nocomments

KEDİLERİN GEBELİK SÜRECİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

Bugüne kadar evimde, üç sefer anne olmuş kedimden kazandığım tecrübeyle kedilerin gebelik süreci ile ilgili yaşanan her şeyi size aktaracağım. Ayrıca bu süreçle alakalı en sık sorulan bazı soruları da cevaplamaya çalışacağım.

Yazının içeriğinde; kedilerin hamilelik süreci başlangıcından bitişine kadar, kedilerde hamilelik belirtileri ve doğumu esnasında ne yapmak gerektiğiyle ilgili tüm bilgileri bulabileceksiniz. Kedi doğum yaptıktan sonra yavruların gelişimiyle ilgili ayrıntılı bilgileri de yavru kedi bakımı yazımda bulabilirsiniz.

Kedilerin gebelik süreci konusunu üç kısımda inceleyebiliriz. Öncelikle kedim hamile mi, bunun belirtileri konusu, ikinci olarak hamilelik süresi boyunca neler yapılması gerektiği ve son olarak doğum esnasında yapılması gerekenler.

1- Kedim Hamile mi? – Kedilerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kedimizin hamile olup olmadığını, hemen ilk etapta anlamak biraz zordur fakat özellikle 2-3 hafta geçtikten sonra belirgin bir takım davranışlar ve fiziksel değişimler yaşanmaktadır.

Fiziksel olarak üçüncü haftadan sonra göğüs uçları çıkmaya başlar. Normalde pek göremezsiniz ama hamile kaldıktan sonra göğüs uçlarının (toplam 8 tane) beyaz, bazen hafif pembemsi ve belirgin bir şekilde olduğunu görmeye başlarsınız.

25-30 gün kadar sonra da yemek yemesinde artış olacaktır. Elinizdeki bir tosta bile acı acı bakarlar ve duygularınızla oynarlar. Sakin olup her şeyi de yedirmeyin. Tabi yavaş yavaş kilolandığını fark edebilirsiniz ki aşırı olmadığı sürece böyle olması daha iyidir. Hamile kedi beslenmesi yazıma bakabilirsiniz.

Hamile kedi davranışları da değişiklik göstermeye başlar.

Normalde dişi kediler kendini pek sevdirmez. Fakat hamile kaldıklarında çok sık yanınıza gelip ilgi beklerler ve kendilerini bol bol sevdirirler.

Bu dönemde onları duygusal anlamda yalnız bırakmamak gerekir. Normalde sevemediğiniz zamanın öcünü alabilirsiniz. Tabi aşırı mıncırmadan ve zarar vermeden. 😀😀

kedilerin gebelik süreci
Kedilerin Gebelik Süreci

Hamile Kedi Çiftleşir mi?

Dişi kediler bilindiği üzere genel olarak sıcak havalarda 10-14 günde bir kızana girebilirler. Bazen bu 5 günde biter bazen de 3 hafta bile sürdüğü olur. Başıma geldi oradan biliyorum.

Peki hamile kalan bir kedi gebelik süresince tekrar çiftleşir mi ya da kızana girer mi?

İlk çiftleştiğinde içinde olduğu kızışma dönemi bitene kadar tekrar çiftleşebilir. Bu kızışma dönemi bittiğinde hamile kaldıysa tekrar kızışmaz. Fakat yine erkek kedilerin sıkıştırmasıyla çiftleşiyormuş gibi bir takım hareketler yaptığına şahit oldum. Ama kedim hamile kaldıktan sonra 2-3 gün daha kızışması devam ettikten sonra bir daha kızana hiç girmedi.


2- Kedilerin Gebelik Süreci Boyunca Temel Bilgiler, Neler Yapılmalı?

Birinci kısımdaki süreçten sonra kedimizin hamile olduğunu anladık. Bu süreçten doğuma kadar geçen süreçte bazı şeyleri bilerek hareket etmekte fayda var.

Öncelikle bu süreçte güzel beslenmeleri gerekir. Çünkü artık o bir kaç canı bir arada taşıyor ve vücudunun daha fazla dirençli olması gerekir.

