Kedi Bakım Ürünleri – Kedim İçin Gerekli Olan Temel Malzemeler

Artık kafamızdaki soru işaretleri gitti kedi sahiplenmeye karar verdik. Peki kedimize düzgün bakabilmek için neler almamız gerekir. Bu yazımızın içeriğinde; kediler için gerekli malzemeler nelerdir, Kedi bakımı nasıldır ve evde kedi bakımı için gerekli malzemeler nelerdir, kedi ihtiyaç malzemeleri ve listesi nasıldır gibi soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

Ayrıca temel kedi bakım ürünleri seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini de içeriğimizde bulabilirsiniz.

İlk etapta kediler için gerekli malzemeler nelerdir ve Nasıl seçim yapmalıyım?

Kedi Taşıma çantası Kafesi:

Kediler için temel ihtiyaç listesinde sayılan, standart her petshopta bulunan internette de rahatlıkla bulabileceğiniz resimdeki taşıma çantası veya diğer adıyla kedi kafesi yeterli olacaktır.

Bir yere gitmeden önce çantayı çıkardığım anda kendisi içine hemen içine giriyor. Hatta geceleri eğer ortada olursa içinde uyuyor.

Kedi taşıma çantası almadığınızda bir yere götürürken oldukça zorlanabilirsiniz. Elinizle götürmeye kalkarsanız, kaçtığında yolda arabaların altına girerse üzücü sonuçlara yol açabilir.

O yüzden resimdeki gibi bir ürün almanız -aşırı pahalı da değil- yararınıza olacaktır.

Kediler için gerekli malzemeler
Kediler için gerekli malzemeler
Taşıma çantası içinde uyuyan kedim

Kedi Tuvaleti:

Kedi ihtiyaç malzemeleri listesinde olmazsa olmazlardan kedi tuvaleti tabi kediniz sürekli sokağa çıkıp girmiyorsa. Peki kedi tuvaletini nasıl seçmeliyim ?

İlk etapta kapalı ufak kedi tuvaleti almıştım. Daha sonra kapalı büyük, çıkarken ayağından kumların döküldüğü ızgaralı model aldım çok rahat ettim.

kedi tuvaleti büyük boy
Kedi kumunu tuvalet dibe yapışmaması için 7-8 cm doldurmak gerekir.

Üstü açık tuvaletleri kesinlikle tavsiye etmiyorum kumlar hep dışarıya fırlar. Kumla birlikte zaman zaman tabiki kakası da. Sadece yavruyken kullanılabilir üstü açık tuvalet.

Otomatik kedi tuvaletleri kullanımı nasıldır açıkçası bilgim yok ama fiyatlarının çok yüksek olduğunu biliyorum. edit: Kaç senenin ardından otomatik denebilecek bir kedi tuvaleti aldım. Buradan yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca bu videomdan da bakabilirsiniz.

Kedi tuvaleti temizliği;

Ufak tuvalet aldığımda her gün temizlik yapıyordum. Tuvaleti büyüttükten sonra tek kedi için iki günde bir temizlik yapıyorum. Temizliği kürek vasıtasıyla 5 dakikada kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yukarıdaki kedi tuvaleti sayesinde 45 saniyeye kadar düşürdüm temizlik olayını ve kumların arasında boğulmuyorum.

Kedi kumu seçiminde kesinlikle topaklanan kedi kumlarını tavsiye ederim. Ben ince taneli topaklanan kedi kumu kullanıyorum ve çok memnunum.

Marka olarak tercih sizin birçok markanın ürününü denedim en son temizmamanın parfümsüz ince taneli kedi kumunda karar kıldım. Hem fiyat olarak daha uygun hem de uzun süre hiç koku yapmıyor. Tek dezavantajı biraz tozlu ama bunların tozsuz olanı bana hiç denk gelmedi.

Parfümlü olanlar kısa sürede çok kötü bir koku oluşturuyor. Yine de önerebileceğiniz markalar varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Ayrıca kedi kumu yerine çam peleti de kullanabilirsiniz. Çam peletiyle alakalı yazdığım yorum yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; TRENDYOL N11

Kedi mama kabı:

Tabi ki kediler için gerekli malzemeler denince muhakkak olması gereken kedi mama kabıdır. Peki nasıl bir kedi mama kabı seçmeliyim;

Kedi mama kabı kediler için üretilmiş geniş standart veya çelik kaplı olabilir. Burada önemli olan düzenli aralıklarla temizliğinin yapılmasıdır.

Ben resimlerdeki gibi üç ayrı kap kullanıyorum. Beyaz olanın normalde üst haznesi de var ama onu iki veya daha fazla kedi beslemeniz durumunda kullanmanız daha mantıklı olur. Çünkü orada uzun süre kalan yem bakteri oluşturabilir.

kediler için gerekli malzemeler
Ergonomi açısından biraz yüksekte olması kediler için iyi. Çelik olması da güzel

Mama kaplarını haftada bir güzelce çamaşır suyu veya başka temizlik ürünü kullanıp durulayarak temizlemeniz son derece önemli. Zira o kaplar uzun süre temizlenmezse bakteri üretebilir. Bu da kedinizin sağlığını olumsuz etkiler.

Bir de otomatik mama kapları var fakat ben hiç kullanmadığım için yorum yapamıyorum.

Kedilerin beslenmesi hangi mamaların kullanılması gerektiği biraz daha uzun bir konu olduğu için kediler nasıl beslenmeli sayfamdan ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Kedi Su Kabı:

Kedi bakım ürünleri içerisinde en önemli materyallerden biri de su kabıdır. Kedimizin düzenli olarak su içmesi sağlığı, özellikle böbrek hastalıkları için son derece önemlidir.

Seçilecek su kabı antibakteriyel standart su kaplarından olabilir. Fakat kediler doğaları gereği durgun sudan ziyade hareketli sudan içmeyi çok severler. Hatta bazı kediler bu yüzden çeşme başına geçip açılınca su içerler. Bu da durağan sudan az su içmelerine neden olur.

Ben bu yüzden kedim için akvaryum şelale filtre kullanarak hareketli su oluşturdum. Bu şekilde su içmesi önemli miktarda artış gösterdi.

Videodan bakarak siz de çok kolaylıkla bu şekilde bir su kabı yapabilirsiniz. Oldukça pratik ve rahat edebileceğiniz bir su kabı hem de camdan olması da daha sağlıklı.

İsterseniz akvaryum yerine koçtaş gibi satış yerlerinden daha uyguna kare cam kaplar da bulabilirsiniz. Hatta kare olması daha kullanışlı olur. Bu linkten ulaşabilirsiniz.

Su aynı zamanda filtre edildiği için bir buçuk ay gibi bir sürede tamamen döküp yenileme yapıyorum. Tabi ki en başta arıtmanızdan veya içme suyunuzla kabı doldurun.

Kedi Tırmalama Tahtası:

Kediler için gerekli malzemeler denildiğinde bir diğeri tırmalama tahtasıdır. Kediler doğası gereği tırnaklarını törpülemek ve kaslarını geliştirmek ya da egzersiz yapmak için sert cisimlere sürterek tırmalama ihtiyacı hissederler. Bunu doğada ağaç gibi hafif pürüzlü duvar gibi yerleri tırmalayarak giderirler.

Bu nedenle evde yaşayan kedilerin bu ihtiyacını gidermek için kedi tırmalama tahtası almak gerekir. Ama yavru kedilere 3 aydan önce tırmalama tahtası koymamak daha iyidir. Çünkü tırmalarken bileklerini kırma veya zarar verme ihtimalleri olabilir.

Peki tırmalama tahtası nasıl seçilmeli;

Piyasada çok çeşitli tırmalama tahtaları bulunmaktadır. Standart tek uzun tırmalama tahtaları açıkçası çok işe yaramamaktadır. Daha önce bir kere o şekilde aldığım tırmalama tahtasıyla kedim hiç ilgilenmedi.

kedi tırmalama tahtası
Aldığım kedi tırmalama tahtası.

Biraz daha kompleks üzerine çıkıp oynayabileceği evi de bulunan tırmalama tahtaları daha verimli olur. Daha ayrıntılı bilgi için kedi tırmalama tahtası nasıl olmalı, nasıl alıştırabiliriz yazımı okumanızı tavsiye ederim. Eğer el becerileriniz varsa internetten nasıl yapıldığına bakarak kendiniz de tırmalama tahtası yapabilirsiniz.

Tırnak makası:

Eğer kediniz dışarıya çıkmıyorsa (dışarıya çıkan kedilerin kendini savunması için tırnaklara ihtiyacı vardır) kediler için üretilmiş tırnak makası almanızda fayda vardır.

Her ne kadar bazıları kedinin tırnağı kesilmemeli dese de evdeki eşyalara zarar vermemesi ve sürekli sağa sola takılıp kendine zarar vermemesi açısından kesilmesinde fayda vardır.

Yalnız burada önemli husus tırnağın pembe kısmın daha aşağısından kesilmesi gerektiğidir. Aksi halde kedinizin tırnağı kanayarak istenmeyen durumlar oluşur. Eğer bu konuda kendinize güvenemiyorsanız veterinere götürerek kestirebilirsiniz. Bazı veterinerler bundan ücret almamaktadır.

Kedi Tarağı:

Kedi bakım ürünleri dediğimizde düzgün bir kedi tarağı olmazsa olmazlardandır. Kedimizi haftada en az iki kez taramamız gerekir. Yoksa her yerde kedi tüyleriyle sürekli ev süpürmeye çalışırız.

Alacağınız tarak kedinin sağlam tüylerini yolmamalı sadece üzerinde kopmuş veya kopmaya yakın cansız tüyleri almalı.

kedi tarakları
Aldığım Kedi Tarakları ve Eldiveni. En uygun fiyatlısı ortadaki işlevsel de aynı zamanda.

Bu konuda scottish cinsi kedim için baştan eldiven aldım fakat istediğim verimi alamadım. Daha sonra markasını bilmediğim orta ölçekli bir tarak aldım fena değil en azından kedim taranmayı çok seviyor onunla. Daha sonra internetteki tavsiyeler üzerine paraya kıydım orijinal furminatör tarak aldım. Gerçekten çok tüy çıkarıyor güzel tarıyor ama şu an emin değilim acaba sağlam tüyleri de mi yoluyor diye düşünüyorum.

Kedi tarağıyla ilgili görüş ve yorumlarınız olursa sevinirim.

Kediler için gerekli malzemeler olarak ilk etapta edinmeniz gerekenlerin bunlar olduğunu düşünüyorum. Bunların haricinde kedi yatağı veya kedi evi olabilir.

Ben kedi yatağı almıştım ama benim ki hiç onda yatmıyor. Kendine çok farklı yerler buluyor. Kedi eviyle ilgili de ücretsiz veya düşük ücretli kedi evleri bulabilir veya tırmalama tahtasında kedi evli olanları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yeni doğmuş kediler için eğer anne yavrusunu beslemiyorsa kedi biberonu almanız gerekir.

Tüm bu bakım ürünlerinin maliyet hesaplaması için kedi bakımı masrafları sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Konuyla ilgili soru ve görüşleriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

2 Comments

  1. Shahlo
    • admin

Yorum Yazınız