nocomments

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi ve Kısırlaştırma

Bir erkek kedi sahibinin en çok düşünmesi gereken süreç herhalde kızgınlık dönemidir. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl geçer, ne kadar sürer, belirtileri nelerdir, bu süreçte yapmamız gerekenler, koku bırakması, kısırlaştırma işlemi ve kısırlaştırılan kediler yine de koku bırakır mı, ne zaman kısırlaştırmak gerekir gibi soruların ve daha fazlasının cevaplarını sizlere aktaracağım.

İsterseniz bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri, yaşadığım tecrübeleri, kısırlaştırma işlemi ve erkek kedilerde kızgınlık dönemi bilgilerini, kızgınlık döneminde erkek kediler acı çekiyor mu, nasıl rahatlatılır, erkek kedi kısırlaştırma sonrası işeme yani koku bırakma devam eder mi, bizzat erkek kedi sahibi olarak başımdan geçenleri video şeklinde anlattığım youtube videomu da izleyebilirsiniz.

Hemen konuya geçmeden önce yazdıklarım tekir erkek kedi kızgınlık dönemi ve cins erkek kedi kızgınlık dönemi gibi ayırt etmeye gerek yok. Daha öncesinde tekir kedi de besleyen biri olarak onlarda da bu durum aynı şekilde ilerlemektedir.

Erkek Kediler Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Evimde beslediğim 2 yaşın üzerinde bir erkek kedim var. Yaklaşık 6 aylık olduğundan bu yana kızgınlık dönemlerine giriyor. Yani erkek kediler genel olarak 6 aylıktan itibaren ergenliğe girebilirler ve çocuk sahibi olabilirler. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi gerçekten çok zorlu bir süreçtir.

Ben de sizlerle hem kendi erkek kedimin kızgınlık dönemi hem de daha önce beslediğim erkek kediler ve çevreden kedi sahiplerinin yaşadıkları üzerinden erkek kedilerde kızgınlık dönemi nasıl geçer konusunu anlatmaya çalışacağım.

erkek kedilerde kızgınlık dönemi
Kısırlaştırılmış Erkek Kedilerin hareketleri yavaşlamaya başlar. Bu dönemde obez olmamaları için çeşitli oyuncaklarla oynatmak iyi olacaktır. (Bknz kedinin güven kazanma yolları youtube videom)

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Ya da soruyu şöyle soralım. Erkek kediler yılda kaç kez kızgınlığa girerler? Bu dişi kedi gibi değildir arkadaşlar. Her an çiftleşmeye hazırdırlar yeter ki dişi kedi istesin. -İstemese de zorlarlar ama dişi kedi kızışmadığı sürece çiftleşme gerçekleşmez. Bu da kavgalara yaralanmalara sebep olabilir-

Yani erkek kedilerin kızgınlık dönemi 5 gün sürer, 10 gün sürer gibi bir rakam veremeyiz. Özellikle 2 yaşına kadar aşırı azgın olmasalar da 2 yaşından sonra sürekli aktif hale gelirler.

Yani ergenliklerinin ilk dönemlerinde çok aktif olmazlar, çiftleştiklerinde bir ay civarı yetse de 1,5-2 yaşından sonra sürekli çiftleşebilecek potansiyelleri vardır.

Ayrıca konuyla ilgili olması açısından erkek kediler kızgınlık döneminde kısırlaştırılır mı derseniz, veterinerimin de aktardığıyla birlikte erkek kedilerin kızgınlığıyla alakalı belli bir döneminin olmaması, sürekli hazır olması nedeniyle gerekli ölçüleri sağladığında kısırlaştırma işlemi yapılabilir. Fakat dişi kediler kızgınlık döneminde kısırlaştırılamaz.

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi davranışlarıyla ilgili olarak yıllara göre bir dizilim yapmaya çalışayım. Genel olarak yeni ergenliğe girmiş bir kediyle, 1,5-2 yaşına gelmiş bir erkek kedinin kızgınlık belirtileri aynı olmuyor baştan bunu belirteyim.

İlk başlarda -yani buna 6-12 ay arası diyebiliriz- daha yeni yeni çevreyi tanımaya başladığı için hafif kızgınlık belirtileri gösteriyorlar. Örneğin hafif hafif miyavlama, fazla saldırganlaşmadan dişi kedi aramaya çalışma, sesini duyurmaya çalışma ve uzun sürmeyen belirtiler. Örneğin bir iki gün mıy mıy edip susması gibi. Tecrübesiz dönemleri.