Bunun için hamile kedi maması almamız gerekir. Bazı markaların yavru kedi maması da bu işlevi görür. Zaten mamanın üzerinde hamile ve yavru kediler içindir diye yazar. Çünkü yavru kedi mamaları daha fazla enerji veren içeriğe sahiptir.

Ayrıca kuru mama dışında da kedilerin sevdiği yiyeceklerden onlara azar azar vermeniz güzel olacaktır. Bu yazıma tıklarsanız orada kedilerin sevdiği yiyeceklerden bir liste yaptım.

Kedilerin hamilelik süreci boyunca kusma olayları artış gösterebilir. Ayrıca tuvaletleri de gitgide büyür. Bu dönemde mümkün olduğunca onları strese sokacak işlemlerden uzak durmak gerekir.

Bunlar da benim daha önce doğan bebişlerim

Kediler kaç günde doğurur? – Kediler kaç haftada doğurur?

Hafta olarak belirtmek pek doğru olmaz. Genel olarak kediler 58-65 gün arasında doğum yaparlar. Bunun hesabını kedinin son kızana girip çiftleştiği günden itibaren sayarak yapıyorum. Bu şekilde kedim 3 doğumunu da tam 63. günde yaptı.

Kedilerin gebelik süreci boyunca daha sağlıklı ve güçlü olması sağlanmalıdır. Bunun için vitamin takviyelerini eksik etmemek gerekir.

Bununla alakalı ben gimcat multivitamin kullandım. Gün aşırı verebilirsiniz. Ayrıca vmp tablet ve biopet vitalicat ürünleri de sıkça duyduğum ve piyasada beğenilen ürünlerden.

Ayrıca kedilerin gebelik süreci esnasında bol bol uyudukları gözlenir. Normalde de çok uyuyan kediler özellikle gebeliğin son 1 ayında biraz daha fazla uyurlar. Bu gayet normaldir.


3- Kedilerin Doğumu Esnasında Yapılması Gerekenler?

Kediler hamilelik süresi boyunca özellikle son iki hafta kala uyanık oldukları dönemde evin içerisinde gizli kuytu köşelerde dolaşmaya başlarlar.

Kendilerine doğum yapacak yer araştırmasına girişirler. Siz istediğiniz kadar yer hazırlayın onlar kendilerine en gizli yeri bulurlar daracık olsa bile.

Bazen bir kanepenin sandığı veya bir çarşafın altına bile doğum yapabilirler. Eğer kanepenin sandığına falan geçiş varsa buraları kapatmanızı tavsiye ederim. Çünkü çok dar alanlarda kedi doğum yaparken yavrusunu ezebilir.

Kedinizin rahat doğum yapması için üstü kapalı fazla geniş olmayan ve çok göz önünde olmayan, çadır gibi bir alanı hazırlayabilirsiniz. Ama yine de burada doğum yapacağının garantisi yok 😀

Doğuma son 2-3 saat kala kedimiz dilini dışarıya doğru çıkartarak hızlı hızlı nefes almaya başlayabilir. Bu artık doğumun iyice yaklaştığını gösterir. Hafif hafif kan da gelebilir.

Sizin yapmanız gereken kedinizi rahatsız etmeden uzaktan izlemek. Doğum tamamen başladığında da uzaktan izlemeniz en doğrusu olacaktır. Fazla müdahale ederseniz kediniz kendi yapması gereken görevleri yerine getirmeyebilir.

Hatta diğer bir çok kişinin dediğinin aksine kedinizi doğum esnasında kafasını falan okşamanın onu daha çok strese sokabileceği kanaatindeyim. Bu nedenle ben hiç yapmadım. Kedimin en son doğumuyla alakalı youtube kanalımdan buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Yavru geldikten sonra uzaktan izlemeye devam edin. Anne kedi 1-1,5 dakika içerisinde yavrunun zarını yalayarak koparır ve yavru nefes almaya başlar ve 10-15 dakika içerisinde de genel olarak süt emzirmeye başlar. Çıkan plasentaları da anne kedi yer ve bu onun güçlenmesi için iyidir.

Kediler kaç saatte doğurur?

