nocomments

4 Maddede Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kedilerin bizi şaşırtan birçok davranışı vardır. Bunların bazıları içgüdüsel olarak saldırganlık eylemleridir. Kedinizin ısırması önlem alınması gereken iyi olmayan bir davranıştır. Kediler neden ısırır, kedilerin ısırması nasıl engellenir, yavru veya yetişkin kedim sürekli ısırıyor, yavru kedim ayağa saldırıyor diyorsanız yazıyı sonuna kadar muhakkak okuyunuz.

Kedinizin neden ısırdığını ve davranışlarını nasıl değiştireceğini anlamak, kedinizle sağlıklı etkileşim kurmak; ellerinizi, ayaklarınızı hatta yüzünüzü ısırılmaktan kurtarabilir. Eğer kedi ısırığı gözetimsiz bırakılırsa potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Birçok kedi ısırığı tıbbi müdahale gerektirebilir ve tedavi edilmezse hızla enfekte olabilir.

Peki kediler neden ısırır, kedinizin ısırmasını nasıl önlersiniz? İlk olarak, kedinizin neden ısırdığını belirleyin. Kediler korktukları, stresli oldukları veya hüsrana uğradıkları için ısırırlar. Kin ya da öfkeyle hareket etmezler. Davranışın arkasında her zaman bir sebep vardır. Kedilerimizin mutlu olduğunu gösteren belirtiler yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

-Ayrıca dilerseniz kedilerin ısırma nedenleri konusunda bu yazıyı görsel olarak youtube videomdan da izleyebilirsiniz.-

Yavru kedilerde bu durum biraz daha farklıdır. Yavru kediler tıpkı insanlar gibi oyun bebesi oldukları için ısırmaları çok bilinçli olmayabilir. Ama yine de onların ısırmaları da hoş görülmemeli bazı önlemler alınmalıdır.

Kedi ısırmasının yaygın nedenleri:

• Aşırı uyarılma (aşırı sevme saldırganlığı)

• Özellikle Yavru Kedilerde oyun saldırganlığı

• Korku, acı ve stres

• İletişim

Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kediler neden ısırır konusunda 4 maddede nedenleri ve çözüm yollarını, yani kedilerin ısırması nasıl engellenir çözüm yolları nelerdir, maddelerin içerisinde bulabilirsiniz.

1- Aşırı Uyarılma

Kediler köpekler kadar sosyal ya da yalama canlılar değildir. Her ne kadar tüy yumağını mıncıra mıncıra sevmek güzel gibi gözükse de bu, onların tepesini attırabilir.

Aşırı sevme aşırı uyarılma kedilerin ısırmasına neden olabilir. Sevme işlemini de belli ölçüde onları çokta bunaltmadan yapmalıyız. Eğer ki bu konuda ölçüyü kaçırırsak onun ısırma gibi kötü bir alışkanlığı huy edinmesine de neden olabiliriz.

Birçok kedi sahibi, bir ısırık meydana gelmeden önce kedilerinin onlara birkaç uyarı verdiğini fark etmez. Kedinizi okşarken ve onunla etkileşim kurarken şunlara dikkat edin:

 • Kuyruğunu yere sertçe vurmaya başlaması
 • Düzleştirilmiş kulaklar
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • Elinize bakmak için baş veya gözler sabit olarak çevrilmiş
 • Sertleşmiş katılaşmış sabit bir vücut

Bunların hepsi, kedinizin çok fazla sevilme veya aşırı uyarıldığına ve bir molaya ihtiyaç duyduğuna dair işaretlerdir. Bu sinyallere dikkat ederek ve sevmeyi tadında bırakarak kedinizin ısırmasını engelleyebilirsiniz.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; TRENDYOL GİTTİGİDİYOR N11

2- Yavru Kedilerde Oyun Saldırganlığı

Oyun saldırganlığı en yaygın olarak evdeki tek evcil hayvan olan yavru kedilerde veya genç yetişkinlerde görülür. Genellikle kedi çok küçük yaşta kardeşlerinden ayrıldığında ortaya çıkar. Siz köşeyi dönerken kedinizin ayak bileklerinizi pusuya düşürmesi veya bir anda ellerinizi ve ayaklarınızı ısırması ile kendini belli eder.

Bir yavru kedinin birlikte oynayacak bir kardeşi veya arkadaşı olduğunda, birbirlerine nasıl uygun şekilde oynayacaklarını öğretebilirler. Güreşen ve ciyaklayan iki yavru kedi gördüğünüzde, oyun sırasında birbirlerinden kaç diş ve pençenin alınabileceğinin kabul edilebilir olduğunu öğreniyorlar demektir.

Bir yavru kedi diğerleriyle bunu öğrenemezse, bunun yerine insanlardan ısırık alarak öğrenmesi gerekir. Eğer ki yavru kediniz sürekli ısırıyorsa onunla oynarken nelere dikkat etmeliyiz:

 • Kedinizle oynamak için ellerinizi kullanmaktan kaçının. Özellikle karın bölgesini elinizle sevmeyin.      Kediniz ellerinizi ısırmakta ısrar ediyorsa, onu ısırmaya teşvik edebileceğiniz küçük bir peluş oyuncak bulundurun.
 • Eğer ısırıldıysanız, elinizden geldiğince hareketsiz kalın ve tepki vermeyin. Ellerinizi arkaya koyun ve ayağa kalkın. Kedinin kötü davranışını tamamen görmezden gelin ve dikkatlerini tüy değnek gibi uygun bir farklı oyuna yönlendirin. Gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Kedinizin enerjisini atabileceği peşinden koşabileceği oyuncaklar alın. Bu oyuncaklarla oynayabilmesi için siz de onlara yardımcı olun
 • Kediler çeşitliliği sever. Oyuncakları periyodik olarak değiştirin. Sürekli ortada aynı oyuncak olmasın. Belli süre kaybettiğiniz oyuncağı daha sonra tekrar çıkarabilirsiniz.
 • Yavru kediler çoğu zaman can sıkıntısından ısırırlar. Eğer siz ilgilenemiyorsanız imkânınız varsa arkadaş bir kedi alın. Evde tek kedi mi iki kedi mi konusundaki videomu izleyebilirsiniz.
 • Büyük ve yüksek kedi evli tırmalama tahtaları ya da ağaçları da yavru kedinizin dikkatini oldukça çeker ve ısırmasını engelleyebilir.
kediler neden ısırır

3- Korku, Ağrı ve Stres

Kediler neden ısırır konusunda önemli faktörlerden birisi de korku duyuyor, acı çekiyor veya stresli olmalarıdır.

Örneğin, kedinizin veterinerde farklı davrandığını hiç fark ettiniz mi? Evde sakin sessiz olan kediniz, araba yolculuğuna çıkması için onu taşıma çantasına almaya çalıştığınızda bile eğer ki her dışarı çıktığında veterinere gidiyorsa canavara dönüşmeye başlar ve sizi ısırabilir.

Bunun nedeni korkudur. Önleyebilmenin yolu, sadece kedinizi taşıma çantasıyla veterinere götürmeyin. Çantayı ortalarda bırakın girsin çıksın. Ve arada bir çantayla dışarılarda da gezdirip eve tekrar getirin.

 • Kedinizi aşırı tararsanız ya da tüylerini tamamen keserseniz de strese girecek ve sizi ısırma gibi bir davranışa girişebilecektir.
 • Çocuklara kedinizle nasıl düzgün bir şekilde etkileşime gireceklerini öğretin. Kediyi kabaca tutuyorlarsa, köşeye sıkışana kadar onu kovalıyorlarsa, hatta sadece etrafta koşuşturuyorlarsa ve çok yüksek sesle konuşuyorlarsa, kediniz ısırmak için baskı hissedebilir. Kedinizin evinizde rahatsız edilmeyeceği güvenli bir yeri olmasına izin verin ve çocukların ve diğer ziyaretçilerin bunu anladığından emin olun. Bende mesela çekyatın arka tarafında boşluk var kendini orada bazen daha huzurlu hissediyor ve saatlerce çıkmayabiliyor.
 • Kediniz daha önce olmadığı halde sizi aniden ısırıyorsa, bu büyük olasılıkla ağrıyla ilgilidir. Kediler acıyı gizlemede uzmandır, bu yüzden size acıdığını gösteren başka hiçbir belirti göstermeyebilir. Isırmak da dahil olmak üzere herhangi bir ani davranış değişikliği derhal bir veteriner tarafından ele alınmalıdır.
 • Kediniz sürekli olarak ısıracak kadar stresliyse, kendine zarar veriyorsa bunun nedeni eğer kısır değilse çiftleşme isteği olabilir. Yine böyle bir durumda da veterinere göstermenizde fayda vardır.

4- İletişim Yöntemi Olarak Kedinin Isırması

Son olarak, kediler ısırmayı bir iletişim aracı veya dikkat çekmek için kullanabilirler. Bu tür ısırma genellikle en az şiddetli, nazik olanıdır.

Bu aslında zarar vermeyen bir ısırıktır. Örneğin kedinizi severken bırakırsanız bazen neden bıraktın dercesine size hafif bir ısırık bazen de pati atarlar ve mecburen sevmeye devam edersiniz, o da istediğini almış olur 😊

Yine de rahatsız oluyorsanız o tarz davranışlarını görmezden gelin. Isırdığında tepki vermeden yanından uzaklaşın. Sakince yanınızda oturduğunda ödül olarak ona istediğini verin.

Kedinizi Cezalandırmayın!

Her şeyden önce, ısırma için herhangi bir ceza vermemelisiniz. Daima sakince yanıt verin ve durumu daha fazla alevlendirmeyin. Araştırmalar, kedinize bağırmak, su fışkırtmak, tekmelemek ve fiziksel olarak vurmak gibi cezaların etkili olmadığını ve kedinin bundan ders almadığını gösteriyor.

Kedi, cezanın kendisini ısırmasının sonucu olduğu bağlantısını kuramaz. İstenmeyen davranışları görmezden gelmeli ve iyi davranışları övmelisiniz. Her türlü olumsuz tepki, yalnızca kedinizle olan ilişkinize daha fazla zarar verir.


Kediler neden ısırır ve kedilerin ısırması nasıl engellenir konusunda yazacaklarım bu şekilde. Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız