nocomments

Kedi Tüyü Zararlı mı?

Evimizde birçoğumuz kedi besliyoruz fakat sağlık açısından tedirgin olduğumuz konulardan biri de kedi tüyü zararlı mı, diğer ifadelerle kedi kılı zararlımı, kedi tüyü insana zarar verir mi, kist yapar mı konusudur. Ayrıca kedi alerjim var mı bunun kontrolünü nasıl yapmak gerekir önemli bir husustur. Alerjik insanlar için kedi tüyünün maruziyetini en aza indirmek için yapılması gerekenleri ve hava temizleme cihazları kedi tüyünde işe yarıyor mu sorularının cevaplarını da yazıda bulabilirsiniz.

Kedi tüyü insanlara zarar vermez ancak bireyler kedi salgılarına karşı hassas olabilir. Bazı insanları mutsuz eden, zarar veren alerjen kaynakları kedinin tüyü değil, kepekleri, salyaları, dolayısıyla salyadaki olası parazitler ve idrarlarıdır.

Kedinizi aşırıya kaçmadan düzenli olarak taramak, tüy dökülmesini, kepeklenmeyi ve tükürük kalıntılarını azaltır. Düzenli temizlik ve maruziyeti azaltmaya yönelik önlemlerle, alerjiyi tetikleme riski daha az olan bir kediyle yaşamak veya misafirleri ağırlamak mümkündür. Astım reaksiyonları veya nefes almada zorluk yaşayan kişiler doktorlarının talimatlarına uymalıdır.

Eğer kedinizde aşırı kepeklenme, deri ve tüy döküntüsü mevcutsa veterinerinizin talimatıyla kedilere uygun şampuanlarla banyo yaptırabilirsiniz. Kedi tüyü zararlı mı konusunda aşağıdaki maddelerle devam edelim…

kedi tüyü zararlı mı

Kedi Tüyü Zararlı mı? Kist Yapar mı?

Kedi tüylerinin insana zararı açısından en fazla korktuğumuz durumdur. Acaba kedi tüyleri ciğerlere kaçar mı ve kist yapar mı?

Aslında tüyün kist yapma durumu yok ama parazit aşıları yapılmamış ve düzensiz beslenen, içerisinde olası parazitler bulunan yiyecekleri yiyen kedilerin tüyünde değil, dışkısında bulunan parazitlerden dolayı tüylere bulaşma ve dolayısıyla insana bulaşma riski oluşturur.

Bu risk aslında aldığımız birçok meyve ve sebzeden de bize bulaşma riski kadardır. Tabi en güzeli kedimizi düzenli kontrollerden geçirerek gerekli önlemleri almaktır ki kafamız daha rahat etsin.

Kedi Tüylerini ve Kepeklenmeyi Güvenli Bir Şekilde Kontrol Etme

Bir kedi kanepeye uzandığında ya da en sevdiğiniz süveterin her yerinde kedi kılı bulduğumuzda bunu beğenmeyiz, ancak kedi kılı sağlık riski oluşturmaz. Hoş olmayan alerji semptomları olan biri için, kedi kılı görmek üzücü olabilir — ve tüylerin üzerinde kepek vardır. Kepek aslında cilt pullarıdır ve doğaldır.

İster uzun tüylü kedi türlerinden birine, ister kısa tüylü bir kediye sahip olun, tüy dökülmesini tamamen durdurmanın bir yolu yoktur. Ancak, onu tarayarak dökülmeyi azaltabilirsiniz.  Tüy dökümünü azaltmak için yapılması gereken basit 6 maddeyi videomdan izleyebilirsiniz veya yazımdan okuyabilirsiniz.

Bir kediyi düzenli ve ideal olarak günlük veya günaşırı olarak taramak, dökülmeyi minimumda tutmak için gevşek tüyleri giderir. Eğer alerjen bir durumunuz mevcutsa, deri pullarını ve tükürük kalıntılarını gidermek için onu en az dört ila altı haftada bir kedi şampuanı ile yıkayın. Yalnız şunu da unutmayın kediyi sürekli yıkamak onun kendini yalama özelliğini kaybetmesine neden olabilir.

Sağlıklı cildi desteklemek için kedinize kaliteli bir diyet ve vitamin, yağ asiti  takviyesi verin. Bir kedi üzerinde kepek şampuanı, ev temizleyicileri (deterjan gibi), köpek şampuanı veya kediye toksik olabilecek uçucu yağlar içeren ürünler kullanmayın. Kediler kimyasallar ve bazı uçucu yağlardan zarar görebilir. Çay ağacı yağı gibi yaygın bileşenler onlar için toksiktir. Bir üründen emin değilseniz, evcil hayvanlar için toksik olan maddelerin listelerini sunan ASPCA Hayvan Zehir Kontrolü web sitesine bakın. Yalnız biraz İngilizce gerektirir.

Kedi taraklarıyla alakalı internetten fiyat araştırması yapmanızı tavsiye ederim. Bazen siteler arasında oldukça fiyat farkı olabiliyor. Karşılaştırma için; Amazon fiyatları, N11 fiyatları, Evinemama fiyatları

Kedi alerjim var mı acaba?

Kedi tüyü zararlı mı noktasında bilinmesi gereken birinci faktör alerjik olup olmadığınızı test etmektir.  Hafif belirti olarak kedi alerjisi olan biri hapşırabilir ve bir kedinin varlığında kaşınabilir. Daha şiddetli semptomlar hırıltı içerebilir. Bu tepkiler, kedinin olmadığı bir odaya hassas bir kişi girdiğinde ortaya çıkabilir.

Alerjileri ve hassasiyetleri saptamak zor olabilir çünkü çoğu insan aynı anda birden fazla olası alerjene maruz kalır. Şüpheli bir kedi alerjisini doğrulamanın en iyi yolu, alerji testi için bir doktora görünmektir.

Kedi Tüyü Maruziyetini Azaltmak için Yapılması Gerekenler

Kedi tüyüne maruz kalmayı azaltmanın ve kedilere duyarlı biri için evinizi daha konforlu hale getirmenin birkaç yolu vardır. Alerjik olan sizseniz, kedi temizliğini ve bakımını başka birine devredin. Güzel ve kaliteli bir kedi tarağı alın, tuvalet temizliğinde eldiven kullanın ve imkan varsa otomatik tuvalet almaya çalışın. Bu konuda benim kullandığım omega paw kedi tuvaleti pratik ve ideal bir ürün.

Kedinizi kucağa alarak sevmek yerine, bir kedi ağacının üzerinde sevmek üzerinize kepeklerinin dökülmemesini sağlar. Ona dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Döşeme, pencere koltukları, pencere pervazları ve kedi ağaçları gibi kedi tarafından kullanılan tüm yüzeyler de dahil olmak üzere düzenli olarak süpürün ve tozu alın. Halıları ve kilimleri düzenli olarak yıkayın veya yıkamaya gönderin.

Bir hava temizleyici veya HEPA hava filtreleme sistemi, alerjenlerin giderilmesine yardımcı olur. Bu konuda ufak bir anımı anlatayım. Evimize kedi alerjisi olan biri geldiğinde evde 3 kedi olmasına rağmen hiç hapşırma ve kaşıntı yaşamadığını söyledi. Evde HEPA filtreli xiamoi hava temizleme cihazı vardı uzun zaman önce aldığım onun çalışması nedeniyle olduğunu düşünüyorum.

Kedi ayırma seçenekleri

Zorlayıcı olabilse de, kediyi evin belli bölümlerinde kısıtlamak, kedilere alerjisi olan biri için en büyük rahatlamayı sağlayabilir. Yatak odasının kapısını her zaman kapalı tutun, böylece kedi odaya giremez.

Bu, etkilenen kişinin kirlenmemiş bir odada uyumasına izin verir. Kediler yatakların içine girerek uyumayı çok severler. Tuvalet kabını, idrar kokusunu azaltmak için evdeki hane halkı üyesi veya kedilerden etkilenen misafir tarafından kullanılan alanlardan mümkün olduğunca uzak tutun.


Kedi tüyü zararlı mı, diğer ifadelerle kedi kılı zararlı mı, kedi tüyü insana zarar verir mi, kist yapar mı alerjik insanlar için kedi tüyünün maruziyetini zararlarını en aza indirmek için yapılması gerekenlerle ilgili bilgiler bu şekilde. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle sağlıkla evcil canlarınızla kalın!

Yorum Yazınız