İlk doğum gerçekleştikten sonra genellikle yarım saatte bir doğururlar. Fakat bu bazen çok daha uzun sürebilir. Örneğin bazen 4 bebeği doğurmaları, olağan dışı gibi olsa da 20-24 saat bile sürebilir. Benim kedimin en son doğumu 4 yavru için 7 saat sürdü. Eğer kedinizle alakalı sıkıntılı durum olduğunu düşünürseniz veterinere başvurun.

Kediler kaç yavru doğurur? – İlk doğumda kaç tane doğurur?

Kediler ortalama olarak genellikle 4 yavru doğururlar. Onlar için bu daha ideal bir rakamdır. 4 yavru kediyi anne daha rahat büyütebilir. ama rakam arttıkça süt yetmesi zorlaşmaya başlar. Toplamda 10 yavruya kadar kediler doğum yapabilir. Fakat bu kadar yavruyu tek başlarına takviyesiz büyütmeleri oldukça zordur.

Kedilerin ilk doğumda kaç tane doğurmasıyla alakalı aslında tam net bir şey söylenemez. Ama genelleme yapacak olursak bir tane yavru doğururlar. Rahimlerinin sanırım tam gelişmemesi nedeniyle bu şekilde oluyor. Ama istisna da olsa bazen 4 hatta 8 yavru doğuranı bile gördüm ilk gebeliğinde.

Anne kedi tüm yavruları doğurduktan sonra uzun bir süre su içer. Çünkü oldukça fazla güç ve su kaybetmiştir. Doğum bitse de belli bir süre daha kasılıyormuş gibi dilini dışarı çıkarma hareketlerine devam edebilirler.

Kediler cinsel olgunluğa ne zaman erişirler, kaç yaşında doğururlar?

Ortalama olarak; dişiler 8 ayda erkekler 6 ayda cinsel olgunluğa erişirler. Fakat dişilerin 1 yaşına gelmeden hamile kalmaları fiziki olarak tam oturmadıkları için doğumda ölümlerine neden olabilir. Bu nedenle 1 yaşından önce çiftleştirmenizi tavsiye etmem.

Kediler ne zaman doğurur?

Kedilerin doğum yapma zamanı ya da çiftleşme zamanı mart olarak bilinir fakat böyle değildir. Sokaktaki kediler bile yılın her ayı kızışabilirler.

Sadece çok soğuk ve aşırı sıcaklarda çiftleşme eğilimleri azalır. Bazen aralık ayında çiftleşerek şubat ayında da doğum yapabilirler ya da diğer aylar için de söylediklerim geçerlidir.

Kediler kaç ayda bir doğurur? Yılda kaç kez doğum yapmalıdırlar?

Kediler dört ayda bir doğum yapabilirler yani yılda 3 kez. Fakat bu durum dişileri çok yorar ve çoğu zaman erken ölümlerine neden olur.

En güzeli yılda bir veya iki yılda 3 kez doğum yapmalarıdır. Yani 8 ayda bir doğum yapmaları sağlıkları için daha iyidir.

Kedinin hamile kalmaması için neler yapılmalı?

Bu konu biraz tartışmalıdır. Kedinin hamile kalmaması için kimisi ilaç önermektedir. Fakat bu ilaçların çoğu, kedinin hormonel dengesini bozmaktadır.

Dolayısıyla kedinin hamile kalmaması için kısırlaştırmaktan başka çare yoktur. Onda da bazen çok kötü sonuçlar olduğu için ben şu ana kadar hiçbir kedime kısırlaştırma yaptırmadım.


Yazı biraz uzasa da yararlı olduğunu umuyorum. Kedilerde hamilelik ve kedilerin gebelik süreci aslında çok zorlu olmayan bir süreç.

Umarım kedileriniz güzel bir şekilde doğum yapar ve yavrularına bakarlar. Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Kedilerle ilgili youtube kanalımdan videoları da izlemenizi öneririm.

Arama butonu veya kediler kategorimden diğer yazılarımı görebilirsiniz. Hepiniz mutlu kalın sağlıcakla kalın!

Yorum Yazınız