nocomments

YENİ DOĞUM YAPAN KEDİ BAKIMI NASIL OLMALI?

Bugüne kadar yazdığım yazılarda genel olarak yavru kedi bakımı ve hamile kedi bakımı konularını işledim. Şunu göz ardı etmemek gerekir ki sağlıklı bir yavru için sağlıklı bir anne gerekir. Bu nedenle yeni doğum yapan kedi bakımı, ne yer, ne verilmeli en önemli faktörlerden biridir.

Anne kedi bakımı düzgün olduğu taktirde yavruların gelişimi de o derece iyi ve sorunsuz olacaktır. Yani size daha az iş düşecektir.

Şimdi ilk doğum anından, yavru kediler 40-60 günlük olana kadar yeni doğum yapan kedi bakımı nasıl olmalı yazmaya çalışayım. Ayrıca yazının içeriğinde anne kediye süt yapan yiyecekler, yeni doğum yapan kedi tekrar ne zaman hamile kalabilir, yeni doğum yapmış kedi ne yer, yeni doğum yapan kedi neden miyavlar, neden yemek yemez, ne zaman yemek yemeye başlar, emziren anne kediye ne verilir gibi konulardan da bahsedeceğim.

YENİ DOĞUM YAPAN KEDİ NE YER?

Doğum sırasında anne kedi yavruların zarını çıkarır ve plasentasını yer. Bu, annenin aslında güçlenmesini de sağlar. En azından doğum süreci ve sonrasındaki 5-6 saatlik periyotta anne kedinin yemek yemesine gerek kalmaz.

Çok fazla sıvı kaybı yaşandığı için anne kedinin doğumdan sonra bol su içmesi faydalı olacaktır. Siz yakınına su koyun o zaten vakti geldiğinde su içmeye gidecektir. Bazen doğum çok uzun sürdüğü için anne kedi su içmeye gitmezse telaş etmemek gerekir.

Bir kere kedimin doğumu 2 saat sürdü, 5 yavru doğurdu ve bitti. Bir keresinde 8 saatte 4 yavru doğurdu. Yani tam belli olmuyor doğum bitmeden su içtiklerine şahit olmadım. Zaten yemek olayını da baya sonra yiyorlar.

Doğum Sürecinden Sonra Anne Kedi Ne Yer?

Doğum süreci bittikten yaklaşık 5-6 saat sonra anne kedi kuru mama yemeye başlar. Bu dönemde artık onu güçlü tutacak hamile kedi maması ki bu genelde yavru kedi mamaları olur onlardan vermek gerekir. -İsterseniz uygun fiyatlı yavru kedi maması önerileri yazımı da okuyabilirsiniz.-

Zaten kuru mamalarda hamile ve yavru kedi maması diye yazar bu tarz mamalar anneye daha çok enerji verir. Eğer kediniz alışıksa yaş mama takviyesi de yapabilirsiniz. Yine bu dönemde en güzeli tabi ki sütü arttıran yiyeceklerdir.

Kedilere Süt Yapan Yiyecekler

Aslında enerji veren birçok yiyecek sütü de arttıracaktır. Kendi deneyimlerime göre kedimi en fazla hareketlendiren; haşlanmış tavuk, balık, ciğer, yavru kedi mamaları, haşlanmış yumurta, vitamin takviyeleri, az miktarlarda orijinal pekmez ve yoğurt gibi yiyeceklerdir.

Bu listeyi kedilerin sevdiği yiyecekler konusunda daha ayrıntılı şekilde de yazmıştım.

Vitamin olarak gimcatın multivitamin ve malthairini kullanıyorum. Bunun haricinde de birçok vitamin var. Piyasada en çok duyduğum ve tavsiye edilen  vmp tablet, biopet vitalicat gibi markalar da mevcut.

Yeni doğum yapan kedi ne yer konusunda başlıca dikkat edilmesi gerekenler bunlar. Anneyi güçlü tutmak çok önemli. Su içmesini belirgin derecede arttırmak gerekli ki en önemli konulardan biri de budur. Ben bir su sebili yapmıştım onunla ilgili videomu da izleyebilirsiniz.

Kedi malzemeleri fiyat karşılaştırması; TRENDYOL N11

YENİ DOĞUM YAPAN KEDİ BAKIMINDA DİĞER DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kedilerin bulunduğu alanda anne kediyi strese sokacak şeylerden uzak tutmak gerekir. Nedir bunlar; özellikle aşırı ses ve sık sık yavrularını eline almak anneyi rahatsız edecektir. Ama ne yapalım çok tatlılar dediğinizi duyuyorum. Yine de sabırlı olup en azından ilk 20-25 gün kontrol amacı dışında sırf zevk için kucağa falan almayalım.

Anne kedi olumsuz bir durum hissederse yavruları taşıyabilir. Ve bu taşıdığı yer bazen evinizin düzenini de oldukça bozabilir.

Yeni Doğum Yapan Kedi Tekrar Ne Zaman Hamile Kalabilir?

Diğer dikkat edilmesi gereken en mühim konulardan biri anne kedinin tekrar çiftleşme eğilimidir. Doğumdan sonraki bir ayda dişi kedi süt kızanı dediğimiz kızışma dönemine girebiliyor. Bu genellikle 3-4 gün sürüyor.

Bu dönemde erkek kedilerden uzak tutmamız gerek çünkü emziren kedi olsa bile hamile kalma riski vardır. Yeni doğum yapmış kedi en az 4 ay hamile kalmaması en iyisidir. Yoksa vücudu tam toparlayamaz ve güçsüz kalarak hastalanır ölüme kadar götürebilir.

yeni doğum yapan kedi
Yeni doğum yapan kedi 1 ay sonra tekrar kzıgınlığa girebilir.

Yeni Doğum Yapan  Kedi Neden Miyavlar?

Bunun birçok sebebi olabilir fakat genellikle siz yaklaştığınızda hafif bir uyarı miyavlaması atar. Bu aslında ben yavrularımı besliyorum beni rahat bırak demektir. Sürekli bir miyavlama durumu varsa ağrı gibi farklı durumları olabilir veterinere başvurmak en güzeli olur.

Yeni doğum yapmış kedi bakımı ile alakalı yazacaklarım şimdilik bu kadar umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız