nocomments

AİLEMİ KEDİ ALMAYA NASIL İKNA EDERİM?

Ailemi kedi almaya nasıl ikna ederim konusunda yazı yazmayı uzun zamandır erteliyordum. Fakat konu hakkında hem youtube kanalımda hem de buradan çok fazla soru alınca bu yazıma karar verdim.

Öncelikle kendim nasıl evde kedi beslemeye başladığımı, ailemi nasıl ikna ettiğimi yazıp daha sonra üç aşamada yapabileceklerinizle alakalı yolları göstereceğim.

En başta bu konuyu okumadan önce kafanızda eğer tam oturtamamışsanız evde kedi bakımının zorlukları ve zararları yazımı muhakkak okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıyı okuyup her şeyi göze alarak kedi sahiplenip bakmayı kabul ettiğinizi var sayarak devam ediyorum.

Ailemi Kedi Almaya Nasıl İkna Ederim?

Şunu açık ve net belirtmek gerekirse evde anneyi veya evin hanımını ikna edebilirseniz yolun yüzde seksenini gitmişsiniz demektir. Çünkü bayanların erkekleri ikna etmesi genelde daha kolay olur.

Ama bayanlar eğer kedi beslemek istemiyorlarsa işiniz biraz daha zordur diyebilirim. Çünkü genel anlamda evin temizliği noktasında en büyük sıkıntıyı onlar çekecektir.

Ailemi kedi almaya nasıl ikna ederim
Ailemi kedi almaya nasıl ikna ederim diye düşünüyorsanız bu sevimli bakışı gösterin.

Ailemi kedi almaya nasıl ikna ettim?

Benim ikna etme sürecim çok zor olmadı diyebilirim. Bizim kedi besleme sürecimiz biraz da mecburiyet gibi başladı ve 9 senedir de devam ediyor.

Soğuk bir kasım ayında sokakta, tek başına halsiz şekilde bulduğum güzel yavru bir kediyi getirdim eve. Daha öncesinde eşime (bayan) bir kaç kez besleyelim dediğimde temizliğiyle uğraşamayacağını söylemişti.

Benim ki biraz emrivaki gibi oldu ama uzun süre temizliğini ben yaptım. Fakat zaman içerisinde kedilerin temizlik konusunda ne kadar titiz olduklarına şahit oldum. Ve zaman içerisinde eşim benden daha çok kedileri sevmeye başladı.

Ayrıca evde 2 ufak çocuklarımın kucağından da kediler hiç düşmüyor. Şu anda evdeki kedi sayısı üçe çıktı biz misafir olduk ?

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; AMAZON N11 EVİNEMAMA

Eve Kedi Almanın Önündeki Engeller

Bir işi yapabilmeniz için öncelikle engelleri aşabilmeniz gerekir. Eve kedi almak istiyorsanız bu engelleri aşabilmenin yolu bazı sözler vermek ve gerçek anlamda bu sözleri tutabilmektir.

1- Bütçe

En fazla takınılan engellerden ilki bütçedir yani kedi bakımının aylık masrafı haklı olarak ev halkını korkutur. Bununla alakalı 2022 aylık kedi bakımı masrafları yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Masraf konusunda eğer ki öğrenciyseniz kendi harçlıklarınızdan kısmak buna bir çözüm olabilir. Hatta şimdiden kısmaya başlayın bu çünkü uzun bir süreç olabilir. Eğer imkanınız varsa şimdiden kenara atmaya başlayın ki sizin gerçekten ne kadar samimi olduğunuzu görsünler.

Bütçe konusunda sizin elinizden bir şey gelmiyorsa bence konuyu çok üstelemeyin. Çünkü öncelikle evin maddi durumu tabi ki daha önemli. Ailenizi bu konuda zorlamanızı tavsiye etmem.

2- Temizlik – Tüy Dökümü – Koku Sorunu

Özellikle annemi kedi almaya nasıl ikna ederim ya da eşimi, sorusunu soranların en fazla takıldıkları kısım temizlik konusudur.

