nocomments

Kedilere Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

İnsanların yiyebildiği fakat toksik özellik gösterebilecek, kedilere zararlı yiyecekler hangileridir en yaygın olanlarından 14 tanesini bu yazıda bulabilirsiniz. Yavru ve yetişkin kediler için bu yiyeceklerin bir kısmından tamamen uzak durulmalı bazılarına da dikkat etmek gerekir.

Kedinizle bir şeyler atıştırmak istemeniz anlaşılabilir bir durum ama bunu yapmadan önce, birçok popüler insan yiyeceği kedi dostlarımız için zehirli olduğundan, kediler için hangi yiyeceklerin zehirli olduğunu bilmek önemlidir.

Eğer listede göremediğiniz fakat zararlı olup olmadığından emin olmadığınız yiyecek veya içecek varsa yorum kısmına yazabilirsiniz ve gerekli araştırmayı yaparak size dönüş yapmaya çalışırız.

Kedilere zararlı yiyecekler listemize başlamadan önce kuru ve yaş mama dışında kedilerin sevdiği yiyecekler yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Dilerseniz zararlı yiyecekleri youtube videomdan da izleyebilirsiniz.

Kedilere Zararlı Yiyecekler

1- Alkollü İçecek, Yiyecek ve Maddeler

Her ne kadar insanların da uzak durması gerekse de kedilerimiz için kesinlikle zehirli olabilecek alkollü gıda ve dezenfektanlardan kedimizi uzak tutmalıyız. Ola ki böyle bir maddeyi aldılarsa evcil hayvanlarda kusma, ishal, solunum güçlüğü, koma ve ölüm gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

2- Maya içeren hamurlar

Maya hamuru yükselebilir ve kedinizin sindirim sisteminde gaz birikmesine neden olabilir. Bu, potansiyel olarak ölümcül bir durum olan mide şişkinliğine ve hatta bükülmesine neden olabilir.

Dahası, maya, kendi problemleri olan bir yan ürün olarak alkol üretir. Bununla birlikte, pişmiş ekmeğin sağlıklı kediler için güvenli olduğu düşünülmektedir. Yine de pişmiş de olsa fazlaca vermeyin.

3- Çikolatalı Ürünler

Çikolata, evcil hayvanlar için toksik olan ve kusma, ishal, titreme, nöbet ve ölüme neden olabilen metilksantinler (özellikle teobromin ve kafein) adı verilen maddeler içerir. Metilksantinlerin konsantrasyonu farklı çikolata türleri arasında değişir. Kakao tozu en tehlikeli, beyaz çikolata ise en az olanıdır.

4- Kahve ve Türevleri

2 si, 3ü bir arada ya da Türk kahvesi, normal kahve hangisi olursa olsun kahve de kediler için zararlı yiyecekler arasındadır.

Çikolata gibi, kahve de metilksantin kafeini içerir ve bu nedenle yukarıda listelenen aynı etkilere sahip olabilir.

5- Turunçgiller

Limon, mandalina, portakal ve greyfurt gibi turunçgiller, kedilerde sorunlara neden olabilecek sitrik asit ve uçucu yağlar içerir. Saplar, yapraklar, kabuklar, meyveler ve tohumlardan kaçınılmalıdır.

Küçük miktarlar muhtemelen sadece mide rahatsızlığına neden olurken, büyük miktarlar ishal, kusma ve merkezi sinir sistemi depresyonuna neden olabilir.

6- Hindistan Cevizi ve Hindistan Cevizi Suyu

Kedilere zararlı yiyecekler arasında her ne kadar Türkiye’de çok tüketilmese de hindistan cevizi de var. Taze hindistancevizi sütü ve eti evcil hayvanlarda sindirim sorunlarına neden olabilir, ancak küçük miktarların ciddi zarar vermesi muhtemel değildir.

Hindistan cevizi suyu, evcil hayvanlar için güvenli olamayacak kadar yüksek potasyum içerir, ancak hindistancevizi yağı bazı kedi derisi sorunları için yararlı olabilir. Bunu bütünsel bir ilaç olarak kullanmadan veya kedinizin diyetine dahil etmeden önce veterinerinizle konuşmanız iyi olacaktır.

