nocomments

Kedilerin Sevdiği Yiyecekler – Kuru ve Yaş Mama Dışında

Kuru veya yaş mama dışında bizim de yediklerimiz arasında kedilerin sevdiği yiyecekler hangisidir ve kediler ne yerle alakalı sık sorulan soruların bir kısmını bu konu altında yazmaya çalışacağım.

Kedilerin sevdiği yiyecekler kısmında elbette ki her şeyi yazmak mümkün olmasa da elimden geldiğince evimizde en fazla bulunan yiyeceklerden hangilerini verebiliriz ondan bahsedeceğim.

Kedilerin Sevdiği Yiyecekler

Bu konu altında kedilere zarar vermeyen ve onların sevdiği yiyeceklerle alakalı bilgiler olacak. Çünkü bazı kedilerin çok sevdiği yiyecekler zararlı olabilmektedir.

Evimde şuanda da 3 kedi besleyen ve daha öncesinde de bir sürü yavru büyüten biri olarak (diğer yazılarımdan görebilirsiniz) kendi tecrübelerimle harmanlayarak ve bizzat uygulamasını yaparak sizler için bir liste hazırladım.

Kuru Mama ve Yaş Mama Dışında Kedimize ne verebiliriz?

Bilindiği üzere piyasada bulunan bir çok kuru mamanın içeriğinde gerçek anlamda et bulunmamaktadır. Buna karşın kediler etobur canlılardır.

En azından haftada bir kedimize güzel bir ziyafet hazırlayabiliriz. Her ne kadar tamamıyla et olmasa da herkesin evinde arada bir de olsa bulunabilecek yiyeceklerden bir liste hazırladım.

Ayrıca diğer yazılarımda da belirttiğim gibi aşağıdaki listede yine azı karar çoğu zarar ilkemize göre kedimize vermeliyiz. Ayrıca kedinize özel alerjik bir durum varsa bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

1. Haşlanmış Tavuk

Evimizde kendimiz için hazırladığımız bazen pilava falan koymak için yaptığımız didilmiş tavuktan kedimize verebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken soslu ya da tuzlu falan olmaması. Ayrıca kedinizin tavuğa alerjisi olup olmadığını bilirseniz iyi olur.

Az porsiyonlar şeklinde vermenizde fayda var zira kediler ölçüyü kaçırabilirler. Fazla geleni buzdolabına kaldırın bozulmamasına dikkat ederek 1-2 gün daha verebilirsiniz.

2. Balık

Hamsi, somon, istavrit, palamut hangisi olursa artık. Kediler balık yemekten de oldukça hoşlanırlar. Kılçığını çıkarıp vermeniz daha iyi olur.

Bir de çiğ balık vermemeniz parazit açısından daha sağlıklı olacaktır. Kedileri tüy parlaklığı, dökülmesine karşı, sağlıkları ve gelişimleri açısından balık yemeleri çok sağlıklıdır.

3. Ciğer

Haşlama olarak tavuk ciğeri veya dana ciğer verebilirsiniz. Özellikle tavuk ciğerini çok ucuza bulabilirsiniz. Hatta tavuk ciğerinin yanında tavuk yüreği de verebilirsiniz minik dostumuza.

Ciğeri bazı diğer yiyeceklerle birleştirerek te güzel bir öğün oluşturabilirsiniz.

4. Kemik Suyunda veya Tek Başına Kabak

Kediler etobur da olsalar zaman zaman sindirim sistemlerinin rahatlaması için sebze yemeleri faydalıdır. Normalde tek başına kabak haşlamasına bayılırlar. Haftada bir aşırıya kaçmamak kaydıyla kabak vermeniz iyi olur.

İsterseniz kabağı haşlanmış kemik suyu içine atarak ta haşlayarak kedinize verebilirsiniz.

Kedilerin Sevdiği Yiyecekler
Kedilerin Sevdiği Yiyecekler

5. Yoğurt

Yoğurt çok güzel bir probiyotiktir. Kedileriniz için gün aşırı 2 kaşık civarı verebilirsiniz hafif sulandırarak.

Kediler yoğurt yer mi yazımda ayrıntılı olarak yazdım oradan da okuyabilirsiniz.

6. Peynir ve Kaşar

Çok yararlı olmasa da kedilerin bazıları kaşarı bazıları peyniri çok sever. Peyniri yağsız ve tuzsuz şekilde kedilere arada bir verebiliriz.

Bu konuyla alakalı da kediler peynir ve kaşar yer mi yazımda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

7. Yumurta

Haşlanmış olarak kedimize yumurta verebiliriz. Yeme konusunda çok istekli olmasalar da arada bir protein açısından zengin olan yumurtayı dilim dilim verebilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen: Kedi Yumurta Yer mi?

8. Pekmez

Özellikle kediniz kendini iyi hissetmiyorsa az miktarlarda yoğurta katarak veya tek başına kedinize verebilirsiniz.

9. Kediler İçin Çim

Kediler doğaları gereği sürekli kendilerini yalayarak temizlerler. Ve bu esnada sürekli tüy yutarlar. Bu da midelerinde hazımsızlığa ve bulantıya neden olur.

Kendilerini kusturabilmek için arada bir çim yemeleri gerekir. Bunun için kedi dışarı çıkmıyorsa muhabbet kuşu yemi tohumlarını saksıya dökerek çıkan çimleri yemesini sağlayabilirsiniz.

Ya da malt hair gıdalardan alarak kedinize haftada 2 veya 3 kere azar azar verebilirsiniz.

10. Mısır veya Makarna

Kuru mamaların içerisinde de tahıl ürünleri bulunmaktadır. Normalde kediler için faydası pek yoktur diyebiliriz. Ama az miktarlarda vermekte sakınca olmaz.

Koçanda çok az miktarlarda kaldığında kedimize mısır verebiliriz. Hem koçanı ısırarak dişlerinin kaşıntısını giderirler. Fakat fazla miktarlarda vermeyin kusma veya ishale neden olabilir.

Makarnadan da kediniz yerse telaşlanmaya gerek yok. Arada sırada kediler makarnaya saldırıp yiyebilirler. Benim de başıma geliyor.

11. Kavun

Hep et, sebze gibi yiyeceklerden bahsettik. Biraz da meyvelerden bahsedelim. Kedilerin bir çoğu kavuna bayılır hele bazıları resmen ağlarcasına sizden kavun isterler.

Bu durumda kedimize 1-2 dilim verebiliriz. Bunun gibi başka meyvelerden de hangilerini sevdiğine dair bilgileri aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Sizin İçin Önerilen: Kediler Hangi Meyveleri Yer? Hangilerini Yiyemez?

Kedilerin sevdiği yiyecekler konusunda kendi kedilerimden de tecrübeyle aklıma gelenleri buraya yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Bir de şunu eklemem gerekir ki kedilerin suyu fazlaca içmeleri de çok önemlidir.

Su içişlerini arttırmak için su sebilini düşük maliyetlere yapabilirsiniz. Hazırladığım videoyu buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımdan da kedilerle ilgili videolarımı izleyebilirsiniz.

Sizin de aklınıza gelen yiyecekler, soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanmanız beni mutlu edecektir. Diğer yazılarımda görüşmek üzere hoşçakalın!

Yorum Yazınız