nocomments

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Davranışları ve Psikolojisi

Kedinizi kısırlaştırdınız. Peki bundan sonra sizi ne bekliyor? Erkek kedilerde Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları nasıl değişir, depresyona girer mi, erkek kedi kısırlaştırma sonrası ne zaman iyileşir gibi soruların ve daha fazlasının cevaplarını paylaşmaya çalışacağım.

Birçoğumuz için kedimizi kısırlaştırmaya karar verme süreci oldukça zordur. Bu konuda kedi konusunda ehil bir veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederim. Ben de kedilerimde yaşadıklarım üzerinden kısırlaştırma sonrası kedi davranışları, kedi kısırlaştırıldıktan sonra nasıl bakılmalı ve kedilerde kısırlaştırma sonrası sorunlarla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Özellikle web siteme ve youtube kanalıma gelen sorularla ilgili; örneğin kedi kısırlaştırma sonrası tuvalete gitmede sorun var mı ya da kaç gün sıkıntı sürer, erkek kedi kısırlaştırma sonrası çiftleşme devam eder mi, koku bırakmaya devam eder mi ve kedi psikolojisi ne yönde değişiyor oldukça fazla sorulan sorular arasında.

Erkek kedilerde kızgınlık belirtileri ve kısırlaştırma yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Öncelikle erkek kedilerle ilgili kısırlaştırma sonrası kedi davranışları ve psikolojisi üzerine konuşacağız. Kedi kısırlaştırıldıktan sonra nasıl bakılmalı, iyileşme süreci kaç gün sürüyor hemen başlayalım.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

Kısırlaştırma, erkek bir kedinin testosteron hormonunu üreten testislerinin çıkarılması işlemidir. Erkek kedilerde kısırlaştırma işleminin süresi ortalama olarak 30-60 dakika arası sürüyor.  Ve gelişen teknolojide dikişsiz işlem yapılıyor.

Terslik olmadığı sürece kısırlaştırma bittikten sonra kedinizi eve getiriyorsunuz ve yaklaşık 6-7 saat anestezinin etkisiyle uyuyor. Bu dönemde rahatsız olmaması için bulunduğu yere başka kedi sokmamanız iyi olacaktır.

Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları
kisirlastirma sonrası kedi davranışları
erkek kedi kisirlastirma sonrası tuvalet
Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları içerisinde tuvalet konusunda erkek kediniz bir süre zorlanabilir.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Davranışları – Erkek Kediler

6-7 saatten sonra anestezinin etkisi geçmeye başladıkça sarhoş gibi yalpalayarak yavaş yavaş yürümeye başlar. Bu süreçte kedilerin mide bulantısı, uyuşukluk ve kusma gibi yan etkiler yaşaması normaldir. Bu nedenle, kedinizin iyileşmesinin olabildiğince sorunsuz ve hızlı olabilmesi için veterinerinizin ameliyat sonrası bakım talimatlarını dikkatli bir şekilde takip etmeniz çok önemlidir.

Not: Bu gönderide verilen tavsiyeler bilgilendirme amaçlıdır ve evcil hayvanlarla ilgili tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Evcil hayvanınızın durumunun doğru teşhisi için lütfen veterinerinizden randevu alın.

Kedinizin sorunsuz bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için uygulamanız gereken diğer önlemler şunlardır:

İlk 24 saat boyunca kedinize yudumlaması için biraz su ve kusmayı sınırlamak için yemeğinin sadece yarım veya dörtte birini verin.

Dinlenme alanlarının yakınına temiz bir tuvalet kabı yerleştirin, böylece kendilerini rahatlatmak için uzağa yürümek zorunda kalmazlar.

İşlemden sonraki ilk yedi gün boyunca aşırı hareket etmesini gerektirecek aktivitelerden uzak tutun. Onları hoplatıp zıplatmak için oyunlar yapmayın. Bu tarz eylemler iyileşme sürecini yavaşlatabilir.

Kedinizin mide bulantısının geçmesi ve iştahının tam olarak geri gelmesi yaklaşık 24 ila 48 saat sürer, ancak kısırlaştırıldıktan sonra erkek kedinizin tamamen iyileşmesi yaklaşık 7 gün sürer.

48 saat sonra kediniz hala kusuyorsa, uyuşuksa, ishal varsa veya iştahı geri gelmiyorsa hemen veterinerinizi arayarak bilgi edinmeniz iyi olur.

Kediniz ayrıca prosedürden sonraki ilk 24 ila 48 saat boyunca normal şekilde dışkılayamayabilir veya 24 saat içerisinde idrara çıkamayabilir, eğer kediniz idrarda 24 saat ve kakasını 48 saat geçtikten sonra normal şekilde yapıp rahatlayamazsa, yine veterinerinizi aramanız iyi olacaktır.

Ayrıca kedinizin ameliyat bölgesini kanama açısından dikkatle izlemelisiniz. İşlemden sonraki ilk 24 saat içinde kesi yerinde biraz kan olması normaldir, ancak bu zaman aralığından sonra hala kan görürseniz veterinerinizi arayın.

Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları hakkında buraya kadar olan kısım genel olarak kedinizin yaşayabileceği tıbbi durumlardan ibaretti. Bundan sonrasında ise kedinizin kesi yeri iyileşti ve fiziksel olarak bizi neler bekliyor bunun üzerine olacak.