Kızgınlık dönemlerinde erkek kedileri rahatlatma açısından herhalde en kolay dönem budur. Bu kızgınlık dönemlerini bastırmak zor değildir. Basit şekilde enerjisini atmasını sağlarsanız örneğin bir oyuncak alın -fotoğraftaki gibi olursa güzel olur- onu oynatın, koşturun, tabi bu dönemde çiftleşmesi daha uzun süre susmasını, dizginlenmesini sağlayacaktır.

12-18 ay arası artık belirtiler daha zorlayıcı hale gelecektir. Gırtlaktan şiddetli seslerin çıkması, aniden saldırganlaşması ve sağa sola idrardan beter kokular bırakmaya başlaması. Bu kokular değişik konsantre bir karışımı püskürtmeleri gibi. Kedilerin bıraktığı kokularla ve kısırlaştırmayla ilgili ayrıntıya birazdan gireceğim. Bu dönem de eğer çiftleşebilirlerse koku bırakmayabiliyorlar.

18 aydan sonra yani erkek kedimiz 1,5 yaşını geçti. Artık hiç bitmeyen bir kızgınlık dönemine giriyorlar. Yani her an hazırlar ve sanırım 1 erkeğe 4-5 dişi olsa ancak tatmin olabilirler gibi istekleri hiç bitmiyor.

Bilhassa dişi kedilerin bazen 9-10 ay hiç kızışmamaları ve erkek kedilerin sürekli çiftleşmek istemesi bu dönemde sizi epey zorlayacaktır. Unutmayın dişi kedi kızışmadığında çiftleşme olmaz ve 18 aydan sonra erkek kediniz sürekli çiftleşmezse sağa sola, hiç ummadığınız yerlere, tezgah üzerine, hatta sizin üzerinize dahi koku bırakmaya başlar. İşe gitmişsiniz her yeriniz kedi kokusu 😊

Bende 1 erkek 2 dişi var çevremde de erkek kedi sahiplerinin söyledikleri hep aynı. Yani çok nadir farklı söyleyenler oldu. İşte “Benim kedim kokuyu hep tuvalet kabına bıraktı” diyenler çok azdır. Bazen de genetik faktörler etkili olabiliyor örneğin babası koku bırakıyorsa çocukta bırakıyor gibi. Ama yine de yüzde doksan olarak erkek kediler tuvalet kabı harici evin çeşitli yerlerine koku bırakırlar diyebiliriz.

Bu dönemde belki dışarıya işaret bırakır düşüncesiyle sokağa salsanız dahi bir işe yaramayabiliyor. Kediniz sokağa alışık olmadığı için dayak yiyip gelme ihtimali de çok yüksek. Oyun oynatayım dikkatini dağıtayım deseniz de olmuyor. Yukarıda da dediğim gibi dişi kedilerin kızışma dönemlerine göre yanına 4-5 tane dişi kedi alsanız belki ancak rahatlamasına karşılık gelir. Bir de erkek kedilerin bazıları bu dönemde aşırı derecede agresif de olabiliyorlar ve çiftleşmediklerinde etrafa zarar verebiliyorlar.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi konusunda geçelim erkek kedilerin kısırlaştırılması çözüm mü, kısırlaştırılan erkek kedi koku yapmayı bırakır mı?

Erkek Kedilerin Kısırlaştırılması Koku ve Diğer Problemlere Çözüm mü?

Uzunca bir süre bu konuyu araştırdım kedimi kısırlaştırma konusunda tereddütlere düştüm. İşin bir de vicdani yanını hesapladım. Kediyi kısırlaştırsam hayatındaki en önemli unsuru elinden alacağım korkusu beni rahatsız etti. Bir de dini açıdan caiz mi konusunu da araştırdım. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi (Bknz Diyanet Fetva)

Diğer taraftan evde 2 dişi olmasına rağmen hatta çiftleştiği zamanlarda bile evin çeşitli yerlerine koku bırakmaya devam etti ki bu koku internette bulduğum tüm formülleri denememe rağmen geçmedi. Eğer yeni koku bıraktıysa hemen fark ederek sildiğinizde, oraya karbonat falan döktüğünüzde koku geçiyor fakat evde yoksunuz ya da kaynağı bulamadınız koltuğa koku bıraktı ve süngerine kadar koku sindi. Artık o kokuyu geçirmek gerçekten çok zor.