Kedilerin temizliği hususunda yapmanız gereken bu konuda kalben ve samimi olarak kediyle alakalı temizliği kendinizin yapacağını söylemektir. Tabi bu kısımda ben söz verenin 15 yaşından büyük olduğunu var sayarak bu yöntemi söylüyorum. Nitekim daha küçükseniz aileniz bundan ikna olmaz ama onların da niyeti varsa bu ittirici bir güç olur.

Ayrıca şunu da söylemek gerekir ki kediler temizlik konusunda dünyanın en hassas varlıklarıdır diyebiliriz. Durduk yere kolay kolay kum harici yerlere pislemezler. Kumlarına tuvaletlerini yaparlar. Hatta sokaktaki kediler gösterirseniz hep toprağı kazıp yaparlar ve üzerini örterler. Koku olayını da kapalı tuvalet alarak ya da tuvaletlerini kapalı cam balkonunuz varsa oraya koyarak çözebilirsiniz.

Onun haricinde kendilerini sürekli yalayarak temizlerler. Hatta öyle ki bazen sizi bile pis görebilirler 🙂

Temizlik konusu aşılamayacak bir konu değil, kendinize kalben güveniyorsanız. Kedimin temizliğini ilk zamanlar hep kendim yaptım. Şimdi de ağırlıklı olarak ben yapıyorum.

Temizlik deyince tüy dökmesine karşı da çözüm önerilerimin yanı sıra tabi ki haftada 1-2 kez elektrik süpürgesi çalıştıracağınıza da söz vermeniz gerekir.

Ailemi kedi almaya nasıl ikna ederim konusunda tüm bunlar olurken bir yandan da kedi besleyebilmek için pr (zemin etüdü) çalışmaları da yapın. Nedir Bunlar;

Videolar Resimler

Devir teknoloji devri. Herkesin elinde akıllı telefon ve görüntülü mesajlaşma programları whatsApp, Telegram ve BİP gibi. Bunlar üzerinden annenize ya da kimi ikna etmek istiyorsanız ona bol bol komik veya güzel kedi videoları, resimleri atın.

Yani içine aşkı düşürün. Belli zaman sonra bu sevimli yaratıklara bakış açıları değişecektir. Ailemi kedi almaya nasıl ikna ederim bahsinin en önemli noktası bu resim ve komik videolardır.

Samimiyetle söylemem gerekirse gerçekte de durum budur. Bize gelen misafirlerin bazen yarım saat boyunca kedileri izlediğine şahit oldum.

Kedilerle ilgili tüm bilgilendirici videoları youtube kanalımda bulabilirsiniz.

Sağlık açısından;

Sağlık açısından da eve kedi almanın çok olumlu tarafları var. Bir kere kesinlikle eve pozitif enerji saçıyorlar. Teknoloji çöplüğü olmuş evin içinde çocuklar ve büyükler bir nebze olsun enerji atarlar. Bazen kedi önde sen arkada koşuşturmalar olur.

Ayrıca hekimlerden kalp hastalığına kedi beslemenin iyi geldiğini söyleyenler var. Kediler sevildiklerinde gır gır diye ses çıkarırlar o zaman alın kalbinize koyun faydasını göreceksiniz.

Alerjik bir durumunuz yoksa kedinin sağlık açısından eksileri değil artıları vardır.

Dini İnanç Açısından;

Ailemi kedi almaya nasıl ikna ederim diyenlerin bir diğer önemli faktörü de dini inancımız açısından çekingeceleri. Dini açıdan kafada soru işareti varsa evde kedi beslemenin dinimizdeki yeri yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Etrafımda kedi verdiğim insanlar var gelen tepkiler gerçekten çok güzel. Baştan istemeyip te sonradan hayatımızın baş köşesinde oldu deyip teşekkür edenler. Ama tabi ki evde öncelikle tek başınıza kalmamaya çalışın. Anne, baba ya da diğer kişilerden en az birini yanınıza çekmeniz gerekir.

Ailemi kedi almaya nasıl ikna ederim konusunda yazacaklarım şimdilik bu kadar umarım faydalı olmuştur. Soru, görüş ve öneriler için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Hoşçakalın!

Yorum Yazınız