nocomments

Kedilerin Sevmediği Kokular ve Uzaklaştırmanın Yolları

Kedileri belli bölgelerden uzaklaştırmanın yollarından biri de kedilerin sevmediği kokular kullanmaktır. Kedilerin nefret ettiği hoşlanmadığı kokuları ve bitkileri kullanmak, evinizdeki kötü davranışlarını caydırmanın, koku bırakma çiş yapma gibi veya kedilerin dışarıdan evinize girmesini engelleyebilir, uzak tutabilir. Kedilerin hassas burunları vardır ve belirli kokulardan dolayı kolayca kaçabilirler.

Bu kokuları nasıl kullanabileceğimizi ve sevmedikleri bitkileri de yazı içerisinde anlatmaya çalışacağım. Gerçekte, kediler kokuya karşı çok hassastır ve kokulara insanlardan çok daha duyarlıdır. Bu özelliği kedilere zarar da vermeden onları uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

Kedilerin sevmediği kokular ve bunları evinizin içinde ve dışında kedileri olumsuz davranışlardan caydırmak için nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Hoş olmayan bir koku (insanların hoş buldukları) kadar basit bir şey kullanarak kötü davranışlarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Ayrıca yazının içerisine kedilere zararlı olduğundan dolayı sevmediği kokular arasına parfüm deodorant gibi şeyleri koymadım. Kediyi uzaklaştırabilmek için parfüm gibi zararlı maddeleri kedinize sıkmayın. Hatta güzel kokması için sıkmayı düşünenler varsa şimdiden vazgeçsinler çünkü kediler için parfüm, kolonya ve deodorant gibi bilhassa muhtevasında alkol bulunan maddeleri onlara sıkmak ciddi problemlere neden olur.

1- Kediler limon kokusundan kesinlikle nefret eder.

Uçucu yağ formunda kullanıldığında kediler için çok güçlü ve rahatsız edici bir koku haline gelir. Suda yarı yarıya seyreltilmiş hakiki limon suyunu kaba koyarak sprey oluşturabilir ve ardından kedileri dışarıda tutmak istediğiniz bölgelere püskürtebilirsiniz.

Limon esansiyel yağını bir sprey şişesine 10 damla damlatıp aynı şekilde kullanarak da kullanabilirsiniz. Yani direk internet veya yakın aktardan limon yağı satın alarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

DİKKAT; limon, kedilerin midesi açısından düşük de olsa zararlı az toksik kategoridedir yani sindirimleri açısından sitrik asit nedeniyle zarar verebilir. Dolayısıyla kesinlikle kedinin üzerine sprey püskürtülmemeli ve aşırı miktarlarda kullanılmamalı, kedinin yemesine yalamasına neden olunmamalıdır.

2- Beyaz Sirke Kedileri Kolayca Uzaklaştırır

Hem hayvanlar hem de böcekler için en etkili kovuculardan biri doğal beyaz sirkedir. Beyaz damıtılmış sirke, kedileri kovmak için özellikle etkilidir. Son derece keskin sirke aroması, bir kedinin evinizdeki olası yiyecek kaynaklarını algılamalarının önüne geçer. Böylece, koku keskin olduğunda kediler sirkeden uzak durur.

Elma sirkesi kullanırsanız, kedileri kovmaz. Bunun nedeni elma sirkesinin kokusunun aslında biraz tatlı olmasıdır. Hatta onları püskürtmeye çalıştığınız bölgeye kedileri çekebilir! Yani, beyaz damıtılmış sirke kullanmanız gerekir. Sirkeyi ürününüzün özelliklerine göre (genellikle su ile 1:1 oranında) seyreltebilir ve ardından kedileri kovmak istediğiniz alanların yakınına uygulamak için plastik bir sprey şişesine koyabilirsiniz.

3- Greyfurt, Portakal ve Narenciye Kedileri Caydırır

Kedilerin sevmediği kokular arasında bir diğeri narenciye ürünleri turunçgillerdir. Greyfurt, mandalina ve portakal gibi diğer narenciye kokuları da etrafta dolaşan çoğu kedi için büyük bir caydırıcıdır. Yukarıda bahsedilen limon kokulu spreyde olduğu gibi, kedileri caydırmak için saksı bitkilerinize portakal, kamkat, greyfurt veya mandalina gibi narenciye kabuklarını da aşağı satırdaki uyarıma uygun olarak saçabilirsiniz.

Narenciye ürünleri kedilerin mideleri için zararlıdır. (Bknz kediler için zararlı yiyecekler.) Bu nedenle her ne kadar çok yemeye çalışmasalar da tedbir açısından kedilerin, kabukları doğrudan yiyemediği gözenekli çantalara yerleştirmek en iyisidir.

4- Lavanta Kedileri Uzak Tutacak

Bir başka yaygın koku, kediler lavantadan nefret eder! Kedileri hem evinizin içinde hem de dışında istemediğiniz yerleri işaretlemekten, idrar ya da koku bırakmaktan veya etrafta takılmaktan caydırmak için lavantayı birkaç farklı şekilde kullanabilirsiniz. Lavantaları saksılara dikmek veya onları peyzajınıza dahil etmek, kedileri evinizden uzak tutmanın etkili bir yoludur.

Evinizin içinde esansiyel yağ formunda lavanta kullanabilirsiniz. Kendin yap lavanta kedi kovucu yapmak için yukarıda bahsettiğimiz gibi bir sprey şişesindeki su veya sirke karışımına ekleyebilirsiniz.

ASPCA’ya göre lavanta kediler için zehirlidir. Lavantadan uzak dursalar da üzerlerine kesinlikle püskürtmeyin. Ayrıca işlem sırasında kedinizin lavanta yağı veya lavanta bitkilerini yemesine izin vermeyin.

kedilerin sevmediği kokular

5- Kedileri Caydırmak İçin Biberiye Kullanın

Biberiye kediler için zehirli değil! İşte bu çok güzel. Nihayet! Yani, kedilerin sevmediği kokular arasında bunu kullanmak en iyi tercih olabilir.

Ayrıca biberiye yağının pire bit gibi zararlıları da uzaklaştırdığı bilinmektedir. Bundan dolayı kedinizin üzerine de sürebilirsiniz tabi fırlayıp kaçmazsa.

Biberiye, uçucu yağ formunda kullanılabilen veya ekilen bir başka bitkidir. Bu aynı zamanda bir mutfak bitkisi olduğu için bahçenizde çifte görev yapabilir. Biberiye dikmek kedileri uzak tutmaya yardımcı olabilir ve ayrıca mutfak bahçenize hoş bir katkı olabilir.

Tabi yine de kedinizin yakınında ve üzerinde aşırı olarak uçucu yağlar kullanmanızı tavsiye etmem, çünkü bunun gibi yüksek konsantrasyondaki herhangi bir şey her zaman kediniz üzerinde olumsuz bir etki potansiyeline sahip olabilir ve aşırısı kedinizi kusturabilir.

İşte kedilerin yalnız bırakacağı birkaç ev bitkisi daha!

6- Kekik Kedileri Uzak Tutar

Kedilerin sevmediği kokular arasında bir başka mutfak bitkisi olan kekik kokusu, güçlü kokusu nedeniyle kediler için rahatsız edicidir. Kekik ve biberiye kombinasyonunu dikmek hem kedileri uzaklaştırmak için güzel bir kombinasyon olacak hem de evinizin etrafında yemek pişirmek için kullanabileceğiniz faydalı bitki olacaktır.

Kekik tek başına oldukça güçlüdür, böylece kedinizi uzak tutmak istediğiniz yerlere yapraklarını çantalara koyabilir ve böylece kedinizi uzak tutabilirsiniz! Kekik kokusu kediler için baskındır ve bir besin kaynağı olduğunu göstermez. Böylece kediler kekikten uzak durur.

7- Nane

Muhtemelen yetiştirilmesi ve saklanması en kolay bitkilerden biri nanedir. Kedilerin sevmediği birçok farklı nane çeşidi vardır!

Naneyi bir kere ektiğinizde her yıl kendi kendine geri gelir. Nane, ekildiği her yerde hızla ve arsız bir şekilde yayılma eğilimiyle ünlüdür.

Bahçenizi kaplamasından endişeleniyorsanız, naneyi muhafaza etmek için saksılara ekebilirsiniz. Ayrıca, nanenin kediler için zararlı olabileceğini göz önünde bulundurun, bu nedenle kedinizin nane veya kullandığınız herhangi bir nane türüne aşırı maruz kalmadığından emin olmanız gerekir.

8- Çam Kokusu Kedileri Üzer

Birçoğumuz kış tatillerinde evlerimizi temizlemek ve kokulandırmak için çam kokusunu severiz. Kediler ise çamın kokusunu çok güçlü bulurlar ve bundan kaçınırlar! Çam, kedileri evinizden uzak tutmak için açık havada başka şekillerde kullanılabilir.

Bahçenizde kedilerin girdiği alanlara çam iğneleri demetleri veya yığınları yerleştirin. Kediler güçlü kokudan hoşlanmayacaklar, ancak aynı zamanda hoş olmayan koku nedeniyle bu alanlarda yürümekten de vazgeçecekler.

Mülkünüzün etrafına çeşitli çam ağaçları veya çit çalıları dikmek de muhtemelen kedileri bahçenizi ziyaret etmekten caydıracaktır.

Feromon Spreyler

Bu tam olarak kedilerin sevmediği kokular kategorisine girmese de sağa sola idrarını yapan koku bırakan kediniz için rahatlatıcı ve bu huyundan vazgeçmesine neden olabilecek bir yöntem olabilir.

Kedilerin çiftleşme dönemi nedeniyle koku bırakmaları bilhassa erkek kedilerde saldırganlıkları nedeniyledir. Onları rahatlatabilmesi için geliştirilen bu tarz spreyleri de deneyebilirsiniz.

Sensörlü Işıklar

Kedilerin evinize girmesini engelleyecek yöntemlerden biri de sensörlü ışıklardır. Kediler gürültüden ve ani hareketli ışıklardan hoşlanmazlar ve sensörlü ışıklar da caydırıcı olabilir.

Su Fıskiyeleri

Bahçeniz varsa takılan su sprinkler de kediler için caydırıcı olabilir. Kedilerin günün belirli bir saatinde bahçenizi ziyaret etme eğiliminde olduğunu fark ederseniz, otomatik zamanlayıcıları bir bahçe sprinkler sistemine ayarlamak kedilere bahçenizin olmak istedikleri bir yer olmadığı sinyalini verebilir.


Kedilerin sevmediği kokular konusunda yazacaklarım bunlardır. Kedinizin koku bırakma huyu varsa bu kokuları caydırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Yorum Yazınız