Koltuk yıkatmaya kadar birçok şeyi denememe rağmen eski gücünde olmasa da halen koku geçmedi. Normal idrar kokusu değil ve kedi yaşı ilerledikçe kokunun dozu da ağırlaşıyor ve belli zaman sonra çekilmiyor hatta sizi evden soğutmaya kadar gidebiliyor.

Bu durumda kedinizi kısırlaştırdığınızda peki ne oluyor. Erkek kedi kısırlaştırma süreci bu konuda ehil bir veterinere gittiğiniz taktirde zor değil. Dişi kedi biraz daha kapsamlı ve iyileşmeleri bir haftayı buluyor hatta geçiyor fakat erkek kedide yaklaşık 30-40 dakika süren ameliyat ve akabinde 1 gün içerisinde kediniz iyileşiyor. Artık gelişen teknolojide dikişsiz işlem yapıldığı için daha hızlı iyileşme süreci oluyor.

Erkek kediyi tüm bu yaşananlar neticesinde kısırlaştırmak zorunda kaldım. Peki ardından ne oldu, koku problemi çözüldü mü?

Erkek kedi kisirlastirma sonrası işeme olayı bitti yani bir daha koku bırakmadı. Buna istinaden çiftleşme sürecine devam etti. Yani dişi kediler kızıştığında hatta kızışmasalar bile onları sıkıştırmaya devam etti ve dişilerin kızgınlık dönemlerinde çiftleşmeye devam etti ama tabi ki artık yavru olma ihtimali yok.

Erkek kedi kısırlaştırılsa dahi çiftleşme hareketlerine devam ederler diyebiliriz. Tek farkı çocuğu olmaz ve kediniz eskisi gibi koku bırakmaz. Kedisi kısırlaştırılmış olmasına rağmen koku bırakan var mı zannetmiyorum. Zaten veterinerin söylediğine göre orada bırakılan koku kaynağı kısırlaştırmayla birlikte alınıyor.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi; Kısırlaştırma işleminden sonra erkek kedimin kızgınlıktaki gibi bağırmaları da yine arada bir oluyor fakat giderek o da azalıyor. İlk zamanlar yine gırtlaktan bağırıyordu dişileri etkilemek için ama şimdi çok bağırmıyor.

Evde ayrıca 2 kedi daha olduğundan hareketleri çok yavaşlamadı yine hareketli. Biliyorsunuz kısırlaştırılan kedilerin hareketleri yavaşladığı için obez olma riskleri artıyor. Bu nedenle de oyun sürelerini arttırmak gerekiyor ve kısır kedi maması kullanmak gerekiyor. Evinizde başka kedi varsa da bu baya işe yarıyor hareketlilik açısından. (kısır kedi maması olarak catplus markasına da bir bakmanızı tavsiye ederim. bknz inceleme yazım)

Kısacası erkek kedilerde kızgınlık dönemi kısırlaştırmayla birlikte bitiyor diyebiliriz. Bir diğer konu da erkek kediler kızgınlık dönemlerinde acı çekerler mi?

Erkek Kediler Kızgınlık Döneminde Acı Çekerler mi?

Bu süreçte belki de vicdani olarak en fazla düşündüğümüz bir konu budur. Ama şunu söyleyebiliriz ki erkek kediler kızgınlık dönemlerinde acı çekmezler. Yaptıkları hareketler daha çok dişileri cezbetmeye yöneliktir. Çiftleşmediklerinde sağa sola püskürttükleri kızgınlığın neticesi yaptıkları doğal bir harekettir.

Fakat uzun süre çiftleşmediklerinde kokunun dozu artacak ve kediniz daha fazla saldırganlaşacaktır. Acı çekmese bile sağa sola zıplama, daha hareketli olma, dişi bulma için kavgaya hazır olma gibi durumlarından dolayı her an kendine zarar verme potansiyeli artacaktır.

Erkek Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Bu konu aslında her kedi için farklılık gösterebilir. Kedinizin kilosu, testis boyutu gibi birçok faktör önemlidir. Bu nedenle kısırlaştırma işleminden önce zaten veteriner hekim gerekli kontrolleri yapacak ve olup olmayacağını size söyleyecektir.


Erkek kedilerde kızgınlık dönemi ve kısırlaştırma süreçleriyle ilgili bendeki bilgiler bu şekilde. Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda buluşmak dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız