nocomments

Kedim Benimle Uyumak İstiyor | Zararları ve Faydaları

Başlıktan da belli olduğu üzere pati sahiplenenler olarak, kedim benimle uyumak istiyor fakat kediyle aynı odada uyumak ya da aynı yatakta uyumak doğru mu, sağlıkla ilgili bir sorun teşkil eder mi, zararlı mı gibi soruların cevaplarını merak ediyoruz. Bu konuda uzmanların tavsiyeleri ve tecrübelerimizle enine boyuna neden kedilerle uyumalıyız ya da uyumamalıyız üzerine bir yazı hazırladık.

Sürekli evde kalan kediler yetişkin veya yavru olsun sizden ilgi beklerler. Evde özellikle tek olarak kaldıklarında canları sıkılır ve sizi arkadaşları olarak görürler. Sizin yanınızda uyumak istemelerinin en büyük nedeni de size olan güvenleridir. (bknz kedilerin size güvendiğinin göstergeleri)

Hatta bazı kediler geceleri onlarla uyumadığınızda kapınızın önünde acıklı acıklı miyavlayarak kapıyı açmanızı isterler. Peki bu davranışlara nasıl cevap vermeliyiz, kedim benimle uyumak istiyorsa bunların faydalarını ve zararlarını maddeler halinde sıralamaya çalışalım.

kedim benimle uyumak istiyor
kediyle uyumak zararlı mı
kedi ile aynı odada uyumanın zararları
kedi ile uyumak sağlıklı mi
Kedim benimle uyumak istiyor. Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kediyle Uyumanın Faydaları

Öncelikle faydaları kısmıyla başlayalım daha sonrasında kediyle uyumanın zararlarından da bahsederiz ve yazının içeriğinde kendimin nasıl bir yol izlediğimden de yorumlarımla bahsedeceğim ve tüm yazıyı okuduğunuzda kararınızı vermenize oldukça yararlı olacağına inanıyorum.

Yapılan araştırmalarda kediyle uyumanın birçok konuda faydalı olabileceğine dair sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bunları sıralayacak olursak;

1- Kedinizin size bağlanmasını sağlar

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kedinizin size bağlılığını arttırır güven duygusunu sağlar. Bu konudaki youtube videomu da izleyebilirsiniz.

2- Stresi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Kedilerle uyumak aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin hormonunun salgılanmasına neden olabilir. Daha da önemlisi mırlama sesi çıkaran kedilerle uyuduğunuzda kalp krizi riskini de neredeyse üçte bir oranında azaltmaktadır.

3- Vücut Sıcaklığı Dengesini Sağlayabilir

Kedilerin vücut ısısı bizden daha yüksektir. Bu hafif sıcaklık farkı, uykuyu çok daha rahat hale getirebilir. Kediniz de sizden aldığı sıcaklığı çok sever. Kediler sıcaklığın olduğu yerde olmayı severler.

4- Uyumanıza Yardımcı Olabilir

Dikkat ederseniz hasta olduğunuz dönemlerde kediler sizinle daha fazla uyumak isterler. Bununla ilgili net bir bilimsel çalışma görmesem de bu şekilde olduğunu düşünüyorum.

Özellikle kedilerinizin mırıltıları ve sıcaklıkları daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olur. Yani bu mırıltı tıpkı bir ninni, kürklü yapıyı da battaniye gibi düşünebilirsiniz.

5- Kendinizi Güvende Hissetmenizi Sağlar

Kediler kendini güvende hisseder dedik ama sonuçta bizim için de kediyle uyumak güvende hissetmemizi sağlayabilir. Mesela aynı köpekler gibi, kediler de gaz kaçağı gibi olumsuz durumlarda bize göre daha rahat hissederler ve sahiplerini uyandırabilirler.

Bu konuyla ilgili internetten haberleri bulabilirsiniz. Kediler her ne kadar çok derin uyuyor gibi gözükseler de her an tetiktedirler. Özellikle evinizde tek başınaysanız kediyle uyumak size de güven verecektir.

Kedim benimle uyumak istiyor faydaları kısmını genel çerçevede bu şekilde sıralayabiliriz.

Kediyle Uyumanın Zararları

Kediyle uyumanın zararları kısmı özellikle ciddi şekilde okunmalı ve ona göre karar verilmelidir her ne kadar kediler insanlar için bir mutluluk kaynağı olsalar da yapıları gereği geceleri daha aktif olmaları bizde olumsuz durumlar oluşturabilir.

Kediyle uyumanın zararlarını da bölümlere ayıracak olursak;

Kedilerin Bebeklerle Uyuması

Bu durum çocuğunuzun yapısına göre değişse de ben bilhassa 7 yaşından küçük çocukları, kediler açısından bebek olarak nitelendiriyorum. Genel olarak 7 yaşından küçük çocuklar kedilere nasıl davranacakları hususunu bilemezler ve bu da olumsuz durumlarla karşılaşmamıza neden olabilir.

Bu nedenle, ben kediniz isterse çok sakin bir kedi olsun yine de bebeklerle kedilerin uyumasını doğru bulmuyorum. Bununla ilgili birkaç sebebi şöyle sayabiliriz.

  • Kedi uyurken bebeğinizin göğsüne veya yüzüne yatabilir bu da istemsizce boğmasına neden olabilir.
  • Bebeğinizin yaptığı ani hareketlerde kediniz irkilebilir korkabilir ve tırmalama ısırma gibi ciddi olumsuzluklarla karşılaşılabilir.

Bu ve benzeri gerekçelerle kedinizle bebeğinizin uyumasını tavsiye etmem. Bu konuda keskin çizgiler çekerek kedinizi alıştırmamak en etkili yöntemdir.

Yetişkinler Açısından Kediyle Uyumanın Zararları

Bu konuyu da birkaç açıdan değerlendirebiliriz. Aynı bebeklerle olduğu gibi yetişkinlerde de geceleri kediyle uyurken tırmalama ve ısırılma gibi riskler bulunabilir.

Özellikle kedileriniz ayak ucunuzda uyurken her hareketinizde ayağınıza zıplayabilirler. Bu nedenle kediler biraz daha gövde kısmınıza yakın uyumayı tercih edebilirler ve böylesi daha iyidir diyebiliriz.

Kediyle Uyumanın Sağlık Açısından Zararları

Az önce faydalarını söyledik peki sağlık açısından zararları nelerdir. Öncelikle kedinizin düzenli olarak kontrolleri yapılmıyorsa ve sokağa çıkıp içeri giriyorsa tüm canlılarda olduğu gibi bazı paraziter hastalıkları getirme riski mevcuttur.

Bir de yüksek düzeyde kedi alerjiniz bulunuyorsa kediyle uyumak sizin için bir risk oluşturabilir. Kediler tüy dökebilirler ve derilerinde de döküntü oluşabilir. Düzenli olarak parazit aşılarını yaptırmanızda fayda vardır.

Uyku Düzeniniz Bozulabilir

Kediler ağırlıklı olarak gece aktiftir demiştik. Bunun sonucu olarak da sizinle uyuduğunda geceleri uykunuzu sık sık bölebilir. Yatağın içerisinde hareket eden ayaklara oyun zannederek saldırmaktan hoşlanabilirler. Bu da uykunuzun bölünmesine ya da sabahları normalden daha erken uyanmanıza neden olabilir.

Tabi kediniz deliksiz sabaha kadar uyuyorsa ya da uyandığında sizi rahatsız etmeden odadan ayrılıyorsa bunlar müstesna.  Bazı kediler bu şekilde olabiliyor. Ama gözlemlediğim kadarıyla erkek kediler daha oyuncu olduklarından onlarla uyumak dişi kedilere göre daha zor.

Yatakta İstenmeyen Görüntüler Olabilir

Yapılan araştırmalarda kedilerle uyuyan bireylerin yataklarından çoğunlukla kaka gibi istenmeyen şeyler çıktığı görülmüştür. Kediler her ne kadar çok temiz canlılar olsalar da tuvaletten sonra patilerinin arasında kalan tuvalet parçalarını sizin yatağınıza taşıyabilirler. Bunu da kediyle uyumanın zararlarından biri olarak alabiliriz.

Bir de yatak yumuşak olduğundan çok nadir de olsa bazı kediler kum gibi görerek yataklara tuvaletlerini yapma huyu da edinebilirler. Kedim benimle uyumak istiyor diyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de budur.

Kedileri Bizimle Uyumaktan Nasıl Vazgeçirebiliriz?

Kedim benimle uyumak istiyor fakat faydalarını ve zararlarını okuduktan sonra bu durumdan vazgeçtiyseniz yani kedinizin sizinle uyumasını istemiyorsanız biraz iradeli olmak gerekir.

Öncelikle küçük yaştan itibaren kedinizin sizinle uyumasını engellediyseniz zaten sorun yok demektir. Fakat size alıştıysa ve vazgeçirmek istiyorsanız kapınızı kapalı tutarak uyumaktan başka çaresi yoktur.

Onu bir yere kapatmaktan ziyade kendi kapınızı kapatın ve birkaç gün bu şekilde uyuduktan sonra kediniz büyük ihtimalle alışacaktır.

Bizim evde durumlar da şu şekilde. Dişi kediler genellikle sorunsuz bir şekilde bizimle ve çocuklarla uyurken erkek kediyle uyumak gece oyun yapıp uykumuzu bölmesinden ötürü sorun oluşturuyor. Bu nedenle dişilerle uyuyabiliyoruz fakat erkek kediyi odanın dışına atmak zorunda kalıyoruz ☹

Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız