nocomments

En Doğru ve Pratik Kedi Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bir kedinin yaşı hesaplanırken en doğru yöntem onun insan yaşına ve davranışlarına göre endekslenmesidir. 4 yaşında bir kedi düşünün, insan yaşına göre acaba bu kedi kaç yaşında? Önce yabancı bir veteriner hastanesinde yapılan çalışma üzerinden kedi yaşı hesaplama nasıl yapılıyor onu yazacağım, ardından tek tek kedilerimizin aylara ve yıllara göre yaşı kaç oluyor bunun üzerinde duracağız.

Örneğin 2 aylık, 4 aylık, 6 aylık, 8 aylık ya da 2 yaşında bir kedi gerçekte kaç insan yaşına denk geliyor tek tek hesaplayacağız. Kedim kaç yaşında, kediler 1 yılda kaç yaş büyür bunun hesabı neye göre yapılır gelin bilimsel araştırmalar ve gelişimleri neticesinde inceleyelim.

Yapılan hesaplamalarda bir kedinin ortalama ömrü 15 olarak düşünecek olursak insan ömrüne oranlayabiliriz fakat hesaplama tam olarak bu şekilde değil. Çünkü kediler örneğin insan yaşına göre 1 yaşına geldiklerinde aslında daha hızlı bir gelişim gösteriyorlar. Dilerseniz bu yazımı direk youtube videomdan da izleyebilirsiniz

Bu nedenle ilk 1 sene ve sonraki senelerde aslında logaritmik ve daha farklı bir artış söz konusu. Bu konuda yapılan çalışmalar mevcutsa da ben kedilerimin ilk 1 senedeki ve daha sonraki gelişimlerini de göz önünde bulundurarak özellikle ilk 1 sene için farklı bir uygulama izledim.

kedi yaşı hesaplama
kedi yaşı insan yaşı
1 kedi yaşı kaç insan yaşı
insan yaşına göre kedi yaşı
Kedi yaşı hesaplaması ilk 1 sene biraz daha karışık gibi olsa da tam olarak gelişimlerine göre hesaplaması bu şekilde yapılır. Resim 3Lloi_KoteikA tarafından Pixabay‘a yüklendi

Kedi Yaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Companion Veteriner Hastanesi’ne göre, “Kedi yaşını eşdeğer bir insan yaşına dönüştürmek için kabul edilen bir yöntem, yaşamın ilk yılına 15 yıl eklemektir. Sonra yaşamın ikinci yılı için 10 yıl ekleyin. Bundan sonra, her kedi yılı için 4 yıl ekleyin. Bu, iki yaşına kadar bir kedinin yaklaşık 25 yaşındaki bir insanla aynı olgunluğa eriştiği anlamına gelir.

Yani 17 yaşındaki bir kedicik kabaca 85 yaşındaki bir insana eşdeğerdir! Tüm kedigiller tıbbi bakıma, iyi beslenmeye ve sevgiye ihtiyaç duysa da, her kedinin farklı yaşlandığını da unutmayın.

Evinde onlarca yavru kedi besleyen biri olarak bu yöntem bir noktaya kadar doğru olsa da ilk sene açısından yanlış veriler içermektedir. Dolayısıyla ilk 1 senenin sonunda kediler insan yaşına göre 18 yaşına gelmekte ve biz buna göre hesaplama yapacağız, ikinci senenin sonunda ise 25 yaşa gelme süreci doğrudur ve 2. sene itibariyle yukarıdaki hesaplama üzerinden devam edeceğiz.

1 Yaşına Kadar Aylara Göre Kedi Yaşı Hesaplama

1 kedi yaşı kaç insan yaşı hesabı yapacak olursak aşağıdaki bilgileri kedi yaşı hesaplama tablosu olarak da kullanabilirsiniz. 1 yaşına kadar kedilerin yaşını aylara göre hesaplarken herhangi bir formül kullanmadan tamamen yavruların gelişimi ve ergenlik süreçleriyle alakalı bilgiler ışığında insan yaşına endeksleyeceğiz. Yani;

 • 1 aylık kedimiz, insan yaşına göre 1 yaşında,
 • 2 aylık kedimiz, insan yaşına göre 2 yaşında (sütten kesilme dönemi)
 • 3 aylık kedimiz, insan yaşına göre  4 yaşında
 • 4 aylık kedimiz, Tam 6 insan yaşında olacak
 • 5 aylık kedimiz, insan yaşına göre 8 yaşında,
 • 6 aylık kedimiz insan yaşına göre  10 yaşında (ergenlik başlangıçları)
 • 7 aylık kedimiz insan yaşına göre 11,5 yaşında
 • 8 aylık kedimiz insan yaşına göre tam 13 yaşında olacak.
 • 9 aylık kedimiz, insan yaşına göre 14 yaş 6 aylık (14,5 yaşında)
 • 10 aylık kedimiz, insan yaşına göre 16 yaşında
 • 11 aylık kedimiz, insan yaşına göre 17 yaşında
 • 12 aylık kedimiz, tam 18 insan yaşında olacaktır.

Kedimiz 1 yaşına geldiğinde yani 1 sene geçtiğinde insan yaşına göre 18 yaşına gelmiş olacak. Gelişim süreçlerine göre kedi yaşı hesaplamasında en doğru süreç bu şekilde diyebiliriz.

2 Yaşında Kedi Yaşı Hesaplama

2. yıl sonunda kedimiz 25 yaşına geleceğine göre 7 yıl artış olacaktır ve buna göre her ay kedi yaşı artışı 7/12=0,58 yaşa eşit olur. Bunda da kısaca hesaplama yapacak olursak;

İnsan yaşına göre 18 aylık yani 1,5 yaşındaki kedimiz kabaca 21,5 yaşında olur. 2 yaşındaki kedimiz de insan yaşına göre 25 yaşında olur. En sağlıklı en verimli çağları diyebiliriz.

2 Yaşından sonra yıllara göre kedi yaşı hesaplama

Kediler 2 yaşına kadar 25 yaşında, 2 yaşından sonra her yıl için 4 yaş eklenecek. Yani bu durumda insan yaşına göre;

 • 2,5 yaşındaki bir kedi 25+2= 27 yaşında olur.
 • 3 senede kedi 29 insan yaşına eşit olur.
 • 4 yaşındaki kedi 33 insan yaşında,
 • 5 yaşında 37 yaşında,
 • 6 insan yaşında 41 kedi yaşı,
 • 8 insan yaşında  49 kedi yaşı,
 • 10 insan yaşında kedimiz 57 yaşına gelmiş olur.

Kediler ne zaman yaşlanır?

Genel olarak da kedilerin 10 yaşına geldiğinde yaşlılığa adım atmaya başladığından söz edilir ve ortalama olarak 13-15 yıl arası yaşarlar. 13 senede bir kedi 69 yaşına gelir.

15 senede bir kedi 77 yaşına gelmiş olacaktır. Tabi bu hesaplamayı zorlayan ve 38 sene yaşayan literatürlere giren creme puff adında bir dişi kedi de vardır artık onu kedi yaşı hesaplamasında nereye koyabiliriz bilemiyorum.

Kedilerin yaş hesaplaması insan yaşlarına göre bu şekilde umarım faydalı olmuştur. Yazımı beğendiyseniz sosyal platformlarda paylaşmanız benim için en güzel teşekkür olacaktır. Sağlıkla kalınız!

Yorum Yazınız