7- Süt Ürünleri

Süt ürünlerine, içeriğinde kalsiyum bulunması nedeniyle direk olarak zararlı diyemesem de dikkat edilmesi gereken bir yiyecektir. Çünkü kedi sahipleri yanlış olarak kedilerine sürekli süt verirler.

Kedinizi süt ürünleriyle beslemek sindirim sorunlarına neden olabilir, çünkü birçok kedi laktoz intoleranslıdır ve süt ürünlerini (süt, peynir, yoğurt) uygun şekilde işleyemez. En güvenli yaklaşım onlardan kaçınmaktır, ancak aşırı ve sürekli vermemek kaydıyla sulandırarak veya laktozsuz olarak verilebilir.

8- Üzüm ve Kuru Üzüm

Bunların evcil hayvanlar için zehirli olmasının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kediler (ve köpekleri) üzüm ve kuru üzüm böbrek yetmezliğine yol açabilir.

9- Kuruyemişin Bazıları

Kuruyemişin bazıları fındık türleri kedilere zararlı yiyecekler arasındadır ve üzümler gibi toksisitenin kesin mekanizması bilinmemektedir. Badem ve ceviz de dahil olmak üzere diğer fındık türleri, kedilerde sindirim bozukluğuna ve hatta potansiyel olarak pankreatite neden olabilecek yağlar bakımından zengindir.

10- Çiğ Yumurta

Haşlanmış pişmiş yumurtalar güvenli olsa da çiğ yumurtalar Salmonella bakterileri ile zehirli olabilir. Enfeksiyon belirtileri kusma, ishal ve ateşi içerir. Çiğ yumurtalar ayrıca kedilerin cilt ve tüy sağlığı için önemli bir vitamin olan biyotini emmesini engelleyen bir enzim olan avidin içerir.

11- Çiğ veya Az Pişmiş Et

Çiğ yumurtalara benzer şekilde, çiğ veya az pişmiş et Salmonella ve E. coli bakterileri ile kontamine olabilir. Klinik Beslenme Servisi, çiğ et bazlı diyetler tüketen evcil hayvanlarda sıklıkla gastrointestinal bulgular (tipik olarak ishal) gördüğünü söylüyor.

Aynı şekilde çiğ balık da kedilere zararlı yiyecekler arasındadır. Bir de yeri gelmişken balıktaki kılçıklara ve etlerdeki kemiklere dikkat edelim. Birçok kedide yerken boğaza takılarak ciddi problemlere neden olabiliyor.

12- Aşırı Tuz

Büyük miktarlarda tuz ve tuzlu yiyecekler evcil hayvanlarda kusma, ishal, titreme, nöbet ve ölüme neden olabilir. Bu nedenle kedinize verdiğiniz kuru mamalardaki tuz miktarına da dikkat etmeniz iyi olacaktır.

13- Bazı sebzeler ve otlar

Kediler bazı sebzeler yiyebilse de, soğan, sarımsak, pırasa, yeşil soğan, arpacık soğanı kedilere zararlıdır, gastrointestinal sorunlara ve hatta kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Sarımsaklı ekmek gibi bu sebze ve otları içeren yiyeceklerden de kaçınılmalıdır.

Ayrıca evinizde beslediğiniz çiçeklerin de bazıları kediler için zehirli olabilir ve onları yediklerinde ciddi kusma problemleri yaşayabilirler. Örneğin paşa kılıcı bitkisi gibi…

14- Ksilitol İçerikli Gıdalar

Ksilitol, evcil hayvanlarda kusma, uyuşukluk ve karaciğer yetmezliğine yol açabilen sakız ve şeker gibi paketlenmiş ürünlerde yaygın bir tatlandırıcıdır.


Kedilere zararlı yiyecekler kategorisinde 14 yiyecek bu şekilde. Bizimle sofraya otursalar da kedilerimize insanların yiyeceği yemeklerden vermeden önce araştırma yapmalıyız.

Yorum Yazınız