararlı olmayan meyveden kasıt tabi ki fazla olmamak kaydıyladır.

O zaman kediler ne yer yazı dizimin birinci kuralını şuraya tekrar yazayım. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Hele kediler için hiçbir yiyeceği aşırı vermeyin baştan uyarması. Sonra kusma ishal ve hatta daha istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Sizin İçin Önerilen: Kediler Yumurta Yer mi?

Kediler Hangi Meyveleri Yer?
Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Kediler etobur canlılar da olsa dışarıdan besin takviyelerine de ihtiyaç duyarlar. Ya da siz istemeseniz de fark etmeden bazı meyveleri yerler. Hemen başlayalım listemize.

1- Kavun

Kediler hangi meyveleri yer deyince benim aklıma hemen kavun geliyor. Nedeni de benim kedilerim özellikle en büyük olan dişi kedim kavuna bayılıyor.

Eğer vermeye kalksam bir büyük kavunu yiyebilir. Tabiki en fazla küçük porsiyon şeklinde 2-3 dilim veriyorum. O da haftada 1 kez falan. Hatta konuyla ilgili youtube kanalımda video bile çektim. Oradan da izleyebilirsiniz.

2- Muz

Kediler muz yer mi sorusuna kısa ve öz cevap verecek olursak evet yiyebilirler. Ufak ufak porsiyon şeklinde verebilirsiniz.

Ama benim kedilerim öyle aman aman çok istekli olmuyorlar kavun gibi. Bazen tabakta bulunca affetmiyorlar.

Sizin İçin Önerilen: Kediler Yoğurt Yer mi, Peynir Yer mi, Kaşar Yer mi?

3- Elma

Kediler elma yer mi evet diğer meyvelerde olduğu gibi az miktarda verebilirsiniz. İnsanlar için oldukça faydalı olsa da etobur olan kediler için aynı derecede değildir. Yine de az miktarlarda verilmesinde sakınca yoktur.

Yazıyı çok uzatmadan kedimize az miktarlarda verilmesinde sakınca olmayan diğer meyveler;

Armut , Portakal, Yaban mersini, ananas, çilek, kayısı, mango ve oldukça az miktarlarda karpuz verilebilir. Bunları eğer kediniz yemiyorsa zorlamayın sadece yenmesinde sakınca olmayan meyveler diyebiliriz. Yani yenmeseler daha güzel olacaktır.

Kedilerin Yememesi Gereken Meyveler Hangileridir?

Bu kısmı sadece meyve olarak doldurabilmek aslında biraz zordur. Çünkü kediler için en başta yenmemesi gereken meyve olarak kuru üzüm ve yaş üzümü sayabiliriz.

Yalnız şöyle bir güzel tarafını söylemek gerekir ki kediler de kolay kolay üzüm yemezler. Yanlışlıkla sofrada falan unutursanız koklayıp bırakırlar.

Ama her halükarda çok tedbirli olmak gerekir çünkü az miktarlarda yenmesi dahi kedilerde oldukça riskli olan böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir.

Sizin İçin Önerilen: Yavru ve Yetişkin Kediler Günde Kaç Gram Mama Yemeli?

Çok çeşitli meyve ve sebzeler bulunduğu için şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım faydalı olmuştur.

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Görüşmek üzere hoşçakalın!

2 Comments

  1. Kemal avcı
    • Hobi Medya

Yorum Yazınız