nocomments

5 Maddede Kedim Hamile mi Anlayalım – Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Daha öncesinde kedilerin gebelik süreci yazımda ayrıntılı olarak baştan sona bütün bilgileri vermiştim. Bu konuda kedilerde hamilelik belirtileri, kedim hamile mi konusunda kedilerin genelinde kesin oluşacak belirtileri 5 maddede sizler için toparladım.

Öncelikle hiç bilgi sahibi olmayanlar için kedilerin çiftleşmesi için dişi kedinin kızgınlık döneminde olması gerektiğini belirteyim. Erkek kedi ekseriyetle hep hazır olsa da dişi kedi kızışmamışsa çiftleşme gerçekleşmez. (Bknz dişi kedim kızgınlık döneminde videom)

İlk çiftleşme gerçekleşmesinden sonra en erken 3 hafta geçmeden kedinin hamilelik belirtileri ortaya çıkmaz. Bu süreçte veterinere götürerek acaba kedim hamile mi deyip kedinizin sağını solunu mıncırtmanızı tavsiye etmem.

Kedilerde ki hamilelik belirtileri fizyolojik ve psikolojik şekilde olur. Çok fazla da uzatmadan kedim hamile mi konusunda en sık rastlanılan 5 belirti listeme başlayabiliriz. Listenin içeriğinde de bilgiler olduğu için içeriği de okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca isterseniz görsel olarak youtube videomdan da izleyebilirsiniz.

1- Göğüs Uçlarının Belirginleşmesi

Her kedide bu belirginleşir. Tabi eğer kediniz uzun tüylüyse tüylerinin arasından dikkat edebilirsiniz. Göğüsler yavaş yavaş şişmeye ve bazen beyaz bazen pembemsi bir renkte olabilir.

Özellikle sırt üstü yatıp gerindiğinde bunu daha rahat görebilirsiniz. Zaman içerisinde göğüsün etrafındaki tüyler de hafifçe dökülür ve yavru bu sayede daha rahat emebilir. Eğer kedinizin ilk hamileliğiyse tam olarak belirginleşmesi belki 1-2 hafta daha uzun sürebilir.

kedilerde hamilelik belirtileri
Kedim hamile mi konusunda ilk belirti göğüslerin uçlarının şişerek belirginleşmesidir.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

2- Alışılmışın dışında fazla yiyecek tüketmesi

Kedinin hamile olduğunu aşırı yemesinden de anlayabilirsiniz. Tıpkı insan gibi hamile olan kedi normalin iki katına yakın yemek tüketmeye başlar. Kilo alması da tabi ki artacaktır.

Bu dönemde vereceğiniz mamalar hamile kedi mamaları veya daha enerji verici olması nedeniyle yavru kedi mamaları olabilir. Hamile kedi beslenmesi yazımdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

3- Kendini normalden fazla sevdirmesi

Bilirsiniz dişi kediler normalde kendini pek sevdirmez. Elbet istisnalar vardır ama bir erkek kedi gibi rahatça kucağınıza alarak dişi kediyi sevmek oldukça zordur.

Bir an önce kaçmanın derdine düşer. Ama bu hamilelik dönemlerinde daha farklıdır. Dişi kediler duygusal olarak kendilerini daha fazla sevdirirler.

Özellikle kafa kısımlarının sevilmesinden hoşlanırlar. Hatta sevdirmek için sık sık yanınıza gelirler. Yalnız karın kısmının sevdirilmesinden hoşlanmazlar. Yine de sıkmadan hafifçe sevebilirsiniz.

4- Daha fazla uyuması

Kediler zaten uyumayı oldukça severler. Ama gebelik sürecinin dördüncü haftasından sonra uyku süresi daha da artar.

Sokak kedilerinde avlanma mecburiyetinden olsa gerek daha hareketli olsalar da ev kedileri daha fazla kendilerini uykuya verirler. Tabi tek başına bu belirti de kedinizin hamile olduğunu göstermez. Fazla uyku başka sebeplerden de oluşabilir.

5- Halsizlik, yavaş hareketler ve kusma

Her kedide bu belirti gözükmeyebilir. Ama gebeliğin beşinci haftasından sonra artık belirgin şekilde kilo alımı artmaya başlamasıyla hareketlerde yavaşlama başlar.

Sırtüstü gerinerek uzun süre sabit durmaya başlarlar. Zaman zaman kusmaya da başlayabilirler. Bu dönemde normalden daha fazla vitamin takviyesi yapmanız güzel olur.

Kedim hamile mi konusunda en sık karşılaşılan belirtiler bunlar. Bunların haricinde veterinere götürerek ultrasonla ya da elle muayene yaptırarak da anlamaya çalışılabilir. Ama bence sabırla bekleseniz daha güzel olur.

Gebeliğin beşinci haftasından itibaren zaten net bir şekilde kedinizin hamile olup olmadığı ortaya çıkar. Bir tek sayısı konusunda bilmeniz imkansızdır. Eğer çok merak ediyorsanız o zaman ultrasonla baktırabilirsiniz.

Ayrıca kedinizin tek yavrusu da varsa bazen bu belirtileri fark etmek gebeliğin daha ileri ki zamanlarına uzayabilir.


Bir yazımızın daha sonuna geldik. Soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Hepiniz sağlıkla mutlu kalın!

Yorum Yazınız