nocomments

Kediler Hangi İnsanlara Gider?

Birden fazla kişinin olduğu bir evde kedilerle yaşıyorsanız, kedilerin genellikle belirli bir kişiyi diğerlerine göre daha fazla tercih ettiğini fark etmişsinizdir. Peki kediler hangi insanlara giderler, hangi insanlara yaklaşırlar, kedinin insana yaklaşması için yapılması gerekenler nelerdir, kediler evde kimi sahibi olarak görürler yazımda ayrıntılı şekilde bahsedeceğim.

Kedinizin size gelmesini istiyorsunuz fakat kediniz sizden kaçıyor. İnsanları, kedilere çekici kılan birçok davranış ve özellik vardır. Bu belirli kriterleri karşılayan herkesin bir kedinin sevgisini alması daha olasıdır. Kediler hangi insanlara gider, kediler insan seçer mi, kimi sahibi olarak görürler sorularının cevabı bu kriterleri sağlamaya bağlıdır.

Benim evimde 3 kedim var ve bu kedilerimin karakterleri de birbirinden farklı ve her birinin diğerlerine göre bazı kişileri daha fazla sevdiği hareketlerinden belli. Peki bu tercihleri neye bağlı çok oyun oynamalarına mı, güvende hissetmeleri mi, yoksa onlara verdiğiniz ikramlar mı ya da tam tersi bir durumdan mı kaynaklı.

Öncesinde kediler hangi insanlara gider genel kuralları yazalım ardından ayrı ayrı kedilerin karakterlerine göre inceleyelim ve ardından siz de kedinize uygun karakterde nasıl davransam ki kedim evde beni sahibi olarak görsün kararını verin. Eminim bazı şeylerin düşündüklerimizden daha farklı olduğunu göreceksiniz. Dilerseniz bu konuyu youtube videomdan da izleyebilirsiniz.

kediler hangi insanlara gider
kediler insan seçer mi
Kediler hangi insanlara gider? Kimi Sahibi olarak görür?

Kediler Hangi İnsanlara Gider?

Öncelikle şu ayrımı bir yapalım. Kedilerin tek bir kişiyi diğerlerinden ayırt etmesi sadece onu sevdiği anlamına gelmez ama o kişiyle farklı bir kimyalarının ? oluştuğunu gösterir.

Kedinizin en sevdiği kişi olup olmadığınızı bilmek için, birlikteliğinizin yanı sıra evinizdeki diğer insanlarla nasıl etkileşim kurduklarını da analiz etmeniz gerekir.

Bir kedi sizi favorisi olarak seçtiğinde, çok daha yakın bir bağ kurmaya başlayacaktır. Üzerinizde uyurlarsa, sizi takip ederlerse, size sürtünürlerse veya sürekli yanınızda takılmaları bunların bazı işaretleridir.

Bazı kediler doğuştan tüm insanlara güvenmezler. Çoğu zaman, böyle bir durum, insanlarla hiçbir zaman düzgün bir şekilde sosyalleşmemiş vahşi kediler için geçerlidir. Yani kısacası bizim etrafımızdaki kedilere aşağıdaki kriterleri sağlarsak bize alışacaklardır ve gönül rahatlığıyla geleceklerdir hatta en çok bizi sevecektir ?

1- Taşıma

Taşıma derken kucağa alma işleminden bahsediyorum. Aslında bir kedinin hayranlığını ve saygısını kazanmanın anahtarlarından biri bu maddedir. Kediniz istemediği müddetçe onu kucağa almaya zorlamayın. Köşeye sıkıştırılarak isteksizce yakalanmak kedilerin en rahatsız oldukları durumdur. Çünkü kediler çevrelerinin kendi kontrolünde olmasını isterler.

Eğer yeteri kadar kedinizle bağ kurmamışsanız onu kucağa almanız savunmasız hissetmesine neden olacaktır. Bilhassa yeni gelen bir kediyi kucağa almayın, ona zaman verin.

