nocomments

Çam Peleti Kedi Kumu Nasıl? – 4 Başlıkta Değerlendirme

Uzun zamandır denemek istediğim ve sonunda 3 aydan bu yana deneme yaptığım topaklaşan ve topaklaşmayan çam peleti kedi kumu hakkında yorumumu sizlerle paylaşmak istedim. Bu konu gerçekten benim açımdan oldukça önemli. Çünkü kedilerin tuvaletlerinde kullanılan malzemeler sağlıklarını da direk etkiliyor.

Dört başlık altında bu konuyu size aktarmaya çalışacağım. Birincisi kedinin alışma süreci, ikincisi nasıl tuvalet kullanılması gerektiği, üçüncüsü bentonit kumlara göre avantajı ve dezavantajı, dördüncü olarak kullanım tavsiyem ve fiyatları.

Burada ayrıca ben topaklaşan çam peleti kedi kumu şeklinde ve normal çam peleti de kullanmış biri olarak ikisi hakkında da yorum yapmaya çalışacağım. Yazıyı okumaya sıkılanlar bu videodan da kısmen yararlanabilirler. Videoya her şeyi henüz ekleyemedim onu da belirteyim.

1- Çam Peleti Kedi Kumuna Kedimi Nasıl Alıştırabilirim?

Her kedide aynı etkiyi yapar mı bilmem, benim yazdıklarım kendi kedilerimde yaşadıklarım. Bentonit kuma alışan bir kediye direk çam peleti koyarsanız, koklayıp koklayıp uzaklaşır ve belli süre sonra farklı yerlere tuvaletlerini yapmaya çalışabilirler.

Bu alıştırma sürecinde üst kısma normal topaklaşan bentonit kumu, alt kısma çam peleti kedi kumu koyarak alışmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık 1,5-2 hafta gibi bir süreçte alışabiliyorlar.

Eğer topaklaşan çam peleti şeklinde kedi kumu alırsanız daha hızlı şekilde alıştırabilirsiniz.

Topaklaşmayan Çam Peleti Kedi Kumu
Topaklaşmayan Çam Peleti Kedi Kumu

2- Çam Peleti Kedi Kumu İçin Nasıl Tuvalet Kullanılmalı?

Çam peleti kedi kumu kullananlar kullandığı peletin cinsine göre tuvalet kullanmalarında temizlik kolaylığı açısından fayda vardır. Eğer topaklaşmayan çam peleti kullanırsanız, kedinin idrarının değdiği yer talaşa dönüşecektir. Kakasının olduğu yer normal kürekle alınarak atılabilir.

Fakat çişlerinin olduğu kısım toza dönüşeceği için elekli bir tuvalet kullanırsanız işiniz oldukça kolaylaşır. Ya da çok fazla pelet koymayıp belli miktar tozlaşma olduğunda peleti tamamen döküp yenisini koyabilirsiniz.

Topaklaşan çam peleti kedi kumu kullanıyorsanız normal bentonit kumda kullandığınızla aynı tuvaleti kullanabilirsiniz. Yalnız daha önce almış olduğum pratik omega paw kedi tuvaletine maalesef bu kumu uyduramadım. Biraz daha büyük elekli kürek kullanmak gerekiyor. Omega pawın elekli biraz dar kaldı bu konuda. (son 3 cümle sadece omega paw kedi tuvaleti kullananlar için)

Şunu da belirteyim topaklaşan çam peleti dediğim, bigcat markalı kedi kumunu kullandım. Direk onların sitesinden içeriğiyle ilgili açıklamalarına bakabilirsiniz. Topaklaşmayan çam peletinde de agrobit markayı kullandım.

3- Topaklaşan bentonit kumlara göre çam peletinin farkı, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Çam peleti kedi kumu kullananlar ya da kullanmak isteyenler için en önemli kısım belki de burası. Çam peleti kedi kumunun avantajları ve dezavantajları. Öncelikle topaklaşmayan çam peletiyle başlayayım.

a- Topaklaşmayan çam peletinin topaklaşan bentonit kuma göre artı ve eksileri

Dezavantajları;

 • Topaklaşmayan çam peletine kedilerin alışma süreci zorlu geçebilir. Bu sırada tuvaletlerini dışarı yapabilirler. Her kedi alışmayabilir
 • Elekli kedi tuvaleti kullanmazsanız temizliği oldukça zahmetli olur.
 • Elekli tuvalet de kullansanız temizlik süresi biraz daha uzun sürer.
 • Kedinin kakası eğer hemen atılmazsa daha çok koku yapıyor.

Avantajları;

 • Hafiftir. Bentonit kumda en az 7-8 cm kum koymak gerekirken bunda 5 cm kadar koymak yeterli olur. Çam peleti hafif ve iri taneli olduğu için yarı yarıya daha hafif oluyor ve taşıması hareket ettirmesi daha kolay.
 • Sarfiyat açısından da karlı. Örneğin 10 lt çam peleti, 10 lt kedi kumuna göre daha uzun süre gidiyor. Fiyat olarak litre fiyatları aynı ama çam peleti daha uzun ömürlü olduğu için daha karlı oluyor.
 • Tozutma olayı yok ya da yok denecek kadar az. Bu da kedi sağlığı için çok iyi.
 • Kedinin ayağına yapışıp evin içine dağılma olayı daha azdır.

b- Topaklaşan çam peleti şeklinde kedi kumunun bentonit kuma göre farkları

Dezavantajları;

 • Alışma süreci uzayabilir.
 • Fiyatları oldukça yüksek.

Avantajları;

 • Yine aynı şekilde hafiftir ve fiyatı yüksek olmasına karşın kullanım süresi daha uzundur.
 • Tozutma olayı yok ki en güzellerinden biri de budur.
 • Kedinin ayağına yapışıp evi dolaşmaz.
 • Topaklaştığı için aynı kedi tuvaletini kullanabilirsiniz ve temizliği kolaydır.
 • Koku olayı oldukça azdır. Güzel doğal çam kokusu vardır.
 • Ben henüz cesaret edemedim fakat kullandıktan sonra tuvalete dökülebileceğini yazmışlar.
Topaklaşan Çam Peleti Kedi Kumu
Topaklaşan Çam Peleti Kedi Kumu

4- Sonuç, Kullanım Değerlendirmem ve Fiyatları

Yazıyı çok boğmadan ve uzatmadan topaklaşan ve topaklaşmayan çam peleti kedi kumu tavsiye eder misin konusunu bir kaç cümlede özetleyeyim.

Topaklaşmayan çam peletiyle başlayacak olursam. Öncelikle elekli bir tuvaletiniz yoksa bence hiç bulaşmayın. Temizliği oldukça zahmetli bir hal alır.

Eğer almaya karar verdiyseniz öncelikle denemelik 10 litre alın, normal kumla karıştırıp kedinizin alışıp alışmadığına bakın. Yüzde 90 oranında alışacaklarını düşünüyorum.

Fiyat olarak topaklaşmayan çam peletleri daha uygundur. Litre bazında daha pahalı gibi gözükseler de daha uzun süre kullanabilirsiniz. Ben agrobit marka topaklaşmayan çam peleti kullanmıştım.

Topaklaşan çam peleti şeklinde kedi kumlarına gelecek olursak; en büyük handikapları litre fiyatlarının 5 TL gibi yüksek rakamdan başlaması. Fakat kedinin sağlığı açısından da oldukça güzel. Özellikle kumdan kaynaklı göz akmaları azalıyor. Ayaklarına kum yapışmıyor.

Ben en son 20 litre 90 TL ye aldım. Örnek olarak verecek olursam normal kedi kumu 20 litre 55 TL ve 1 ay gidiyorsa bunun 20 litresi 1,5 ay gidiyor hesabınızı buna göre yapabilirsiniz.

– Şunu da ekleyim topaklaşan çam peleti şeklinde kedi kumunun küreği daha iri boşluklu kendilerine özel kedi küreğidir. Normal kürekle temizleyemezsiniz. –

Peki ben şu anda ne yapıyorum. Açıkçası bende 3 kedi olduğu için bütçe olarak biraz yorabiliyor. O yüzden üçte iki oranında topaklaşan çam peleti ve üçte bir oranında normal bentonit kedi kumu koyuyorum.

Bu şekilde de isterseniz yapabilirsiniz. Elekli kedi tuvaletim olmadığı için topaklaşan çam peleti kullanmaya devam etmiyorum.

Umarım yazım faydalı olmuştur. Sizin de bu konuya eklemek istediğiniz düşünce, soru görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Ayrıca kedilerle ilgili diğer yazılarımı da kediler kategorimden ve aramadan aratarak bulabilirsiniz. Sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız