nocomments

Kedilerin Çıkardığı Seslerin Anlamları | 9 Garip Ses ve Anlamı

Kediler duygu ve arzularını iletmede garip sesler çıkarırlar. Kedilerin çıkardığı seslerin anlamları, kediler neden konuşur gibi ses çıkarır, neden ağlar gibi ses çıkarır, miyav sesinin anlamı, hepinizin başına gelmiştir bazen gırgır diye kedilerin içinden ses çıkar, bu garip seslerin anlamları nelerdir ve konuşkan kedi ırkları hangileriymiş hepsini yazımda sizlerle paylaşacağım.

En fazla miyav sesini duysak ta aslında kedilerin çıkardığı birçok garip sesler vardır ve bu seslerle size dertlerini anlatmaya çalışırlar. Evimizde ya da sokakta kedi besliyorsak onlarla düzgün iletişim için kedilerin çıkardığı seslerin anlamlarını bilmemiz oldukça önemlidir.

Kediler ses çıkardığında, bir duygu ya da arzuyu iletmeye çalışırlar. Bazı kedi sesleri, memnuniyet ve mutluluğu gösterirken, diğerleri korku, endişe ve hatta öfkeyi yansıtır. Tıslama sesi, ağlama sesi, bizimle konuşma sesi, karınlarından çıkan motor gibi gırgır sesleri, hırıltı sesleri ne anlama geliyor ayrı ayrı inceleyeceğiz. Ayrıca konuya paralelliği açısından kedi hareketlerinin anlamları yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Yazının en sonunda konuşkan çok ses çıkaran ve az konuşkan kedi ırkları hangileri onlardan da bahsedeceğim.

1- Kediler Neden Tıslama Sesi Çıkarır?

Genel olarak tıslama sesini herkes saldırma sesi olarak düşünür. Aksine tıslama, kedilerin saldırganlık veya düşmanlık değil, korku ifade etmelerinin normal bir yoludur. Bu, bir kedinin “Geri çekil yoksa saldırmak zorunda kalacağım” demesinin açık yoludur.

Kediler karakteristik olarak her ne pahasına olursa olsun kavga etmekten kaçınmak isterler, bu nedenle tıslamayı bir uyarı olarak düşünmek gerekir. Kedilerin kendilerini tehdit altında hissettiklerinde, bir anne kedinin koruması gereken yavru kedileri varsa veya veteriner kedinizi muayene etmeye çalışırken bu sesi çıkardığını görebilirsiniz.

Kediniz bazen acı çektiğinde de tıslayabilir. Hassas olmadığı bir yerine dokunduğunuzda eğer ki tıslıyorsa vücudunu kontrol etmekte fayda vardır. Bir yerinde yarası olabilir.

Kedilerin çıkardığı seslerin anlamları
Kedilerin çıkardığı seslerin anlamları bazen düşündüğümüzden daha farklı olabilir. Resim Petra Ohmer tarafından Pixabay‘a yüklendi

2- Kediler neden ağlar gibi ses çıkarır?

Kedilerin çıkardığı seslerin anlamları düşündüğümüzden çok farklı olabilir. Kediler, insanlardan tepkiler almak ve onların dikkatini çekmek için belirli sesler çıkarırlar. Araştırmalar, kedilerin ağlayan bebeklere benzer bir ses çıkardıklarını, çünkü insanların buna tepki verme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Yani kediniz ağlama sesi gibi bir ses çıkarıyorsa öncelikle bu dikkat çekmek istemesi can sıkıntısı ya da kapınız kapalıysa “aç” demek olabilir. Sizinle daha fazla vakit geçirmek için ağlar gibi ses çıkarabilir.

Eğer yavruysa yeni geldiyse de ağlaması doğaldır. Eğer kediler birbirlerine karşı ağlar gibi ses çıkarıyorlarsa çiftleşme kurlarıdır.

Acı şeklinde, siz yanınıza geldiğiniz halde ağlaması devam ediyorsa bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunu da dikkate almak gerekir. Kısacası kedilerin ağlaması genellikle sizin dikkatinizi çekmek içindir.

3- Miyavlama sesinin anlamı

Miyavlama ilginç bir seslendirmedir çünkü yetişkin kediler birbirlerine miyavlamazlar. Kedilerin miyavlaması daha çok insanlarla etkileşim kurmak içindir. Vahşi kediler nadiren “miyavlar” çünkü insanlara bağımlı değildirler veya insanlarla sosyalleşmezler. Daha doğrusu vahşi kediler bize ihtiyaçları olduğunu düşünmezler, bu yüzden bizden yardım etmemizi, beslememizi veya evcilleştirmemizi isteyen sesler çıkarmazlar.