Öncelikle kedi etrafınızda sakin bir şekilde durmayı tercih eder. Size güveni arttıkça zaten kendi isteğiyle kucağınıza gelmeye çalışır. Zorla almaya çalıştığınızda ise ters teper ve sizden daha çok kaçar.

Hatta dikkat ederseniz birçok kedi, kedileri sevmeyen veya kedilere alerjisi olan insanlara daha fazla yönelebilir. Bunun nedeni onlar uzak durmaya çalıştıkça farkında olmadan kedinin güvenini kazanmalarıdır.

Kediler hangi insanlara gider konusunda işin bu kısmı gerçekten enteresandır. Kaçan kovalanır misali bazı kediler, kendilerinden kaçanların üzerine daha çok giderler.

Kısaca bu maddeyi özetleyecek olursak; eğer yeni yeni size alışmaya çalışan bir kedinin favori kişisi olmak istiyorsanız onu zorla kucaklamayın ve köşeye sıkıştırmayın. Bunun yerine kedinizin teması istemesi için ilk hareketi onun yapmasını bekleyin.

kediler hangi insanlara yaklaşır
Kediler Hangi İnsanlara Yaklaşır? Kediler rahatına düşkünrdür. Daha çok zorlamayan insanlara yaklaşırlar

2- İletişim

İletişimden kasıt kedi dilini öğrenin ? Yani kedinizin miyavlamasındaki ahenge bakarak ya da hareketlerindeki ahenge bakarak ne istediğini anlayan kişi, kedinin en sevdiği kişi olmaya en yakın kişidir. (bknz kedi hareketleri ve anlamları)

Kediler hangi insanlara gider? İşte bu iletişimi en güzel sağlayabilen kişilere daha çok giderler.

Araştırmalar; mırıldanma, miyavlama veya fiziksel temas olsun, bir kedinin ipuçlarını anlayabilen ve bunlara tepki verebilen herhangi bir kişinin kedinin sevgisini alma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Bu, bir kedinin ne zaman dikkat çekmek istediğini ve ne zaman yalnız kalmak istediğini anlamak anlamına gelir. Aynı zamanda beslenmek istediklerinde onları hızlı bir şekilde beslemek anlamına gelir.

Yani kedinin miyavlamaları birbirinden farklıdır. Acıktığında yaptığı miyavlama, oyun için yaptığı miyavlama hatta yalnız kalmak istediğinde hafif miyavlaması gibi durumları kuyruklarıyla ve vücutlarıyla yaptıkları hareketleri analiz edebilen kişiler, kedilerin sahibi ve en sevdiği kişi olmaya en uygun adaylardır.

kediler kimi sahibi olarak görür
kediler hangi insanlara gider
Kedim bana yaklaşsın istiyorsan miyavcayı öğrenmelisin 🙂

3- Sesin Tonu

İşte en önemli maddelerden biri budur. Genel olarak, kediler gergindir ve insanlardan korkarlar.

Buna neden olan belirli davranışlar ve özellikler vardır. Örneğin, kediler yüksek sesleri veya ani yapılan hareketleri stresli bulurlar. Şakayla dahi olsa onlara bağıran veya korkutan kişilerden hoşlanmazlar ve onlardan kaçarlar.

İnsanlık hali bazen kedilerin çok ciddi yaramazlıkları olabiliyor. Böyle durumlarda kedinize sakin kalarak davranırsanız size bağlanacaklardır. Fakat bağırmak ve hele ki fiziksel bir şiddet kedinin sizden tamamen uzaklaşmasına neden olacaktır. Bu nedenle kedi sahiplenirken zorluklarını bilmenz büyük önem arz eder.

Bilhassa çocukların çok bağırarak dolaşmaları nedeniyle kediler küçük çocuklardan daha fazla kaçarlar. Ama kediye karşı daha naif davranışlı çocukları yetişkinlere göre daha fazla severler. Yetişkinlerin kedilere bağırmasından daha fazla tedirgin olurlar. Özellikle dişi kediler kendilerine bağrılmasını kolay kolay unutmasalar da erkek kediler genel olarak daha kısa sürede unuturlar.

Kediler hangi insanlara gider konusunda sesinizin tonu hatta davranışlarınızın tonu oldukça önemlidir. Kediniz sizi rahatsız etmekten ziyade bir güvenlik kaynağı olarak görüyorsa, size yakınlaşma olasılığı daha yüksektir.

Ek olarak şunu da belirtmek gerekir ki kediler sizin sesinizi evdeki diğer kişilerden ayırt edebilirler. Bu nedenle kendilerine kimin nasıl seslendiğini çok iyi bilirler.

kediler hangi insanlara gider
Kedini Yumuşak Sev ve Bağırma

4- İkramlar

Kediler hangi insanlara gider tabi ki onu yedirip içirip doyuran kişilere daha çok giderler. Doğadaki canlılar gibi kediler için de yemekten ve içmekten önemli çok az şey vardır. Eğer ki kediniz sık sık aç kalıyorsa size güveni azalacaktır. Kediyi aç bırakmamak zamanında yemeğini vermek aranızdaki bağı oldukça kuvvetlendirecektir.

Bir evde yiyeceklerini daha fazla veren kişileri daha çok seveceklerdir. Tabi bu madde de tek başına kriter değildir. Diğer maddelerde eksiklik olduğunda tek başına bu maddeyle kedinizin en sevdiği kişi olarak sizi seçmesi düşük olasılıktır.

Düzenli olarak mamaları suları konulan bir kedi zaten bunun zaman içerisinde sizin göreviniz olduğunu benimseyecek ve diğer kriterleri daha ön plana alacaktır. Tabi kedinize ders vermek amacıyla mamalarını sularını vermemezlik yapmayalım ki sağlıklı güzel bir ömrü olsun.

Ama şunu da bilmek gerekir ki kedinin gıdasıyla ilgilenen kişiler hatta onun çok sevdiği vitamin gibi yiyecekleri veren kişiler maça 1-0 önde başlayacaktır.

kediler hangi insanlara gider
Kedinizin mamasını suyunu eksik etmeyin ki size daha fazla güvensin ve yaklaşsın

5- Koku ve Görünüm

İşte kediler hangi insanlara giderde şans faktörünün etkileyebileceği bir madde. Bu maddeyle birlikte hemen şunu da söyleyelim ki kediler kokunuzu tanırlar.

Kediye geçmişte kötü davranan birine tipiniz, görünümünüz veya kokunuz benziyorsa bu durumda da kedi sizden korkabilir çekinebilir ve sizden uzaklaşır. Bu nedenle veterinerine benzememeye çalışın ?

Bunun nedeni, bazen bir şapka veya sakal gibi görünümler veya parfüm veya kolonya gibi kokular olabilir. Hatta kişinin çıkardığı belirli sesler ve hatta sesinin tonu bile o kişiye benzediğinde kediniz sizden kaçar ve böyle bir durumda kedinin güvenini tesis edebilmeniz daha zor olacaktır.

Bu maddede koku kısmını biraz daha özelleştirecek olursak kediler çok güzel koku ayırt edicisidir. Ama size yakınlaştıklarında farkı anlayabileceklerdir. Uzaktan sevmediği bir kişiye kokunuz benzerse size hiç yaklaşmayabilir.

Ayrıca kedilerin sevmediği kokular sürekli üzerinizde varsa yine size yaklaşmazlar…

6- Kaliteli zaman

İyi bir iletişimci olmanın yanı sıra, bir kedinin en sevdiği insan, genellikle onunla kaliteli zaman geçirmek için çaba gösteren kişidir. Bunu kediyle en çok vakit geçiren kişiyle karıştırmayın. Nicelik ve nitelik arasında bir fark vardır ve kediniz bunu çok iyi bilir.

