nocomments

Erkek Kediler Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek – Dişilerle Farkları

Erkek kedilerin dişi kedilerle farkları ve kendilerine has bazı özellikleri vardır. Erkek kediler hakkında bilgi açısından, bu özelliklerin bazıları fiziksel bazıları da psikolojik etken olarak oluşan farklılıklardır.

Erkek kedi sahiplenecekseniz veya erkek kediniz varsa onların cinsiyetlerine özgü bu bilgileri öğrenmeniz güzel olacaktır.

Erkek kedilerin kızışma dönemleriyle alakalı bilgilerin bulunduğu yazımı ve dişi kedimi erkek kedi mi sahiplenmeliyim konusundaki yazımı da okumanızı ve videomu izlemenizi tavsiye ederim. Bu yazıda erkek kediler hakkında bilmeniz gereken 14 gerçeği sizlerle paylaşıyorum. O zaman listemize başlayalım.

1- Daha Kısa Yaşam Süreleri

İnsanlarda olduğu gibi dişi kediler de erkek muadillerine göre daha uzun yaşarlar. Ortalama olarak, erkek kedilerin yaşam süresi, dişi kedilerden bir veya iki yıl daha azdır.

Bundaki en büyük etken erkek kedilerde daha fazla sağlık problemleri, dövüşme ve aşırı gezme istekleridir.

2- Erkek kedilerin çoğunluğu solaktır

İster inanın ister inanmayın, çoğu kedinin baskın bir pençesi vardır. Bilim adamları, konu masadan bir şeyler devirmek, merdivenlerden inmek veya yiyeceğe ulaşmak söz konusu olduğunda, kedilerin sol veya sağ ön patiyi belirgin bir şekilde tercih ettiğini bulmuşlardır. Dişi kediler sağ patilerini tercih etme eğilimindeyken, erkeklerin solak olma olasılığı daha yüksektir.

3- Erkek Kedilerin Yolculuk Tutkusu Vardır

Evde kalmaya eğilimli dişi kedilerin aksine, erkek kedigiller genellikle daha bağımsız bir yapıya sahiptir. Aktif bir cinsel dürtüleri vardır, bu da kızları bulmak için kilometrelerce dolaşmalarını sağlar.

Ayrıca bölge ve eş rekabeti nedeniyle diğer erkek kedilerle çatışmaya girme olasılıkları daha yüksektir. Erkek kediler de meraklıdır. Fırsat verildiğinde keşfetmeyi ve dolaşmayı severler.

Erkek kediler hakkında onlara atfedilen bir diğer suç da idrar püskürtme alışkanlığıdır.  Kendi bölgelerini belirleme ve dişileri çekmek için bu kokuyu bırakırlar. Ve çoğunlukla püskürttükleri bu koku çok zor çıkar.

erkek kediler hakkında bilgi
Erkek kediler hakkında bir diğer bilgi de daha sert bakışları vardır.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; EVİNEMAMA N11

4- Erkek Kediler Daha Sevecendir

Dişi kedi severler bu noktayı tartışabilse de, erkeklerin dişilerden daha sevecen olduğuna dair yaygın bir inanç var gibi görünüyor. Kediler konusunda uzman veterinerler arasında yapılan bir anket, erkekleri daha arkadaş canlısı olarak değerlendirmiştir ve bazı araştırmalar, erkek kedilerin dişi kedilerden daha fazla kendini sevdirdikleri ve sevecen olduğu iddiasını desteklemektedir.

Dişi kediler başka şeylerle daha fazla ilgilenirken erkek kediler insanlara daha fazla sırnaşırlar. Benim evimdeki kedilerde de dişi kedilere nazaran erkek kedim çok daha sevecendir.

5- Kendilerine Özgü Çiftleşme Çağrısı Yaparlar

Dişi kediler kızgınlık döneminde ve çiftleşmeye hazır olduklarında, erkek kedileri cezbetmek için yüksek, belirgin bir uluma sesi çıkarırlar.

Aynı şekilde, erkek kedilerin de benzer kendilerine özgü kur yapma çağrıları vardır. Bu sesi genellikle dişi kedilere uygunluklarının göstermek için yaparlar.

6- Erkek Kediler Hakkında Ebeveyn Olarak İyi Baba Değillerdir

Erkek kedilerin babalık becerileri yoktur. Mümkün olduğu kadar çok yavru kedi beslemekten başka, genellikle yeni doğan yavrularına hiç ilgi göstermezler. Hatta erkek kedilerin çoğu yavrulara zarar bile verebilirler

7- Erkek kediler tıkanmaya daha yatkındır

Erkek kediler hakkında bilinmesi gereken bir diğer durum da üretralarında idrar yolu tıkanıklıkları geliştirmeleri daha olasıdır. Kısırlaştırılmış erkek kediler arasında son derece yaygın olan ağrılı ve hayatı tehdit eden bir durumdur.

8- Turuncu tekir kedilerin çoğu erkektir.

Turuncu tekirlerin erkek olma olasılığı dişiden çok daha fazladır. Aslında, turuncu tekirlerin yaklaşık yüzde 81’i erkektir, bu da turuncu dişi kedileri biraz nadir kılar.

9- Kısırlaştırılmış erkek kediler daha uzun yaşıyor

Araştırmalar, kısırlaştırılmış kedilerin diğer kedilere göre daha uzun yaşadığını göstermiştir. Bunun nedeni, kısırlaştırmanın testis kanseri gibi üreme hastalıklarını önlemesi ve kısırlaştırılmış kedilerin daha az dolaşmasıdır.

Kısırlaştırılmış bir kedi, dişiler ve bölge için savaşmaya daha az eğilimlidir. Tabi bunun yanında hareketleri azalacağı için obezite yönünden kısır kedilere daha fazla dikkat etmek gerekir.

10- Erkek Kediler Daha Yalnızdır

Vahşi doğada, erkek kedigiller genellikle dişilerden daha yalnızdır. Dişiler yavrularını büyütmek için birbirlerine yardım etmek için koloniler kurabilirken, erkek kediler yiyecek ve dişiler için rekabet etmekten kaçınmak için kendi başlarına kalırlar.

Bir çalışmada, araştırmacılar, erkek kedilerin ortalama olarak dişilerden üç kat daha büyük bir bölgeyi koruduğunu bulmuşlardır. Bu da onların kendileri geniş alan belirlediklerinden yalnız kalmalarına neden olmuştur.

11- Erkek kediler yavru kedileri öldürür

Evcil kedilerde çok yaygın olmasa da erkek kedilerin genellikle babası olmayan yavru kedileri öldürdüğü bilinmektedir.

Bir kedinin avlanma dürtüsü ebeveynlik içgüdüsünün üstesinden gelirse bu genellikle olur. Erkek kediler yavruyken kedileri fare gibi görebilirler.

Diğer bir yaygın neden, bir kedinin rekabetçi doğasıdır. Vahşi doğada, bir rakibin yavrusunu öldürmek, rakibin genlerini yaymasını engellerdi. Katil kedinin genetik gündemini ilerletmesine ve rekabetin devralmasını engellemesine izin verir.

12- Erkek kedilerin tırmalamak için daha güçlü dürtüleri vardır.

Erkek kediler hakkında diğer bir durum tırmalama eğilimlerinin daha fazla olduğudur. Erkek kediler daha bölgeci oldukları için mobilyaları, kapıları ve halı gibi şeyleri tırmalamak için daha güçlü bir dürtüleri vardır.

Erkek kediler tırmalayarak patilerinin iç kısmında bulunan koku bezleri sayesinde bulundukları bölgeyi işaretlerler.

13- Erkek Bir Kedinin Kişiliği Yavru Kedilerini Etkiler

Erkek bir kedinin mizacının, yavrularının ortaya çıkma şekli üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Araştırmalar, kendine güvenen ve sosyal erkek kedilerin, insanlarla sosyalleşmesi daha kolay olan kendine güvenen ve sosyal kedi yavruları ürettiğini göstermiştir. Çekingen babalar ise ürkek kedi yavruları üretirler.

14- Erkek Kediler Daha Tombiştir

Erkek kediler dişilere göre daha tombul olurlar. Yetişkin erkek kediler ortalama 5-6 kg Dişi kediler ise 4-5 kg civarı olurlar.

Maine Coons evcilleştirilmiş en büyük kedi cinsidir. Tam yetişkin bir erkek Maine Coon, 25 kg ağırlığa kadar çıkabilir.


Erkek kediler hakkında genel olarak bilgiler bu şekilde. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle.

Yorum Yazınız