nocomments

Kediler Yoğurt Yer mi, Peynir Yer mi, Kaşar Yer mi?

Bu yazımızda sizlere kendi yaşadığım tecrübeler neticesinde kitabi bilgileri kenara bırakarak kediler yoğurt yer mi, peynir yer mi, kaşar yer mi, kediye yoğurt verilir mi, verilirse nasıl verilmeli gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Son yüzyılda kedilerle ilgili mama piyasası oldukça büyük bir endüstri haline geldi. Ata yadigarı yiyeceklerimiz piyasadaki rantın da etkisiyle aşırı derecede sorgulanır hale geldi.

Daha sonra sosyal medyanın da etkisiyle bir takım şeyler yine eski haline dönmeye başladı. Ben de elimden geldiğince kediler ne yer konusuna devam ederek tek tek bizim de yediğimiz yiyeceklerden hangilerini kediye verebiliriz yazılarıma devam etmeye çalışacağım.

Sizin İçin Önerilen : Kedi Yumurta Yer Mi?

Kediler Yoğurt Yer Mi?

İlk konuyla başlayalım. Kediye yoğurt verilir mi ya da veriliyorsa nasıl verilmeli?

Yoğurt oldukça güçlü bir probiyotiktir. O piyasada satılan birçok kedi köpek probiyotiği yerine kedinize yoğurt verebilirsiniz. Yalnız burada belirtmek isterim ki; benim bahsettiğim market yoğurdu değil, evde yapılan doğal yoğurt.

Hiç market yoğurdu denemediğim için o konuda yorum yapamıyorum. Ayrıca kedilerin bazılarının metabolizması farklı olacağından azar azar vererek gözlemlemekte fayda vardır.

kediler yoğurt yer mi
Kediler her şeyin tadına bakmak ister. Peki kediler yoğurt yer mi, Peynir Yer mi, Kaşar Yer mi? Yazımı takip ediniz.

Kedilere Yoğurt Nasıl Verilmelidir?

Mideleri için hafif sulandırarak vermenizde fayda vardır. Gün aşırı kedinizin durumuna göre yarım kase sulandırarak gözlemleyerek verebilirsiniz.

Ama yukarıda da dediğim gibi önce azar azar bakmanızda fayda var. Her kedinin durumu aynı olmayabiliyor.

Ben 10 yıldan uzun süredir kedi besliyorum. Sokakta ve evde tekir ya da cins birçok kedim oldu ve halen de var. Diğer yazılarımdan görebilirsiniz.

Şu ana kadar hiçbir kedimde yan etki görmedim. Sadece her şeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar ilkesini unutmamak gerekir.

Yoğurt kaymaksız ve az yağlı olursa daha iyidir.

Kedi Yoğurt Sever Mi? (Kediler Yoğurt Yer mi Konusuna Devam)

Her kedi aynı olmayabiliyor. Şu anda evimde 3 adet kedim var. Bir tanesi hariç diğer ikisi yoğurdu çok seviyor.

Hatta yoğurda bazen pekmez katıyorum az miktar. Hatta kedi aşırı halsiz gözüktüğünde yoğurtlu pekmez veriyorum ve gerçekten kısa sürede kendini toparlıyor.

Yine de hastalık konularında çokta yorum yapamıyorum veterinerinize danışmanız daha faydalıdır. Ama dediğim gibi yoğurt çok güzel bir probiyotiktir.

Kediler yoğurt yer mi konusunda sizin de tecrübelerinizi yorumlar kısmında paylaşmanız beni mutlu edecektir.

Kediler Peynir Yer mi?

Yoğurt konusundan biraz daha farklı olarak kediler peynir yer mi konusunda dikkat edilmesi gereken peynirin tuz oranıdır.

Çok tuzlu ve yağlı olmayan peyniri kedinize aşırı olmamak kaydıyla ara ara verebilirsiniz. Ben de ara ara özellikle kahvaltılarda gözümün içine baktığında dayanamayıp veriyorum.

Tabi tekrar etmekte fayda var. Aşırı verdiğiniz taktirde kedinizdeki obez olabilir ve bir takım mide rahatsızlıkları oluşturabilir.

Bu konuda da tecrübeleriniz varsa yorumlar kısmına yazarsanız sevinirim.

Kediler Kaşar Yer mi?

Benim kedilerin hiç dayanamadığı şey kaşar. Her sabah tost için dilimli kaşar ortaya çıktığında başıma toplanıyorlar. Yoğurt ya da peynirde bu kadar istekli değiller ama kaşardan kurtaramıyorum.

Bazen elimdeki tosta saldırıyorlar. Peki kediler kaşar yer mi sağlıklı mı diye soracak olursanız aslında peynirle benzer şeyler söyleyebilirim.

Peynire göre kaşar biraz daha yağlı çok fazla vermemek gerekir. Ama özellikle dişi kedim hamilelik dönemlerinde çok seviyor. Neredeyse her gün bir dilim kaşar yiyorlar.

Obez olmamaları için bu kadar vermemek daha iyidir. Dişi kedim yine de kilosuna dikkat ediyor. Kuru mamadan ziyade bizim yiyeceklerle besleniyor neredeyse. Yine de her zaman dikkatli olmakta fayda vardır.

Kedilerin yiyecekleriyle alakalı her zaman tekrarlamakta fayda var bol su içmeleri sağlıkları için oldukça önemli. Konuyla alakalı yaptığım su sebil videomu izlemenizi tavsiye ederim.

Konuyla ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorum Yazınız