 Bu favori kişi, kediyi nazikçe tarayan, onun kucağında uyumasına izin veren veya onunla hoşlandığı oyunları oynayan kişidir. Örneğin kediniz kucağınıza oturdu uyumak istiyor siz de onu kovalarsanız size bir süre gelmez. Bu hareketi tekrarlarsanız bir daha hiç gelmez.

Eğer kediniz sizsiz vakit geçiremiyorsa kapattığınız bir kapının ardından sürekli miyavlıyorsa peşinizde sürekli sürtünerek dolaşıyorsa eğer ki aç olmadan bunları yapıyorsa sizi seviyor ve diğerlerinden daha üstün tuttuğu anlamına gelebilir.

Ayrıca onu, sevdiği oyuncaklarla oynatmak, hoplatmak zıplatmak da kedilerin hoşlanabileceği davranışlardır.


Kısaca özetlemek gerekirse kediler hangi insanlara gider ve hangi insanlara yaklaşırlar; kendisine düzgün davranan, iletişimi düzgün kuran, kaliteli zaman geçirerek oyunlar kuran, aç bırakmayan ve temizlik konusunda da bakımlarını yapan kişilere daha çok giderler.

Burada hemen temizlik konusuna da parantez açalım. Kediler pisliğe hiç gelemezler. Düzenli bakımları ve tuvalet temizlikleri yapılmazsa huzursuz olurlar ve kısa sürede hastalanırlar.

Konu bitmedi arkadaşlar evdeki 3 kedimin de hangi kişilere daha çok gittiklerini, kedilerimin evde kimi sahibi olarak gördüklerini ve neyi daha çok önemsediklerini kısaca burada anlatacağım.

Kendi Kedilerim Hangi İnsanlara Gidiyor? Kimi sahibi olarak görüyorlar?

1. Kedim Gümüş; evdeki tüm kedilerin bakımıyla genel olarak ben ilgilensem de (mama, tuvalet temizliği gibi) aç kalmadığı sürece bu dişi kedim bana pek gelmez. 4,5 senedir bizimle yaşamasına rağmen kucağa alınmaktan kesinlikle hoşlanmaz.

Zorla kucağa alanlardan kaçar ama tam tersi ilgilenmeyenlerin daha çok üzerine gider. Aşırı oyuncu olmasa da kural koyanları pek sevmez. Bu nedenle evdeki favori insanı evin annesidir. Onun her istediğini dayanamaz yapar örneğin yemek sofrasına çıkmasına kızarım ama onunla birlikte sofrada yemek yer.

Kedim Gümüş hangi insanlara gider?

2. Kedim Uslu; Adı Uslu olsa da gizli yaramazdır. Bu melez kedim genel olarak çok nazik bir kedidir. Doğduğundan beri bizle olmasına rağmen evde bir tek çocukların kucağında gezer. Onun gittiği insanlardaki en büyük kriter kendisiyle düzgün oyun oynayanlardır. Çikolata poşeti gibi şeylerle oynamayı çok sever.

kedinin doğuracağını nasıl anlarız
kedim uslu

3. Kedim Bulut; adını Bulut değil de panda taksak daha mantıklıymış. Tam bir oyuncu ve tam bir yaramaz. Evdeki herkese rahat gider ama dışarıdan biri geldiğinde uzun bir süre alışamaz. Kendisine en fazla mama veren ve kucağında uyuduğu ve kendini sürekli taşıttığı kişilerle kimyasal bağı daha kuvvetlidir.

Kediler hangi insanlara gider konusunda erkek kediler daha sırnaşıktır. – Kedim Bulut

Gördüğünüz gibi; kedilerle iletişim kurup onların karakterini anlayabilmek, kediler hangi insanlara gider konusunun temel noktasıdır. Yazımı faydalı bulduysanız benim için en büyük teşekkür sosyal medya platformlarında paylaşmanız olacaktır. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle hepiniz sağlıkla kalın!

Yorum Yazınız