Yavru kediler, annelerinin dikkatini çekmek için miyavlarlar- üşüdüklerinde veya aç olduklarında olduğu gibi. Ancak yavru kedi büyüdüğünde miyavlama durur. Bu, miyavlamanın genellikle yetişkin kediden kediye iletişimin bir parçası olmadığı anlamına gelir – neredeyse yalnızca insanlarla kullanılır.

Genel olarak kediler, ilgi, yemek, sıcaklık veya belki de kapalı bir odaya erişim gibi bir şey istediklerinde insanlara miyavlarlar.

Miyavlamanın çeşitli varyasyonları olduğunu ve miyavlamanın yoğunluğuna ve tonuna dikkat ederek ve vücut dilini gözlemleyerek evcil hayvanımızın söylemeye çalıştığını yorumlayabileceğimizi unutmayın. Genel olarak, bir kedinin miyavlaması ne kadar yoğun olursa, mesaj o kadar önemli veya acildir.

4- Kediler neden gırgır ses çıkarır?

Kedilerin çıkardığı seslerin anlamlarını anlatmaya çalışırken her zaman ağızdan çıkan sesleri kastetmiyoruz. Bazen de vücutlarının diğer yerlerinden garip sesler çıkartabiliyorlar.

Kedilerin içinden gelen motora benzer bu gırgır sesi de enteresandır. Özellikle yeni kedi sahiplenenler bu sesi duyduklarında kedinin içine saat gibi bir şey kaçtığını düşünebiliyorlar. Bilhassa yavru kedilerde bu ses daha net duyulabiliyor.

Kedilerden çıkan bu gırgır sesi kedinizin mutlu olduğu anlamına gelmektedir. Genelde size güveniyorsa uyku modunda siz onu okşarken bu sesi çokça çıkarırlar.

5- Titrek Ses

Titrek ses, çoğunlukla dişi kediler tarafından kullanılan cıvıl cıvıl, tiz bir sestir. Bu sesin nedeni, anne kedinin, yavrularını onu takip etmeye teşvik etmek için bir işaret olarak ya da yavrularının dikkatini çekmek için bir strateji olarak onları titretmesidir.

Kediniz size titriyorsa, aynı şeyi talep etme ihtimalleri yüksektir – dikkatinizi çekmek istiyorlar demektir. Kediler ayrıca insanları selamlamak için de bu sesi çıkarabilirler. Bir kedinin “Merhaba, ben buradayım!” deme şeklidir.

Sonuç olarak, kedilerin çıkardığı seslerin anlamlarında titreşen ses neredeyse her zaman olumlu bir duygunun veya hoş bir havanın işaretidir. Kısa zamanda youtube kanalımda konuyla ilgili video çekersem buraya ekleme yapacağım.

-Kedilerin çıkardığı seslerin anlamları- Resim billywatsrong tarafından Pixabay‘a yüklendi

6- Kediler neden konuşur gibi ses çıkarır?

Kediler neden garip sesler çıkarır anlamak gerçekten zordur. Garip ve bir o kadar da komik, konuşur gibi çıkardıkları bu sesi de analiz etmek zordur.

Genelde hoşlandıkları bir durum olduğunda sevdikleri bir yemek olduğunda başka kedileri oraya yanaştırmamak için yemeğe yumularak konuşur gibi garip garip sesler çıkarırlar. Bir yandan yemek verdiğiniz için size teşekkür ederler ki normalde kediler biraz müdanasızdır, diğer taraftan da diğer kedileri yanaştırmazlar.

Aynı şekilde konuşur gibi ses çıkararak yemek yiyen kedilerin uzun süre aç kalmış olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer iki kedi birbiriyle konuşuyormuşçasına bağırıyorsa kızanda oldukları ve çiftleşme öncesi kurlaşma anlamına gelir. Fakat ikisi de erkek kediyse baskınlık kavgasına tutuşacaklardır. Daha doğrusu kedinin konuşmasından kasıt eğer ki birbirlerine ulumasıysa aşağıdaki sekizinci maddenin anlamı size daha çok uyacaktır.

7- Kedilerin Çıkardığı Hırıltının Anlamı

Kedilerin çıkardıkları seslerin anlamlarında hırıltı, kedilerin kızgın olduklarında veya potansiyel bir tehdidi korkutmak istediklerinde çıkardıkları başka bir sestir. Geri adım atmak için çok açık bir uyarıdır ve saldırmadan önceki son adım olabilir.

Ancak unutmayın, kediniz sık sık hırlıyorsa, bu bir ağrı veya sağlık sorunu belirtisi olabilir.

8- Kedilerin Uluması – Çığlık Atmasının Anlamı

Bilhassa da geceleri daha çok yaparlar. Uluma, bir kedinin boğazından uzun uzun bir inilti şeklinde olandır. Miyavlamanın aksine, uluma sadece kediden insana bir iletişim değildir. Yetişkin kediler de genellikle üreme mevsimi boyunca birbirlerine uluma yaparlar.

Bir uluma, uluyarak konuşma kedinin kendini iyi hissetmediğini veya sıkıntı veya acı içinde olduğunu gösterebilir. Kedinin bir tür bölgesel kaygısı olduğunda da uluma meydana gelebilir. Örneğin, çevresindeki bir şey (bölgesindeki yeni bir kedi gibi) onun hoşuna gitmediğinde, kedi baskınlık göstergesi olarak ulumaya başlar.

Sonuç olarak, uluma, bir kedinin “Benim bölgemden uzak dur” veya “çiftleşmek istiyorum” deme şeklidir.

Kediler genellikle bir çiftleşme seansından sonra veya bir kedi kavgasının ortasındayken çığlık atarlar. Çığlık atmak aynı zamanda kedinizin çok hasta olduğunu veya ciddi şekilde acı çektiğini gösterebilir.

9- Garip bir ses – Gevezelik diyelim

Kedi gevezeliği, bir kedi  bir pencerenin dışındaki bir kuş veya kemirgen gibi görsel bir uyaran tarafından büyülendiğinde hemen hemen her zaman olur. Tam olarak bu sese bir karşılık bulamadım bu nedenle gevezelik demek istedim.

Kedinizin gevezelik ederken vücut dilini izlerseniz, gözlerinin heyecanla büyüdüğünü, kulaklarının öne eğildiğini ve hedefine odaklandıklarını sık sık fark edeceksiniz. Bunun nedeni, gevezeliğin genellikle av için bir tepki olmasıdır.

Teoriler, kedilerin avlarını görmenin heyecanına ve onu yakalayamamanın hayal kırıklığına tepki olarak gevezelik ettiğini öne sürüyor. Bir avın yakın ama dokunulmaz olması o kadar kışkırtıcıdır ki kedinin kendisini fiziksel olarak ifade etmesine neden olur.

Diğer düşünce ise bu garip sesin kedinizin avını cazip hale getirerek kendine gelmesini sağlamaya çalıştığı için çıkarttığı düşünülüyor.

Kedilerin çıkardığı seslerin anlamlarından sonra çok konuşkan ve az konuşkan kedi türleri ırkları hangileriymiş bu konuya geçelim.

En Konuşkan Kedi Irkları Hangileridir?

Bazı kediler doğası gereği diğerlerinden daha konuşkandır. Genel bir kural olarak, kısa tüylü kediler, uzun tüylü kedigillerden daha konuşkan ve cana yakın olma eğilimindedir. Ve içgüdüsel olarak konuşkan bir kedi arıyorsanız, Asya kökenli bazı ırkları düşünün.

Asya kökenli ırkların diğer kedi türlerine göre daha konuşkan olduğu bilinmektedir. Bunlara Habeş, Balili-Cava, Bengal, Birman, Japon Bobtail, Siyam, Sphynx, Ocicat, Oriental, Peterbald, Tonkinese ve Van kedisi dahildir.

Az Konuşkan Kedi Irkları Hangileridir?

Daha az sesli bir kediyi tercih ederseniz, bir Fars (İran), Rus Mavisi (Russian Blue), Chartreux, Norveç Orman Kedisi, Scottish ve British türleri veya Maine Coon’u düşünün. Bu ırklar daha sessiz tarafta olma eğilimindedir. Ancak her türün içerisinde istisnalar çıkabileceğini unutmayın.

Özellikle kırma olan bazı scottish türlerinde genlerde değişiklik olabileceğinden oldukça sesli türlerine rastlamak mümkündür.

Kediler Neden Garip Sesler Çıkarırlar?

İnsanlarla en fazla içiçe yaşayan canlılardan biri kedilerdir. Kediler sıkıntılarını, mutluluklarını, arzu ve isteklerini iletmek için bir takım garip sesler çıkarırlar. Bu sayede insanlarla daha rahat bir iletişim kurarlar.

Kedilerin çıkardığı seslerin anlamlarını bilmek neden önemli?

Kedinizin ne söylemeye çalıştığını bilerek, onun ruh halini, niyetlerini ve ihtiyaçlarını daha iyi tahmin edebileceksiniz. Aç, hasta, mutlu, yalnız, oyuncu ya da müthiş hareketli olsun, onu anlayacak ve ihtiyacı olanı vermek için daha donanımlı olacaksınız. Ve ruh hali uygun olduğunda ikiniz güzel, arkadaş canlısı bir kedi sohbeti yapabileceksiniz!

Soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Yazımı beğendiyseniz sosyal platformlarda link göstererek paylaşmanız benim için en güzel teşekkür olacaktır. Herkese kedileriyle sağlıklı huzurlu günler!

Yorum Yazınız