Kısırlaştırma İşleminden Sonra Erkek Kedilerde Fiziksel Davranış Değişimleri

Yukarıda belirtildiği gibi, erkek kedinizin kısırlaştırılması, testosteron ile bağlantılı davranışların (cinsel davranışlar) sınırlandırılmasına veya durdurulmasına yardımcı olur. Bu değişiklikler, prosedürlerinden hemen sonra veya birkaç hafta sonra gerçekleşebilir. Kedinizin çevresi, yaşı veya cinsinin genellikle bu değişiklikler üzerinde büyük bir etkisi yoktur.

Kısırlaştırma sonrası erkek kediniz, artık eskisi kadar dışarılara kaçayım, gezeyim, dişi bulmaya çalışayım ya da başka erkek kedilerle dişi bulma mücadelesine, kavgasına tutuşayım demez. Artık daha sakindir. Tırmalama veya ısırma olayları varsa azalır.

Eğer evinizde birden fazla kediniz varsa hareket etme, egzersiz yapma durumları çokta azalmaz. Fakat tek kediyse artık burada onu eskiye nazaran daha fazla oynatmanız gerekecektir. Çünkü dişi bulma mücadelesine girmeyeceği için hareketleri azalacak bu da obeziteye daha rahat yakalanmasına neden olacaktır.

kisirlastirma sonrası kedi davranışları
kisirlastirma sonrası kedi psikolojisi
kedi kısırlaştırıldıktan sonra nasıl bakılmalı
kedi kısırlaştırıldıktan sonra nasıl bakılmalı derseniz arkadaş kedisi yoksa artık kedinizi daha fazla oynatmanız iyi olacaktır.

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Psikolojisi

Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları hakkında konuştuk. Bunlar ağırlıklı olarak kedinin yaşayacağı fiziksel süreç üzerine oldu. Peki kısırlaştırmadan sonra kedinizin psikolojisi nasıl değişir, depresyona girer mi ve bu psikolojiye uygun olarak kısırlaştırılan kedi nasıl bakılmalı?

Bende 1 erkek 2 dişi kedi var. Erkek olanı kısırlaştırdım dişi olanlara kısırlaştırma yapmadım. Dişi kedilerin kızgınlık döneminde erkek kedi yine onlarla çiftleşiyor sadece çocukları olmuyor. Bir de eskisi gibi artık çiftleşmek için onları kovalamıyor sadece dişi kedi istediğinde çiftleşme yapıyorlar.

Yani kısırlaştırma sonrası erkek kedi çiftleşmeye devam ediyor. Ayrıca depresyona girme gibi bir durum hiç bir şekilde gözlemlemedim. Belki de tek kedi olmamasından kaynaklı olabilir.

Evde kedi arkadaşları olduğu için hareketlerinde azalma olmadı yine oyunlar oynuyorlar, sağa sola doğru koşturmalara devam ediyorlar.

Çok gelen soru erkek kedi kısırlaştırma sonrası koku bırakmaya devam ediyor mu?

Eskisi gibi koku bırakma olayı kalmadı sürekli bağırmıyor, dışarıya kaçmaya çalışmıyor. Eğer kısırlaştırmadan sonra kediniz halen dışarıya idrar yapıyorsa bu, onda farklı bir problem olduğunu gösterir. Bazen stres faktörleri de kedinin farklı yerlere tuvaletini yapmasına neden olabilir.

Kısırlaştırma sonrasında kedinizin avlanma yeteneğinde herhangi bir kayıp gözlenmez. Yine bir sinek gördüğünde eskisi gibi saldırıya geçecektir. Ya da bir kuş gördüğünde sinsice ona yaklaşmaya devam eder.

Fakat yukarıda da belirttiğim gibi bilhassa tek kedilerde gezinme isteğinin azalması veya ortadan kalkması gibi sonuçlar nedeniyle artık kedinizin daha az kalorili yiyecekler yemesi gerekecektir. Bu nedenle veterinerler artık kısır kedi mamalarıyla kedinizin beslenmesini tavsiye ederler.

Kısacası kediler kısırlaştırıldıktan sonra eğer arkadaşı yoksa sizin daha fazla ilgilenmeniz gerekir, onunla vakit geçirerek oyunlar oynatmanız ve yine de hareketlerinde ve hormanel olarak da azalma olabileceğinden kısır kedi mamalarıyla beslemeniz gerekecektir. Normale göre ayda 250-300 gram daha az yemek yemeleri daha iyi olacaktır.


Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları aslında erkek ve dişi kedilerde çokta değişmiyor. Dişi kedilerdeki en büyük fark artık çiftleşmenin tamamen bitmesi oluyor ve zaten çok hareketli olmayan dişiler daha fazla hareketsiz kalıyorlar. Tabi dişilerin ameliyat süreçleri daha kapsamlı olmasından kısırlaştırma sonrası iyileşmeleri çok daha uzun sürüyor. Ayrı bir konuda onu da işlemeye çalışacağız.

Yazıyı beğendiyseniz benim için en büyük teşekkür başka platformlarda sayfamı paylaşmanız olacaktır. Hepiniz Sağlıkla Mutlulukla kalın!

Yorum Yazınız