nocomments

Kedinizin Sizden Hoşlanmadığını Gösteren 12 İşaret

Kedinizi ne kadar sevseniz de, sevginize her zaman karşılık vermeyebilirler. Kedim beni seviyor mu ya da hoşlanıyor mu gibi sorular aklımızdan geçer. Kediniz nefret etmese de sizden hoşlanmadığını gösteren bazı işaretler vardır.

Bunun nedeni size karşı biraz güvensizlik ve korku olabilir. Bu yazıda kedinizin sizden hoşlanmadığını gösteren 12 işaretten bahsedeceğiz. Kedimizin güvenini kazanabilmenin yollarıyla ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. Dilerseniz bu yazımı youtube videomdan da izleyebilirsiniz.

1- Yanınızda Kuyruğunu Kırbaçlaması

Bir kedinin kuyruğu, insanın kaşları gibidir – ses çıkarmak zorunda kalmadan duygularını gösterir. Bknz kedi kuyruk hareketlerinin anlamları.

Kuyruğunu etrafınıza sarması, kuyruğun “soru işareti” şekli ve dik bir kuyruk bir kedi için olumlu ruh hali göstergeleri olsa da, alçaltılmış yatay bir kuyruk, kuyruk kırbaçlama veya kuyruk şişkinliğine kabarmasına dikkat etmelisiniz.

Alçaltılmış yatay veya genel olarak alçaltılmış bir kuyruk, kedinin korkulu, agresif veya düşmanca bir ruh halinde olduğunu gösterir. Bu genellikle evcil hayvanınızın mutlu olmadığının açık bir işaretidir. Kedinizin sizden hoşlanmadığını gösteren ilk belirti kuyruğunu yanınızda kırbaçlaması ya da kabartması diyebiliriz.

2- Etrafta Olduğunuzda Rahatlamıyorlarsa

Uyumak, bir kediyi çok savunmasız bir konuma sokar. Kediler genellikle güvenliklerinden endişe duyarlar ve çevrelerinden emin olmadıklarında savunmasız kısımlarını açığa çıkarmazlar yani yanınızda uyumazlar.

Bu nedenle, kediniz siz etraftayken rahatlamıyorsa,  yanınızda uyumuyorsa bu, etrafınızda kendilerini rahatsız hissettikleri anlamına gelebilir ve sizden hoşlanmadığının bir göstergesidir diyebiliriz.

3- Kulaklarını senin etrafında düzleştirmek

Kediler kendilerini savunmacı veya saldırgan hissettiklerinde kulaklarını ya başlarının yanına ya da arkasına doğru yaslarlar. Bir kedi bu pozisyondayken, size rahatsız olduklarını ve biraz alana ihtiyaç duyduklarını söylemeye çalışıyordur.

Kedinizin sizden hoşlanmadığını gösteren bu belirtiyi daha net anlatabilmek için bu yazının girişindeki en baştaki fotoğraftaki kulak hareketine bakabilirsiniz.

4- Eşyalarına kaka yaparlar

Kedinizin tuvalet kabı pis değil, tıbbi bir problemi de olmamasına rağmen ısrarla büyük tuvaletini dışarıya yapıyorsa bu sizden hoşlanmadığı anlamına da gelebilir. Kedi arkadaşınız, yatak odanızın ortası veya eşyalarınız gibi bariz bir yerde bir pislik bırakırsa, o bölgeyi kendilerine ait olarak işaretler ve size ondan uzak durmanızı tavsiye eder.

5- Kedi Size Temasta Bulunmazsa

Kediler size güvendiğinde, fiziksel yakınlık ifadeleri sunarlar. Seni yalarlar, sürtünürler, ovarlar ve seninle uyurlar. Ancak tehlikeli bir yaratık olarak kabul edilirseniz, kedi  yaklaşmanıza izin vermez. Kucağınıza oturma, kafasını size sürtme veya bacağınıza sürtünme gibi eylemleri kediniz gerçekleştirmiyorsa sizden hoşlanmadığı veya güvensizlik hissettiği anlamına gelir.

6- Pençeleri Açık Şekilde Sırt üstü Yatarlarken

Çoğu hayvan sırt üstü dövüşürken dezavantajlıdır, ancak bir kedi bu pozisyonda ısırıp pençeleyebilir. Hatta bazıları başka bir kedi veya hayvanla kavga ederken bilerek sırt üstü döner ve öyle kavga eder. Eğer ki sert sevmemenize rağmen kedi sırtüstü şekilde size saldırıyorsa sizden pek de hoşlanmıyor anlamına gelir.

7- Sizden saklanmaya devam ediyorlar!

Siz odaya girdiğinizde kediniz kaçıyorsa, sürekli saklanıyorsa, sizden ya da bir durumdan korkmuş ya da mutsuz oldukları anlamına gelebilir.

Sürekli saklanma, altta yatan bir sağlık sorununun işareti de olabilir. Eğer bir günden uzun süre iştahsız şekilde saklanıyorlarsa veterinere danışmanız iyi olacaktır.

8- Seni ısırırlar

Kedilerin ısırması, kızgınlığın en açık belirtilerinden biridir. Geri çekilmeden veya sonrasında oynamaya çalışmadan ısırırlarsa, size gergin olduklarını göstermeye çalışıyorlardır.

Bu, doğası gereği eğlenceli olan ve açıkça cildi delmeyi amaçlamayan aşk ısırıklarıyla karıştırılmamalıdır. Bir de yavru kedilerin ısırıkları oyun oynama isteği anlamına da gelebilir.

9- Diğer insanlarla arkadaşça görünüyorlar… Ama seninle değil

Kedilerin bazı insanlarla diğerlerinden daha iyi bir kimyaya sahip olması veya daha yakın bağlara sahip olması normaldir. Eğer kediniz başkalarının kucağına rahatlıkla gidiyor ama size gelmiyorsa bunun nedeni büyük ihtimalle sizden korkuyor olması ve pek de hoşlanmamasıdır.

10- İri Gözler, Hızlı nefes Alma

Eğer kediniz sizi gördüğünde sabit iri gözlerle bakıyor ve hızlı hızlı nefes alıp veriyorsa sizden her an kaçmaya hazırlık yapıyor olduğunu gösterir. Tabi elinizde onun çok sevdiği bir yiyecek varsa bu durum farklı. O zaman artık ver yemeğimi demek istiyordur.

Genel olarak sabit iri gözlerle size bakması kedinizin sizden hoşlanmadığını gösteren belirtilerden biridir.

kedinizin sizden hoşlanmadığını gösteren belirtiler

11- Sana Tıslaması

Kediniz size tıslıyorsa, kesinlikle mutsuzdur ve kedinizin sizden hoşlanmadığını gösteren belirtilerin en belirginidir.

Yetişkin kediniz size tıslıyorsa, üzgün olduklarının ve potansiyel olarak tehdit altında olduklarının kesin bir işaretidir. Yavru kedilerde gelişmeye çalışırken hırlama, tıslama genellikle normal davranışlar olduğunu da unutmayın.

12- Kronik ilgisizlik

Kedilerinizle oynamaya çalışıyorsanız ve hangi oyuncağınız olursa olsun ilgilenmiyorlarsa, bu onların mutsuz olduğunun bir işareti olabilir.

Elbette, kedi dostlarımızın arada sırada rahatlayabilmeleri için oyun zamanını kısmaları normaldir, ancak sizinle etkileşime geçme konusundaki sürekli ilgisizlik, kedinizin sizden çok hoşlanmadığının bir işareti olabilir. Dolayısıyla sürekli ilgisizliği de bu listeye katabiliriz.

Yorum Yazınız